Autor Wątek: Wonder Woman  (Przeczytany 11674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Itachi

  • Gość
Wonder Woman
« dnia: Nd, 02 Czerwiec 2019, 10:35:28 »
Ostatnia z wielkiej trójki DC nie ma swojego wątku, a więc pora to zmienić.

Wonder Woman

Nadrobiłem cały run Azzarello, dzięki przyjemnej wyprzedaży z poprzedniego miesiąca. Nastawiałem się na taktykę "czytaj-sprzedaj", bo raz że nie mam miejsca gdzie tego trzymać, a dwa czytałem kilka lat temu dwa pierwsze tomy i nie zaskoczyło. Bez bicia i kopania po wątrobie przyznam się Wam, że teraz trybiki zaskoczyły praktycznie od razu i muszę przyznać, że kurczaczki jest/była to chyba najlepsza seria z Nowego DC. Okey, czy najlepsza można delikatnie podyskutować, z pewnością była najrówniejsza. Nie potrafiłbym wskazać jednego tomy z tych sześciu, który w jakiś sposób odstaje od reszty. Po prostu nie potrafię.

Poprzednio miałem problemy z kreską Chiang'a, nie do końca czułem jego styl z opowieścią o mitologicznych bogach, kreowanych na kałamarnice czy gościa ze świeczką na głowie. Przetarłem się jednak przez ostatnie tygodnie z Paper Girl, także płynnie wchodząc w run Azzarello miałem łatwiej. I również albo mój gust się zmienił, albo jakiś dziwny byt ingerował w moje odczucia ale to co kiedyś uważałem za wadę, teraz stało się to dla mnie bez znaczenia i po prostu czerpałem czystą przyjemność z lektury. Sześć tomów w dwa dni chyba mówi samo za siebie. Wonder Woman jest zaplanowana od a do z, zawsze warto podkreślać projekty, które nie pozostawiają nic przypadkowi.

Ok, ale co wyróżnia ten run od innych oprócz koncepcji. Prowadzenie postaci. Azzarello znakomicie żongluje charakterami Bogów, My czytelnicy znamy ich zalety i wady, scenarzysta dokłada do tego w sprawny sposób politykę. Tworzące się obozy, wydają się być rozsądnymi posunięciami, czytelnik nie ma kłopotu aby szybko połapać się w pajęczynie kłamstewek, oszust czy zdrad. Sam pomysł, aby pozbyć się Zeusa i totalnie poprzestawiać pionki na szachownicy był genialnym posunięciem, ponieważ zdjęto kajdany jego dzieciom. Pojawiła się wolna droga do objęcia tronu, co przy tylu wybuchowych i impulsywnych bohaterach musiało dać ogromne pole do popisu.

Show skradł Ares, rewelacyjnie poprowadzono jego wątek z Dianą. Samo "przekazanie" władzy przebiegło w tej relacji niezwykle dramatycznie i zaskakująco. To także jest siła tej serii, z jednej strony dialogi, momentami ostre i celne, sporo akcji (bo nie oszukujmy się każdy tom jest gwarantem wymiany ciosów ) powoduje odpowiednie wyważenie. Sporą rehabilitację przechodzi również Hera i jej relacja z dziewczyną także dodaje kilka punktów do odbioru całości. To nie jest takie sztuczne przestawienie charakteru z zeszytu na zeszyt, ale powolny projekt prowadzony przez kilkanaście zeszytów.

Reasumując, kto tak ja nabył całość z promki -60% - piona.

Kto był na tyle ogarnięty, że nabył kilka lat temu - podwójna piona.

Za całość runu daję bardzo mocne 9 punktów. Przede wszystkim za wysoki i równy poziom.
« Ostatnia zmiana: Nd, 02 Czerwiec 2019, 10:37:29 wysłana przez Itachi »

noniewiem

  • Gość
Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 07 Lipiec 2019, 15:05:36 »
Chciałbym zaznajomić się z tą bohaterką, po opiniach widzę, że seria z Nowe DC jest chwalona. jak na jej tle wychodzą z Deluxe oraz Odrodzenie?

JanT

  • Gość
Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 07 Lipiec 2019, 15:08:35 »
Są inne ale też dobre. Jakbym miał zrobić podium to tak:

01.Nowe DC
02.DC Deluxe (tu jeszcze trzeci tom musi wyjść)
03.Odrodzenie

Offline freshmaker

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 11:42:02 »
przeczytałem omnibusa azzarello i niestety jestem mocno zaskoczony faktem, że tak dobry scenarzysta mógł napisać coś tak słabego. zaznaczam że nie czytałem nigdy wcześniej innych komiksow z ww, znam ją głównie z "guest appearance".

cały komiks dzieli się na bezsensowne walki (z gadaniem) przeplatane dziwnymi posiadówkami w mieszkaniach i restauracjach. siłą napędową komiksu jak rozumiem mają być greccy bogowie - ich ukazanie w tym komiksie wg mnie może być ciekawe tylko dla kogoś kto nie zna wogóle tej tematyki. motyw łączący fabułę - czyli matka z dzieckiem - też jest naiwny do granic. to normalne że matka bierze bobasa pod pachę i pcha się w sam środek bitwy, nie?

to może być zjadliwe tylko jako suplemen mitologii parandowskiego zadanej jako lektura obowiązkowa w podstawówce.

Offline laf

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 12:04:29 »
No cóż, szkoda, że tak to odebrałeś. Ja zdecydowanie zgadzam się z opinią Itachi'ego i bez zmiennie uważam tą serię za najlepszą w całym Nowym DC wydanym w Polsce i jedną z najlepszych serii SH ever.

Offline freshmaker

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 12:16:05 »
nie czytam nowego dc wogóle (może oprocz koncowki batman incorporated oraz fatalnego swamp thinga i animal mana) ale skoro ww to najlepsza seria to nie wrozy dobrze dla pozostalych.

ja akurat z argumentami itachiego sie nie do konca zgadzam - wątek zola/hera jest wg mnie mega naiwny i właściwie nie trzyma się kupy. nie możesz być arcy wrogiem a za chwilę przyjacielem. klasyczne klisze superhero - spotykają się dwie nowe postacie, najpierw ze sobą walczą a za chwilę rozmawiają. u azzarello? zyczyłbym sobie czegoś więcej.

postacie i design bogów? ok. wonder woman? zupełnie bezpłciowa i bez charakteru. skończylem czytać wczoraj i nie mogę sobie przypomnieć niczego ciekawego dotyczącego tej postaci.

na plus - gry słowne (pytanie jak to przetlumaczyli) i ares ktory wyglada jak azzarello.

Offline laf

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 12:48:26 »
Wprawdzie całą serię czytałem już dwa razy, ale było to dawno, więc nie będę zbyt mocno argumentował swojego stanowiska.

W jednym akurat masz rację: New 52 niezbyt wyszło DC, ot takie typowe historyjki SH do przeczytania i (niestety) zapomnienia. Na mnie (poza WW) wrażenie zrobił motyw Trybunału Sów oraz event Wieczne Zło i to tyle z pozytywów. Ciekawy był też run we Flashu i Lidze Sprawiedliwości, ale w sumie to i tak nic szczególnego. Ale w końcu takie są tego typu komiksy: mają przynosić czytelnikowi rozrywkę i z tego zadania wywiązują się idealnie. Przed nami jeszcze zachwalany Green Arrow z tego okresu. Możliwe, że tam będzie jakaś ciekawsza historia.

Wracając do WW to osobiście uważam, że to:
nie możesz być arcy wrogiem a za chwilę przyjacielem
jest akurat możliwe. W końcu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i dzięki zasadzie wróg mojego wroga jest moim przyjacielem może dojść do niespodziewanych sojuszy. Kojarzę, że właśnie taka sytuacja wystąpiła w tym komiksie (i to chyba nawet niejednokrotnie) i świetnie została wykorzystana przez Azzarello.
« Ostatnia zmiana: Cz, 29 Sierpień 2019, 12:50:41 wysłana przez laf »

Offline freshmaker

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 12:55:29 »
no tak batman syndera jest swietny - mowie oczywiscie o runie w tych 10 tpb ktore wyszły po runie morrisona. nie wiedzialem ze to jest n52.

u azzarello ciekawe prezentowanie postaci to bylo w 100 bullets i hellblazerze. te wątki w ww to bardziej jak oglądanie jeziora marzeń. może za stary juz jestem na superhero po prostu.

Offline laf

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 29 Sierpień 2019, 13:11:19 »
Nie martw się, ja również mam prawie 40 wiosen na karku, ale i tak często z zadowoleniem łykam te bzdurki, którymi scenarzyści komiksowi nas raczą.

100 Kulek jeszcze przede mną, a i odświeżenie runu Azzarello mam w planach. Może nawet nałożą mi się te dwie serie, to sobie porównam i wyrobię opinię.

Pozdrawiam

Offline freshmaker

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 30 Sierpień 2019, 10:58:34 »
proponuję kontynuować tę dyskusję jak przeczytasz 100 bulets, w tej serii azzarello pokazuje swoją klasę.

Offline laf

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 30 Sierpień 2019, 11:05:12 »
OK, ale to będzie dopiero za jakieś pół roku. Serio, tak właśnie wygląda u mnie czytanie komiksów  ;) Mam jakieś dalekosiężne plany i konsekwentnie staram się je wypełnić, ale niestety wszystko zajmuje cholernie dużo czasu.

Offline freshmaker

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #11 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 09:15:23 »
czytaj od najlepszych

Offline laf

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #12 dnia: So, 31 Sierpień 2019, 10:46:44 »
Tak robię  ;) Przed Kulkami będzie jeszcze Kaznodzieja, który do słabiaków raczej nie należy  ;D

Offline adrian23

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 20:24:42 »
Hejka, warto wchodzić w WW w dc deluxe? Wiadomo coś czy 3 tom bedzie wydany...? New52 mi nie podeszło z WW.. 

Offline Odyn

Odp: Wonder Woman
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 07:51:51 »
Mnie nie podszedł pierwszy tom WW Rucki z Deluxea. Męczyłem strasznie, może za wyjątkiem pierwszej, krótkiej historyjki. Ale ogólnie zbiera dobre recenzje. Z drugiej strony Tobie nie podszedł Azzarello, a on zrobił jeden z lepszych runów WW.
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley