Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 90766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #45 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 22:22:46 »
Jeśli Egmont zapowiedział wydanie Sagi, to jest teraz lekko w czarnej - dosłownie. Bo podpisali zapewne umowę z DH na cz-b, a tu taka siurpryza. Teraz by musieli podpisać z IDW na kolorowe. Ale ci ci co zbierają Sagi z DH też mają zagwozdkę. Zapowiedziany 8 tom nie będzie zawierać dokończenia całej serii. Chyba, że w ostatniej chwili dopchną kolanem obecne braki.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline arczi_ancymon

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #46 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 22:52:46 »
Kijowa sytuacja jeśli chodzi o polskie wydanie, Usagi nie ma szczęścia :/
Natomiast nie mam nic przeciwko kolorowej wersji. Ta seria nigdy w moim odczuciu nie należała do Czerni i Beili, tak powstała oryginalnie, ale w kolorze wg mnie niczego specjalnie nie straci. Jeszcze zależy jak to będzie wyglądać - plansza pod linkiem wygląda ok, ale wyobrażam sobie, że mogłoby to być zrobione lepiej - np akwarele byłyby super.

Bender

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #47 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 23:10:51 »
Akwarele by były, jakby to było robione dla idei. A jest robione dla pieniędzy wyłącznie, co widać po wątpliwej jakości tego koloru (byle szybciej i efektywniej). Komiksu nie czytałem, ale zawsze zakładałem, że to nie jest tytuł dla dzieci. Ten kolor dodany do antropomorfizacji infantylizuje te rysunki.

Online radef

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #48 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 23:20:52 »
A propos - czy gdziekolwiek podano, że pokolorowane zostaną wszystkie komiksy, czy może się okazać, że komiksy od Fantagraphics zostaną pominięte?
Powracając do dyskusji o Usagim - a co Egmont miał zrobić. Zapowiedziałby "Special Edition" od Fantagprahics, to od razu byłyby głosy, czy będzie "Saga". Na 99% "Special Edition" będzie, bardziej teraz martwię się o ostatnie tomy od Dark Horse/pierwsze od IDW, lecz w sumie... TK miał rację wybierając mniejszy format. Niezależnie czy "Saga" będzie ciągnięta dalej, czy nie, polski czytelnik spadnie na cztery łapy, ponieważ będzie mógł kontynuować kolekcję zbierając pojedyncze tomy, które będą tego samego rozmiaru.

Zastanawia mnie jednak jak z tym Usagim w IDW będzie. Ostatnio wydawnictwo ma spore problemy finansowe, ale może po zdobyciu praw, czy to do Usagiego, czy do dziecięcych Marveli wyjdą na prostą.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Megatron

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #49 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 23:38:42 »

Usagi ma pecha. To znów nie jest reedycja za którą chce się zapłacić. Ładna okładka, a środek jak malowany w Paincie.

Offline arczi_ancymon

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #50 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 23:44:11 »
Nie panikowałbym na razie - w artykule jest napisane, że za kolory odpowiadać będzie Tom Luth, czyli gość, który robił do tej pory kolory dla okładek Usagiego. Które przecież złe nie są. Kolorował też odrobinę podobną w klimatach serię Groo the Wanderer.


Co do Usagiego w Egmoncie... Przypuszczam, że oni nie wykupili praw do całej serii, tylko pewnie pierwszych dwóch tomów, a już najpewniej nie mają praw do tomów od Fantagraphics, z którymi teraz może być problem. Nie wiadomo jak wygląda sytuacja, może Fanta i DH dalej będą mogli wydawać serię w B&W, ale jakoś wątpię... W dodatku w Czerni i Bieli seria już nigdy nie będzie kompletna, bo nagle Sakaiemu zachciało się koloru. Sytuacja Egmontu nie do pozazdroszczenia, ale jednocześnie DH pewnie wiedziało o tym od jakiegoś czasu i najwyraźniej zataili tę informację przed Egmontem, bo jestem pewien, że Kołodziejczak wolałby wydawać edycję IDW, gdyby o niej wiedział.

Edit:

Oto co na temat sprawy ma do powiedzenia Fantagraphics:Fantagraphics is still the home for the black and white editions of the first seven volumes of Usagi Yojimbo. As the first company to publish Usagi, it’s an honor to keep volumes 1-7 in print in their original black and white form. I, personally, am a massive fan of Sakai’s work and am looking forward to rereading the entire Usagi series in the newly colored editions.

Wygląda więc na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Egmont wydał i to, więc jeśli mieli jakąś normalną umowę z DH to powinna być szansa na całość.
« Ostatnia zmiana: So, 23 Luty 2019, 00:13:42 wysłana przez arczi_ancymon »

Offline robbirob

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #51 dnia: So, 23 Luty 2019, 07:10:32 »
Akwarele by były, jakby to było robione dla idei. A jest robione dla pieniędzy wyłącznie, co widać po wątpliwej jakości tego koloru (byle szybciej i efektywniej). Komiksu nie czytałem, ale zawsze zakładałem, że to nie jest tytuł dla dzieci. Ten kolor dodany do antropomorfizacji infantylizuje te rysunki.
Nic dodać, nic ująć. To nie jest Kaczogród.

Bender

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #52 dnia: So, 23 Luty 2019, 07:41:29 »
Usagi to jeden z tych wielkich tytułów, z którymi szedłem równoległymi ścieżkami. Chciałem się teraz przekonać jak to jest z tym tytułem, i w sumie znów nie wiem co robić. :|  Czy to będzie rewelacja, jak mocno spóźniona lektura Love and Rockets, czy jednka rozczarowanie jak w przypadku Bone. Czy byłoby ktoś tak i miły i porównał ten komiks do czegoś, tak dla puntku odniesienia?

Offline Megatron

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #53 dnia: So, 23 Luty 2019, 08:43:34 »
Szogun Jamesa Clavella. Jest tam nawet mała historia Usagiego będącego Yojimbo pana Toranagi. Myślę że ta powieść czy serial o tej samej nazwie mogły być iskrą dla komiksu.

Offline asx76

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #54 dnia: So, 23 Luty 2019, 09:08:50 »
Na szybko dodam, że powieść jest znacznie ciekawsza od serialowej adaptacji, jeśli więc komuś to drugie nie przypasuje, to proszę się nie zniechęcać. A w ogóle najlepiej zacząć od książki :)

Offline Death

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #55 dnia: So, 23 Luty 2019, 09:31:23 »
Usagi to jeden z tych wielkich tytułów, z którymi szedłem równoległymi ścieżkami. Chciałem się teraz przekonać jak to jest z tym tytułem, i w sumie znów nie wiem co robić. :|  Czy to będzie rewelacja, jak mocno spóźniona lektura Love and Rockets, czy jednka rozczarowanie jak w przypadku Bone. Czy byłoby ktoś tak i miły i porównał ten komiks do czegoś, tak dla puntku odniesienia?
No to ja napiszę, że dużo lepsze od Gnata. Jeśli znasz filmy Kurosawy, to masz praktycznie 90% Usagiego. To są po prostu kolejne filmy Kurosawy, tylko że na papierze.

Bender

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #56 dnia: So, 23 Luty 2019, 09:40:38 »
Dzięki. A czy chce się do tego wracać, czy mimo wszystko to lektura tylko na raz?

Offline asx76

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #57 dnia: So, 23 Luty 2019, 09:51:20 »
To lektura do wielokrotnego użytku :P

Małpisyn

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #58 dnia: So, 23 Luty 2019, 10:17:31 »
Usagi zdecydowanie do wielokrotnego czytania. To jest po prostu tak wspaniała pozycja.

Zdradzę, że miałem bardzo podobne podejście jak ty @Bender - przez lata omijałem pozycję, sądząc, że to rozrywka dla nieletnich. Ok. 10 lat temu ktoś kupił mi jeden tom na prezent, wiedząc, ze interesuję się komiksem. Jakie było moje zaskoczenie, że pod płaszczem słodkich postaci i rysunków, kryją się klasyczne legendy i opowieści samurajskie. Jeżeli wiesz, co to Giri to w kilku opowieściach z Usagim zostało to pokazane lepiej niż gdziekolwiek indziej. Od tego czasu kupuję wszystko, co wychodzi z Usagim. Opowieści są często naprawdę przejmujące, a zaskakujące jest, że pomimo słodkich rysunków, nie odbiera to w żadnej mierze klimatu i powagi opowieści. Zdecydowanie nie jest to tak słodka opowieść jak Bone.

Odnośnie kolorów, miałem podobne odczucia, że ten komiks od początku naturalniej by wyglądał w kolorze. Z drugiej strony Yokai był fajnym wydarzeniem - kolor dla uczczenia 25-letnia istnienia Usagiego. Teraz to trochę traci na znaczeniu, skoro IDW pokoloruje wszystko. Niemniej jednak, będę śledzić, w jakiej formie IDW zaserwuje kompletną sagę. Bardzo się cieszyłem na wiadomość o wydaniu Egmontu - teraz powstaje mała zagwozdka. W idealnym świecie Egmont odniósłby się do tych nowych wiadomości, ale tego nie oczekuję. Raczej jednak skuszę się na to nasze nowe rodzime wydanie.

Offline misiokles

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #59 dnia: So, 23 Luty 2019, 10:31:37 »
Bardzo się cieszyłem na wiadomość o wydaniu Egmontu - teraz powstaje mała zagwozdka. W idealnym świecie Egmont odniósłby się do tych nowych wiadomości, ale tego nie oczekuję. Raczej jednak skuszę się na to nasze nowe rodzime wydanie.


Ale właściwie co mają powiedzieć, skoro wszystko wiadomo? Kupili prawa do wydania wersji cz-b od Dark Horse. Przecież nie oddadzą licencji z powrotem i kupią nową od IDW bo akurat takie wydanie raczyło się pojawić. Podejrzewam również, że licencja od DH mocno popikowała w dół za sprawą kolorowej konkurencji :)