Autor Wątek: Pytania dotyczące komiksu europejskiego  (Przeczytany 23163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R~Q

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 06 Maj 2020, 19:51:52 »
Nie wszystkie tomy Orbitala są dostępne. Mam 1. tom i wywarło to na mnie wrażenie jak dość tanie połączenie Valeriana i Armady, ale moze w kolejnych robi się fajniej.

Online JanJ

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 12:43:57 »
Dzięki wszystkim za cenne wskazówki :) Zapomniałem wspomnieć, że miałem kiedyś Undertaker, ale po 3 tomie sprzedałem. Pierwsze dwa tomy były fajne, ale trzeci już był dla mnie słabszy (głównie niezrozumiałe dla mnie było to epatowanie brutalnością) i mając na półce inne świetne komiksy westernowe, z tego w końcu zrezygnowałem. Na razie spróbuję Silas Corey i Urban.

A nikt nie wspomniał o takich seriach jak WEST, Pożoga, czy Wartownicy. To takie średnie czytadła, czy coś wartego uwagi?

Offline Arne

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 12:55:18 »
Wartownicy - srednie, ale na plus, WEST- podobnie, Pozogi jeszcze nie czytalem. Do tego jeszcze z tego co pamietam, to Wartownicy chyba nie sa skonczeni ( w ostatnim tomie byla chyba zapowiedz kolejnego).
Nikt nie wspominal o Elryku, ktory to graficznie jest swietny, a scenariuszowo tez bardzo dobry ( nie wiem jak sie ma w stosunku do pierwowzoru, nie czytalem Moorcocka).
Polecam!
« Ostatnia zmiana: Cz, 07 Maj 2020, 12:56:54 wysłana przez BosMan »

Online JanJ

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 13:01:09 »
Dzięki - Elryk na liście.  :)

Offline eferce

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 13:25:04 »
Czy Andreas sie liczy jako tzw. frankofon? Pytanie w zwiazku z wydzieleniem półki osobnej na frankofony

Offline Arne

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 13:28:31 »
Liczy sie :)

Offline keram2

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 15:52:29 »
Dzięki - Elryk na liście.  :)

Co kto lubi.
Ja po pierwszym tomie dałem sobie spokój, natomiast Silas Corey, Undertaker, Wartownicy to jak najbardziej.

Uważam także, że klasyka typu "Luc Orient" ma swój klimat i warta jest uwagi.


krzychw75

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 17:10:42 »
A czy Elryk nie czeka na 4.ty, ostatni tom?

Offline nocny

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 17:21:25 »
A ja Wartowników bardzo, bardzo lubię, świetna zabawa. Co mnie mocno zaskoczyło, bo na pierwszy rzut oka uznałem, że to komiks nie dla mnie i kupiłem go sporo lat po premierze na MFKiG bo ktoś sprzedawał za grosze. I okazało się, że to świetna przygoda :)

Z W.E.S.T. miałem odwrotnie, napaliłem się na ten komiks a jakoś nie chwycił jak myślałem, że chwyci. Ale warto się zaznajomić, ja na pewno powtórzę i całkiem możliwe, że tym razem będzie lepiej.

Od Elryka też się odbiłem zupełnie. Ale nie, że to zły komiks, po prostu to nie dla mnie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 07 Maj 2020, 17:24:51 wysłana przez nocny »

Offline LordDisneyland

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 07 Maj 2020, 23:01:02 »
Ja do tej pory żałuję, że nie ma kontynuacji ,,Wartowników"", świetnie mi się to czytało, a i rysunki Brecci były naprawdę znakomite. JanieJedlikowski- bierz, warto, to moim zdaniem jedna z lepszych prac Dorisona ;)
,, - Eeeeech.''

Offline Martin Eden

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 08:52:19 »
Z moich doświadczeń (znaczę, że niektóre fragmenty ktoś wrażliwszy może uznać za spoiler):

Wartownicy - Świetny pierwszy tom, potem lekkie zejscie, ale dalej powyżej średniej współczesnych frankofonów. Również żałuję, że cykl wyhamował.

W.E.S.T. - Początek dla mnie bardzo wysoko. Podobnie jak przy Wartownikach poziom nieco zaczął spadać, co potem połączyło sie ze spadkiem szcegółowości rysunku. Odniosłem wrażenie, że zachowania bohaterów pod koniec przeczyły ich silnie zarysowanemu charakterowi z początku.

Szklane miecze - Ech... epicka historia z rozległym światem, legendami, mnogością postaci i ras upchana w łebku od szpilki. Za szybko, za łatwo, zbyt pobieżnie. Komiks w stylu tych średniaków z Fantasy Komiks. Broni się tylko rysunkami. Rozwiązanie całości i zakończenie to już w ogóle skandal, tak jakby ktoś w redakcji powiedział autorce "Dobra, kończ to", albo jakby dostała inne lepsze zlecenia i musiała się zająć przeprowadzką ;)

Konungowie - Komiks, po którym człowiek jest taki sam po przeczytaniu, jak i przed. Zero in, zero out. Przelatuje, a układ pozostaje w stanie nienaruszonym.

Krucjata - Trzeba koniecznie kupić konwencję, ale za bardzo wysoką cenę. Pierwszy tom jeszcze jeszcze, ale potem komiks cierpi na typowe przywary współczesnego średniactwa.

Krucjaty - niezły pierwszy tom, dużo obiecującyi cliffhanger, który w drugim tomie chyba nie został wystarczająco wykorzystany, jakby autorzy przestraszyli się tego, jak powiązać to z realiami historycznymi. Dobre, niepobieżnie budowane postaci. Drugi tom to już rzeczywiście survival horror.

Urban - Godny polecenia. W moim odczuciu równy przez całość trwania. Dosyć charakterystyczny w stylu, więc przejrzenie plansz przed zakupem obowiązkowe, by wiedzieć, czy się to polubi.

Undertaker - Kapitalny pierwszy tom. Potem w mojej ocenie straszny zjazd. Ta ostatnia scena z górniczym wózkiem... Odstawiłem po tym pierwszym cyklu i widzę, że nie ma co żałować.

Barakuda - byłem świeżo po Pasażerach Wiatru i pewnie dlatego nie weszło. Może spróbuję jeszcze raz.

Luc Orient - Pierwszy tom mnie fabularnie zawiódł. Potem idzie w górę. Trzeci super, ale może zadziałał sentyment po Świecie Młodych? Warto zaznaczyć, że poziom rysunków jest mistrzowski na przestrzeni całej dotychczas wydanej serii.

Silas Corey - polecam. Pierwszy tom znakomity, fabuła prowadzona iście filmowo. Znakomite dialogi. W drugim tomie musiało dojść do rozwiązania akcji, więc nie można mieć pretensji, że jest więcej... akcji. Drugi cykl oceniam słabiej, ale to dalej poziom nieco powyżej obecnej średniej. Moim zdaniem ten bohater zasługiwał na znacznie dłuższą serię. Choć zawsze można cofnąc się w jego życiu i wypełnić epizodami, na wzór młodości Thorgala.

Orbital - Podchodziłem jak pies do jeża, ale o dziwo pierwsze dwa tomy mnie kupiły, szczególnie podbudowa bohatera, jego historia prywatna. Drugi cykl poszedł w stronę, która mi nie podeszła. To nie było złe, ale po prostu nie tego oczekiwałem. Rzeczywiście sporo powtarzalnych wątków z innych frankofonów SF.

Elryk - Niestety odbiłem się. Staranie o "Zobacz, jacy jesteśmy straszni" doprowadziło komiks na próg groteski.

Offline LordDisneyland

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 11:53:12 »
A jak w ogóle wypada Elryk na tle literackiego pierwowzoru? To adaptacja cyklu Moorcocka, tak?
,, - Eeeeech.''

Kapral

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #27 dnia: So, 09 Maj 2020, 11:16:15 »
"Elryk" świetnie wypada. Mroczniej od oryginału, ale jakoś mi to nie przeszkadza. Cała ta francuska seria jest skrótem historii z różnych książek Moorcocka, ułożonym prawdopodobnie w ten sposób, by pominąć inne inkarnacje Wiecznego Wojownika, pojawiające się w niektórych tomach "Elryka" (Corum, Hawkmoon, Erekose). Pierwsze dwa albumy odpowiadają książce "Elryk z Melnibone", trzeci tom to środkowa część powieści "Żeglarz Mórz Przeznaczenia", a czwarta będzie zapewne adaptacją "Śniącego Miasta", co w bardzo zgrabny sposób pozwoli zamknąć wątek Cymoril.

Nie jest to oczywiście jedyna komiksowa adaptacja tego cyklu. Było ich już kilkanaście, głównie w USA, a pierwszą zrobił... Philippe Druillet w 1971 r. Jeśli komuś chciałoby się w tym pogrzebać, to zapraszam na stronę, którą kiedyś prowadziłem. Niestety, darmowy serwer już nie działa, ale na waybacku ostała się jej kopia z 2012 (nie wszystkie obrazki przetrwały):
http://web.archive.org/web/20121104054434/http://www.mmcc.yoyo.pl/

Offline LordDisneyland

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #28 dnia: So, 09 Maj 2020, 21:13:52 »
Dziękuję...czas przejechać się do Centrum Komiksu chyba :)
,, - Eeeeech.''

Offline kenji

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #29 dnia: So, 09 Maj 2020, 21:57:38 »


Jakie serie od Taurusa polecacie?

No aż dziw że nikt nie wspomniał:

XIII - klasyka. Najlepsza seria sensacyjna ever. A Mystery jest świetną odskocznią od głównej serii i jest świetnie poprowadzona - różni autorzy, przez co inne spojrzenie na temat. Uwielbiam.

Murena -fantastyczna seria historyczna. Historia w komiksie nigdy mi nie podchodziła , ale Murena idealnie mi pasuje. Ciekawe rysunki i dobrze opowiedziana historia.

Skorpion - w sumie każdy tom podobny - pościgi, intryga , trochę cycków ale... czyta się to świenie

Parker - świetny bohater, świetne rysunki. szkoda że tylko 4 tomy. że nikt tego dalej  nie pociągnął....

Urban - Już pisałem , jedno z fajniejszych sf jakie czytałem ,

Black Science -nie wiem czemu ale strasznie lubie ten tytuł. szkoda że wydawca odpuścił temat i zostały wydane tylko 3 tomy.