Autor Wątek: X-Men  (Przeczytany 235180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Odyn

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1695 dnia: Wt, 16 Styczeń 2024, 09:54:12 »
Powiem szczerze, że zastanawiałem się nad zakupem tego tomu o X-menach (Jima Lee) od Muchy, ale jak zwykle zwyciężyła moja ciekawość w kwestii studiowania zawartości i tak czytając tu pozytywne opinie o Claremoncie trafiłem na omnibusy X-men vol. 1 i vol. 2 Jima Lee oraz Chrisa Claremonta. Uwielbiam prace Jima, styl rysowania w latach '90; jako dzieciak pamiętam z lat 90 plansze komiksów które należały do wujka. Sam wtedy nie czytałem, ale namiętnie oglądałem serial animowany.

Oczywiście ww. omniaki już są niedostępne, ale tu rodzi się moje pytanie: warto je nabyć? Czytając ostatnie posty, mam świadomość jaki bajzel panuje w Marvelu - niekończące się dokupywanie omniaków, bo część historii zostaje przeniesiona do innych tomów (które nota bene dublują znów inny materiał). Zraża mnie to niemiłosiernie, bo z jednej strony chciałbym poczytać o X-menach, pocieszyć oko fajnymi rysunkami z przełomu lat 80/90 i samych lat 90 (moja ulubiona postać z dzieciństwa to Rogue), a z drugiej nie zamierzam kupować niezliczonej ilości omniaków tylko dlatego, że Marvel nie potrafi porządnie wydać historii o X-menach.

"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline jotkwadrat

« Odpowiedź #1696 dnia: Wt, 16 Styczeń 2024, 11:18:18 »
Te dwa omnibusy są akurat dosyć rozsądnie zaplanowane.
X-Men: Inferno Omnibus kończy się na 243. zeszycie UXM a pierwszy omnibus Claremont/Lee startuje od 244, więc jest ciągłość aż do UXM 280.
Jedyny problem to brak numerów 270-272 pomiędzy omnibusami vol 1 i vol 2, ale wchodzą one w skład wydarzenia X-Tinction Agenda, więc wystarczy kupić właściwy tom Milestones, który wyjdzie nakładem Egmontu.

Dodatkowo dostajemy pierwsze 9 zeszytów X-Men.

Offline Odyn

« Odpowiedź #1697 dnia: Wt, 16 Styczeń 2024, 11:39:39 »
W tym przypadku warto sięgać po to Inferno?

Offline jotkwadrat

« Odpowiedź #1698 dnia: Wt, 16 Styczeń 2024, 12:10:09 »
Pytasz o omnibusa, czy w ogóle o Inferno?

Jeśli o omnibusa, to w porównaniu z wydanym w Polsce tomem Punktów zwrotnych zawiera dodatkowo 3 zeszyty X-Factor i po kilka zeszytów z serii: Power Pack, Avengers, Fantastic Four, Spectacular Spider-Man, Web of Spider-Man, Daredevil, Excalibur (1988), Mutant Misadventures of Cloak and Dagger  oraz 3 zeszyty ASM zawarte w wydanym już u nas Epiku "Inferno".
Czy warto? Nie mam pojęcia - nie czytałem. Poprzestaję na tomie z Milestones.

Offline Odyn

« Odpowiedź #1699 dnia: Wt, 16 Styczeń 2024, 12:16:35 »
Tak, miałem na myśli omnibus. Spoko, dzięki za informacje! Może w takim razie kiedyś będę miał możliwość sięgnięcia po te dwa omnibusy X-menów Claremonta i Lee. Nie jest to dla mnie priorytet jak DC, dlatego nie będę stawał na głowie by zdobyć za wszelką cenę niedostępne pozycje.

Offline Takesh

« Odpowiedź #1700 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 08:15:32 »
Amerykanie chwalą Erę Krakoi jako jeden z najlepszych etapów w historii mutantów.

https://www.cbr.com/x-men-krakoa-possibly-greatest-era-of-all-time/

Ja nic z tego nie czytałem. Czekałem, jak zbierze się więcej materiału Hickmana, żeby przeczytać jakąś większą część, ale jak dowiedziałem się jak redaktorzy potraktowali pomysł Jona, plus coraz gorsze opinie, to odpuściłem. I tych złych opinii było coraz więcej.

A tutaj proszę. Jeden z najlepszych okresów w historii mutantów.

To jak to jest? Warto? I czy całość, czy tylko to co wydał E? Bo Claremont to najlepsze, zaraz za nim Morrison i Whedon. Potem już poszczególne historie tylko.

Online xanar

« Odpowiedź #1701 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 08:45:18 »
Od czasu jak Hickman dał sobie spokój to ja słyszę same narzekania.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline saruman

« Odpowiedź #1702 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 12:36:30 »
Jak ze wszystkim, to pewnie kwestia gustu. Już nie jeden komiks z negatywnymi opiniami mi się podobał, albo odwrotnie. Jak sam nie sprawdzisz to nie będziesz miał pewności.

Online xanar

« Odpowiedź #1703 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 12:50:09 »
Pamiętam, jak ktoś tutaj napisał, że czyta X-men na bieżąco od iluś tam lat i przy tej Karakora era nie dał rady i dał sobie spokój.

Ja to pamiętam jak ludzie narzekali na te X-meny Bendisa, ale zapewne nie czytali tego co było potem  :)
Przy tych All-New X-Men  Hopelessa i Uncanny X-Men Bunn te Bendisa to są ze dwie półki wyżej.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Luty 2024, 12:56:07 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Gustavus_tG

« Odpowiedź #1704 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 16:03:29 »
U nas póki co mało z tego jeszcze wyszło, ale sam punkt wyjścia, że homo superior w końcu przestają się między sobą naparzać, zawierają sojusz i zaczynają realizować ewolucyjną wymianę gatunkową zajmując należne im w świecie miejsce to już dawno prosiło się o takie rozwiązanie.

Online Crono

« Odpowiedź #1705 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 21:02:14 »
Racje ma xanar. Czytałem Bendisa na bieżąco w zeszytach i zdarzało się że narzekałem na te historie. Niemniej, Bendis bardzo fajnie prowadził interakcje między bohaterami, relacje młody Scott - młoda Jean czy młoda Jean - Emma Frost. Wprowadził naprawdę fajnych nowych mutantów (Eva Bell!), którzy niestety zostali trochę zesłani w wydawnicze Limbo (no dobra, u Hickmana niby się pojawiają, ale raczej jako tło). Sama historia też nie jest zła, tylko niestety finał zupełnie się rozmył a miała być hiper duper rewolucja Cyclopsa. No i Iceman.
Niemniej, jak się to porówna z następnymi runami, to historie Bendisa naprawdę są dwie półki wyżej. A co do Hickmana, to czytałem tylko to co wyszło do tej pory u nas i jeżeli dasz radę przełknąć główne założenie tej serii (z dupy wzięte, swoją drogą), czyli
Spoiler: PokażUkryj
 możliwość wskrzeszenia każdego mutanta
to jest dobrze. Niestety to całe
 wskrzeszenie
u mnie zabija sporą radość z lektury, no bo jak tu poważnie ekscytować się przygodami X-Men, jeżeli
 się wie, że i tak zostaną wskrzeszeni ? Dlatego tak dobrze na tym tle wypadają Marauders, gdzie historia opiera się na Kitty Pride, a której z jakiegoś powodu mutanci nie potrafią wskrzesić (notabene nie pisał jej Hickman)
.
Jest trochę polityki, trochę walki i trochę Hickmanowskiej filozofii :)
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Luty 2024, 21:04:47 wysłana przez Crono »

Offline michał81

« Odpowiedź #1706 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 21:59:01 »
 się wie, że i tak zostaną wskrzeszeni ? Dlatego tak dobrze na tym tle wypadają Marauders, gdzie historia opiera się na Kitty Pride, a której z jakiegoś powodu mutanci nie potrafią wskrzesić (notabene nie pisał jej Hickman)
.
Taaaa.... nie chcę cię rozczarować, ale.....

Online Crono

« Odpowiedź #1707 dnia: Cz, 01 Luty 2024, 22:26:27 »
Taaaa.... nie chcę cię rozczarować, ale.....
Ale mówisz o Kate? Czytałem Marauders i wiem jak się skończyło 🙂

Offline HugoL3

« Odpowiedź #1708 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 09:42:06 »
Ja mam wrażenie, że wskrzeszanie to i tak coś, co jest obecne w Marvelu niemal od samego początku xD
Ale fakt, tutaj jest to rytuał. Wczoraj skończyłem lekturę pierwszego tomu Świtu X i jestem zachwycony. Bardzo podobał mi się Ród X i Świtem również się nie zawiodłem. Tylko czasem ta akcja skacze z jednej lokacji do drugiej co potrafiło wybić mnie z rytmu, ale i tak lepiej się to czyta, niż naparzanki 30 dobrych na 30 złoli (a coś podobnego miało miejsce w tomach z Marvel Now 2.0 których nie dało się czytać).
Nie googlowałem sobie zakończenia, by nie zepsuć sobie lektury, ale po takim wprowadzeniu czuć, że poprzeczka jest zawieszona wysoko i trudno będzie autorowi jakoś ładnie to spiąć w całość.

Offline Simon11

« Odpowiedź #1709 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 09:47:04 »
Amerykanie chwalą Erę Krakoi jako jeden z najlepszych etapów w historii mutantów.

https://www.cbr.com/x-men-krakoa-possibly-greatest-era-of-all-time/

Ja nic z tego nie czytałem. Czekałem, jak zbierze się więcej materiału Hickmana, żeby przeczytać jakąś większą część, ale jak dowiedziałem się jak redaktorzy potraktowali pomysł Jona, plus coraz gorsze opinie, to odpuściłem. I tych złych opinii było coraz więcej.

A tutaj proszę. Jeden z najlepszych okresów w historii mutantów.

To jak to jest? Warto? I czy całość, czy tylko to co wydał E? Bo Claremont to najlepsze, zaraz za nim Morrison i Whedon. Potem już poszczególne historie tylko.

Zależy którzy Amerykanie.  ;) Są też tacy, którzy uważają ten okres za jeden z najgorszych w historii.

Niestety jest to okres, który dał nam tak wiele bezsensownych komiksów, że ja traktuję to jako najdłuższy "What if...?" w historii Marvela.

Fundamentem jest HoX/PoX, którego wątki rozwijane są praktycznie tylko na kartach komiksów Hickmana. Pozostałe tytuły z pewnymi wyjątkami kręcą się w koło nie wnosząc absolutnie nic. SPOILER: Hickman odszedł po dwóch latach :)

To era, którą zapamiętamy z bezsensownych retconów i pisania postaci tak bardzo out of character, że nawet najwięksi fani Kitty, Colossusa, Nightrcawlera czy Beasta wymiękają.

To era, którą zapamiętamy również z tego, że historie nie mają żadnej stawki a bohaterowie realnego zagrożenia, gdyż każdy odradza się na następnej stronie.

To także era, która dała nam drugi najgorszy event w historii mutantów pt. AXE Judgement Day (najgorszy to Age of X-Man) - komiks o niczym z bezsensownymi założeniami, rozpisany na jakieś 20+ zeszytów...

W tym okresie powstało trochę dobrych tytułów, ale poza Hickmanverse, są one dobre jako autonomiczne miniserie lub ongoingi a nie ważne elementy Krakoi.

I wreszcie, ta era będzie najlepsza w czerwcu, gdy już się skończy i będę mógł wrócić do czytania X-Menów co tydzień, tak jak robiłem to od początku Marvel NOW :)