Autor Wątek: Nick Cave - "Mercy on Me" & "Art Book"  (Przeczytany 1535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Recoil

Nick Cave - "Mercy on Me" & "Art Book"
« dnia: Nd, 24 Marzec 2019, 23:04:13 »
Cześć,

jeśli tutaj zajrzałeś to jest ogromne prawdopodobieństwo, że podpisujesz się pod tezą, że Nick Cave wielkim artystą był, jest i, zapewne, pozostanie.

Jeśli nie wiesz kim jest Nick Cave i jego flagowe "The Bad Seeds" to nadrób zaległości jak najszybciej chociaż jestem w pełni świadomy, że nie każdemu ten rodzaj muzyki podejdzie.

Reinhard Kleist to niemiecki rysownik, który ma na swoim koncie wiele komiksowych biografii znanych ludzi z naciskiem na artystów oraz wydarzeń historycznych - największe uznanie przyniosła mu pozycja "Cash - I See a Darkness" poświęcona legendarnemu Johnny'emu Cashowi.

Mi wpadła w ręce ilustrowana biografia Cave'a - jako że jest to jeden z moich ulubionych artystów.

Komiks skupia się na wybranych etapach życia Nicka począwszy od nastoletnich lat w rodzinnej Australii, poprzez etapy w Londynie, Berlinie Zachodnim, symbolicznie zahaczając o Brazylię i z powrotem w Anglii gdzie Cave osiadł na stałe.

Interesujące jest to, że etapy życia są tutaj przeplatane z wybranymi utworami artysty, zaburzoną chronologią a także dodatkowych "interpretacji" zdarzeń i utworów, które autor chyba mocno wyciągnął ze wspólnych spotkań z Cave'em w czasie pracy nad tytułową biografią - całość przypomina mocno dokument "20 tysięcy dni na Ziemi".

Komiks liczy sobie 320 stron i jest czarno-biały co świetnie pasuje z estetyką głównego podmiotu a dodatkowo podkreśla ją piękna kreska Kleista.

Jeżeli ktoś spodziewa się, że będzie to idealna biografia oraz szczegółowa interpretacja piosenek muzyka to się rozczaruje bo tych jest, w mniejszym lub większym stopniu ok 16 więc nie o to tutaj chodzi - myślę, że pozycja ta ma być ciekawym wprowadzeniem dla nowicjuszy albo nieco bardziej ugruntować posiadaną wiedzę wśród fanów.

Nick Cave powiedział, że ów komiks to jego najlepsza z dotychczasowych biografii - myślę, że chodziło mu o walory metafizyczne i uniesienia na które mógł pozwolić sobie twórca komiksu a których raczej nie uświadczymy w książkowych pozycjach skupionych bardziej na suchych faktach.

Jako uzupełnienie lektury mogę także polecić "Art Book' do komiksu wydany przez Kleista - znajdziemy w nim wprowadzenie, szkice, gotowe rysunki z których duża część w kolorze oraz interpretacje 3 piosenek Nick'a i jego zespołu - liczy sobie ok 100 stron w formacie albumowym i papierze typu gloss.

Obie pozycje są aktualnie niedostępne w Polsce - z tego co wiem to trwają bliżej nieokreślone czynności mające wydać komiks w Polsce ale ponieważ nie jest to super-hero to pewnie jeszcze dużo wody upłynie jeśli kiedykolwiek ów pozycja zawita na naszym rynku, do tego czasu pozostaje nam wersja ENG/GER/CZE - ja postawiłem na ENG.

Jeśli nie chcecie przepłacać na allegro etc. to polecam księgarnię bookoff.pl - za obie pozycje wyszło tanio plus do tego sprowadzone migiem.   

Pozdrowienia,

Offline Gieferg

Odp: Nick Cave - "Mercy on Me" & "Art Book"
« Odpowiedź #1 dnia: So, 06 Kwiecień 2019, 10:52:56 »
Cytuj
chociaż jestem w pełni świadomy, że nie każdemu ten rodzaj muzyki podejdzie.

Przypomniało mi się jak koleżanka koleżanki, pracująca w wypożyczalni VHS naście lat temu w taki właśnie sposób "zachęcałazniechęcała" ludzi do oglądania Walk The Line.

Co do samego Cave'a - jako że znajomość z nim zacząłem niejako przy okazji znajomości z żoną, to z początku się do niego trochę zmuszałem, potem już nie musiałem, aczkolwiek ostatnie płyty już średnio do mnie trafiają. No ale lata 90-te i trochę później - jak najbardziej. Zdaje się, że temat podsunął mi pomysły na kilka ciekawych prezentów dla żony, ale na razie się wstrzymam bo jednak przydałaby się wersja PL.
« Ostatnia zmiana: So, 06 Kwiecień 2019, 11:01:43 wysłana przez Gieferg »