Autor Wątek: Mroczne miasta  (Przeczytany 8147 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline burberry

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 06 Lipiec 2021, 22:43:23 »
Przeczytałem Gorączkę urbikandyjską. Bardzo fajny oniryczny komiks. Podoba mi się nie umieszczanie akcji w konkretnym czasie, mieszanie nowoczesności, technologii i XIX-wiecznego klimatu, trochę steampunkowo. Równocześnie miasto będące portretem społeczeństwa, odbiciem władzy. Jestem na tak, 7/10. Rysunki śliczne, monumentalne, dodatki uzupełniaja mitologię Mrocznych Miast. Teraz na celowniku część 3: Wieża.

Offline burberry

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #16 dnia: Wt, 21 Grudzień 2021, 11:56:53 »
Przeczytałem 3 tom, czyli Wieżę. Jak dla mnie najlepsza część cyklu, mająca najwięcej sensu fabularnego ;) przy okazji odwołania do kodu kulturowego były dla mnie do pewnego stopnia czytelne. Tym razem mamy misz-masz stylów architektonicznych z różnych epok, podobnie jest zresztą z ludźmi i ich ubiorami. Rysunki są piękne, połączenie czerni i bieli to najlepsze, co mogło się przydarzyć dla warstwy rysunkowej w Wieży. Oprócz tego mamy jak zwykle - oniryczny klimat surrealistyczny, wątek miłosny i sporo odniesień do historii i zbiorowej pamięci. 8/10.

Offline Lipa

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 02 Luty 2022, 19:29:13 »
Czy ktoś mógłby napisać coś więcej o Pochyłym dziecku?

Warto, trzyma poziom jak Wieża?

Offline Midar

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 02 Luty 2022, 21:53:55 »
Czy ktoś mógłby napisać coś więcej o Pochyłym dziecku?

Warto, trzyma poziom jak Wieża?
Pochyłe dziecko poziom trzyma, pionu już nie.

Offline parsom

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 02 Luty 2022, 22:28:49 »
A "Droga do Armilii"? Bo zbyt wiele na jej temat nie znalazłem.

Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 142
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 11:00:41 »
"Droga do Armilii" to zbiór historii. Jedna długa, dwie krótsze. Jedna z nich jest powiązana fabularnie z "Pochyłe Dziecko". Długa, historia tytułowa, przypomina trochę jedną z podróży z książek Juliusza Verne'a, moim zdaniem w miarę niezła ale nie wybitna. Ot, dobra. Trzecia historia to wariacja na temat "księżniczki na ziarnku grochu", słaba bo odgrzewany kotlet.
"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline wujekmaciej

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 11:18:40 »
Droga do Armilli dobra, ale wyraźnie słabsza od pozostałych wydanych u nas części.

Offline tuco

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #22 dnia: Wt, 08 Marzec 2022, 13:08:28 »
przy okazji ponownej lektury Pochyłej dziewczynki (tzn. po raz pierwszy w polskiej wersji), "przekartkowałem" znów alta-planę (czyli miejsce w sieci, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie kwestie z MM, które cię nurtowały, ale wstydziłeś się zapytać.... i nie tylko). to coś więcej niż kompendium wiedzy, to próba uwiarygodnienia tego, zdawałoby się onirycznego świata. oczywiście, nam wyznawcom MM niczego udowadniać nie trzeba, ale możemy skorzystać i pogłębić naszą niezaspokojoną potrzebę poznania tego równoległego (a może tylko lekko pochyłego) świata. zatem, jak zwykle polecam to miejsce:
https://www.altaplana.be/en/albums/le-musee-a-desombres
(tu akurat krótki tekst o muzeum słynnego malarza A. Desombresa)

Kiedyś istniała jeszcze w sieci fajna strona urbicande.be, ale została częściowo wchłonięta (i zmieniona) przez alta-planę.

Polecam też ciekawy papierowy (a przez to o wiele mniej dostępny) Przewodnik po Miastach (Le guide des cites). mam nadzieję, że być może scream też to kiedyś nam jakoś "sprzeda"....

A na koniec chciałem jeszcze polecić stary tekst aegira w kzet-ach sprzed prawie 20 lat. problem w tym, że pierwsza część tego materiału (chyba) bezpowrotnie znikła z netu. wklejam więc link do pozostałej części drugiej:
https://www.kzet.pl/2004_01/z_mroczne_miasta.htm
z której dowiadujemy się m.in.
Spoiler: PokażUkryj
że słynny Augustin Desombres to dla przeciętnego Belga (czy Francuza) "Augustyn [wyłaniający się] Z cienia", co być może kojarzy się części czytelników "Pochyłej dziewczynki" oraz że malarz o takim nazwisku naprawdę żył na przełomie XIX i XX wieku. być może takie informacje można znaleźć również w jakiejś zwykłej wikipedii, ale czy dowiemy się tam, gdzie zawędrował ów malarz oraz kto jeszcze ze znanych postaci dotarł do tego miejsca....



Offline NuoLab

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #23 dnia: So, 12 Marzec 2022, 21:42:09 »

A na koniec chciałem jeszcze polecić stary tekst aegira w kzet-ach sprzed prawie 20 lat. problem w tym, że pierwsza część tego materiału (chyba) bezpowrotnie znikła z netu.


Nie znikła
https://www.kzet.pl/2003_12/z_mroczne_miasta.htm

Offline wujekmaciej

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 12 Czerwiec 2022, 22:38:56 »
Wiadomo może z ilu tomów ma się składać polska edycja ?

Offline Knl

Odp: Mroczne miasta
« Odpowiedź #25 dnia: Pn, 13 Czerwiec 2022, 10:14:53 »
Potwierdzone info od Scream Comics: będzie dodruk 1. i 2. tomów.

Ciekawa sprawa, zachęciliście mnie koledzy i koleżanki. Nie znam serii ale zakupię!