Autor Wątek: Dufaux  (Przeczytany 12893 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Klint

Dufaux
« dnia: Wt, 12 Marzec 2019, 21:22:06 »
Jeden z najsłynniejszych i najpłodniejszych twórców komiksu frankońskiego, który i  w Polsce zdobył spore grono czytelników. Osobiście najbardziej podeszły mi takie tytuły jak : MURENA, BARAKUDA i SAGA VALTY

Offline Spiff

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 12 Marzec 2019, 23:23:32 »
Ja /wstyd się przyznać / z Dufaux'a czytałem tylko -" Skarga Utraconych Ziem" .
Czekam z niecierpliwością na  wznowienie - " Historia wyssana z sopla lodu".
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline Dracos

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 10:33:23 »
Problem z twórcą płodnym jest taki że jego prace są nierówne. Poprawne ale takie nie do końca zapadające w pamięć, osobiście części tytułów pewnie drugi raz nigdy nie przeczytam (ale to nie znaczy że są złe) np Krucjata czy Konkwistador. Ale taka Murena, Skarga Utraconych Ziem,  (chociaż póki co pierwszy cykl jest imo spory lepszy) to już rzeczy do których na pewno wrócę a i z chęcią bym kupił ładnego Integrala :)

Offline Klint

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 27 Sierpień 2019, 16:24:13 »
Nareszcie 10 tom "MURENY" u nas.
Stwierdziłem że jest to doskonała okazja aby przypomnieć sobie cały cykl. Jeżeli chodzi o pierwsze tomy (1-4) to zarówno scenarzysta jak i rysownik nie są tu w szczytowej formie. Dufaux snuje bardzo charakterystyczną dla siebie historie i dość dobrze oparł się na źródłach ; tło, zwyczaje itp. Postacie bywają różne. Tytułowy bohater jest nijaki i równie dobrze mogłoby go nie być. Wrażenie sprawia za to Neron, który jest tu fantastycznie nakreślony.
Szczęśliwie w kolejnych tomach poziom scenarzysty i nieodżałowanego Delaby wzrasta. Drugi cykl (tomy 5-8) jest co najmniej o klasę wyższy a rysunkowo nawet o dwie. A cały tom 8 to komiksowe mistrzostwo świata.
Trzeci cykl rozpoczyna się od 9 tomu, gdzie po raz ostatni mamy okazję podziwiać pracę Philippe Delaby. Ważne jest że cykl trzyma wysoki poziom. Problem miałem z tomem najnowszym. Nowy rysownik w osobie Theo Caneshinie ma talentu poprzednika niemniej broni się własnym stylem. Niestety słaba forma Dufaux obniża ocenę komiksu. Niemniej czekam na kolejne tomy.

Offline Klint

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 22 Listopad 2020, 17:04:44 »

Offline Grzesko

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #5 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 11:19:49 »
Skarga Utraconych Ziem. Pierwszy cykl Sioban dosyc mi sie podobala. Gra o Tron chyba troche zapozycza od Skarg. Ladne rysunki, dobry scenariusz. Drugiego jeszcze nie czytalem. Ciekawi mnie czy cykl 3 i 4 beda mialy po 2 tomy i wyjda razem w zbiorczym. Ktos cos wie?

Offline tuco

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #6 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 14:01:44 »
Skarga Utraconych Ziem. Pierwszy cykl Sioban dosyc mi sie podobala. Gra o Tron chyba troche zapozycza od Skarg. Ladne rysunki, dobry scenariusz. Drugiego jeszcze nie czytalem. Ciekawi mnie czy cykl 3 i 4 beda mialy po 2 tomy i wyjda razem w zbiorczym. Ktos cos wie?
nie wiem skąd masz takie informacje. być może zasugerowałeś się francuskim zbiorczakiem tomów 1 i 2 cyklu trzeciego, który  razem z tomem 2 pojawił się na rynku w niewielkim nakładzie. historia cyklu trzeciego nie kończy się na tomie 2, z tego co pamiętam ten cykl ma mieć również 4 albumy. jedyna różnica między cyklem Sioban i dwoma pozostałymi jest taka, że pierwsze 2 albumy (Sioban i Blackmore) powstawały w założeniu jako zamknięta całość, dopiero w trakcie pracy pojawił się pomysł na rozszerzenie ich o kolejne 2 tomy (Pani Gerfaut i Kyle z Klanach). Dufaux tak rozmarzył się w swoim planowaniu, że wymyślił wówczas również, że po 4-tomowym cyklu o Sioban napisze 2 cykle prequelowe, a być może później również opisze dzieje "po Sioban" oraz stworzy odprysk o małych zwierzaczkach ouki. obecnie w PL jesteśmy na bieżąco z całą serią, nie przypuszczam, że Egmont wyda takiego 2-albumowego integrala początku Czarownic, raczej będzie puszczał kolejne tomy, a na koniec być może je kiedyś zbierze do kupy.

osobiście czytałem całą opowieść na raty (tak jak była u nas wydawana, no w zasadzie pierwsze 2 albumy miałem okazję przeczytać jeszcze wcześniej); taki system czytania sprawił, że miałem w głowie własny "ranking" Skarg - Sioban była niedoścignionym wzorem, Rycerze Łaski na początku wchodzili mi opornie (długo musiałem się oswajać z realizmem rysunków Delaby'ego), a po przeczytaniu pierwszego albumu Czarownic dostałem mdłości (drażniły mnie zarówno rysunki, jak i scenariusz), ale przemogłem się i po wydaniu drugiego albumu, przeczytałem raz jeszcze oba i odkryłem, że opowieść Dufauxa jest bardzo spójna i wciągająca, do rysunków się przyzwyczaiłem i... od razu postanowiłem niespiesznie przypomnieć sobie całą sagę od samego początku - jest naprawdę bardzo dobrze (jak na opowieść fantasy oczywiście). Wahającym się, polecam gorąco zapoznanie się z całością. [co natomiast ciekawe czytelnicy trochę lepiej oceniają nowsze cykle niż oryginalny]

Online Konrad

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #7 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 14:35:02 »
Zgadza się, 3 cykl ma mieć 4 tomy (a Kołodziejczak na którymś spotkaniu wspomniał, że po ich wydaniu po jakimś czasie może pojawić się integral, ale to bardzo, bardzo odległa perspektywa) więc jesteśmy na półmetku, ale przez wzgląd na wolne tempo prac Beatrice Tillier poczekamy jeszcze kilka lat na jego zakończenie.
Natomiast we Francji w październiku premiera 1 tomu 4 cyklu (prawdopodobnie znowu złożonego z 4 tomów) rysowanego przez Paula Tenga, którego akcja rozgrywa się po cyklu Rosińskiego. Egmont pewnie wyda w przyszłym roku.

Offline 79ers

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #8 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 20:05:05 »
Drugi cykl SUZ jak dotąd najlepszy.

Offline Grzesko

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 10:46:24 »
Murena taka dobra? Poczytalbym ale ceny pierwszych czesci zwalaja z nog srodek rzadko dostepny i tez w duzych cenach, jedynie 9 i 10 w sprzedazy. Moze by pisac o wznowienie, dodruk. Tylko do kogo bo 1-4 inny wydawca i po 5 inny. Thorus drukujac po 5 ma tez prawa do 1-4?

Offline Death

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 12:13:18 »
Czytałem niedawno pierwsze cztery. Murena jest w porządku. To dobry komiks, ale w czasach, kiedy wychodzi tak dużo genialnych rzeczy ciężko byłoby wydać tak spore pieniądze na allegro zamiast kupić sobie coś rewelacyjnego. Natomiast jeśli ktoś jest fanem starożytnego Rzymu to kupi.
Za normalne pieniądze bardzo bym polecał kupić.

Offline bibliotekarz

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 13:12:16 »
Podobno od 5-ego tomu poziom jest nieco wyższy, ale na razie tego nie sprawdziłem, bo nakłady są skromne i ceny po niedługim czasie stają się kosmiczne. Może ktoś wznowi to w integralach?
Batman returns
his books to the library

Offline Klint

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 16:21:45 »
Drugi cykl "MURENY" jest znakomity, ale Dufaux już tak ma że w drugich cyklach wypada lepiej.
MURENA, SKARGA UTRACONYCH ZIEM i KRUCJATA. Szkoda że WK nie wydało drugiego cyklu KRUCJATY.
No ale może jeszcze ktoś się skusi.

Offline Death

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 21 Wrzesień 2021, 08:55:28 »
Nie ukrywam, że posty w tym wątku były impulsem do powtórzenia cyklu pierwszego, a później premierowego zapoznania się z drugim, w którym Neronowi zaczyna trochę odpierdalać, ale naszemu dzielnemu tytułowemu Murenie też. Coraz większe znaczenie nabierają Piotr i jego chrześcijanie, którzy posługują się symbolem ryby. Cesarz ma wizje płonącego Rzymu, ale największy hardkor będzie zapewne w cyklu trzecim, bo różni "życzliwi" szukają odpowiedzialnych za nieszczęścia i szepcą do uszu Nerona... Autorzy fajnie i po swojemu rozegrali też sprawę pożaru. Bardzo podoba mi się warstwa edukacyjna tej opowieści. Na przykład dowiedziałem się, że już 2000 lat temu w Rzymie byli pseudokibice noszący barwy różnych drużyn (wyścigi rydwanów), które po sportowych wydarzeniach ścierały się pod hipodromem i później na mieście. Mury budynków w Murenie są wszędzie pokreślone różnymi napisami i rysunkami, a twórcy pokazują też życie codzienne mieszkańców np. publiczne toalety. Czasy się zmieniają, ale ludzie prawie wcale. Wszystkie tomy mam pożyczone od kumpla i bardzo żałuję, że nie posiadam tego komiksu. Jedna z najlepszych serii Dufauxa. Quo vadis, Mureno?

Offline ryba

Odp: Dufaux
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 21 Wrzesień 2021, 16:11:55 »
a twórcy pokazują też życie codzienne mieszkańców np. publiczne toalety.
To z Rzymu pochodzi powiedzenie "pieniądze nie śmierdzą", powstałe podobno przy okazji opodatkowania toalet :)