Autor Wątek: Bourgeon  (Przeczytany 11967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 11 Czerwiec 2019, 14:20:05 »
Pierwotne wydanie z Castermana zawiera dodatki wskazujące na inspiracje do stworzenia cz.1 i cz.2. Nie mam w tej chwili pod ręką tych tomów, ale z tego co pamiętam to tom 1 jest oparty na bretońskiej pieśni pt. Żabi nieszpór.
Tom 2 zaś, powstał z inspiracji wykopaliskami archeologicznymi, które odkryły jakieś karłowate plemię.
Zerknę wieczorem w domu.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline Death

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 21 Listopad 2019, 18:52:29 »
Pierwotne wydanie z Castermana zawiera dodatki wskazujące na inspiracje do stworzenia cz.1 i cz.2. Nie mam w tej chwili pod ręką tych tomów, ale z tego co pamiętam to tom 1 jest oparty na bretońskiej pieśni pt. Żabi nieszpór.
Tom 2 zaś, powstał z inspiracji wykopaliskami archeologicznymi, które odkryły jakieś karłowate plemię.
Zerknę wieczorem w domu.
Zerknąłeś? ;) Bo jestem ciekaw tych inspiracji.

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 22 Listopad 2019, 18:54:23 »
Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem :-). Wkradła się pomyłka odnośnie inspiracji tych tomów. Tzn. "Żabi nieszpór" to tom 2., a "człowiek z Tullund" to tom 1.
Załączam zrobione przed chwilą zdjęcia.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline LordDisneyland

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 13 Luty 2020, 21:30:35 »
Wreszcie kupiłem ,,Pasażerów wiatru", zacząłem czytać pierwszy tom- i jestem pod wrażeniem, choć dotarłem dopiero do murzyńskich trucicieli ;) . Nie mogę przestać myśleć, jaki wspaniały serial BBC mogłoby z tego zrobić :), chociaż napraawdę nie znoszę adaptacji komiksów. Bourgeon okazuje się jednak być świetnym scenarzystą, w co zdarzało mi się wątpić mniej więcej w połowie drugiej księgi "Towarzyszy zmierzchu" :D :P
Na razie jestem bardzo zbudowany lekturą...komiks wydaje się być pozbawiony wad "Towarzyszy", zobaczymy, jak to będzie dalej...
,, - Eeeeech.''

ramirez82

  • Gość
Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 13 Luty 2020, 21:39:26 »
Bourgeon okazuje się jednak być świetnym scenarzystą, w co zdarzało mi się wątpić mniej więcej w połowie drugiej księgi "Towarzyszy zmierzchu" :D :P

No ale chyba trzecia księga zrekompensowała ci to z nawiązką?

Offline LordDisneyland

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 13 Luty 2020, 21:44:34 »
Oj tak, ale mało brakowało, a komiks trafiłby na stos przerwanych lektur, a to u mnie jak wyrok śmierci dla tomu.... 8)
,, - Eeeeech.''

Offline laf

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 14 Luty 2020, 11:59:19 »
@Lord, cieszy mnie Twoja dobra ocena Pasażerów wiatru, bo pamiętam, jak swego czasu zgadzaliśmy się w ocenie Towarzyszy zmierzchu. No i mnie niestety nawet trzecia część (scenariuszowo faktycznie odstająca od dwóch pierwszych) nie zrekompensowała całości odbioru TZ i album ten dość szybko trafił do kupki "Sprzedane".
Natomiast również zaopatrzyłem się w pierwszy tom PW, ale album ten na razie leży na kupce wstydu

Offline Arne

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 14 Luty 2020, 13:45:25 »
Towarzysze zmierzchu tez swego czasu slabo mi podeszli. Pasazerowie wiatru byli juz duzo lepsi (1 tom). Ale szczerze polecam rowniez tom 2, ktorego fabula, na mnie osobiscie, wywarla wieksze wrazenie emocjonalne niz 1.
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Luty 2020, 14:43:10 wysłana przez BosMan »

Offline Koalar

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #23 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 21:14:34 »
Cóż za koincydencja, że akurat skończyłem Pasażerów wiatru, a i mnie Towarzysze zmierzchu niezbyt przypadli do gustu. Za to Pasażerów też polecam. Super rysunki statków w pierwszym cyklu i równie fajne rysunki przyrody w drugim integralu (historia też fajna). W pierwszym trochę dużo było rysunków twarzy z profilu, a w ostatnim tomie już widocznie Burgeon zaczął rysować twarze (przynajmniej części postaci) w oparciu o prawdziwe twarze (pewnie ze zdjęć modeli). Widać, że poświęcił dużo pracy na zdobycie dokumentacji i wierne oddanie dawnych czasów i szkoda, że w integralach prawie nie ma dodatków na temat powstawania cyklu. Coś jest też nie tak z przypisami w drugim tomie, bo od pewnego momentu brak przypisów z tłumaczeniami mowy "regionalnej".
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline LordDisneyland

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 00:57:16 »
Przyznam, że zapomniałem o tym wątku...spróbuję podsumować moje wrażenia.


Oba komiksy dawno już przeczytane- i o ile tom pierwszy okazał się być chyba najlepszą komiksową lekturą lutego, o tyle kontynuacja mniej mi się podobała. A czemu? A temu, że miałem niebotycznie wysokie oczekiwania, a tych, jak wiadomo, nie sposób zaspokoić :)  Drugi tom to znakomity komiks, mimo, że marudziłem podczas lektury...głównie ze względu za znaczny przeskok czasowy, sporo urwanych wątków, no i- nie ukrywajmy- miałem jednak nadzieję na barwną historię pirackiej załogi kucharza ;) Zarówno graficznie, jak i scenariuszowo, jest to świetna dylogia. Jedyne, czego mogę żałować, to tak późny zakup dzieła Bourgeona.

I tak, jest to dużo lepsza moim zdaniem lektura niż "Towarzysze zmierzchu". Pod każdym względem.
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #25 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 10:18:02 »
Drugi cykl Pasażerów wcale nie jest po prostu kontynuacją pierwszego. To jest w dużym stopniu inny komiks. Pierwszy jest (poza jakąś tam opowieścią przygodową) historią o szaleństwach młodości. Drugi to raczej refleksja nad życiem - przemijaniem, utratą, godzeniem się z tym wszystkim. Moim zdaniem bije na głowę pierwszy cykl.

A przy okazji - podobno wyszła jakaś następna część?

Offline Arne

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #26 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 11:47:36 »
Mi tez drugi tom Pasazerow Wiatru podobal sie bardziej od pierwszego.  Czytalem dawno i nie pamietam juz wszystkich szczegolow fabuly, raczej juz tylko odczucia, jakie wywarla na mnie lektura. Na pewno bardziej mnie poruszyl niz tom 1. Bardzo wstrzasnela mna kwestia
Spoiler: PokażUkryj
utraty dziecka przez glowna bohaterke

Moze dlatego, ze sam jestem rodzicem.

Offline donT

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 13:25:33 »
Bardzo wstrzasnela mna kwestia
Spoiler: PokażUkryj
utraty dziecka przez glowna bohaterke

Moze dlatego, ze sam jestem rodzicem.

Nie tylko Toba wstrzasnelo.

Tez mialem nieprzyjemne mrowienie na plecach, podczas lektury tego fragmentu Pasazerow Wiatru #2. Obok, lezal moj 3 miesieczny wtedy synek.

Bardzo dobry, mocny tytul. Narobiliscie mi panowie smaka na odswiezenie.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Arne

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 13:51:48 »
U mnie w kolejce teraz Sklad Glowny 3 tom ( plus odswiezenie pierwszych dwoch), a zaraz potem 3 tomy Cyan. :). Moze niedlugo cos napisze o wrazeniach z lektury.

Offline szulig

Odp: Bourgeon
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 02 Kwiecień 2020, 19:21:14 »
U mnie w kolejce teraz Sklad Glowny 3 tom ( plus odswiezenie pierwszych dwoch), a zaraz potem 3 tomy Cyan. :). Moze niedlugo cos napisze o wrazeniach z lektury.
eh... jak ja Tobie zazdroszcze ze jestes przed lekturą...