Autor Wątek: 2000ad  (Przeczytany 3177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

2000ad
« dnia: So, 11 Kwiecień 2020, 19:52:26 »
zakładam nowy topik dla osób czytających komiksy ukazujące się w ramach 2000ad. są tacy? mamy topik studio lain (meh), dredda i slaine (w którym pisze praktycznie tylko ja).

przeczytałem ostatnio complete nemesis the warlock v1 - format taki jak dredd case files, kilkaset stron w cz-b zbierających historie od początku. vol1 zbiera księgi 1-4.

odnośnie samego komiksu - świetne millsowe sci-fi z domieszką fantasy. ten gość ma niesamowitą wyobraźnię. przebija johna wagnera jeżeli chodzi o nowe światy, koncepcje, bohaterów.

siłą nemesisa są rysunki o’neilla. kiedyś myślałem ze lxg to szczyt jego możliwości ale srogo się myliłem. to są jego wczesne prace które pod względem rozmachu i szczegółów przebijają jego późniejsze komiksy. sceny batalistyczne można kontemplować dłuższa chwile a walki giga robotów wręcz trzeba żeby zorientować się o co chodzi.

polecam i liczę na wrzuty forumowiczów, bo to co dostajemy w PL to kropelka w morzu świetnych komiksów.

Offline Piterrini

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #1 dnia: So, 11 Kwiecień 2020, 23:21:10 »
2000ad wydawnictwo (a właściwie magazyn) świetne, od samego początku za pośrednictwem krótkich fabuł pozwalało sobie na krytykę polityki w uk, ale też ogólnie przyjętych działań ogólnoświatowych, no i oczywiście krytykę właściwie wszystkich ludzkich przywar.
Nic dziwnego więc, że wydawnictwo w towarzystwie gigantów (Marvel, DC) pozostaje niszowe w krajach poza uk, szkoda bo wartościowych materiałów jest mnóstwo, a o tym że brytyjska inwazja na usa miała początek dzięki właśnie 2000ad w tym wątku pisać chyba nie trzeba.

Co chciałem napisać więc - fajnie by było, gdyby 2000ad było jednak mniej niszowe u nas, może to się kiedyś zmieni za sprawą Studia Lain i Ongrysa, chociaż nie wróżę sukcesu (Marvel i DC są o wiele bardziej przystępne dla tzw. każdego, zarówno względem tematyki, jak i standardu wydania [cena]). Ja zainteresowany wyłącznie polskimi wydaniami muszę odpuszczać część wydawanych pozycji z tego wydawnictwa (nie wszystko co ma znane nazwisko na okładce jest równie dobre, do tego brak miejsca i ww. ceny wydań...), ale wcześniej wydane w pl pozycje mam z małym wyjątkiem. A wcześniej wydanych pozycji było kilka, fajna strona, niestety nieaktualizowana, można spojrzeć co było wydane przed obecnym "zalewem":
https://2000adpl.blogspot.com/
Pamiętam na starym forum (gildia) były osoby kupujące magazyn na bieżąco, także fani w pl na pewno są  :) Pamiętam też z lat dziecięcych, że empik sprowadzał 2000ad razem z prasą zagraniczną, cen nie pamiętam, ale przebitka była duża (przynajmniej dwukrotność, o ile nie czterokrotność kursu funta).

Jak pisałem - sprawdzam tylko to co wydane u nas, także liczę że będzie wydawane więcej i możliwa będzie selekcja (obecnie ciężko o selekcję, np. słaba sprzedaż ABC Warriors powoduje że kolejnych komiksów powiązanych z ABC wciąż nie widać, ale to tylko przykład  ;) ).
Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to trafia do mnie wiele tytułów, głownie te fullcolor, akryle itp., tego prawie nie ma w obecnym mainstreamie (nawet 2000ad aktualnie raczej w "retusz" komputerowy idzie), ale były lata, że magazyn napakowany był perełkami graficznymi, i tego mnie osobiście na naszym rynku brakuje  :)

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 12 Kwiecień 2020, 09:17:26 »
fanom abc warriors polecam wydania zbiorcze the mek files. ja mam pierwsze 3 tomy - jakościowo jest to świetnie wydane. można zobaczyć jak powinna wyglądać black hole bisleya - nasycenie czerni i jakość materiałów wejściowych bez porównania lepsza od tych z wydania studio lain (meh).

wydane jest już vol 4 mek files które zaczyna volgan war. ja już tego nie kupuje bo mam w innym wydaniu.

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 12 Kwiecień 2020, 18:35:27 »
kilka splashów o’neilla z nemesis




Offline Hans

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 18:51:57 »
Gdzie najlepiej kupić i w jakich cenach te zbiorcze wydania które polecasz??

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 18:56:33 »
na bookdepository - ale to są wydania typu essential wiec cz-b i kiepski papier. wersja fajniejsza i w kolorze to deviant edition:
https://www.bookdepository.com/search?searchTerm=nemesis%20the%20warlock&search=Find+book

Offline Hans

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 19:26:43 »
Dzięki za info, jesteś w temacie to powiedz mi proszę czy są jakieś powiększone formaty z 2000AD.
Sporo z tych komiksów z chęcią zobaczyłbym w jakiejś większej formie, bo same plansze wyglądają super.

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 19:57:21 »
fajniejsze wydania to hc ale format większości to niestety amerykański szerszy. jedyny powiększony jaki kojarzę to zenith apex edition yeowella i morrisona.

2000ad webshop często wypuszcza limitowane np do 300 sztuk wersje ze specjalna okładką. z nadchodzących to na pewno slaine horned god i kolorowy pierwszy strontium dog.

Offline Eduardo

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 22 Kwiecień 2020, 07:37:13 »
Wstyd się przyznać, ale w temat 2000AD wbiłem się dopiero niedawno (jakieś trzy-cztery lata temu), chociaż wcześniej widziałem potencjał (chociażby przedruki z 2000AD w egmontowym śp. Świecie Komiksu - wtedy Wektor 13 czy Sinister i Dexter w wykonaniu Simona Davisa wypalały mózg), ale z braku laku i przez fakt, że inne to były czasy i inna komiksów dostępność (2000AD w EMPiKu - wtedy cena była dla mnie zaporowa) spowodowały, że odpuściłem. Czy Studio Lain pomogło? Czy sentyment do rewelacyjnego Slaina? Czy zakup Button Mana i lektura tegoż z wypiekami na twarzy z zachwytu nad scenariuszem i warstwą graficzną? Czy wszystkie te trzy powody na raz spowodowały, że odświeżyłem sobie temat i... już nie odpuściłem! Co mi się najbardziej podoba to bezkompromisowość wymieszana jednak z europejskim spojrzeniem na świat i podejściem do fabuły. Mam tak samo w przypadku seriali telewizyjnych - Amerykanie robią sporo dobrego, jednak zazwyczaj nie są w stanie przeskoczyć tej swojej amerykańskiej mentalności... Tego ciągłego gadania, analizowania, omawiania, biadolenia wręcz. A już seriale z Brytfanny z miejsca przesiąknięte są egzystencjalnym brudem, dużo dzieje się nie w gadce-szmatce, tylko w niedopowiedzeniu, w obrazie, w ciszy na ekranie :-)
I tak samo widzę to w przypadku 2000AD (jasne, nie wszystkie serie, ale ogólnie rzecz ujmując), kiedy porównam je z amerykańskim przemysłem komiksowym. M.in. dlatego też dawne Vertigo było tak świetne i tyle namieszało w komiksowym świecie. Wszak kto wtedy za fabuły odpowiadał? :-)

Offline LordDisneyland

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 22 Kwiecień 2020, 16:08:16 »
fajniejsze wydania to hc ale format większości to niestety amerykański szerszy. jedyny powiększony jaki kojarzę to zenith apex edition yeowella i morrisona.

2000ad webshop często wypuszcza limitowane np do 300 sztuk wersje ze specjalna okładką. z nadchodzących to na pewno slaine horned god i kolorowy pierwszy strontium dog.


Może jeszcze tylko jedno dopowiem- istnieje hachette'owa kolekcja 2000AD, sporo ciekawych, także tych przez długi czas niedostępnych,  komiksów się tam ukazało....ja mam niestety tylko Zombo. Czasami tomy pojawiają się w Atomie, ale wybór nie był zbyt obfity- prawdopodobnie dlatego, że spora część bohaterów jest słabo na polskim rynku znana.


Ed PS:
https://en.wikipedia.org/wiki/2000_AD:_The_Ultimate_Collection
,, - Eeeeech.''

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 22 Kwiecień 2020, 17:22:59 »
pat mills mocno krytykował hachette za ultra niskie tantiemy dla twórców. jestem solidarny z jednym z moich ulubionych twórców, wiec kupuje wydania 2000ad / rebellion.

Offline Piterrini

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 05 Maj 2021, 20:49:00 »
bardzo dobry thrillcast z dermotem powerem. mówi m.in. o tym jak malował slainea:
[/url]
ostrzegam ze trwa 1,5h.
Ciekawy wywiad/audycja/podcast/cokolwiek... ;)

Sprawdziłem też inne materiały na tym kanale 2000 AD i inne wywiady też są całkiem ok. Z tym że trzeba się nastawić, że nie są to materiały "niezależne", co mam na myśli - mało jest krytycznego podejścia, taki Power czy Staples są aktywni zawodowo, stąd nie krytykują ani branży w której pracują, ani swoich pracodawców, tym bardziej nic niepochlebnego odnośnie 2000 AD, nawet samokrytyka jest stonowana i słucha się trochę jak "reklamówki". Niby logiczne, ale materiałów ogólnokomiksowych nie oglądam regularnie, a w materiałach o innych branżach rozrywki czy też "dziedzinach" życia krytyka jest wręcz oczekiwana. Rozmowy są raczej swobodne i słucha się dobrze, także polecam, ale jw. z podejściem takim, że są to aktywni twórcy, wywiady są dla 2000 AD i stanowią taka formę "prezentacji".

Offline freshmaker

Odp: 2000ad
« Odpowiedź #12 dnia: So, 03 Lipiec 2021, 11:51:25 »
czy ktoś z was jest w posiadaniu bolland strips? w necie są bardzo skrajne opinie.