Autor Wątek: Fabien Nury  (Przeczytany 3047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laf

Fabien Nury
« dnia: Śr, 05 Luty 2020, 10:09:20 »
Francuski scenarzysta komiksowy Fabien Nury, którego serie wydaje kilku rożnych rodzimych wydawców: Taurus Media ("W.E.S.T.", "Silas Corey", "Katanga"), Wydawnictwo Komiksowe ("Pewnego razu we Francji"), OMG! Wytwórnia Słowobrazu ("Jam jest Legion", "Tyler Cross"), Scream Comics ("Jak zbić fortunę w czerwcu '40" wspólnie z Dorisonem, "Złoto i krew"), Non Stop Comics ("Śmierć Stalina") - http://alejakomiksu.com/autor/1932/Fabien-Nury/

Aktualnie w sklepie Gildii jest dostępny pakiet dwóch jego serii:
Tyler Cross - https://www.gildia.pl/komiksy/420883-tyler-cross-pakiet-tomow-1-3
Silas Corey - https://www.gildia.pl/komiksy/419812-silas-corey-pakiet-4-tomow

O ile o Crossie słyszałem wiele dobrego (jest nawet założony odrębny wątek tego komiksu - https://forum.komikspec.pl/komiksy-europejskie/tyler-cross/), to jednak o Corey'u nie słyszałem zupełnie nic. Wprawdzie ostatnio w wątku Taurus Media porównano twórczość Nury'ego i Dorisona, jednak nic konkretnego na temat Silasa Corey'a się nie dopatrzyłem. Dajcie znać jak Wam podeszła ta seria i czy warto zainwestować stówkę w komplet tych komiksów.

Poza tym dzielcie się wrażeniami z lektur Fabiena Nury'ego!!!

Offline JonasCrow

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 05 Luty 2020, 11:18:16 »
"Silas Corey" to bardzo fajna szpiegowska historia wojenna - dwa dyptyki, warto zdecydowanie

Offline Death

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 05 Luty 2020, 13:46:19 »
To dobrze, że warto, bo dziś w nocy nie mogłem spać i kupiłem właśnie m.in. wszystkie tomy Silasa Coreya. :)
Czytałem Tylera Crossa i jest super, a Katanga jeszcze lepsza. West też mi się podoba, ale nie aż tak bardzo.

Offline Arne

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 05 Luty 2020, 20:54:01 »
Czytałem te komiksy już jakiś czas temu, a piszę z pamięci, więc wybaczcie, jeśli się pomylę w jakichś szczegółach:
"WEST" - 3 dyptyki. Historia sensacyjno-szpiegowska z elementami paranormalnymi. Akcja osadzona głównie w Ameryce w początkach XX w. W mojej ocenie to średniak. 6/10.
"Pewnego razu we Francji" - historia losów jednego człowieka w okupowanej przez Niemców Francji podczas II wojny światowej. Historia średnia, ale nawet wciągająca. Szkoda, że po polsku ukazały się tylko dwa pierwsze tomy (chyba z 5?). Przez to trudno ocenić serię jako całość. Ocena 6/10.
"Silas Corey" - 2 dyptyki. Historia sensacyjno-szpiegowska osadzona w realiach I wojny światowej. Główny bohater przypomina mi skrzyżowanie Jamesa Bonda z Arsenem Lupin i inspektorem Clouseau (ten ostatni ze względu na azjatyckiego służącego). Rysunki trochę kreskówkowe, nie do końca pasowały mi do przedstawianego tematu (bardzo poważnego). Ocena - 7/10.
"Tyler Cross" - lata 50-te XX w., klimat noir. Głównego bohatera, pomimo tego, że jest przestępcą, nie da się nie lubić. Nasuwa mi się podobieństwo z serią o Parkerze Darwyne'a Cooke'a (podobne czasy, klimat, bohater, kreskówkowy styl rysowania). Świetna seria! Zdecydowanie polecam! - Ocena 9/10.
"Złoto i krew" - koniec lat 40-ych XX w., Północna Afryka. Walki niepodległościowe plemion Maghrebu. Klimatem przypomina "Lawrence'a z Arabii". Dobra historia. Polecam! Ocena  - 8/10.
"Jak zbić fortunę w czerwcu '40" - komiks w realiach wojennych (czas akcji - oczywisty, ze względu na tytuł). Galopująca akcja. Dobrze się bawiłem czytając ten komiks, ale to zdecydowanie pozycja do jednorazowego przeczytania. Głębszych treści nie ma co się w nim raczej doszukiwać. Ocena 7/10.
"Śmierci Stalina", "Jam jest legion" i "Katangi" jeszcze nie czytałem ("Katanga" czeka na zakup 3-go tomu, pozostałe leżą na "kupce wstydu").
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Luty 2020, 20:56:15 wysłana przez BosMan »

Offline kenji

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 05 Luty 2020, 23:22:34 »
jak najbardziej mogę podpiąć się pod wypowiedz BosMana, zmieniłbym tylko :

West, przeczytałem 1 tom i kontynuowałem , to sie nie wypowiem
Silas - czytałem 2 razy całość i wiem że wrócę . Nie dość, że świetnie napisane to jeszcze ekstra namalowane. Teraz promocja na gildi -więc warto
Pewnego razu we Francji - mimo tego że czytałem bardzo dawno i że nie ma światła w tunelu na kontynuacje - to naprawdę zachęcam do zapoznania się z tą serią. Do teraz pamiętam cały wątek i mam przed oczami kadry. Fajny komiks. Czekam na kontynuacje
Tyler Cross-- nie ma co się rozpisywać. Trzeba czytać:)
Jak zbić fortune... hmmm po prostu fajny komiks akcji jak dla mnie. bez fajerwerków, ale dobrze się czyta
śmierć stalina - mistrz10/10
złoto i krew - już pisałem wcześniej ,gdzieś zgubiłem sie w połowie w lekturze i nie mogłem tego nadrobić.. muszę chyba "zrobić to " jeszcze raz. na pewno lubię takie rysunki i dla nich przede wszystkim kupiłem ten komis




Offline Death

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 06 Luty 2020, 04:14:06 »
Z Westem tak właśnie jest, że ciężko jest przebrnąć przez pierwszy tom, bo jest źle napisany. Pełno wątków i tekstu, a niewiele z tego wynika, tylko miałem mętlik w głowie. Potem jest lepiej. Tak właśnie czytałem ten komiks, że najpierw tylko pierwszy tom i zostawiłem. A kilka lat później jeszcze raz od początku do końca. 6/10 to uczciwa ocena. Podobał mi się, jest ok, ale nie trzeba tego koniecznie znać. Za to Katanga... Oj, z Katangą jest zupełnie inaczej. Trzeba. Koniecznie. O dwie klasy lepszy. Co najmniej o dwie.

Offline Guru_Komiksu

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 16 Listopad 2021, 16:56:42 »
Za mną "Złoto i krew". Świetna przygodowa historia. Ciekawe postacie, wątki, osadzenie akcji i wiele innych. Zdecydowanie jeden z lepszych komiksów przygodowych.

Offline Guru_Komiksu

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 11:13:50 »
Jako, że polubiłem twórczość tego autora i mi jego historie po prostu się podobają (zaczęło się od serialu Złoto Gujany), zamówiłem w ostatniej paczce z komiksami trzy tomy Katangi, które pochłonąłem w ciągu kilku godzin. Świetna rzecz. Co prawda trzeci tom nieco mnie rozczarował finałem, ale nadal wypadał przyzwoicie i jako całość Katanga to bardzo dobry trzytomowy komiks. Rysunki i kolory są również na świetnym poziomie. Polecam.

Szkoda, że nie są już dostępne dwa pierwsze tomy Tyler Crossa. Ogólnie są to zamknięte historie, czy wszystkie tomy się ze sobą powiązane jakimś wątkiem głównym? W każdym razie będę szukał z drugiej ręki. Pewnie kupię jeszcze "Jak zbić fortunę (...)", "Jam jest legion" i cztery części Silesa. WESTA oceniacie najniżej więc sobie odpuszczę.

Offline Castiglione

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 11:26:25 »
Tylera możesz czytać w dowolnej kolejności.

Offline stempel

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 22:37:17 »
Mnie Tyler wciągnął - świetny komiks - wartko i ciekawie poprowadzona akcja, interesująca kreska. Szkoda, że tylko trzy części. :-\

Offline Guru_Komiksu

Odp: Fabien Nury
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 08 Listopad 2022, 13:00:57 »
Czy ktoś wie może o wydaniu komiksów autorstwa Nury'ego, które dotychczas nie ukazały się w naszym kraju? Chodzi mi o Necromancy, Atari Gull, Syn słońca, czy zamknięty album o Chrisie Kyle'u?