Autor Wątek: Armada (Navis)  (Przeczytany 5864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online JanJ

Armada (Navis)
« dnia: Pt, 28 Maj 2021, 12:23:40 »
Seria dotychczas nie miała swojego wątku, a jest to jeden z moich ulubionych komiksów. Jak tu nie lubić Navis  :) Dotychczas ukazało się 20 tomów. Seria wydawana przez Egmont od początku lat 2000. Pierwsze dwa tomy miały swoje wznowienie w 2008. Egmont wydał też zbiór krótszych komiksów innych autorów, czyli Kroniki Armady w 2011. Co ciekawe zastosował tu inny, mniejszy format, pewnie z uwagi na koszty. Nie wiem, czy ktoś jeszcze pamięta, ale swoje pierwsze początki ta seria miała w ŚK. Swego czasu był też konkurs organizowany przez Egmont, w którym można było wygrać album 1000 Navis, czyli artbook liczący 416 stron z ilustracjami Bucheta. Nie wiem jakim cudem, ale udało mi się akurat wygrać jeden z tych albumów i stoi na mojej półce po dziś dzień :)



Na październik tego roku zapowiedziany został kolejny 21 album pt. Exfiltration.


U nas seria cieszyła się chyba średnim zainteresowaniem, ale niewątpliwie we Francji jest to dość duży tytuł z wieloma seriami pobocznymi, gadżetami itd.


Online JanJ

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 12:26:40 »
Egmont ostatnio zapowiedział wznowienie serii w integralach, a nawet wydanie serii pobocznych, no i dla tych co zbierali serię od początku i lubią mieć porządek na półce to teraz pewien orzech do zgryzienia. Z drugiej strony pewnie dla wielu możliwość zapoznania się z tą serią na nowo.

Zastanawiam się jednak ile trzeba będzie czekać na nowy materiał. Integrale będą zbierały po 4 tomy serii. Ostatnie cztery tomy były tworzone przez 6 lat. Generalnie widać, że tempo im spada i na integral z czterema nowymi tomami, obstawiam, trzeba będzie czekać jeszcze ok 6 lat. Może wydaliby jednak nowy tom na miękko?

Offline Dracos

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 15:23:57 »
Szczerze mówiąc to wątpię, ja wypowiedzi TK zrozumiałem tak, że tylko Integrale będą wypuszczać. Niby to tytuł dobrze sprzedający się, ale chyba nie na tyle żeby jeszcze z albumami ciągnąć.

Offline gashu

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 15:46:31 »
Sympatyczna seria, ale jakoś nie miała nigdy tego czegoś, co byłoby w stanie przykuć moją uwagę na dłużej. Może spowodowane jest to aktualną klęską dobrobytu, ale w procesie selekcji komiksów do lektury w moim przypadku następuje niestety często eliminacja tych pozycji, które są po prostu "dobre". Po zapoznaniu się z kilkoma pierwszymi albumami odpuściłem więc sobie śledzenie losów Navis.

Offline keram2

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 16:27:52 »

JanJ: "U nas seria cieszyła się chyba średnim zainteresowaniem..."

No, przepraszam.
Seria była wydawana przez cały czas, pierwsze tomy zostały wznowione (lepszy papier, nowe okładki), obecnie będzie wydawana w integralach.
Jeżeli tak wygląda "średnie zainteresowanie", to życzę go wielu innym komiksom wydawanym u nas.

Online JanJ

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 22:52:05 »
No tak, ale przez długi czas Egmont jakoś nie chciał dodrukować pozostałych tomów (poza 1 i 2) i sporo osób narzekało na brak dostępności tej serii. Fakt faktem, że na szczęście E nie porzucił tej serii, jak swego czasu wiele innych.

Sympatyczna seria, ale jakoś nie miała nigdy tego czegoś, co byłoby w stanie przykuć moją uwagę na dłużej. Może spowodowane jest to aktualną klęską dobrobytu, ale w procesie selekcji komiksów do lektury w moim przypadku następuje niestety często eliminacja tych pozycji, które są po prostu "dobre". Po zapoznaniu się z kilkoma pierwszymi albumami odpuściłem więc sobie śledzenie losów Navis.

Pewnie tak. Teraz pewnie jest sporo lepszych serii, ale mi został sentyment do wielu tytułów prezentowanych w Świecie Komiksu :)

Offline Jaxx

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 23:24:32 »
Nie znam kompletnie Armady, ale ten tytuł często się przewijał w różnych rozmowach i zastanawiam się, czy w to wejść. Możesz dwa słowa powiedzieć o tym tytule? To bardziej science czy raczej fiction? Humorystyczne czy przygodówkowe? Bliżej jej do Valeriana czy Światów Aldebarana? 

Online JanJ

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #7 dnia: So, 29 Maj 2021, 00:24:59 »
Polecam recenzję na Gildii - ja tego lepiej nie opiszę:
https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/armada/1-w2/recenzja
Oczywiście jak zawsze w długich seriach są lepsze i gorsze tomy, ale nawet dla tych, którzy nie przepadają za sc-fi polecam spróbować pierwszy integral.

Offline Koalar

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #8 dnia: So, 29 Maj 2021, 00:34:09 »
Ja bym to widział jako przygodówkowe fiction. Czytałem większość ciągiem i dla mnie ta seria jest sinusoidalna - raz dobry album, raz słabszy. Niedawno czytałem 20. album i miałem problemy, żeby skumać, do czego się odnosi - już nie pamiętałem odniesień, historii głównej bohaterki, innych postaci itp. Mam wrażenie, że ta seria jest przeciągnięta. Lubię Navis, ale w mojej ocenie to średniak.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline keram2

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #9 dnia: So, 29 Maj 2021, 07:40:43 »

Koalar chyba dobrze to podsumował.
Ja zawsze wolałem Aquablue, które pochodziło z tego samego wydawnictwa i startowało u nas w podobnym czasie, no, ale większość czytelników wybrała inaczej.
Swego czasu w pytaniach do Egmontu na forum Gildii spytałem: "czy naprawdę wznowienia Armady opłacają się bardziej niż wydawanie nowych tomów Aquablue?"
TK odpowiedział krótko: "naprawdę".
To chyba potwierdza, że ta seria ma mocną pozycję na naszym rynku.

Offline Jaxx

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #10 dnia: So, 29 Maj 2021, 09:19:17 »
Dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję więc pierwszego integrala i zobaczę czy mi podejdzie. Nie wszystko musi być przecież od razu wybitne, a właśnie takie lekkie przygodowe space opery to coś, czego szukam do poczytania.

Offline Eyeless

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #11 dnia: So, 29 Maj 2021, 09:59:53 »


Ja bym to widział jako przygodówkowe fiction.

Bliżej temu do Cyann ?

Offline Arne

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #12 dnia: So, 29 Maj 2021, 14:05:57 »
Bardzo to odległe od Cyann.

Offline Lyricstof

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #13 dnia: So, 29 Maj 2021, 15:48:21 »
To bardziej science czy raczej fiction? Humorystyczne czy przygodówkowe? Bliżej jej do Valeriana czy Światów Aldebarana?
Bliżej temu do Cyann ?

W sumie to ciężko przyrównać do czegoś. Z wyżej wymienionych to najbliżej jednak do Valeriana moim zdaniem, ze względu na główny pomysł fabularny - zazwyczaj nowy album to spotkanie się z inną rasą, z innym problemem. W jednym i drugim niektóre wątki, postacie są wykorzystywane ponownie, gdzieś tam się przewijają. Jeszcze takie bardzo ogólne skojarzenie ze Star Trekiem przychodzi mi do głowy.

A cała seria trzyma poziom bardzo dobry, moim zdaniem, świetna rozrywka, niebanalna, ładnie narysowana.
Swego czasu miałem tę serię za przykład takiego nowoczesnego frankofona S-F.

Rysunkowo przyrównałbym do takich pozycji jak Kukabura Crrise'a czy też Lanfeust Tarquina.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Motyl

Odp: Armada (Navis)
« Odpowiedź #14 dnia: So, 29 Maj 2021, 15:58:38 »
Armada to typowa space opera, która urzeka rysunkami i wymyślnymi ubiorami głównej bohaterki, która z dzikuski stara odnaleźć się w kosmicznym konwoju, zlepku różnych politycznych frakcji, dziwacznych obywateli z różnych zakątków galaktyki. Staje się agentką tejże struktury, ma możliwość odwiedzania różnych światów, a przy okazji stara się odkryć swoje pochodzenie. Ma przy swoim boku oddanych kompanów, czyli Snivela i Bobo.
Jak w każdym tasiemcu, seria ma lepsze i gorsze tomy, pierwsze cztery na pewno są warte sprawdzenia, trzeci, czyli "W trybach rewolucji", jest najlepszym z serii. Później jest już różnie, seria miała się zakończyć bodaj na 14 tomie, ale za dobrze się sprzedawała i ruszono dalej. U nas wznowiono 4 pierwsze albumy, ale pechowo trafiły one na czas, gdy na rynku panował gorszy okres i egmont nie pociągnął dalszych wznowień. Zresztą tomy od 6 do 11 szybko znikały ze sprzedaży, bo pewnie nakład został ograniczony. "Niestały świat" miał też skazę na okładce (może nie cały nakład), ale miałem w rękach sześć sztuk i tylko jeden wyglądał w miarę ok. Natomiast Kroniki Armady sprzedawały się, a z dobre osiem lat. Nadal w drugim obiegu można tanio je dorwać. Na konkursach na konwentach często Armada była wysyłana na nagrody, więc należy założyć, że wielkim hitem nie była. Podobnie jak Aquablue, który też w okresie wydawania leżał w sklepikach konwentowych w pakietach.

Zastanawiam się jednak ile trzeba będzie czekać na nowy materiał. Integrale będą zbierały po 4 tomy serii. Ostatnie cztery tomy były tworzone przez 6 lat. Generalnie widać, że tempo im spada i na integral z czterema nowymi tomami, obstawiam, trzeba będzie czekać jeszcze ok 6 lat. Może wydaliby jednak nowy tom na miękko?
 
Liczę, że analogicznie jak przy Usagim dostaniemy też pojedynczy 21. tom, a jeśli nie to trochę będzie trzeba na niego poczekać. Więcej o pierwszych tomach serii w poniżej w linkach:
https://paradoks.net.pl/read/7298-armada-tom-1-ogien-i-popiol-recenzja
https://paradoks.net.pl/read/9448-armada-tom-2-kolekcjoner-recenzja
https://paradoks.net.pl/read/13141-armada-tom-4-talizman-demonow-recenzja