Autor Wątek: XIII  (Przeczytany 1478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keram2

XIII
« dnia: So, 04 Listopad 2023, 06:46:34 »
Zdaje się, że XIII nie ma własnego wątku, więc postanowiłem go założyć by poinformować o nowej "odpryskowej" serii.
Niedawno we Francji wyszedł pierwszy tom "XIII Trilogy - Jones", autorami są Yann i TaDuc, wygląda na to, że w serii będą ukazywać się trylogie poświęcone różnym postaciom, przynajmniej tak wnioskuję patrząc na tylną stronę okładki z której wynika, że Jones jest niejako podtytułem pierwszego cyklu (czyli będą kolejne).

Sam nie wiem, czy taka eksploatacja tytułu jest dobrym czy złym pomysłem.
www.bedetheque.com/serie-86030-BD-XIII-Trilogy-Jones.html
« Ostatnia zmiana: So, 04 Listopad 2023, 06:50:19 wysłana przez keram2 »

Offline Grzes1206

Odp: XIII
« Odpowiedź #1 dnia: So, 11 Listopad 2023, 19:23:16 »
Jeżeli będą to trylogię poświęcone róźnym postacią to może być fajnym pomysłem , XIII Mystery było spoko ale 1 tom to mało z trylogią może być lepszym wyjściem. Mam nadzieję że XIII wypali i Egmont to wyda . Ja jestem na tak

Offline Archelon

Odp: XIII
« Odpowiedź #2 dnia: So, 11 Listopad 2023, 21:30:45 »

Sam nie wiem, czy taka eksploatacja tytułu jest dobrym czy złym pomysłem.
www.bedetheque.com/serie-86030-BD-XIII-Trilogy-Jones.html

Jeśli kolejne tomy znajdują nabywców, to będą powstawać następne. Nawet na naszym rynku są tworzone kontynuacje. Pan Samochodzik w oryginale ma 15 tomów (?) a na rynku jest ponad 100 dostępnych tytułów. W przypadku komiksów, to przygody Kajka i Kokosza.
Kontynuacje zaspakajają "głód" fanów, rozbudowują dane uniwersum, dają zarabiać wydawcy :) To zalety. Niestety w większości są słabsze niż oryginał. Często gmatwają sens, chronologię danego uniwersum.
W przypadku XIII: czytałem, że chronologia leży. Tytułowy bohater urodził się w 1961 roku. Jones jest młodsza (z tomu Dochodzenie wynika, że ma około 24 lata w części I i około 32 w części 19) . Nowa trylogia opisuje jej młodość. Wynika z tego, że powinna mieć 3-5 lat na początku lat siedemdziesiątych.

Odnośnie kontynuacji niezbyt pochlebnie wypowiada się Jean van Hamme.
Fragment wywiadu z 2019 roku (translator google)

Cytuj
Czy jest taki moment, w którym każdy serial traci impet? Czy doświadczyłeś tego uczucia?

„XIII” to była saga. To musiało mieć zakończenie. Doszedłem do wniosku. Yves Sente, który chwycił za kontynuację, odbił się w innym kierunku. „Thorgal”, żyjący w hipotetycznym VI wieku, nie może się łatwo poruszać. Po pewnym czasie znudziła mi się ta postać. Jeśli chodzi o „Largo Winch”, nieporozumienie z projektantem Philippe Francqiem sprawiło, że wolałem przestać. Jest wiele osób, które się rozwodzą. Rozwiodłem się z moimi bohaterami, bo zaczynali mnie nudzić. Chodziłem w kółko.

Czy podążasz za tym, co robią Twoi następcy?

Wysłali mi kopie nowych albumów. W „Thorgalu” jestem całkowicie zagubiony. Nie poznaję się tam. Zderza się 25 000 postaci, jest kompletny bałagan. Oczywiście nowi autorzy nie oddali ducha „Thorgala”. W przypadku „XIII” stwierdzam, że cykl Mayflower (przyp. red.: zapoczątkowany przez Yvesa Sente w 2011 r.) zaczyna się przeciągać. Jeśli chodzi o „Largo Winch”, nie rozumiałem zbyt wiele z nowej historii. Projektant zachęcił scenarzystę do powrotu do prawdziwego zawodu Largo Wincha, czyli zarządzania pieniędzmi.

Czy zachowujesz kontrolę nad swoją starą serią?

Zachowałem to, co nazywamy prawami moralnymi. Możesz to zastosować – i ja to raz zrobiłem – jeśli uważasz, że całkowicie błędnie przedstawia naturę twojego charakteru. W tym przypadku Yves Sente uprzejmie przekazał mi scenariusz do „XIII”. Czytając go, zauważyłem, że zamierzał on mieć rękę Jonesa (przyp. red.: jednej z bohaterek serialu) odciętą przez bandytę. Jednak ta postać pilotuje samoloty. Zwróciłem uwagę, że jeśli odetnie się jej jedna ręka, już nigdy nie będzie w stanie latać. Wyjaśnił mi, że chce chwili wzruszeń. OK, ale nie w ten sposób! Zainterweniowałem, mówiąc mu: „Łamiesz mu palce, ale nie skaleczysz ręki!”

Offline JanJ

Odp: XIII
« Odpowiedź #3 dnia: So, 11 Listopad 2023, 22:09:21 »
Dzięki za fragment wywiadu z van Hamme'm. W pełni się zgadzam z jego oceną co do kontynuowanych serii. Szkoda tylko, że nie potrafił ich zakończyć. Choć pewnie presja wydawców była zbyt duża, a nawet śmierć głównego bohatera nie była by przeszkodą żeby puścić jakieś 'młodzieńcze lata' czy coś.

Online Assur

Odp: XIII
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 15 Listopad 2023, 11:06:11 »
Moim zdaniem w Thorgalu to zakończenie nawet zgrabnie mu wyszło w t.29 - trochę na zasadzie przekazania pałeczki nowemu pokoleniu, to jest moment gdzie z jako-taką satysfakcją można zakończyć czytanie serii. Następcy i tak rzucili tytułowego bohatera w wir przygód i podróży, ale o to trudno mieć pretensje do van Hamme'a.