Autor Wątek: Wydawnictwa kontra kolekcje  (Przeczytany 160139 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Antari

Wydawnictwa kontra kolekcje
« dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 10:38:31 »
Kilka opinii o roli WKKM
https://kolorowezeszyty.blogspot.com/2019/03/2485-co-dla-polskiego-rynku-komiksowego.html#more

Jak dla mnie najrozsądniej napisał Kajetan Kusina i Jakub Wołosowski. Inni nawet nie wspomnieli o wpływie MCU na wzrost zainteresowania komiksem (nie tylko w Polsce), skupiając się wyłącznie na zależnościach Hachette-Egmont-Mucha.

Cytuj
Hachette jednak w przeciwieństwie do Egmontu nie inwestuje pieniędzy z WKKM w dalszy rozwój rynku komiksowego (kolejne kolekcje super-hero czy najnowsza Transformers tego nie robią). Egmont dzięki kasie z Batmanów i innych pozycji wznowił wiele starszych wydań i wydaje też sporo nowych rzeczy, zarówno z pogranicza super-hero, jak i komiksy dla dzieci, a od czasu do czasu wyda też coś poważniejszego i niekoniecznie łatwego w odbiorze. Istnieje większa szansa na wyjście z czytelniczego getta DC/Marvel dzięki temu, że czytelnik może sobie potem kupić Vertigo, które jest krok dalej od Batmanów, ale jest dalej przystępne, a nie od razu łapać za jakiś rumuński underground.

Dobry cytat.
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Kwiecień 2019, 10:45:32 wysłana przez Antari »

Offline isteklistek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:05:50 »
WKKM zrobiło sporo dla rynku superbohaterskiego. Niezależnie od tego jakie liczby padają i od kogo, to faktem jest, że w zasadzie 3/4 tytułów przed kolekcja to były tytuły z Batmanem lub około Batmanowe. Czy mocno się to zmieniło po kolekcji? Chyba nie, a powinno. Gdyby nie to, że kolekcja od pewnego momentu wydawała głównie tomy po 2000 roku, to spełniła swoją rolę zapoznając czytelnika z uniwersum Marvela i nie mam wątpliwości, że tego nie było i nie jest w stanie zaoferować inne wydawnictwo. Komiksy od początku do 80 roku nierealne, po 80 do 2000 roku raczej nie, chyba, że znajdą się jakieś tytuły, które zawsze są bardzo wysoko na listach fanów. Błędem jest to, że po 150 (albo wcześniej) tomie H. nie zainteresowało się prenumeratorami z których się utrzymywało i nie zrobiło badania, czy interesowałyby ich tytuły wydane przed 2000 i nic nowszego. Szanse na podobną inicjatywę są małe. Niestety, stety jak napisali H. to tylko wydawca kolekcji, więc im w zasadzie poza sprzedażą wszystko leży. Jak nie ta, to inna kolekcja zostanie przygotowana na sprzedaż.   
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:07:41 wysłana przez isteklistek »

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:11:18 »
WKKM przyciągnęła masę czytelników przez tanie komiksy w kioskach i reklamę TV. Zawsze jak startuje nowa kolekcja (ostatnio Transformers, Conan i niedługo Spider-Man) jest spory napływ nowych czytelników. Egmont czy inni wydawcy czegoś takiego nie robią. "Fachowcy" pomijają najważniejszy fakt  :) Hachette niby przypadkowo ale ciągle rozwija ten rynek znacznie.
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:22:58 wysłana przez JanT »

Offline Antari

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:21:51 »
WKKM przyciągnęła masę czytelników przez tanie komiksy w kioskach i reklamę TV. Zawsze jak startuje nowa kolekcja (ostatnio Transformers, Conan i niedługo Spider-Man) jest spory napływ nowych czytelników. Egmont czy inni wydawcy czegoś takiego nie robią. "Fachowcy" pomijają najważniejszy fakt  :)

Trolluj dalej, świetnie ci idzie :)

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:23:54 »
Trolluj dalej, świetnie ci idzie :)
Jaki trolling? Za to to ty powinieneś mieć ostrzeżenie. Jest dokładnie tak jak napisałem :)

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:24:06 »
To że przyciągnęła to jedno. Ale napływ nowych czytelników? Zasadniczo to nie widzę, aby w empiku, bo w kioskach tych kolekcji nie ma, była jakoś kupowana w zawrotnych ilościach. I nie mówię tu tylko o swoim mieście. Za to widzę na targach książki czy komiksów, spore zainteresowanie pozycjami innych wydawnictw (nawet w empikach) i to szczególnie młodych osób, takich jakim kiedyś było pokolenie tm-semicowe. Więc twierdzenie, że Egmont, KG czy inni wydawcy nic nie robią w tej kwestii jest bazylowym zakłamywaniem rzeczywistości. Kolekcja trafiła na falę filmów MCU i dlatego wypaliła. W innym wypadku nie odniosłaby takiego "sukcesu", jeśli by była taka popularna, to byłoby kolejne przedłużenie, nie było by szukania tomów, które znikają za szybko ze względu na małą ilość. 

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:27:12 »
Egmont czy inni wydawcy wydają tanio komiksy w kioskach z reklamą w TV? Bo o tym napisałem że tego nie robią. Znowu nie umiesz czytać ze zrozumieniem i się mądrzysz. Wiadomo było że wyskoczy dwóch największych hejterów kolekcji w postaci Majkelusa i Antariego  :)

Conan też ruszył przez filmy?  ;D

Offline Marvelek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:27:27 »
Więc twierdzenie, że Egmont, KG czy inni wydawcy nic nie robią w tej kwestii jest bazylowym zakłamywaniem rzeczywistości.


Ale przecież JanT nie napisał, że wydawcy nic nie robią, tylko stwierdził, że nie puszczają reklam w TV.
No i oczywiście WKKM nie miało nic wspólnego z tym, że Egmont zaczął wydawać dużo więcej superhero niż przed 2012.

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:29:16 »
Egmont czy inni wydawcy wydają tanio komiksy w kioskach z reklamą w TV?
Egmont obecnie puszcze reklamy w kinach. I tak są tanie komiksy w kioskach Egmontu - nie wszystkie, ale są. Hachettowy obecnie nie ma w kioskach, przypomnę. 

No i oczywiście WKKM nie miało nic wspólnego z tym, że Egmont zaczął wydawać dużo więcej superhero niż przed 2012.
Plany odnośnie wydania New52 (Nowego DC Comics) są datowane na 2012 przed startem kolekcji. Proponuje poszukać w niecie.
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:31:50 wysłana przez majkelus81 »

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:30:27 »
Egmont obecnie puszcze reklamy w kinach.
No to w kinach a nie w TV.
Hachettowy obecnie nie ma w kioskach, przypomnę. 
Jak jakoś cały czas kupuję co tydzień :)

Plany odnośnie wydania New52 (Nowego DC Comics) są datowane na 2012 przed startem kolekcji. Proponuje poszukać w niecie.
I za cholerę nie odniosłoby tego samego efektu co WKKM bez dystrybucji kioskowej, reklamy w TV i swoich cenach :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:33:46 wysłana przez JanT »

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:33:25 »
Jak jakoś cały czas kupuję co tydzień :)
Ile masz dostępnych sztuk? 2-5. To jest bardzo dużo. Ja obecnie Conana nie mogę nigdzie dostać, nawet w sąsiednim mieście miałem z tym problem.

No to w kinach a nie w TV.
Młodzi nie oglądają telewizji. Kino i youtube.

ktosiek

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:38:03 »
Egmont obecnie puszcze reklamy w kinach. I tak są tanie komiksy w kioskach Egmontu - nie wszystkie, ale są. Hachettowy obecnie nie ma w kioskach, przypomnę. 
Plany odnośnie wydania New52 (Nowego DC Comics) są datowane na 2012 przed startem kolekcji. Proponuje poszukać w niecie.

Na swoim przykładzie mogę napisać jedno. Komiksy zacząłem kupować od startu WKKM, a dokładniej od reklamy w tv. Przyznaje się, że wcześniej Egmont znałem tylko z Kaczora Donalda, a o komiksach innych niż kolekcja od Hachette dowiedziałem się m.in ze sklepu gildii, w której zobaczyłem zapowiedź New 52 od Egmontu.

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:39:01 »
Młodzi nie oglądają telewizji. Kino i youtube.
A zdziwiłbyś się :) Jakieś "Szkoły" seriale, Cartoon Network oglądają. Masz dzieci lub młodsze rodzeństwo? Czy tradycyjnie tak ci się wydaje?

Offline xanar

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:41:15 »
Mu chyba chodziło o te starsze dzieci, bo te młodsze to tak.
Twój komiks jest lepszy niż mój

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 11:43:48 »
Mu chyba chodziło o te starsze dzieci, bo te młodsze to tak.
Nawet osoby po dwudziestce. "Mu"  :)