Autor Wątek: Asteriks i Obeliks  (Przeczytany 47723 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Cyber

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 17 Lipiec 2019, 14:34:29 »
Proszę o pomoc. Planuje skompletowanie Asterixa. Ale zastanawia mnie format tych komiksów. Na półce w jakimś tam sklepie zauważyłem spore rozbieżności w wysokości poszczególnych tomików. No i tu nasuwają się pytania. Czy to zależy od numeru wydania tych komiksów? Czym się kierować przy zakupie, aby był ten sam format? Chciałbym kupić sobie cały komplet, ale też chciałbym aby ta seria na półce jakoś się prezentowała.

Offline radef

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 17 Lipiec 2019, 15:36:31 »
Nie ma obecnie możliwości zebrania "Asteriksa" w jednorodnym formacie.
Starsze wydania (BZGraf) są wyższe, natomiast nowsze dodruki (Edica) o 5 mm niższe. Na dodatek 36. i 37. zostały wydrukowane wraz z innymi krajami, przez to są tylko klejone, a ich formaty są minimalnie (1-2 mm, ale zauważalnie) niższe od wydań z BZGraf (36) lub Ediki (37).
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Cyber

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 17 Lipiec 2019, 16:59:54 »
Dziękuję za odpowiedź. Wychodzi na to, że Asteriks jest wydawany w sposób "jak komu się podoba". Szkoda, że nikt tego jakoś nie kontroluje. No nic, kupię to co dają.

Offline radef

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 17 Lipiec 2019, 17:09:14 »
Dziękuję za odpowiedź. Wychodzi na to, że Asteriks jest wydawany w sposób "jak komu się podoba". Szkoda, że nikt tego jakoś nie kontroluje. No nic, kupię to co dają.
W związku ze zmianą drukarni Egmont obciął o 5 mm format praktycznie wszystkich serii frankofońskich. Przez to zarówno KiK, Smerfy jak i Asteriksy są spotykane w dwóch formatach, natomiast nowsze serie są wydawane w mniejszym formacie, jedynie zachowano starszy format dla niektórych droższych serii.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline R~Q

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 18 Lipiec 2019, 13:11:06 »
A ja mam w 4 różnych formatach, z czego najwięcej w wersji niebieskiej z Leksykonem (najlepsza wersja), niektóre są dosłownie w strzępach ale i tak dumnie zdobią półkę. :)

Online Crono

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 18 Lipiec 2019, 13:37:02 »
A ja mam w 4 różnych formatach, z czego najwięcej w wersji niebieskiej z Leksykonem (najlepsza wersja)

Pozwolę się nie zgodzić. Zarówno papier jak i okładki w wersji niebieskiej według mnie są najgorsze. Najbardziej cenię pierwszą serię z lat 90, także przez bardzo fajne tłumaczenie (chociaż wiadomo, co kto lubi).

Online jotkwadrat

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 18 Lipiec 2019, 13:56:12 »
Też uważam, że pierwsza wersja miała lepsze tłumaczenie. Co prawda Ahigienix kilka razy zmieniał w nim imię, ale porównywałem któryś tom z wersją niebieską i w tej drugiej wersji tłumaczenie wydawało mi się jakieś infantylne.

Offline Kadet

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 18 Lipiec 2019, 18:40:54 »
Ja mam sentyment do niebieskich, bo to w większości moje pierwsze wydania. No i jeszcze był w nich ten leksykon, dzięki któremu miałem potem chody na historii. Nawet w olimpiadzie latynistycznej w liceum mi to pomogło i potem dzięki Asteriksowi miałem 100% na maturze z kultury antycznej. True story :)

Ale do dziś nie wiem, czy kowal się nazywa Parabeliks, Automatiks, czy Tenautomatiks.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline R~Q

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 19 Lipiec 2019, 08:08:25 »
Leksykon to super dodatek, była historia powstania tomu i hasła pozwalające zrozumieć miliard nawiązań do współczesności w poszczególnych tomach. Dla dziecka, a właściwie dla każdego niefrancuza mega zwiększało to przyjemność z odbioru.

Offline kenji

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #24 dnia: Wt, 23 Lipiec 2019, 14:03:28 »
postanowiłem skompletować sobie serie , ale w twardej oprawie.
posiadam wersje białą w miękkiej, ale wersja z leksykonem kusi.

kupiłem kilka sztuk i gdy dostałem paczkę doznałem nie małego zaskoczenia.
po pierwsze otrzymałem tom pierwszy bez leksykonu - byłem przekonany , że wersja twarda w niebieskiej okładce MUSI być z leksykonem.... czy to znaczy że jest cała seria na twardo bez leksykonu? czy tylko wybrane numery?
i jeszcze jeden mały problem, tom 22 - Wielka przeprawa, różni się odcieniem niebieskiego i rodzajem czcionki na grzbiecie niż pozostałe które posiadam....
CZy to znaczy , że były różne wersje Asterisa w twardej oprawie, czy w pewnym momencie Egmont zrobił zmianę i reszta tomów wygląda tak jak nr 22?

dzięki

Offline radef

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #25 dnia: Wt, 23 Lipiec 2019, 15:33:01 »
1 i 9 dostały reedycje bez leksykonu.
32 i 33 natomiast w ogóle go nie posiadają.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Online Crono

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #26 dnia: Wt, 23 Lipiec 2019, 15:43:23 »
Tak jak pisze radef, to reedycje. Warto jednak wiedzieć, że reedycja numeru 1 posiada nowe kolory (nie pamiętam czy 9 też, ale ten tom z reedycji posiada z kolei obwolutę z innym rysunkiem).

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 28 Lipiec 2019, 11:25:52 »
Też planowałem, jak to mówią "wejść w serię", ale te rozbieżności o których piszecie, skutecznie mnie zniechęciły. Poczekam na integrale ;-).
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline PJP

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 28 Lipiec 2019, 12:00:31 »
Mam różne wydania i wiadomo, że sentyment jest do pierwszych. Leksykon mnie ani ziębił, ani parzył, chociaż faktycznie czasem mógł być przydatny. Co do tłumaczenia, chyba te pierwsze były przyjemniejsze ;)

Offline freshmaker

Odp: Asteriks i Obeliks
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 28 Lipiec 2019, 15:40:08 »
ale głupi ci rzymianie vs powariowali ci rzymianie