Forum KOMIKSpec.pl

Komiksy => Komiksy europejskie => Wątek zaczęty przez: tomsawyer w So, 30 Listopad 2019, 09:15:14

Tytuł: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: tomsawyer w So, 30 Listopad 2019, 09:15:14
Od niepamiętnych czasów była w naszym komiksowym świecie spora presja na wydanie w Polsce tej serii. Wiadomość Scream o "Gorączce urbikandyjskiej" na nowo rozpaliła oczekiwania czytelników.
Uległem temu nastrojowi i w oczekiwaniu na drugi tom serii kupiłem "Mury Samaris". Komiks nie porwał mnie w żaden szczególny sposób. Kreska, rzekłbym jakby od krzywika i linijki pociągnięta. Jest w tym stylu dyscyplina, która sprawia, że mam wrażenie jakbym przeglądał dokumentację techniczną. Jestem w stanie zrozumieć, że ten komiks może wzbudzać zachwyt wśród architektów. Zresztą mamy silne konotacje autora z tą profesją. Nie widzę żadnego związku ze stylem Andreasa i nie jest pewne, że fani Rorka zachwycą się twórczością Schuitena.
"Gorączka urbikandyjska" to kontynuacja tego stylu. Nawiązania w warstwie rysunku do "Cromwella Stone'a" sugerowane na forum, moim zdaniem sprowadzają się do wspólnego mianownika w postaci koloru tuszu ;-).
Może znajdzie się jakiś dobry człowiek, który odkryje przede mną drugie dno tej opowieści. W moim odczuciu jest to opowieść o konflikcie urbanistyki z architekturą.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Bender w So, 30 Listopad 2019, 13:32:37
Osobiście nie doszukuję się tam drugiego dna. Jakikolwiek symbolizm, jeśli nawet by tam był, byłby dla mnie całkowicie nieinteresujący. Mnie Mroczna miasta uwodzą absolutnie unikalnym onirycznym klimatem, dla wykreowania którego fabuła jak dla mnie może być tylko pretekstem.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Kapral w So, 30 Listopad 2019, 14:21:40
Kilkanaście lat temu, kiedy jeszcze prowadziłem "Retrostację", bardzo interesowała mnie ta seria, choć nigdy nie miałem okazji przeczytać jej w całości. Za to z Belgii przywiozłem sobie niesamowite kompendium "Le guide des cités". Z tamtego researchu został mi taki oto tekst na "Retrostacji":

Cytuj
Seria opowiada o równoległym świecie, w którym każde z państw-miast (Brusel, Brazil, Kobenhavn, Genova, Lozan, Pahry, Taxandria) podporządkowane jest wizji jednego z wielkich urbanistów przełomu XIX i XX wieku. I to podporządkowane całkowicie, od układu komunikacyjnego, poprzez architekturę aż po wystrój wnętrz (albo i sztućce). Czyżby modernizm stał się tam obowiązującą doktryną? Nic dziwnego, że Ukryte Miasta (pozostańmy przy tym tłumaczeniu z braku lepszego) przyciągają także wizjonerów z naszej rzeczywistości. Dotarł tam belgijski architekt Victor Horta, Juliusz Verne, Robur, Michel Ardan, a być może sam kapitan Nemo.

Seria Peetersa i Schuitena jedynie w połowie składa się z albumów komiksowych. Reszta to m.in. słuchowisko, przewodnik turystyczny i ilustrowana książeczka dla dzieci. Zmieniają się sposoby narracji, tematy i bohaterowie - dzięki temu czytelnicy mogą oglądać Ukryte Miasta z różnych perspektyw i odkrywać coraz to bardziej zaskakujące powiązania (i tajemne przejścia), jakie łączą je z naszym światem.

Ciekawskim oraz miłośnikom Le Corbusiera, secesji, De Stijlu i Bauhausu polecam kilka wciąż działających stron na ten temat:
http://citesobscures.free.fr/ (http://citesobscures.free.fr/)
https://www.altaplana.be/en/start (https://www.altaplana.be/en/start)
https://www.altaplana.be/en/dictionary/urbicande.be (https://www.altaplana.be/en/dictionary/urbicande.be)
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: tomsawyer w So, 30 Listopad 2019, 14:52:00
Ciekawe materiały. Zaintrygował mnie temat. Dzięki.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: donT w Cz, 26 Grudzień 2019, 00:15:49
Goraczka Urbikandyjska to juz 4 album z cyklu Mrocznych Miast z jakim mialem przyjemnosc obocowac. Oprocz tego czytalem takze wydane sto lat temu Mury Samaris, The Leaning Girl oraz Theory in a Grain of Sand. Bardzo oczekiwalem tego tytulu, bo jest to unikalny klimatycznie cykl, ktory bardzo cenie oraz lubie. Co prawda Amerykanie zabrali sie za niego jakis czas temu, ale idzie im to jak krew z nosa.
Co do samej fabuly to zgodze sie z Benderem - te komiksy moglyby w jej ogole nie miec, bo bardzo oryginalny klimat im towarzyszacy genialnie te luke wypelnia. Goraczka Urbikandyjska idealnie sie w te stylistyke wpisuje. Sam scenariusz choc banalnie prosty, to klimat wykreowanego swiata jest  bardzo niecodzienny i intrygujacy. Opowiesc wciaga od pierwszych stron i nie pozwala na przerwanie lektury. To taki tytul, ktory wywoluje dziwne mrowienie na plecach. To nie groza, to tajemnica i niepokoj. To komiks, ktory stawia wiecej pytan niz uzyskuje odpowiedzi.
Graficznie album ten, to mistrzostwo swiata. Takiego detalu, geometrii oraz kontrastu nie oglada sie na codzien. Osobiscie uwazam Goraczke za najladniejszy z posrod przeczytanych przez mnie momiksow z cyklu Mrocznych Miast. Postawilbym go smialo przy innej petardzie jaka bez watpienia jest - Cromwell Stone. Nie jest to co prawda ten sam styl, ale obesja detalami, kreskowaniem oraz architektura jest bardzo zblizona. Poziom szczegolu momentami zapiera dech w piersi. Komiks mozna ogladac godzinami, to prawdziwa uczta dla oczu.
Czy warto? Jak najbardziej. Mroczne miasta to jeden z najciekawszych cyklow komiksowych jaki kiedykolwiek powstal. Z reszta kto to wie, ten zapewne ma juz komiks w swojej biblioteczce / najblizszym zamowieniu. Warto znac i miec na polce.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Mruk w Pt, 27 Grudzień 2019, 01:18:49
Czytałem Samaris, Urbikandyjską gorączkę i Wieżę. Rysunki faktycznie zacne, zwłaszcza architektury, bo już ludzie niekoniecznie. Ale fabuła... Dopiero w Wieży znalazłem w miarę ciekawą opowieść. Dobrze, że na końcu albumu autorzy napisali o co im chodziło, z bo z lektury samego komiksu nijak to nie wynikało. Pomysł na album (tu rosiczka, tu granice) może i był fajny, ale scenariusz realizujący ten pomysł zupełnie niezrozumiały, niespójny i niestrawny.

Dla mnie idealnym podsumowaniem Murów Samaris jest kadr z tego właśnie komiksu, a dokładnie pierwsze zdanie z górnej ramki oraz dymek:

(https://forum.komikspec.pl/proxy.php?request=http%3A%2F%2F2.bp.blogspot.com%2F-es9DrYveseY%2FUssKHe37nUI%2FAAAAAAAAAEk%2FI7IydMKGrKk%2Fs1600%2Fmury.jpg&hash=4c714337885e95284e25d769a5e14cdd)
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: adamarluk w Pt, 27 Grudzień 2019, 08:11:06
Znowuż dla mnie klimat tajemnicy i mroku w Murach Samaris, pełen niedopowiedzianych wątków był mistrzostwem. Bawiłem się przednio.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: nadęta waltornia w Pt, 27 Grudzień 2019, 15:02:40
Zakupiłem niedawno Mury Samaris od Manzoku i zgodzę się z przedmówcą. Klimat zagubienia, senności i tajemnicy jest niesamowity (Lovecraft byłby dumny), czuje się wbicie w rytm życia miast i ich bezwład (choć ponoć jeszcze te pierwsze części są bardzo surowe komiksowe). Mam nadzieję, że Scream ruszy z kopyta z tą serią w miarę kompletnym wydaniem, ze spinoffami itp.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: R~Q w Cz, 02 Styczeń 2020, 14:53:57
Mam nadzieję, że Scream ruszy z kopyta z tą serią w miarę kompletnym wydaniem, ze spinoffami itp.
I sensowną ceną
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 02 Styczeń 2020, 16:13:12
I sensowną ceną

I korektą. Bo w "Gorączce" trochę baboli było (na szczęście lżejszego kalibru).
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: burberry w Wt, 06 Kwiecień 2021, 20:43:17
Właśnie odłożyłem na półke Mury Samaris, moje pierwsze podejście do tego tytułu. Parę dni temu ktoś rzucił linka na allegro, gdzie można było kupić ten tom od Manzoku za 40 zł, no i się skusiłem. Nie żałuję ani trochę. Świetne rysunki i pretekstowa fabuła, przypomniał mi się trochę klimat pierwszych części Yansa z miastem i jego tajemniczością, z Radą, która sprawuje władzę. Rozumiem, że jak to wyszło w 1988, to musiało dać niezłą frajdę czytelnikom. W czytelnikach jak ja, 30 lat później, którzy sporo widzieli i czytali, może sam komiks wzbudzać pytanie: "o co w tym chodzi", ale odpowiedź padła już w postach wyżej - o klimat. A ten jest wspaniały. Z chęcią sięgnę po dalsze pozycje z tej serii.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Bender w Wt, 06 Kwiecień 2021, 21:16:04
Bierz zatem Gorączkę.

A u mnie wylądowała Wieża właśnie. Nie mogę się doczekać lektury.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: parsom w Wt, 06 Kwiecień 2021, 21:22:29
Parę dni temu ktoś rzucił linka na allegro, gdzie można było kupić ten tom od Manzoku za 40 zł, no i się skusiłem.

Jam to, nie chwaląc się, sprawił. Komiks nadal dostępny: https://allegro.pl/oferta/mroczne-miasta-mury-samaris-10566648654
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: burberry w Wt, 06 Kwiecień 2021, 21:56:07
Przesyłka i sam egzemplarz przyszły w stanie idealnym. Dzięki :)
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Frank_C w Wt, 06 Kwiecień 2021, 22:06:13
Kurna, a ja to jakieś 5 lat temu za 5 zeta w taniej książce kupiłem wraz z innymi tytułami Manzaku.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: burberry w Wt, 06 Lipiec 2021, 22:43:23
Przeczytałem Gorączkę urbikandyjską. Bardzo fajny oniryczny komiks. Podoba mi się nie umieszczanie akcji w konkretnym czasie, mieszanie nowoczesności, technologii i XIX-wiecznego klimatu, trochę steampunkowo. Równocześnie miasto będące portretem społeczeństwa, odbiciem władzy. Jestem na tak, 7/10. Rysunki śliczne, monumentalne, dodatki uzupełniaja mitologię Mrocznych Miast. Teraz na celowniku część 3: Wieża.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: burberry w Wt, 21 Grudzień 2021, 11:56:53
Przeczytałem 3 tom, czyli Wieżę. Jak dla mnie najlepsza część cyklu, mająca najwięcej sensu fabularnego ;) przy okazji odwołania do kodu kulturowego były dla mnie do pewnego stopnia czytelne. Tym razem mamy misz-masz stylów architektonicznych z różnych epok, podobnie jest zresztą z ludźmi i ich ubiorami. Rysunki są piękne, połączenie czerni i bieli to najlepsze, co mogło się przydarzyć dla warstwy rysunkowej w Wieży. Oprócz tego mamy jak zwykle - oniryczny klimat surrealistyczny, wątek miłosny i sporo odniesień do historii i zbiorowej pamięci. 8/10.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Lipa w Śr, 02 Luty 2022, 19:29:13
Czy ktoś mógłby napisać coś więcej o Pochyłym dziecku?

Warto, trzyma poziom jak Wieża?
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Midar w Śr, 02 Luty 2022, 21:53:55
Czy ktoś mógłby napisać coś więcej o Pochyłym dziecku?

Warto, trzyma poziom jak Wieża?
Pochyłe dziecko poziom trzyma, pionu już nie.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: parsom w Śr, 02 Luty 2022, 22:28:49
A "Droga do Armilii"? Bo zbyt wiele na jej temat nie znalazłem.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Corto Maltese w Cz, 03 Luty 2022, 11:00:41
"Droga do Armilii" to zbiór historii. Jedna długa, dwie krótsze. Jedna z nich jest powiązana fabularnie z "Pochyłe Dziecko". Długa, historia tytułowa, przypomina trochę jedną z podróży z książek Juliusza Verne'a, moim zdaniem w miarę niezła ale nie wybitna. Ot, dobra. Trzecia historia to wariacja na temat "księżniczki na ziarnku grochu", słaba bo odgrzewany kotlet.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Cz, 03 Luty 2022, 11:18:40
Droga do Armilli dobra, ale wyraźnie słabsza od pozostałych wydanych u nas części.
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: tuco w Wt, 08 Marzec 2022, 13:08:28
przy okazji ponownej lektury Pochyłej dziewczynki (tzn. po raz pierwszy w polskiej wersji), "przekartkowałem" znów alta-planę (czyli miejsce w sieci, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie kwestie z MM, które cię nurtowały, ale wstydziłeś się zapytać.... i nie tylko). to coś więcej niż kompendium wiedzy, to próba uwiarygodnienia tego, zdawałoby się onirycznego świata. oczywiście, nam wyznawcom MM niczego udowadniać nie trzeba, ale możemy skorzystać i pogłębić naszą niezaspokojoną potrzebę poznania tego równoległego (a może tylko lekko pochyłego) świata. zatem, jak zwykle polecam to miejsce:
https://www.altaplana.be/en/albums/le-musee-a-desombres
(tu akurat krótki tekst o muzeum słynnego malarza A. Desombresa)

Kiedyś istniała jeszcze w sieci fajna strona urbicande.be, ale została częściowo wchłonięta (i zmieniona) przez alta-planę.

Polecam też ciekawy papierowy (a przez to o wiele mniej dostępny) Przewodnik po Miastach (Le guide des cites). mam nadzieję, że być może scream też to kiedyś nam jakoś "sprzeda"....

A na koniec chciałem jeszcze polecić stary tekst aegira w kzet-ach sprzed prawie 20 lat. problem w tym, że pierwsza część tego materiału (chyba) bezpowrotnie znikła z netu. wklejam więc link do pozostałej części drugiej:
https://www.kzet.pl/2004_01/z_mroczne_miasta.htm
z której dowiadujemy się m.in.
Spoiler: PokażUkryj
że słynny Augustin Desombres to dla przeciętnego Belga (czy Francuza) "Augustyn [wyłaniający się] Z cienia", co być może kojarzy się części czytelników "Pochyłej dziewczynki" oraz że malarz o takim nazwisku naprawdę żył na przełomie XIX i XX wieku. być może takie informacje można znaleźć również w jakiejś zwykłej wikipedii, ale czy dowiemy się tam, gdzie zawędrował ów malarz oraz kto jeszcze ze znanych postaci dotarł do tego miejsca....


Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: NuoLab w So, 12 Marzec 2022, 21:42:09

A na koniec chciałem jeszcze polecić stary tekst aegira w kzet-ach sprzed prawie 20 lat. problem w tym, że pierwsza część tego materiału (chyba) bezpowrotnie znikła z netu.


Nie znikła
https://www.kzet.pl/2003_12/z_mroczne_miasta.htm (https://www.kzet.pl/2003_12/z_mroczne_miasta.htm)
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Nd, 12 Czerwiec 2022, 22:38:56
Wiadomo może z ilu tomów ma się składać polska edycja ?
Tytuł: Odp: Mroczne miasta
Wiadomość wysłana przez: Knl w Pn, 13 Czerwiec 2022, 10:14:53
Potwierdzone info od Scream Comics: będzie dodruk 1. i 2. tomów.

Ciekawa sprawa, zachęciliście mnie koledzy i koleżanki. Nie znam serii ale zakupię!