Autor Wątek: Brecht Evens  (Przeczytany 2710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Brecht Evens
« dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 10:32:37 »
Artysta nietuzinkowy, o wyjątkowym stylu, ale co innego skłoniło mnie do założenia tego tematu - komiks Pantera, wydany u nas przez Timofa w ubiegłym roku, który zresztą z tego co widzę już się wyprzedał. Czytał ktoś? Bardzo jestem ciekaw interpretacji tego komiksu przez innych.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Pawelek

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 11:34:31 »
Czytał.
Spoiler: PokażUkryj
Przygnębiający, zwłaszcza że już po kilku stronach wiadomo jak się ta opowieść zakończy. Można interpretować zabawki jako różne oblicza ojca lub jako ojca i jego koleżków. Ja skłaniałbym się ku temu pierwszemu.

Offline Szekak

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 12:36:42 »
Spoiler: PokażUkryj
Też w podobnych rejonach krążyły moje myśli, ale czy coś konkretnego wskazuje na ojca? Jakieś zdanie wypowiedziane czy cokolwiek innego? Bo ja ostatecznie chyba przyjmuję prostszą wersję - dziewczynka jest samotna, nachodzą ją przedziwne myśli, a na koniec popełnia samobójstwo.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline parsom

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 12:39:21 »
No co wy - jaki ojciec? Klasyczna choroba psychiczna.

Bender

  • Gość
Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 14:20:24 »
I bez konkretnej odpowiedzi czy interpretacji jest tam sporo niepokoju. Wyjątkowy komiks.  A tymczasem D&Q cały czas przekłada premierę City of Belgium :(

Offline Szekak

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 14:41:38 »
A to co zapowiedzial Timof Evansa teraz to czytales?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Pawelek

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 14:50:33 »

Offline Konrad

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:10:31 »

A tymczasem D&Q cały czas przekłada premierę City of Belgium :(

Na Amazonie widnieje w tej chwili 20 września. Ciekawe czy Timof wyda to u nas wcześniej.

A to co zapowiedzial Timof Evansa teraz to czytales?

No ale to co u nas zapowiedział to jest właśnie City of Belgium, w oryginale Les rigoles.

Offline Szekak

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:45:54 »
Aha, myślałem, że nadrabiają coś co opublikował wcześniej. Po Panterze mocno czekam na kolejną pozycję tego Pana.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Bender

  • Gość
Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:10:33 »
 A miało wyjść już w zeszłym roku. Pewnie prędzej już timofowe kupię.

Offline pszemcio

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 05 Marzec 2020, 15:48:53 »
Tu notatki o Wrong Place

   Komiks nominowany do Eisnera za stronę wizualną i laureat nagrody za najlepszy eksperyment w Angouleme. Niejednoznaczna i nieco oniryczna historia o gościu, który najprawdopodobniej jest jedynie projekcją i marzeniem przegranych i nieśmiałych. Obyczajówka, w której dzieje się niewiele, a bardziej liczy się klimat całości, oczekiwanie na spełnienie marzenia uosobionego w postaci gwiazdora, z którym chce się przespać każda dziewczyna i chce pić każdy facet w mieście. Niezwykły klimat tworzy niezwykła grafika - akwarelowe (sprawiające wrażenie przezroczystych) obrazy złożone z barwnych plam.


A tu do Pantery

Jestem fanem Evensa odkąd przeczytałem "The wrong Place", ale to co mi robi "Pantera" wymyka się klasyfikacjom. Ta pozycja to terror na psychice. O samego początku coś tu brzydko pachnie, ale karty odkrywane są powoli. Z czasem jesteś już pewny, że z tą dziewczynką dzieje się coś bardzo złego. No i kontrast treści z rysunkami, które na pierwszy rzut oka są ilustracjami do dziecięcej książeczki, potęguje wymowę całości. Komiks, który przeczytasz raz, uznasz, że jest wielki, ale nie będziesz chciał już do niego nigdy wracać.


Z tych istotnych trzeba pewnie jeszcze sprawdzić The Making Of, ale to w swoim czasie

Offline marcing

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 01 Październik 2020, 19:19:01 »
Nowa data "City of Belgium" z D&Q to marzec 2021

Bender

  • Gość
Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 01 Październik 2020, 20:51:28 »
2 lata na preorderze...

Offline Konrad

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 01 Październik 2020, 21:31:19 »
Jeśli nic się nie zmieniło to Timof wypuści go u nas jeszcze w tym roku.

Offline Death

Odp: Brecht Evens
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 11 Grudzień 2020, 20:39:20 »
Pod wpływem postów w temacie Timofa (i paru błędach technicznych w Cyberpunku, po których wyłączyłem konsolę ;)) przeczytałem w końcu Panterę. Te wychwalane rysunki podobały mi się wcześniej tak średnio. Wyjątkami były okładka i jakieś pojedyncze kadry w środku. Ale podczas lektury byłem do nich coraz bardziej przekonany. Tak naprawdę już po kilku stronach niemalże podziwiałem kadry. To komiks, który trafia do nienazwanej jeszcze przeze mnie kategorii, gdzie są aktualnie trzy dzieła: Maluchy w krainie zabawek, Piękna ciemność i właśnie Pantera. Punkty wspólne są oczywiste choć ciężko tę kategorię zdefiniować. Nazwijmy ją nienazwany lęk. Po lekturze przeczytałem kilkanaście opinii i recenzji. Ta jest najciekawsza, bowiem opisuje dwie sytuacje, o których opowiadał sam autor: https://esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=26191
Wydaje mi się, że ta oczywista interpretacja komiksu, która góruje w opiniach nie jest stuprocentowa. Jest bardzo możliwa, ale nie aż tak. Moim zdaniem autor specjalnie tak zrobił, że tak naprawdę możemy tylko interpretować. Chciałbym tutaj napisać o zimnych dreszczach, które pojawiły się na moich plecach, o których pisało parę osób, ale tę nieprzyjemność zepsuto mi już dawno temu, kiedy przeczytałem w co najmniej jednym miejscu interpretację tego komiksu. Najlepiej jest o nim nic nie wiedzieć. I nie czytać recenzji przed. To tak jak z Indyjską włóczęgą - wszystko jest spoilerem. Bardzo dobry komiks. Teraz to już na pewno kupię grudniowy album Evensa.