Autor Wątek: Clifton  (Przeczytany 5179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarcusSz

Clifton
« dnia: Pt, 30 Sierpień 2019, 19:13:25 »
W mijającym miesiącu Egmont wydał trzeci tom z przygodami pułkownika Cliftona.

Osobiście bardzo lubię spokojne, zabawne komiksy frankońskie. Wydanie dal mnie, na wysokim poziomie, miło przeczytać kilka stron wstępów dotyczących twórców. Na przestrzeni tych trzech tomów, mieliśmy też możliwość ciekawie zaobserwować jak zmienia się główny bohater w zależności od twórców. Dostaliśmy rysunki Turk(a), Bedu i  Rodrigue. Natomiast scenariusze wyszły z pod pióra De Groot(a), Bedu i Rodrigue.
Ciekaw jestem co dalej z serią pocznie Egmont. Z wydanych oryginalnie integrali dostaliśmy domy 4,5 i 6. Ciekawe czy cofną się teraz do chronologicznie wydawanych jako pierwsze, przygód Cliftona, czy zakończą na tym serię?

Jak wasze wrażenia z tej serii?

Offline freshmaker

Odp: Clifton
« Odpowiedź #1 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 09:09:59 »
wczoraj szukałem topiku o clifftonie bo chciałem spytać jak 3 ci tom. świetna seria, może oprocz pierwszego zeszytu/albumu w pierwszym integralu. jedyne co mi się średnio podoba to jakość wydania - cieniutki papier i klejenie.

ja osobiście nie jestem zwolennikiem wydawania poprzednich albumow, bedu mnie przyciąga do tej serii bardziej niż główny bohater.

Offline radef

Odp: Clifton
« Odpowiedź #2 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 09:20:14 »
cieniutki papier i klejenie.
Papier - no taki jak w Asteriksach.
Klejenie - nie. Komiks jest zszywany i klejony tak jak 99% tytułów Egmontu.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline K.Leszcz

Odp: Clifton
« Odpowiedź #3 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 11:59:43 »
A ja bym bardzo chciał, żeby wydali poprzednie tomy :D Ale to może dlatego, że po prostu lubię, klasyczne frankofońskie komiksy humorystyczne.

Powiem wam, że podoba mi się styl rysowania oryginalnego twórcy Raymonda Macherota. Może niektórym się wydawać archaiczny (acz może głównie przez kolorowanie), ale do mnie naprawdę trafia ^_^ Fajna maniera rysowania postaci, proste, acz energiczne pociągnięcia tuszem i tła bogate w detale.

Przede wszystkim chciałbym przeczytać tom "Clifton et les espions", gdyż widzę, że "Czas przeszły złożony" i "Jade" do niego nawiązują i czuję, że bez niego tracę nieco kontekst.

W ogóle powiem dla niektórych kontrowersyjną rzecz. W pierwszym wydanym u nas integralu za najlepiej narysowany album uważam... ten autorstwa Turka. Przede wszystkim dlatego, że Turk rysował po swojemu, więc mu to naturalnie wyszło. Bedu próbował się upodobnić do poprzednika, więc "zadusił" w sobie swoją naturalną energię. I w efekcie wygląda to ciut sztucznie. Acz sposób rysowania twarzy mi się naprawdę podoba ^_^

Offline freshmaker

Odp: Clifton
« Odpowiedź #4 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 12:25:15 »
fakt szyto klejone. pomyliłem z yansem?

a album turka graficznie jest na dobrym poziomie, scenariusz mi nie podszedł
« Ostatnia zmiana: So, 31 Sierpień 2019, 12:26:48 wysłana przez freshmaker »

Offline MarcusSz

Odp: Clifton
« Odpowiedź #5 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 13:19:37 »
Scenariuszowo albumy z 3 integrala, bardzo mi się podobały. Jedyne co nie do końca ma sens, to wprowadzanie postaci Jade kiedy przed chwilą Bedu wprowadził żeńska postać Sarah, ale rozumiem że zmiana scenarzysty pewnie była tu powodem.
Natomiast humor w tych przygodach - super. Agenci Fish i Chips, czy Wielki Tralalala. Tłumacz przepięknie ten humor nam prezentuje.

Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 142
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Clifton
« Odpowiedź #6 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 19:08:56 »
Pierwszy post na "nowym" forum... a sądziłem, że wpierw napiszę np. o "Criminal". Tradycja jednak kontynuowana, tak jak na gildii, najpierw obserwowałem dłuższy czas, by wreszcie zacząć pisać.
Od razu powiem, że przygody Cliftona bardzo lubię i kupuję regularnie odkąd Egmont zaczął je wydawać, mając nadzieję, że wydadzą wszystkie. Dla całkiem małych dzieci ten komiks się nie nadaje, nie ma też tego specyficznego rodzaju humoru, który jest rozumiany jedynie przez dorosłych, przez co i oni mogą się bawić obcując z danym dziełem (pozdrawiam fanów "Pingwinów z Madagaskaru"). Próby implementacji tego w Cliftonie zawiodły, bo KOD w tomie koreańskim nie był udanym pomysłem. Może jednak dlatego, że nie lubię odniesień do aktualnej sytuacji politycznej w utworach. Poza tym jednak muszę powiedzieć, że to fajny komiks, operujący zgrabnie schematami szpiegowsko-detektywistycznymi, a styl każdego z rysowników przypadł mi do gustu, nawet jeśli wprowadzali określone zmiany, czuć było, że to dalej ten sam Clifton co zawsze. No i choć nie zawsze mi po drodze z Wyspiarzami, w Cliftonie 100% brytyjskości to pełnowartościowy produkt, poczynając od samochodu marki MG, aż po wizyty w zamkach Szkocji czy zahaczenie o rugby, no i ten skauting! Można się przy tych komiksach uśmiechnąć, zrelaksować, odpocząć od cięższych tematów, podsumowując zatem, polecam.
"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline MarcusSz

Odp: Clifton
« Odpowiedź #7 dnia: So, 28 Wrzesień 2019, 20:57:18 »
Miła wiadomość z MFGiK - Clifton leci dalej (albo wcześniej jak kto woli), pozostałe dwa pierwsze chronologicznie integrale mają być w tempie około raz do roku. Wolno, ale ważne że będzie!

Offline StudentPiwniczak

Odp: Clifton
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 21 Kwiecień 2021, 20:39:43 »
Czyli rozumiem, że oczekujemy właśnie na ostatni - 5 - tom?

Offline kv

Odp: Clifton
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 21 Kwiecień 2021, 20:48:05 »
Wg mnie minimum 2 - brakuje tomów od 5go do 12go. A oprócz tego 25go i 26go, ale nie wiem jak to wydadzą - 2 części w tomie zamiast zwykle 4?

Offline Death

Odp: Clifton
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 21 Kwiecień 2021, 22:45:07 »
https://www.bedetheque.com/serie-26683-BD-Clifton-Integrale.html
Tutaj jest sześć.
U nas nie wydano integrali o numerach 2 i 3.
« Ostatnia zmiana: Śr, 21 Kwiecień 2021, 22:46:54 wysłana przez Death »

Offline kv

Odp: Clifton
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 21 Kwiecień 2021, 22:54:44 »
Tak, te, które zawierają zeszyty/części od 5go do 12go.
Też mi przyszło do głowy, ale nie chciałem tego pisać, aby nie zapeszyć, że 2 ostatnie tomy nie wejdą do tej edycji  :(

Tak, z ciekawości, wiadomo dlaczego Egmont wydaje w takiej kolejności a nie zgodnie z numeracją integrali?
« Ostatnia zmiana: Śr, 21 Kwiecień 2021, 22:58:38 wysłana przez kv »

Offline Kadet

Odp: Clifton
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 21 Kwiecień 2021, 23:24:03 »
Bo chcieli zacząć od tomów z rysunkami Bedu. "Clifton" wyszedł u nas na fali renesansu popularności tego twórcy, jaki wywołało wznowienie serii "Hugo".

EDIT: Obawiam się, że na dwa ostatnie albumy - 22 i 23 - nie mamy co liczyć, póki nie wyjdą w jakimś integralu, ale wygląda na to, że seria popadła w jakąś stagnację, bo od 2017 r. nic nie wyszło. Ciekawostka: scenariusz do tych dwóch części pisał Zidrou - w Polsce znamy go z "Ucznia Ducobu".
« Ostatnia zmiana: Śr, 21 Kwiecień 2021, 23:28:48 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline MarcusSz

Odp: Clifton
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 22 Kwiecień 2021, 11:26:48 »
Wydaje mi się że podczas ostatniego MFGiK TK wspominał że jest szansa że zarówno Clifton jak i Iznogud mogą zmienić lekko częstotliwość z 1 na rok, na 3 w dwa lata.

Offline Pig-Pen

Odp: Clifton
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 30 Maj 2021, 20:25:21 »
« Ostatnia zmiana: Nd, 30 Maj 2021, 20:27:38 wysłana przez Pig-Pen »