Autor Wątek: Bourgeon  (Przeczytany 11973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arne

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #30 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 13:32:52 »
W weekend skonczylem czytac cykl "Cyann" - oto kilka luznych wrazen z lektury:
1. Podszedlem do tego komiksu bez wielkich oczekiwan, bo stosunek do Burgeona mialem dosc mieszany: "Towarzysze zmierzchu" nie do konca mi podeszli, ale "Pasazerowie wiatru" byli juz bardzo dobrzy. Ale ostatecznie, bilans z lektury "Cyann" wyszedl bardzo na plus. Komiks fajny, rysunki realistyczne, w stylu typowym dla Burgeona ( kto czytal cos tego autora, bez trudu rozpozna ten styl), idealnie pasujace do fabuly.
2. Komiks wciagnal mnie w lekture bardzo szybko, zaciekawil w ten cudowny sposob typu:"a co bedzie dalej?", ktory nieczesto zdarza mi sie juz, niestety, odczuwac przy lekturze. :(
3. Pierwszy tom czytalem dlugo, bo swiat przedstawiony w komiksie ( przyroda, klimat, wierzenia, polityka, system spoleczny) jest bardzo zlozony, a przez to nie do konca czytelny. A le to w sumie dobrze, bo pobudzilo to moje szare komorki i komiks wciagnal mnie, paradoksalnie, wlasnie dlatego, ze musialem sie zastanawiac co z czym i do czego. Objasnienia na koncu tomu byly bardzo pomocne, ale mysle, ze daloby sie zrozumiec fabule i bez nich ( choc pewnie calkowicie zrozumialy komiks bylby dopiero przy drugim czytaniu).
4. W ciekawy sposob odwraca sie w trakcie lektury spojrzenie na bohaterki: na poczatku jednej nie lubisz, a druga jest sympatyczna, a z biegiem lektury " bieguny sie odwracaja" i jest na odwrot.
5. Wszystko sie na koncu bardzo fajnie splata, watki sa pozakanczane, nie ma sie wrazenia "niedosytu". Jest to dzielo skonczone. Oczywiscie, Burgeon moglby napisac ciag dalszy (zawsze mozna), ale uwazam, ze juz nie powinien. Niech zostanie jak jest, bo jest idealnie :).
6. Czytalem ten komiks w okresie swiatecznym przez okolo tydzien (dosc szybko jak na mnie) i lektura sprawila mi czysta przyjemnosc :D ( w odroznieniu od innego przeczytanego w tym okresie komiksu, "Shangri-La", ktory to zdecydowanie mi nie podszedl :()

Podsumowujac: cykl "Cyann" Burgeona zdecydowanie wszystkim polecam! :D

Offline misiokles

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #31 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 15:03:33 »
4. W ciekawy sposob odwraca sie w trakcie lektury spojrzenie na bohaterki: na poczatku jednej nie lubisz, a druga jest sympatyczna, a z biegiem lektury " bieguny sie odwracaja" i jest na odwrot.
Ha! Też przy lekturze tomu 1 się zastanawiałem czemu imię tak antypatycznej postaci służy jako tytuł serii :)

Offline kenji

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #32 dnia: Wt, 14 Kwiecień 2020, 20:22:52 »
Ja czytałem już dawno temu, ale cały czas pamiętam jak paliły mi się styki aby połączyć wszystkie wątki i często wracałem wstecz aby załapać o co chodzi. Jednak nie pisze tego jako wada, a raczej jako zaleta. Komiks nie jest prosty w odbiorze, ale na pewno bardzo ciekawy i wymagający.

Również polecam. Raczej dla dojrzałego czytelnika. W sensie dociekliwego i takiego , który już swoje przeczytał:)

Offline Koalar

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #33 dnia: Śr, 08 Lipiec 2020, 23:26:35 »
Męczę się z 1. tomem Cyann. Na wielki plus rysunki (no, nie licząc twarzy), świat też jest bardzo fajny. Ale sposób prowadzenia historii jest odwrotnie proporcjonalny do tych zalet (smęty, nieciekawi i antypatyczni bohaterowie, dialogi infantylne, słabe i nieciekawe, ramotkowatość). Czy ten komiks się w jakiś sposób rozkręca?
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline misiokles

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #34 dnia: Śr, 08 Lipiec 2020, 23:36:17 »
Tak, rozkręca się i wątki rozpisane w tomie 1 okazują się wątkami po coś wprowadzonymi. Aczkolwiek nie oczekuj kto wie jakiś uniesień. To po prostu przemyślana fabuła, której jeszcze nie widać w pierwszym integralu.

Offline szulig

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #35 dnia: Cz, 09 Lipiec 2020, 19:52:24 »
Męczę się z 1. tomem Cyann. Na wielki plus rysunki (no, nie licząc twarzy), świat też jest bardzo fajny. Ale sposób prowadzenia historii jest odwrotnie proporcjonalny do tych zalet (smęty, nieciekawi i antypatyczni bohaterowie, dialogi infantylne, słabe i nieciekawe, ramotkowatość). Czy ten komiks się w jakiś sposób rozkręca?

Mialem identyczne odczucia, nawet odlozylem po przeczytaniu kilkunastu stron ten komiks. Wrocilem po jakims czasie i zdziwiłem sie jak fajny jest ten komiks i ze nie podobal mi sie za pierwszym razem. Nie zniechecaj sie

Offline Darth_Simon

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #36 dnia: Cz, 09 Lipiec 2020, 22:39:42 »
Ten autor jest chyba nie dla mnie.

Pożyczyłem z biblioteki Pasażerów Wiatru i przeczytałem ale się wynudziłem i nic już nie pamiętam.

Następnie Towarzyszy Zmierzchu i tu była tragedia - poddałem się przed końcem (a prawie zawsze kończę nawet te komiksy, które mi się nie podobają) Początek był obiecujący ale bardzo szybko zgubiłem wątek a postacie - szczególnie kobiece (jakaś ruda i jakaś blondynka) zlewały mi się w jedno. Gdzieś w połowie dotarło do mnie że nie wiem kto, gdzie i po co idzie więc oddałem nie kończąc.

Ostatnia była Cyann tom 1 z która miałem podobne problemy i postacie wydawały mi się zlewające ze sobą. Historia zrobiła się dopiero ciekawa w drugiej części tomu jak już odlecieli.
Zastanawiam się czy warto pożyczać z biblioteki i czytać dalej czy sobie odpuścić.
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline parsom

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #37 dnia: Cz, 09 Lipiec 2020, 23:42:45 »
Ujmę to tak - Bourgeon tak się ma do komiksów w ogóle, jak np. Tomasz Mann do literatury w ogóle.

Offline Koalar

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #38 dnia: Wt, 14 Lipiec 2020, 23:47:53 »
OK, nie poddałem się i już wiem, co mi mocno nie gra w Cyann. Narracja jest dziwnie rwana, to jest mamy kilka kadrów rozmowy i nagle pyk i jest inna scena. Nie kończy się to na końcu planszy albo jakimś kadrem kończącym czy wprowadzającym. Po prostu się zmienia scena i to dość szybko. Ciężko (mi) się to czyta.
Końcówka 1. tomu (z sześciu) jest bardzo dobra, ale 100 stron wprowadzenia to gruba przeginka. 2. tom OK, ale cierpi na problemy pierwszego. Tom 3. raczej długo poczeka na lekturę.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Klint

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #39 dnia: Śr, 10 Marzec 2021, 09:06:54 »
W końcu udało mi się uzupełnić swoją kolekcję o "Pasażerów wiatru". Wcześniej jakoś nie czułem potrzeby nabycia tego tytułu, zwłaszcza po "Towarzyszach zmierzchu", których kupiłem przeczytałem i zapomniałem.

PASAŻEROWIE WIATRU (cykl 1) to pod względem fabularnym jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem. Co ciekawe w moim mniemaniu największą siłą tego tytułu są postacie. Popełniają błędy, działają niegodziwie jak i szlachetnie są ze wszech miar prawdziwi. Nie umniejszam perypetii, przygód i dramatów, które serwuje im scenarzysta - są także znakomite. Niemniej mam zastrzeżenia jeśli o chodzi o kwestię wizualną a w szczególności o sposób rysowania twarzy bohaterów. Za każdym razem gdy ktoś chwalił piękno/urodę bohaterki odczuwałem dysonans.

CYKL 2 jest zdecydowanie inny. Mniej w nim awanturniczych przygód a więcej dramatów i niekiedy wręcz traumatycznych. Od strony wizualnej znaczna poprawa. Nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć że jest to słabsza część.

Reasumując bardzo liczę że cykl 3 również zostanie u nas wydany i wtedy nie będę się nawet zastanawiał czy kupować.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #40 dnia: Pn, 14 Luty 2022, 21:33:50 »
Cyann - Lepiej się zaczęło niż skończyło. Gdy tom 1 był kompletny tak tom 2 i 3, krótsze już od poprzednich robią wrażenie jakichś niedokończonych. Cyann - w tomie 1 była tylko jedną z wielu postaci, na główną wyrosła w tomie 2 bo była tylko ona. Szkoda że nie była z nią ta ruda - w duecie byłoby nawet ciekawiej.

Towarzysze zmierzchu - czasem sięgam po półkę i ponownie wracam do tych plansz pokazujących te dawne średniowiecze. Za dużo takich nie mam tytułów a ten taki pieczołowity by oddać tamten czas. Moglibyśmy mieć swego Burgeona, który by zrobił taką epopeję na 200 stron z 15 w. i wymieszać legendy i wierzenia i obawy mieszkańców, którzy chyba na serio wierzyli, że wśród nich żyją w lasach jakieś elfy i mają dla spragnionych przygód śmiałków parę zadań do wykonania.

Offline Death

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #41 dnia: Pt, 05 Sierpień 2022, 19:31:06 »
Zapnijcie pasy, bo 23 listopada (we Francji) nadchodzi nowy tom Pasażerów wiatru:


Mam nadzieję, że Egmont ruszy dupę i wyda razem z poprzednim:

Ciekawe czy będą kolejne. Być może to dyptyk jak ostatnio...

Offline Dracos

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #42 dnia: Pt, 05 Sierpień 2022, 19:37:34 »
Lepiej żeby nie wydał tego w pojedynczych. Ale jeśli to dyptyk to również czekam :)

Offline laf

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #43 dnia: Pn, 08 Sierpień 2022, 11:06:39 »
Zapnijcie pasy, bo 23 listopada (we Francji) nadchodzi nowy tom Pasażerów wiatru:
Jak dla mnie szok  :o. Nie sądziłem, że Bourgeon powróci jeszcze do tej kapitalnej serii. Jak wyjdzie to u nas to będzie idealna okazja żeby odświeżyć sobie pozostałe tomy  ;D

Offline Death

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #44 dnia: Pn, 08 Sierpień 2022, 11:10:53 »
Ale przecież powrócił już kilka lat temu. Teraz wyjdzie drugi tom trzeciego cyklu. :)
Wchodzę jakieś 4 lata temu do sklepu z komiksami w Dusseldorfie i przeżyłem szok, bo na półce z nowościami mieli to:
https://m.bedetheque.com/BD-Passagers-du-vent-Tome-8-Le-Sang-des-cerises-Livre-1-Rue-de-l-Abreuvoir-344648.html
Oczywiście już po swojemu. Niemcy mają wszystko mega szybko po premierze we Francji.