Autor Wątek: Corto Maltese  (Przeczytany 981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brat Agaty

Corto Maltese
« dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 20:47:20 »
http://www.comiclist.com/index.php/news/comiclist-previews-corto-maltese-tango-gn

Na podlinkowanej stronie można obejrzeć pierwsze pięć stron komiksu "Corto Maltese. Tango".
W polskim wydaniu rysunki te zajmują dziesięć stron.

To już drugi, wydany przez Egmont,  komiks Pratta, w którym zniszczony został oryginalny układ plansz, zaprojektowany przez rysownika.
"Gdyby "Tango" miało 64 strony, jak w oryginale, kosztowałoby o 20 złotych mniej.

« Ostatnia zmiana: Pn, 24 Czerwiec 2019, 20:34:18 wysłana przez Brat Agaty »

Offline Brat Agaty

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #1 dnia: So, 29 Czerwiec 2019, 21:44:05 »
W moim odczuciu "Corto Maltese" jest jednym z największych arcydzieł komiksu europejskiego. Liczaca ponad 160 stron, wielowątkowa "Ballada o słonym morzu" (czy też "Opowieść słonych wód" jak chce tłumacz wydania Egmontu), wydana oryginalnie w 1967 roku niewatpliwie zasługuje na miano pierwszej powieści graficznej z prawdziwego zdarzenia i tak też jest przez krytyków opisywana.
Kolejne opowieści to mieszanka epickich fabuł i krótkich opowiastek, w ktorych Corto nie zawsze odgrywa najważniejsza rolę.
Pratt tworzy typową opowieść przygodową, z sensacyjnymi wątkami,odrobiną fantastyki, tajemnicami, zagadkami, drobnymi romansami, rzuconymi na burzliwe tło pierwszej połowy XX wieku. Bawi się przy tym schematami i zaskakuje czytelnika na rózne sposoby. Na przykład wprowadza do opowieści postacie historyczne, takie jak Jack London czy Butch Cassidy, że o Józefie Stalinie nie wspomnę. W jednym z albumów pojawia się Herman Hesse oraz jego dom i właściwie to dom odgrywa w opowieści większą rolę.
Z drugiej zaś strony wprowadza elementy magiczne, niezrozumiałe lub fantastyczne (jeden z albumów niemal całości rozgrywa się we śnie głównego bohatera).

Pratt jest nie tylko mistrzowskim opowiadaczem, ale i znakomitym rysownikiem, który po mistrzowsku komponuje plansze swoich opowieści, za podstawę zawsze przyjmując podział strony na paski.

Tu mozna zobaczyć przegląd albumu jeszcze po polsu niewydanego:
http://www.comiclist.com/index.php/news/comiclist-previews-corto-maltese-the-secret-rose-gn

Niezbyt dobra sprzedaż serii w Polsce nie pozwala wybrzydzać, ale fakt, że wydawca traktuje po macoszemu to, co wydaje, jest jednak wkur***jący. 
« Ostatnia zmiana: So, 29 Czerwiec 2019, 21:48:12 wysłana przez Brat Agaty »

Offline freshmaker

« Odpowiedź #2 dnia: So, 29 Czerwiec 2019, 22:05:08 »
a jak ta zmiana kadrowania ma się do wydania francuskiego? egmont chyba wydaje 1:1.
Corto to jeden z moich ulubionych komiksów ale wracam głównie do czarno- białych wydań postu.

Offline Brat Agaty

« Odpowiedź #3 dnia: So, 29 Czerwiec 2019, 22:22:59 »
a jak ta zmiana kadrowania ma się do wydania francuskiego? egmont chyba wydaje 1:1.
Corto to jeden z moich ulubionych komiksów ale wracam głównie do czarno- białych wydań postu.

Na stronie Bedetheque jest wymienionych piec wydań "Tanga". Jest tam podane, że liczą one od 53 do 64 plansz.
https://www.bedetheque.com/BD-Corto-Maltese-Tome-9-Tango-71637.html

W wersji pokolorowanej 136 plansz:

https://www.bedetheque.com/BD-Corto-Maltese-Couleur-Format-Normal-Tome-9-Tango-18155.html

Ale zapewniam Cię, ze w wersji dłuższej jest tyle samo (a może i mniej) obrazkow, co w wersji krótszej, a koncepcja graficzna Pratta poszła się chędożyc.

Jedyne pocieszenie jest takie, że jeśli Egmont drukuje swoją wersję na podstawie wydania z drugiego linka, to już wiecej zabaw ze zmianą ilości stron już nie będzie.
« Ostatnia zmiana: So, 29 Czerwiec 2019, 22:26:21 wysłana przez Brat Agaty »

Offline roble

« Odpowiedź #4 dnia: So, 29 Czerwiec 2019, 22:28:40 »
ja kupuje kolorowe wydanie egmontu,
niemam porownania z czarnobialym orginalnym ale i tak jest przepieknie.
dla wielbicieli starego europejskiego komiksu pozycja obowiazkowa.

Offline kosmoski

« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 30 Czerwiec 2019, 00:07:16 »
Ja z Egmontu biorę tylko to, czego nie miałem z Postu. Bo czarno-białe podchodzi mi lepiej. Ale niezależnie od obecności koloru zawsze kończę z lekkim szokiem, jakie to dobre (chociaż przecież i tak wcześniej wiedziałem, że takie będzie)...

Przy okazji zapytam, może ma ktoś dwa wydania - Baśń Wenecka pokolorowana ma stron 104, Bajka Wenecka czarno biała - 72. Czy to właśnie efekt zmiany podziału kadrów? I czy Egmont w swoim wydaniu dodał wstęp? Bo robi on tu niesamowitą robotę.

Offline Brat Agaty

« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 30 Czerwiec 2019, 00:31:10 »

Przy okazji zapytam, może ma ktoś dwa wydania - Baśń Wenecka pokolorowana ma stron 104, Bajka Wenecka czarno biała - 72. Czy to właśnie efekt zmiany podziału kadrów? I czy Egmont w swoim wydaniu dodał wstęp? Bo robi on tu niesamowitą robotę.

W wydaniu Egmontu są poprzestawiane kadry i nie ma wstępu.

Offline freshmaker

« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 30 Czerwiec 2019, 09:50:46 »
wlosi maja fajne wydania corto. ja sobie przywiozłem cz-b wydanie rizzoli lizard z wakacji. tango i bajkę wenecka tez sobie dokupie w takim razie w tym wydaniu.

Offline Brat Agaty

« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 30 Czerwiec 2019, 10:18:00 »
wlosi maja fajne wydania corto. ja sobie przywiozłem cz-b wydanie rizzoli lizard z wakacji. tango i bajkę wenecka tez sobie dokupie w takim razie w tym wydaniu.

To anglojęzyczne wydanie, które wczesniej linkowałem, też jest b. przyzwoite i zrobione z szacunkiem dla oryginału.

Offline JonasCrow

« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 11 Lipiec 2019, 15:15:55 »
planowana filmowa adaptacja przygód Corto została anulowana... :(

Offline Szekak

« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 11 Lipiec 2019, 18:01:28 »
O kur***, mocno na nią czekałem. :/ Co było powodem?

Offline JonasCrow

« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 11 Lipiec 2019, 20:58:37 »
jakieś niejasne kwestie prawne, czyli licho wie co

Offline Brat Agaty

« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 11 Lipiec 2019, 23:13:30 »
O kur***, mocno na nią czekałem. :/ Co było powodem?

W listopadzie ubiegłego roku zmarł producent.
Na IMDB ostrożnie piszą o opóźnieniu rozpoczęcia zdjęć, ale jak to się skończy, nie wiadomo.