Autor Wątek: Vision - Tom King  (Przeczytany 2182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Itachi

  • Gość
Vision - Tom King
« dnia: So, 01 Czerwiec 2019, 11:12:43 »
Największą zaletą jaką można powiedzieć/napisać o danej serii superhero to słowa iż Vision nie przypomina aktualnych trendów jakie panują na rynku. Przełamuje je, dzięki czemu dostarcza Nam innych wrażeń.

Czytając komiks, miałem wrażenia jakbym siedział w głowie robota. Inna kalkulacja codziennych rzeczy, tok myślenia, reakcja na zachowania. W pewnym sensie King proponuje Nam system zero jedynkowy. Pomimo tego, iż wydaje się że główny bohater dokładnie wszystko rozkłada na czynniki, potrafi w pewnym momencie postąpić impulsywnie jak każdy.

Na początku odnosiłem wrażenie, że skonstruowany świat jest jakiś sztuczny? Vision z rodziną wprowadzają się do miasteczka, ich dzieci zaczynają uczęszczać do szkoły i wszystko wydaje się być takie normalne. Jednak czy tak inteligentny członek Avengers nie spodziewał się, że to plan na krótką metę? To nie jest prezentacja różnic, tylko całkowita przepaść na polu biologicznym, naukowym czy społecznym. Rodzina robi wiele, aby od samego początku kolejne warstwy poszerzały to pole. Wydają się być nieprzygotowani do codziennych obowiązków, nie kontrolują w pełni swoich uczuć.

Vision to doskonały dramat. Rozdział po rozdziale jesteśmy świadkami pęknięć jakie pozostają w wyniku błędów i pomyłek. Od pierwszego impulsywnego zachowania żony głównego bohatera, który zapoczątkowuje dalsze problemy, aż do momentu kiedy życie zaczyna zbierać żniwo.

Co ważne pojawia się tutaj talent Kinga w pisaniu dialogów, w Batmanie gdzie tylko momentami można poczuć iż mamy styczność z artystą powyżej średniej, Vision wygląda pod tym kątem znacznie lepiej. Będę powtarzał to słowo, ale ten komiks w końcu żyje na polu emocjonalnym.

Jeżeli jesteście zmęczeni powtarzającymi się schematami, mordobiciem w Marvelu czy DC to takie pozycje jak ta są rodzynkami, które warto poznać. Reasumując Visiona oceniam na mocne osiem w dziesięciopunktowej skali. Na pewno jest to lektura, która nie wypadnie z zakamarków pamięci po kilku dniach czy tygodniach.

Czekam na zapowiedź Mister Miracle!

Offline Death

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #1 dnia: So, 01 Czerwiec 2019, 15:12:20 »
Vision to najlepszy komiks Alana Moore`a, którego nie napisał Alan Moore.

Offline Hans

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2019, 22:33:14 »
Komiks wart polecenia.
Wspaniała historia , którą każdy fan komiksu musi przeczytać.

Offline death_bird

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2019, 22:37:08 »
Komiks wart polecenia.
Wspaniała historia , którą każdy fan komiksu musi przeczytać.

"Wart polecenia" a "każdy musi przeczytać" to dwie różne kwestie. Ktoś kto nie przeczyta nie jest fanem komiksu?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Odyn

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 12:13:23 »
Mnie akurat nie interesuje tematyka tego komiksu, więc nie będę go miał na swojej półce. I proszę nie odbierać tego jako hejt, bo w żaden sposób nie zamierzam komentować zawartości i zaniżać oceny. Chcę tylko zaznaczyć, że nie wszystko co wybitne akurat musi trafić w gusta każdego czytelnika :)
To tak jak z książkami - ja jestem fanem kryminałów, fantastyki i książek historycznych; nie czytam książek obyczajowych, bo mnie nie interesują; dreszczowce Stephena Kinga w większości do mnie nie trafiają (wyjątkiem np. Smętarz dla zwieżąt). Nie oznacza to przecież, że nie jestem fanem literatury :)
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline Hans

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 20:41:02 »
"Wart polecenia" a "każdy musi przeczytać" to dwie różne kwestie. Ktoś kto nie przeczyta nie jest fanem komiksu?
Forum jest głównie dla fanów komiksu i raczej niewiele tu przypadkowych osób  :)
Ale mimo wszystko przyznaję Ci troszkę racji, jest to doskonała lektura zarówno dla fanów komiksów jak i przeciętnego Kowalskiego.
I najważniejsze - jest to zupełnie inne spojrzenie na superbohaterów, z którym warto się zapoznać.

Offline Sebo

Odp: Vision - Tom King
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 01 Październik 2021, 22:32:47 »
W końcu i ja przeczytałem. Faktycznie jeden z najlepszych komiksów z jakimi miałem ostatnio do czynienia. Szkoda tylko że wydźwięk komiksu umniejsza fakt, że:
Spoiler: PokażUkryj
śmierć zarówno mrocznego żniwiarza jak i brata Visiona zostały potem ( w późniejszych komiksach) cofnięte. A szkoda.bo moim zdaniem były to na tyle nieistotne postaci że akurat ich śmierć moglaby by być juz  ostateczna bo i tak mało kto by za nimi tesknil