Autor Wątek: Blueberry  (Przeczytany 25423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #120 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 17:39:55 »
Ja tam Bedetheque do końca nie ufam. Totalne mistrzostwo świata (i nie jest to tylko moja opinia, wystarczy przeczytać kilka innych na forum gildii) czyli trzeci tom drugiego cyklu Bois-Maury ma tam ocenę 3.73.
https://m.bedetheque.com/BD-Tours-de-Bois-Maury-Tome-13-Dulle-Griet-57700.html
I podobnie szósty tom Pasażerów wiatru. Myśmy się rozpływali na forum nad tym arcydziełem, a na Bedetheque też ma ocenę poniżej 4.
https://m.bedetheque.com/BD-Passagers-du-vent-Tome-6-La-Petite-Fille-Bois-Caiman-Livre-1-93413.html
Oczywiście oceny pod 4 są wysokie, przecież max to 5.0.
Ale tam naprawdę taki pierwszy lepszy przeciętny komiks ma wcale nie tak rzadko ponad 4, więc paradoksalnie taka wysoka ocena jak powiedzmy 3.73 już daje do myślenia czy to nie jest coś przeciętnego. Zawsze trzeba ocenić samemu. :)
Mam wrażenie, że w obu sytuacjach zadziałało to samo, czyli francuscy czytelnicy czekali na premierę kolejnego albumu wiele lat (Wieże - 5, Pasażerowie - 25), więc ich oceny są zdecydowanie bardziej krytyczne niż polskich czytelników, którzy dostawali te albumy zaledwie parę miesięcy po premierze wcześniejszych.

Podobnie jest trochę na Bedetheque z "Asteriksami" Uderzo, które są ocenione naprawdę nisko, co oczywiście częściowo wynika z tego, że bywały one słabsze niż te Goscinny'ego, ale nie sposób zauważyć, że trochę w tym też było narzekactwa typu "kiedyś to było". Co śmieszne - teraz trochę to się zmieniło i "Asteriksy" nowych twórców są lepiej oceniane niż to, co robił Uderzo w latach 80. czy 90.
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Czerwiec 2022, 17:43:09 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Death

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #121 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 17:54:04 »
Bywały słabsze to dobre stwierdzenie. Bo bywały też tak samo dobre. Reszehezada i Odyseja to jedne z moich ulubionych części Asteriksa. Te nowe innych twórców nawet obok nich nie leżały. :)
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Blueberry
« Odpowiedź #122 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 18:23:00 »
Róża i miecz też była świetna. Dzisiaj by została zjechana za seksizm.

Offline Death

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #123 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 18:25:52 »
Dokładnie. I Galera Obeliksa z nawiązaniami do Spartakusa Kubricka też. Głęboki rów i Syna też lubię. Dopiero ten superhero jest słaby.
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline bibliotekarz

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #124 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 18:26:03 »
Podobnie jest z ocenami na IMDB czy Filmwebie. Ocena powyżej 7 przeważnie (nie zawsze oczywiście) oznacza, że dany film to po prostu bezpłciowa papka dla każdego.
Filmweb po założeniu konta pokazuje oprócz oceny wszystkich użytkowników także ocenę ile % "w twoim guście". I to już jest bardzo pożyteczna ocena.
Batman returns
his books to the library

Offline radef

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #125 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 21:54:23 »
Bywały słabsze to dobre stwierdzenie. Bo bywały też tak samo dobre. Reszehezada i Odyseja to jedne z moich ulubionych części Asteriksa. Te nowe innych twórców nawet obok nich nie leżały. :)
I o to chodziło w tym stwierdzeniu. Natomiast na Bedetheque wszystkie z nich mają wyraźnie słabsze oceny niż tomy Goscinny'ego. Dlatego ciężko wyrokować po ocenach na jakimkolwiek portalu nie znając kontekstu. Po prostu francuscy komiksiarze hejtowali Uderzo nie tylko za to, co robił źle, ale za wszystko.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline JanJ

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #126 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 22:01:29 »
Panowie, czy komuś udało się przeczytać drugi integral Młodzieńczych lat w całości?

Offline andrewk21

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #127 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 18:16:02 »
Tak przeczytałem

Offline JanJ

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #128 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 21:12:43 »
Tak przeczytałem

To będę wdzięczny za info jak dwa pierwsze tomy vs cztery ostatnie.

Offline Kadet

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #129 dnia: Śr, 15 Czerwiec 2022, 19:52:45 »
Ja też czytałem. Dwa pierwsze tomy IMHO na poziomie równym z serią główną. Cztery następne też całkiem fajne - trochę brak tej maniery Charliera, ale osobiście nie zauważyłem żadnego tragicznego zjazdu, ani w zakresie fabuły, ani rysunków.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Grzmichuj

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #130 dnia: Pt, 17 Czerwiec 2022, 10:32:14 »
Przeczytałem wreszcie główną serię. Ale sztosiwo, ja jjbę. Musiałem to napisać: nie lubię westernów, w ogóle nie czuję tych frajerów na koniach, jakiś Waynów twardzieli w koszulach kraciastych, kurzu i pyłu.
A po Blueberrym zakochałem się w tym klimacie, serio. Zainstalowałem już RDR2 i napieprzam po bezkresnych pustyniach... Pan Giraud aka Moebius to jednak król europejskiego komiksu był.
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline Death

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #131 dnia: Pt, 17 Czerwiec 2022, 14:16:07 »
Nawet jak się nie lubi westernów, to kochać należy Red Dead Redemption, Blueberry'ego i filmy Sergio Leone. :)
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline Nephilim

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #132 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 12:50:16 »
Nawet jak się nie lubi westernów, to kochać należy Red Dead Redemption, Blueberry'ego i filmy Sergio Leone. :)
I Bouncera.

Offline Lipa

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #133 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 19:31:38 »
Zaciekawiliście mnie, spróbuję

Zacząć od tomu 1?

Czy lepiej od 0, ew. młodości Blueberrego?

Offline Midar

Odp: Blueberry
« Odpowiedź #134 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 21:43:15 »
Od 0. Młodość sobie zostaw na później, bo możesz się zniechęcić.