Komiksy > Komiksy europejskie

Dufaux

(1/10) > >>

Klint:
Jeden z najsłynniejszych i najpłodniejszych twórców komiksu frankońskiego, który i  w Polsce zdobył spore grono czytelników. Osobiście najbardziej podeszły mi takie tytuły jak : MURENA, BARAKUDA i SAGA VALTY

Spiff:
Ja /wstyd się przyznać / z Dufaux'a czytałem tylko -" Skarga Utraconych Ziem" .
Czekam z niecierpliwością na  wznowienie - " Historia wyssana z sopla lodu".

Dracos:
Problem z twórcą płodnym jest taki że jego prace są nierówne. Poprawne ale takie nie do końca zapadające w pamięć, osobiście części tytułów pewnie drugi raz nigdy nie przeczytam (ale to nie znaczy że są złe) np Krucjata czy Konkwistador. Ale taka Murena, Skarga Utraconych Ziem,  (chociaż póki co pierwszy cykl jest imo spory lepszy) to już rzeczy do których na pewno wrócę a i z chęcią bym kupił ładnego Integrala :)

Klint:
Nareszcie 10 tom "MURENY" u nas.
Stwierdziłem że jest to doskonała okazja aby przypomnieć sobie cały cykl. Jeżeli chodzi o pierwsze tomy (1-4) to zarówno scenarzysta jak i rysownik nie są tu w szczytowej formie. Dufaux snuje bardzo charakterystyczną dla siebie historie i dość dobrze oparł się na źródłach ; tło, zwyczaje itp. Postacie bywają różne. Tytułowy bohater jest nijaki i równie dobrze mogłoby go nie być. Wrażenie sprawia za to Neron, który jest tu fantastycznie nakreślony.
Szczęśliwie w kolejnych tomach poziom scenarzysty i nieodżałowanego Delaby wzrasta. Drugi cykl (tomy 5-8) jest co najmniej o klasę wyższy a rysunkowo nawet o dwie. A cały tom 8 to komiksowe mistrzostwo świata.
Trzeci cykl rozpoczyna się od 9 tomu, gdzie po raz ostatni mamy okazję podziwiać pracę Philippe Delaby. Ważne jest że cykl trzyma wysoki poziom. Problem miałem z tomem najnowszym. Nowy rysownik w osobie Theo Caneshinie ma talentu poprzednika niemniej broni się własnym stylem. Niestety słaba forma Dufaux obniża ocenę komiksu. Niemniej czekam na kolejne tomy.

Klint:
Tymczasem we Francji premiera kolejnego tomu Mureny :
https://www.dargaud.com/bd-en-ligne/murena-tome-11/9863/07a3bbd824c143aa9a24ec225dc5435e

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej