Autor Wątek: X-Men  (Przeczytany 245814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PawelC

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1095 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 19:30:48 »
Ja polecam podchodzić do SH tak, jak musieliśmy podchodzić w latach 90 za czasów TM-Semic. Po prostu kup jeden dowolny zeszyt/tom który wydaje ci się interesujący nie przejmując się czy coś wiesz o historii postaci czy nie. Jak ci się spodoba kup kolejny i szukaj powoli po kawałeczku tego co wyszło wcześniej.

SH nie da się czytać "od początku żeby wszystko wiedzieć". Te historie są ciągnięte od dziesięcioleci. Nawet nowe runy po restartach przecież bazują na historii postaci i całego uniwersum. W dodatku, nie ma najmniejszego sensu przejmować się tym, że nie wiemy wszystkiego. Na tym polega zabawa, jak coś się spodoba to odkrywaj powoli to co było wcześniej, kompletuj i rozbudowuj kolekcje.

Tak jak w życiu, jak poznajemy nową osobą to nie wiemy o niej wszystkiego i dopiero stopniowo się poznajemy. Nie ma sensu cisnąć na zbyt szybkie poznanie się od A do Z bo może się okazać się, że strasznie szybko się sobą znudzimy.

Offline sad_drone

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1096 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 21:28:24 »
@PawelC Nie no, to przecież nie jest binarny problem gdzie trzeba albo czytac od początku albo rzucac się na głęboką wodę i czytac bez żadnej podbudowy. W szczególności z eventami od których się ta dyskusja zaczęła jest tak że niektóre można czytać bez wcześniejszej wiedzy (np civil war), a niektóre bez podbudowy prezentują się raczej słabo (infinite, final crisis, blackest night) i brak zgłębienia tematu przed lekturą spowoduje że będziesz z niej niezadowolony. Jak jest z messiah complex nie wiem, ale jestem skłonny uwierzyć michałowi że trzeba poczytać dodatkowe tomy bo w anglojęzycznym internecie spotkałem się z podobnymi opiniami. I to wcale nie oznacza że musisz zaraz doczytac wszystko od stana lee ;P
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline adamarluk

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1097 dnia: Wt, 16 Listopad 2021, 15:19:25 »
Kolejny wg mnie to X-men Mike'a Carey'a, bo on też pisze tu kilka zeszytów (i nie chodzi mi o Legacy).
A które dokładnie zeszyty/tomy Careya należałoby przeczytać? Pytam ponieważ planuję przygotować się do lektury Kompleksu Mesjasza.

Offline sad_drone

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1098 dnia: Wt, 16 Listopad 2021, 19:44:20 »
Ja się zaopatrzyłem w ten tpb, z tego co sprawdzałem tu jest cała podbudowa do eventu :

https://www.goodreads.com/book/show/39739251-x-men
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Online michał81

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1099 dnia: Wt, 16 Listopad 2021, 21:36:20 »
A które dokładnie zeszyty/tomy Careya należałoby przeczytać? Pytam ponieważ planuję przygotować się do lektury Kompleksu Mesjasza.
Chciałem napisać żebyś szukał X-Men: Supernovas oraz X-Men: Blinded by the Light, ale wydanie które zapodał sad_drone czyli X-Men: Marauders to jest nowe zbierające oba powyższe tpb.

Natomiast wspomniane X-Men: Endangered Species , po za one-shotem zbiera między innymi X-Men #200-204, dokładnie dodatkowe rozdziały historii opisującej poszukiwania lekarstwa na wydarzenia po Rodzie M przez Beast. I te dodatkowe historie nie są zawarte w X-Men: Marauders (pozostałe części są w Uncanny X-Men 488-491, X-Factor 21-24, New X-Men 40-42 i też zebrane tylko w Endangered Species).

Pozostałe rzeczy jakie warto znać to New X-Men: Childhood's End (5 tpb lub 2 tomy Complete Collection) oraz X-Factor Petera Davida. Ale te dwie serię raczej jako dodatek, jeśli chcesz poznać tych mniej znanych bohaterów, którzy pojawią się w Kompleksie Mesjasza, a niektórzy odegrają znaczną rolę.
« Ostatnia zmiana: Wt, 16 Listopad 2021, 21:39:04 wysłana przez michał81 »

Offline adamarluk

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1100 dnia: So, 27 Listopad 2021, 00:44:04 »
Takie trudne pytanko do znawców, mimo że wiem że ten temat był już poruszany, ale nie mogę znaleźć. Na jakim oryginalnym tomie kończy się "X-men Wielki projekt" ?
 Otóż Piskor sugeruje z końcem tomu, że należałoby kontynuować z nr 143 Uncanny X-men, ale np. w rozdziale czwartym jest zawarta historia z Uncanny X-men 186 zawartym w SBM Storm. Kiedy więc faktycznie kończy się tom Piskora?
A sam komiks rewelacyjny. Z encyklopedyczną wiedzą, co wcale nie jest wadą (odebrałem to bardzo pozytywnie), przybliża nam całą historie X-men. Dla takich laików jak ja przybliża i wyjaśnia wiele nieznanych wątków, relacji, przygód, mimo iż kilka z nich okazało się lekko niezrozumiałymi. Szczerze polecam.

Offline Arne

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1101 dnia: So, 27 Listopad 2021, 16:21:52 »
Według mojego rozeznania, to pod koniec zawiera wydarzenia z "X-Tintion Agenda", więc myślę, że można przyjąć, że kończy się na oryginalnym "Uncanny X-Men" #272.

Online michał81

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1102 dnia: So, 27 Listopad 2021, 17:32:46 »
Według mojego rozeznania, to pod koniec zawiera wydarzenia z "X-Tintion Agenda", więc myślę, że można przyjąć, że kończy się na oryginalnym "Uncanny X-Men" #272.
No właśnie nie. Jak najmniej spoilerów, ale finał to pewna pętla w czasie, to że koniec zawiera wydarzenia z "X-Tintion Agenda" nie ma znaczenia, bo one i tak są zmienione. Piskor dobrze napisał, żeby kontynuować od Uncanny X-men #143,
Spoiler: PokażUkryj
bo kontinuum zostało zmienione, przez podróż w czasie, niektórych bohaterów z końca historii.
. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Offline Arne

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1103 dnia: So, 27 Listopad 2021, 17:37:09 »
Zaglądałem, co tam zawarł na końcu, ale jeszcze za czytanie się nie zabrałem. Jak przeczytam, to może skumam, co tam Piskor namieszał :)

Offline Bazyliszek

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1104 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 15:53:07 »
Upadek X-Men czytało się całkiem dobrze. Uwielbiam komiksy które podejmują temat rozwiązania kwestii mutanckiej. :)

Spoiler: PokażUkryj

Dobrze, że są nawiązania do Ery Apocalypsea. Tylko podstawowe pytanie - kiedy Mucha wyda ostatni tom? Luty? Marzec? Szkoda, że nie dodano kilku scen z tym jak X-Man zrealizował więcej niż jedną sugestię "Rady". Ciekawiło mnie co mu ten senator powiedział, albo czy Kitty przepchnęła jakąś swoją propozycję. ;) Jeszcze pojawia się pytanie - gdzie jest Wolverine? Przecież nasze wydanie Powrotu kończy się jak on puka do drzwi szkoły. A już drugi tom go nie ma. Staruszka też nie. Fajnie że Maddrox powrócił, bo uwielbiam jego moc. Właśnie tak powinno być - duplikuje się na potęgę, tworzy armię i nawet jakiś kraj dla siebie może zająć.

Eleganckie zakończenie i wreszcie koniec całej tej mutanckiej sagi. Jeszcze Egmont wyda Wojnę Mesjasza ze staroci i może więcej nie publikować. :)

Online michał81

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1105 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 16:14:10 »
Cytuj
Spoiler: PokażUkryj

Jeszcze pojawia się pytanie - gdzie jest Wolverine? Przecież nasze wydanie Powrotu kończy się jak on puka do drzwi szkoły. A już drugi tom go nie ma.

Spoiler: PokażUkryj
Był zajęty czymś innym w innej mini serii. To zakończenie prowadzi do czegoś całkowicie innego niż można się spodziewać. Wróci w kolejnym tomie.

Cytuj
Spoiler: PokażUkryj

Staruszka też nie.
Spoiler: PokażUkryj
Wrócił do swojego wymiaru, więc dlaczego ma tu być.

Cytuj
Spoiler: PokażUkryj

Eleganckie zakończenie i wreszcie koniec całej tej mutanckiej sagi. Jeszcze Egmont wyda Wojnę Mesjasza ze staroci i może więcej nie publikować. :)
To nie jest żadne zakończenie. Kontynuacja jest w Age of X-man.

Spoiler: PokażUkryj

 Jeszcze Egmont wyda Wojnę Mesjasza ze staroci i może więcej nie publikować. :)

I czekam na twoje plucie jadem ze względu na dziury fabularne które będziesz miał przez takie wydanie. Wydanie samej trylogii jest bardzo słabe.
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Grudzień 2021, 16:18:04 wysłana przez michał81 »

Offline Bazyliszek

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1106 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 16:33:13 »
@UP
No to niech wydadzą więcej. Egmont mógłby wydać wszystko, tylko nie chce.

Jak wrócił, to czemu tego nie pokazali w jego ostatnim polskim tomie? Znowu urwana seria.

Whedon tak rozwlekał problem lekarstwa, a tu załatwili to bardzo szybko. Wręcz po prostacku.

Online michał81

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1107 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 17:06:36 »
Jak wrócił, to czemu tego nie pokazali w jego ostatnim polskim tomie? Znowu urwana seria.
Nic tu nie jest urwana. To co dostaliśmy od Egmontu jest kompletną mini serią.
Whedon tak rozwlekał problem lekarstwa, a tu załatwili to bardzo szybko. Wręcz po prostacku.
Bo to wszystko co obecnie teraz dostajemy nie ma całkowicie znaczenia. To jest okres w X-men na przeczekanie, aż swój run zacznie Hickman. Co potwierdzili nawet później scenarzyści piszący Uncanny X-men. Pozwolono im zrobić bardzo dużo "kuku" wielu postaciom, a finał jest taki, że nie ma to znaczenia. Wszystko zostanie zamiecione pod dywan bardzo szybko.
Spoiler: PokażUkryj
Wszyscy, którzy zginą, a trup będzie się słał się tu gęsto wrócą w runie Hickmana.

Egmont wydał to całkowicie nie potrzebnie. Dodatkowo kolejne dwa tomy będą miały twisty fabularne, które zrozumie tylko długo trwały czytelnik, a nie osoba, która chce czytać przygody mutantów.

No to niech wydadzą więcej. Egmont mógłby wydać wszystko, tylko nie chce.
Nie wiem czy wyda, czy też nie, ale zapowiedział Age of X-man.

Offline Bazyliszek

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1108 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 17:16:53 »
Ale nie pokazano jak wraca do siebie. Ten wątek w kolejnych polskich komiksach jest urwany.
Dobrze chociaż, że zamknięto wątek młodych wersji X-Men. Ale nie wiadomo co dalej z Profesorem X w ciele Fantomexa.
Spoiler: PokażUkryj
 No i jak Cyclops oryginalny wrócił do życia? Co z nim dalej się dzieje jak zniknęła reszta X-Men?
Chociaż jak piszesz, że to w ogóle nie ma znaczenia, to nie wiem, czy warto poznawać odpowiedzi na te pytania. To już jest bardzo kuriozalne i gonienie w piętkę. Scenarzyści zdejmują kolejne wersje danych bohaterów i odkładają je na półkę jak im pasuje. Jak szufladki w kostnicy. Sensu to większego nie ma.

Online michał81

Odp: X-Men
« Odpowiedź #1109 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 17:54:40 »
Jeśli ktoś chce ogarnąć co więcej pod katem Trylogii Mesjasza polecam taką listę komiksów:
1) Ród M (wyszło w Polsce) - ta historia jest wyjście do kolejnych i nadaje pewien ton wydarzeniom, z którymi mutanci będą musieli się mierzyć
2) X-Men: Decimation - The Day After - konsekwencje Rodu M
3) X-Men: Blood of Apocalypse - bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z Decimation
4) X-Men: Marauders - Mike Carey rozpoczynający swój run w X-men wprowadzenie do Kompleksu Mesjasza oraz seria ważna w kontekście X-men Legacy
Spoiler: PokażUkryj
Opcjonalnie Uncanny X-Men: The Extremists - jako epilog do wydanego u nas Uncanny X-Men - Powstanie i upadek Imperium Shi'ar

5) X-Men: Endangered Species - swoisty prolog do Kompleksu Mesjasza
6) X-Men: Messiah Complex - pierwsza część trylogii Mesjasza, narodziny Hope i wszystkie wydarzenia z tym związane. Na tym kończy się pierwszy etap trylogii.

Cześć druga Trylogii Mesjasza: X-Force oraz X-Men: Messiah War:
1) X-Force by Kyle and Yost Complete Collection Vol. 1 - konsekwencje kompleksu i prolog do Wojny Mesjasza
Spoiler: PokażUkryj
Opcjonalnie Cable: The Last Hope - ucieczka Cable i Hope przed Bishopem

2) X-Men: Messiah War - środkowa część trylogii, tak naprawdę jest to crossover serii Cable i X-force, stąd umieszczenie jej pomiędzy dwoma tomami serii.
3) X-Force by Kyle and Yost Complete Collection Vol. 2 - domknięcie wątków X-force, X-Necrosha oraz prolog do Second Coming

Cześć trzecia Trylogii Mesjasza: X-Men Legacy oraz X-Men: Second Coming
1) X-Men: Legacy—Divided He Stands - seria odpowiadająca o tym co się stało z Xavierem po wydarzeniach z X-Men: Messiah Complex.
Spoiler: PokażUkryj
I to jest najważniejsza rzecz, bo w żadnej innej serii nie dostaniemy wyjaśnienia jego powrotu. W Second Coming będzie już w pełni sił. Duża rolę odgrywa Rogue i Gambit, stąd ważne są dla tej serii X-Men: Blood of Apocalypse oraz X-Men: Marauders.

2) X-Men: Legacy — Sins Of The Father
3) X-Men: Original Sin
3) X-Men Legacy: Salvage
 - kontynuacja wątków, pokazująca jak wiele brudu ma pod paznokciami Xavier, solidna lektura

4) Avengers/X-Men: Utopia - kolejny crossover, mutanci kontra Dark Avengers, wpisuje w tym miejscu, gdyż seria Legacy jest jego częścią
5) X-Men Necrosha - kolejny crossover oraz prolog do Second Coming, to wydanie zazębia się z drugim tomem X-Force, ale wydarzenia biegną niezależnie
6) X-Men: Second Coming - finał trylogii Mesjasza

Takie wydanie było by bardziej sensowne niż to co zaproponował Egmont. Bo nagle okaże się, że wątki będą znikać i pojawiać się znikąd, tak samo z postaciami. Wg mnie to jest optymalne, aby czytelnik się nie pogubił, pobył z tymi postaciami i wciągnął się fabularnie. A tak osoba nie znająca większego kontekstu nie będzie wiedzieć o co dokładnie chodzi.

Spoiler: PokażUkryj
Finalnie w wydaniach 2w1 wyglądałoby to tak:
1) Ród M
2) X-Men: Decimation - The Day After +  X-Men: Blood of Apocalypse
3) X-Men: Marauders
4)  Uncanny X-Men: The Extremists + X-Men: Endangered Species
5)  X-Men: Messiah Complex
6) X-Force by Kyle and Yost Complete Collection Vol. 1
7) X-Men: Legacy—Divided He Stands + X-Men: Legacy — Sins Of The Father
8 ) X-Men: Original Sin + X-Men Legacy: Salvage
9) Cable: The Last Hope
10) X-Men: Messiah War
11) Avengers/X-Men: Utopia
12) X-Force by Kyle and Yost Complete Collection Vol. 2
13) X-Men Necrosha
14) X-Men: Second Coming
W takich wydaniach całość Egmont mógłby zmieści w 3 latach wydając co 3/4 miesiące 1 tom.


Spoiler: PokażUkryj

Polecam poczytać komentarze, bo Xavier83 ma bardzo podobne zdanie do mojego, co do X-Men: Legacy. I myślę, że dobrze to wyjaśnia.
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Grudzień 2021, 19:27:28 wysłana przez michał81 »