Autor Wątek: Muminki  (Przeczytany 12030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Muminki
« dnia: Nd, 28 Luty 2021, 08:06:37 »
Postów o Muminkach jest w temacie o Egmoncie już tyle, że aż szkoda tam dyskutować o tym znakomitym dziele. Temat się należy jak Ryjkowi złota moneta.

Muminki to mistrzowskie komiksy autorstwa samej Tove Jansson (o czym niektórzy nie wiedzą). Bardziej hardkorowe, niż książki. Jaranie, pijaństwo, kradzieże, zabicie dzikiego świniaka, znajdowanie trupa pod kanapą, zaszywanie cioci w namiocie i żeglowanie w trakcie sztormu, to dla Muminków, Ryjka, Małej Mi i Włóczykija chleb powszedni. A w jednej historii Bobek dosłownie zjada dom Muminka. Takie ciężkie klimaty. Całkiem sporo odcinków znanego anime było wzorowanych właśnie na tych komiksach (np. jedna z moich ulubionych opowieści: trzyodcinkowa historia o dżungli w Dolinie Muminków).

Pierwszy komiks Tove Jansson, zatytułowany Mumintrollet och Jordens undergång (Muminki i koniec świata), był krótko trwającym projektem, przygotowanym przez autorkę dla lewicowej gazety „Ny Tid”.
https://www.worthpoint.com/worthopedia/moomintroll-world-tove-jansson-first-249291456

Redaktor Atos Wirtanen (prywatnie przyjaciel Tove) namówił pisarkę na tworzenie dwóch pasków tygodniowo. Wiadomo: Tove, prócz świetnego pióra, miała także talenty plastyczne, dlatego w latach 1947 i 1948 bez problemu tworzyła wspomniany komiks. Paski z kolejnymi przygodami Muminków, drukowano w dodatku dla dzieci w Finlandii i Szwecji. Seria została przedrukowana w formie książkowej pod nazwą Jorden går under! (Świat się kończy!) przez gazetę. To komiks Tove numer zero (niewydany u nas).

Później była przerwa. Aż do roku 1954, gdy Tove zaczęła tworzyć paski dla londyńskiego „The Evening News”. Czasem pomagał jej brat Lars. Tove sama (lub wspólnie z bratem) stworzyła 21 historii (1954-1959), a potem Lars sam ciągnął rysowanie pasków i ostro cisnął aż do 73 historii (1975 rok).

Niżej wklejam listę komiksów wydanych kiedyś przez Egmont w ośmiu małych albumikach, którą stworzyłem kiedyś na własne potrzeby, bo mnie wkurzał ten brak kolejności. Na początku historie czasem się łączyły, no i kreska ładnie się rozwijała, a fajnie jest patrzeć, jak dojrzewał styl twórcy. W nawiasie wpisałem numer egmontowego albumiku, ale już niedługo nie będzie to potrzebne,bo w końcu wydana zostanie całość. Jeśli nie ma polskiego tytułu, to znaczy, że u nas jeszcze danej historii nie wydano:

1. Rabusie, Mumintrollet (4)
2. Życie rodzinne, Muminfamiljen (3)
3. Muminki na riwierze, Mumin på Rivieran (6)
4. Wyspa Muminków, Den ensliga ön (3)
5. Niebezpieczna zima, Den farliga vintern (1)
6. Zabawa w udawanie, Låtsaslek (7)
7. Nowy dom Muminka, Mumin bygger ett hus (1)
8. Nowe życie Muminków, Mumin börjar ett nytt liv (1)
9. Zakochany Muminek, Mumin blir kär, (3)
10. Dżungla w Dolinie Muminków, Mumindalen blir djungel (2)
11. Muminki i marsjanie, Mumin och marsmänniskorna, (4)
12. Muminki i morze, Mumin och havet (2)
13. Związkowcy w Dolinie Muminków, Föreningsliv i Mumindalen (8 )
14. Mumintrollet i vilda västern
15. Panna Migotka w dobie rokoko, Snorkfröken i rokoko (8 )
16. Mumin och medborgarkänslan
17. Mumin och kometen
18. Złoty ogon Muminka, Mumin och den gyllene svansen (5)
19. Muminvinter
20. Muminki zostają marynarzami, Mumin till sjöss (6)
21. Zaloty nieboraka, Klåttdjurets frieri (7)
————Od tego momentu już tylko komiksy Larsa————
22. Lampa Muminka, Mumins lampa (8 )
24. Tatuś Muminka i szpiedzy, Muminpappa och spionerna (5)

Komiksy Tove mają to wszystko, co jej książki, czyli magię natury, mądrość, depresyjny klimat (generalnie to są książki o samotności), świetne historie, znakomite postacie, wzruszające momenty… Plus dodatkowo posiadają coś, czego książki nie mają, lub co jest tam w mniejszych ilościach, czyli totalnie odjechany humor, a występujące postaci mają wyjątkowo dziwne przygody.

Np. na morzu jest sztorm, więc co robi Mama Muminka? Mówi do męża, że tu macie kanapki i weź dzieciaki na łódkę, bo to fajna przygoda popływać w czasie sztormu. Albo Muminki są na wyspie, nie mają co jeść, więc upolowały i zarżnęły dzikiego wieprza. Zjadły go, a za chwilę wpada inna świnia i mówi do Muminków, że zjadły jej męża. I dodatkowo mówi, że ją też mogą zjeść, ale najpierw chciałaby zakopać kości męża. Albo Muminek znalazł zwłoki, więc Mama każe mu je zakopać w ogrodzie. Pełen odjazd. Ale oczywiście smutno też czasem jest.

Dodatkowo to są przecież komiksy, a Tove Jansson jest znakomitą rysowniczką, więc im więcej jej rysunków tym lepiej. Oczywiście jest też zabawa typowo komiksowa. Tove robi rzeczy, które można zrobić tylko w tym medium. A to poukrywa jakieś smaczki w rysunkach, a to bawi się w jakieś ozdabianie kadrów, np. zamiast jednej z 4 kresek, które tworzą kadr, jest łańcuch, jakaś łodyga lub szczotka (w zależności od tego, co aktualnie dzieje się w historii). Albo np. przez całą historię Rabusie razem z Muminkiem i Ryjkiem przygody przeżywa jakieś małe zwierzątko napotkane po drodze, którego oni zupełnie nie widzą (po przeczytaniu można sobie jeszcze raz przejrzeć komiks i zobaczyć, że zwierzątko cały czas tam było i robiło to samo, co znacznie więksi Muminek i Ryjek). Tak samo było z Idefiksem w Wyprawie dookoła Galii, tylko że Jansson zrobiła swój komiks 11 lat wcześniej. Nie wiem, czy to ona wpadła jako pierwsza na ten pomysł, ale bardzo możliwe.

Postacie w komiksach są też mniej grzeczne. Włóczykij swoim zachowaniem bardziej przypomina Tomka Sawyera czy Hucka Finna. Nie jest taki ułożony jak w książkach, a tym bardziej w anime, gdzie jest praktycznie bez skazy. Chodzi tylko z tą swoją fają i kombinuje, co by tu nabroić. Tatuś Muminka pije rum, pali cygara. Muminek daje komuś w mordę. Ryjek jest 10 razy większym materialistą, niż w książkach i takie tam.

Paski o Muminkach to połączenie książek o Muminkach, Fistaszków Charlesa Schulza i surrealistycznego humoru. W mojej opinii komiks znakomity.

Żółty papier czy nie, komiks Tove to Dzieło!

Tutejsze forum jest de facto kontynuacją forum gildii, więc wrzucam linka do odpowiedniego tematu: https://forum.gildia.pl/index.php/topic,15279.msg470510.html#msg470510

Offline rekinn

Odp: Muminki
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 09:37:02 »
Super post! Mnie zachęciłes! Planuję teraz kupic. :)

Offline kubisz

Odp: Muminki
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 10:37:20 »
No właśnie, to jest ta siła oddziaływania forum. Mimo że książkowe Muminki to jedno z moich najlepszych wspomnień z dzieciństwa, to komiksu jakoś nie miałem zamiaru poznawać. Teraz jest wysoko na liście zakupowej, bo chyba jednak byłoby poważnym błędem życiowym nie zajrzeć do niego. A już na pewno głupotą byłoby zrezygnować, "bo żółty hurr durr!".

Offline xanar

Odp: Muminki
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 16:02:27 »
Jak ci (poprawny politycznie) :) żółty kolor białych muminków :) nie przeszkadza, to brać.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline tuco

Odp: Muminki
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 18:24:02 »
chyba nikt w tej żółtej "dyskusji" n.t. wydania egmontowego nie napisał jeszcze, odpowiadając retorycznym pytaczom -dlaczego żółte?
bo tak to już ktoś kiedyś zrobił:
https://www.barnesandnoble.com/w/moomin-book-two-tove-jansson/1126792678
i wyszło zacnie, jak to mówią......

Bender

  • Gość
Odp: Muminki
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 19:41:27 »
Nie mam już tego wydania, ale o ile pamiętam było papier był jaśniejszy. Był to też dobrej jakości, sztywny offsecik (nie wiem jak w Egmocie). Natomiast wydanie miało mankament. Bodaj w dwóch historiach omyłkowo pominięto kilka pasków na końcu tych historii. Błąd został naprawiony dopiero w tych zbiorczym wydaniu w slipkejsie. Tam papier jest biały i o mniejszej gramaturze.

Offline Death

Odp: Muminki
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 19:43:11 »
O, to trzeba sprawdzić czy Egmont ma wszystkie paski. Bo z nimi to wiecie...

Bender

  • Gość
Odp: Muminki
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 28 Luty 2021, 19:46:17 »
Jeśli brali licencję od D+Q to powinno być ok, bo oni już kilka lat temu byli swiadomi problemu i wydali oswiadczenie, ze nie bedą robić reprintu poprawionego, ale skorygowali pod boxy, więc pewnie do licencji też poszło już dobrze.

Offline sokratesik

Odp: Muminki
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 00:29:22 »
Cóż, mi właśnie ludzie, którzy są zachwyceni książkami powiedzieli, że nie dziwią się, iż "nie kumam czaczy", bo komiks z pewnością nie da rady oddać tej głębi literatury. I co wy na to? ;)

Bender

  • Gość
Odp: Muminki
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 08:43:41 »
Ja sie zgodzę. I o ile kocham i książki i komiksy i prawda że w komiksach jest kilka rzeczy których nie ma w książkach, tak to książki (zwłaszcza późniejsze) są dla mnie światem Muminków. W komiksach nie ma nawet ułamka tych emocji i klimatu, który w książkach znajduję. Ale i chyba nie miało być. To zupełnie inna forma, dużo bardziej niezobowiazująca i chyba z definicji i miała być zabawną wariacją na temat.

Offline tuco

Odp: Muminki
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 09:48:47 »
Cóż, mi właśnie ludzie, którzy są zachwyceni książkami powiedzieli, że nie dziwią się, iż "nie kumam czaczy", bo komiks z pewnością nie da rady oddać tej głębi literatury. I co wy na to? ;)
racja. ma za to inne tzw. plusy dodatnie, których w książkach nie uświadczysz.

O, to trzeba sprawdzić czy Egmont ma wszystkie paski. Bo z nimi to wiecie...
pobieżnie sprawdziłem. na moje ślepe oko - dostaliśmy wszystkie paski tych kilkunastu opowieści.

Bender

  • Gość
Odp: Muminki
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 12:57:54 »
@tuco nie pamiętam już w których to było, ale w późniejszych chyba, więc chyba następny tom jak już

Offline starcek

Odp: Muminki
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 14:18:45 »
Tak rozbudziliście zainteresowanie, że z Gildii Muminki zniknęły.

EDIT: I już wróciły.
« Ostatnia zmiana: Wt, 02 Marzec 2021, 15:28:03 wysłana przez starcek »
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline R~Q

Odp: Muminki
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 14:28:22 »
Ja kupiłem ^^

Offline xanar

Odp: Muminki
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 02 Marzec 2021, 14:31:32 »
A ja będę sprzedawał, mówię nie żółtym Muminkom.
Twój komiks jest lepszy niż mój