Autor Wątek: Corto Maltese  (Przeczytany 20711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline burberry

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #105 dnia: Pn, 16 Styczeń 2023, 12:16:46 »
Egmont wydaje Skorpiony pustyni
https://egmont.pl/Pustynne-Skorpiony,71780378,p.html

To komiks, który chciałbym mieć. Może być dobre

Offline raj666

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #106 dnia: Pn, 16 Styczeń 2023, 13:13:14 »
To jest dobre. Dla fanów Corto właściwie mus, bo pomijając pierwszą część, taką przygodową-wojenną te opowieści to taki Corto tyle że bez Corto. Skorpiony to obok Wheeling i Sierżanta Kirka najlepsze z rzeczy Pratta niewydane u nas. O niebo lepsze niż ta nieszczęsna Fanfulla.

Offline adamarluk

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #107 dnia: Pn, 16 Styczeń 2023, 15:11:22 »
To jest dobre. Dla fanów Corto właściwie mus, bo pomijając pierwszą część, taką przygodową-wojenną te opowieści to taki Corto tyle że bez Corto. Skorpiony to obok Wheeling i Sierżanta Kirka najlepsze z rzeczy Pratta niewydane u nas. O niebo lepsze niż ta nieszczęsna Fanfulla.
Fanfulla była fajna, tym bardziej cieszą lepiej oceniane Skorpiony.

Offline JanJ

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #108 dnia: Pn, 31 Lipiec 2023, 22:53:26 »
Pytanie do wielbicieli Corto - na ile reprezentatywny jest pierwszy tom? Bo mnie osobiście nie przekonuje. Dalej będzie lepiej? Inaczej?

Wiem, wiem, jak można być fanem komiksu europejskiego i nie czytać Corto  ??? No, ale ponieważ ostatnio zaczęło wychodzić mniej tytułów, które mnie interesują, sięgnąłem w końcu po pierwszy tom Corto od Egmontu.

Może to brak sentymentu, kwestia tłumaczenia, czy coś, ale mam podobne odczucia jak parsom z pierwszej strony tego wątku. Po pierwszym tomie zupełnie nie wiem skąd te zachwyty. Dzieje się tam mnóstwo rzeczy, ale historia bardziej mnie znużyła niż zainteresowała (na raz nie dałem rady). Miałem odczucie, że bohaterowie tak skaczą z miejsca na miejsce, a ich działania ciężko uzasadnić... No nic, może dam szansę jeszcze drugiemu tomowi.

Offline Nephilim

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #109 dnia: Pn, 31 Lipiec 2023, 23:04:32 »
Wiem, wiem, jak można być fanem komiksu europejskiego i nie czytać Corto  ??? No, ale ponieważ ostatnio zaczęło wychodzić mniej tytułów, które mnie interesują, sięgnąłem w końcu po pierwszy tom Corto od Egmontu.

Może to brak sentymentu, kwestia tłumaczenia, czy coś, ale mam podobne odczucia jak parsom z pierwszej strony tego wątku. Po pierwszym tomie zupełnie nie wiem skąd te zachwyty. Dzieje się tam mnóstwo rzeczy, ale historia bardziej mnie znużyła niż zainteresowała (na raz nie dałem rady). Miałem odczucie, że bohaterowie tak skaczą z miejsca na miejsce, a ich działania ciężko uzasadnić... No nic, może dam szansę jeszcze drugiemu tomowi.
Tom pierwszy jest jeszcze znośny. Najgorzej przebrnąć przez "Przygody Celtyckie" (coś strasznego, czytałem 3 strony na tydzień po pierdololo takie, że zęby bolały), "Baśń Wenecką" czy "Tango". Dramat. Bardziej od klasyków polecam albumy o Corto napisane i narysowane przez Canalesa i Pellejero. Zdecydowane ożywienie serii.

Wg mnie najlepszym albumem Corto stworzonym przez Pratta jest "Na Syberii" (fajni bohaterowie, ciekawe wydarzenia i super okoliczności przyrody). "Przygody Etiopskie" oraz "Złoty Dom W Samarkandzie" też spoko.

Online parsom

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #110 dnia: Pn, 31 Lipiec 2023, 23:13:32 »
Wiem, wiem, jak można być fanem komiksu europejskiego i nie czytać Corto  ??? No, ale ponieważ ostatnio zaczęło wychodzić mniej tytułów, które mnie interesują, sięgnąłem w końcu po pierwszy tom Corto od Egmontu.

Może to brak sentymentu, kwestia tłumaczenia, czy coś, ale mam podobne odczucia jak parsom z pierwszej strony tego wątku. Po pierwszym tomie zupełnie nie wiem skąd te zachwyty. Dzieje się tam mnóstwo rzeczy, ale historia bardziej mnie znużyła niż zainteresowała (na raz nie dałem rady). Miałem odczucie, że bohaterowie tak skaczą z miejsca na miejsce, a ich działania ciężko uzasadnić... No nic, może dam szansę jeszcze drugiemu tomowi.

A ja koryguję swoją opinię. Mój błąd polegał na podchodzeniu do Corto jako rasowej przygodówki. A to nie taki rodzaj komiksu, nie zapewni odskoczni od problemów, nie wciągnie fabułą i zwrotami akcji, nie przyda się jako poprawiacz humoru. Tu trzeba wczuć się w klimat, trochę załapać konwencję, uważać na to co się dzieje między kadrami.

Bender

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #111 dnia: Wt, 01 Sierpień 2023, 10:35:06 »
W moim przypadku rzeczywistość zdecydowanie przegrała z mitem Corto. Nie jestem jakimś specjalnym fanem rasowych przygodówek jako gatunku, ale trzeba było po Corto sięgnąć. Czytało sie ok na poczatku, potem szybkie znużenie formułą. Bardziej doceniałem warswtę graficzną, ale i tu po pewnym czasie doszedłem do ściany znudzenia manierą. Po latach oszukiwania samego siebie że muszę (albo przynajmniej wypada) to mieć, cały Corto poszedł pod młotek. Nie tęsknię.

Online freshmaker

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #112 dnia: Wt, 01 Sierpień 2023, 11:18:35 »
ja wsiąkłem mocno w corto. czytałem to w lepszych czasach jak wydawał post. zaczęli od najlepszych tomów czyli ballada i syberia. czb, wstęp i objaśnienie mitologii - a same komiksy poruszyły mnie bardzo mocno, w sumie zmieniły tez trochę moja percepcję tego medium. czekało się rok na kolejny tom itd.

teraz puścili to taśmowo, w kolorze, powiększyli kadry. nadal to corto ale tez by mnie zmęczył jakbym przyjął kilka albumów na raz. do tego powiększane kadry pratta na prawdę dużo tracą - najbardziej widać to w skorpionach.

jak komuś podejdzie corto to polecam jeszcze przygody hp i bergmana od manary. oniryczna podróż na podobnym poziomie.

Offline Death

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #113 dnia: So, 30 Wrzesień 2023, 16:19:40 »
W październiku na rynku francuskim pojawi się drugi tom uwspółcześnionej serii Corto Maltese.


https://www.bedetheque.com/BD-Corto-Maltese-Quenehen-Vives-Tome-2-La-Reine-de-Babylone-483390.html

Offline skil

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #114 dnia: So, 30 Wrzesień 2023, 22:29:45 »
Wyżej to miękka okładka w wersji podstawowej, a tu na twardo w formacie A4+.

A poza tym uważam, że Rosja powinna być zniszczona.

Offline gashu

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #115 dnia: Nd, 01 Październik 2023, 10:00:38 »
Na czym dokładnie polega to „uwspółcześnienie” Corto?
Akcja komiksu została przeniesiona do czasów współczesnych?

Offline Death

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #116 dnia: Nd, 01 Październik 2023, 10:11:12 »
Ten nowy dzieje się w 2002 roku.

Offline KzT

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #117 dnia: Nd, 01 Październik 2023, 17:43:14 »
Egmont to zapowiadał w ubiegłym roku do wydania w 2023 (znaczy pierwszy tom tej uwspółcześnionej wersji), ale w tegorocznym katalogu ten nowy Corto się nie pojawił.