Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 91758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #180 dnia: Pn, 06 Maj 2019, 15:58:36 »
W oryginale był zawsze standardowego amerykańskiego formatu. U nas Egmont wydaje od początku w pomniejszonym.
Zeszyty,  trejdy w USA zawsze były w pomniejszonym, czyli takim jak w Polsce.
Cytacik z Amazona brytyjskiego o 31. tomie:
Product Dimensions: 15.2 x 1.3 x 22.9 cm
« Ostatnia zmiana: Pn, 06 Maj 2019, 16:01:03 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Alfman

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #181 dnia: Pn, 06 Maj 2019, 20:28:49 »
Oczywiście, chodziło o wydania zebrane. Nie sprecyzowałem  ;)

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #182 dnia: Wt, 07 Maj 2019, 10:23:43 »
Zeszyty,  trejdy w USA zawsze były w pomniejszonym, czyli takim jak w Polsce.
Cytacik z Amazona brytyjskiego o 31. tomie:
Product Dimensions: 15.2 x 1.3 x 22.9 cm
Tak, zgadza się. Oryginalne zeszyty to standard US, trejdy to format pomniejszony. I tak też wydaje je od początku Egmont.
Wydane w kwietniu 2 pierwsze tomy UY Saga to pomniejszone edycje w stosunku do amerykańskich odpowiedników, bowiem w Stanach to wydanie jest w formacie oryginalnym (zeszytowym) - Egmont pomniejszył je jako ukłon w kierunku dotychczasowych czytelników.

Offline Megatron

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #183 dnia: Wt, 07 Maj 2019, 14:03:30 »
Egmont pomniejszył je jako ukłon w kierunku dotychczasowych czytelników.

Czemu to powtarzane jest jak mantra, mimo że nie jest prawdą? Tak czy siak, odróżnia się na półce, a wydanie po trzy tomy zmusza do nabywania dubli. Samo posunięcie by wydać to w takiej objętości jak omnibusy jest ok, gdyż upraszcza kolejność czytania, lecz technicznie jest to ukłon w stronę nowych, a nie starych czytelników.

Kupuję nowe tomy, a te co mam oddaję znajomemu, gdyż jeden tom który mu dałem go wkręcił, choć nie czyta komiksów.

Dostajemy co dostajemy możliwe że ze względu na ruch Dark Horse. Usagi przechodzi do IDW więc uzasadnione jest wykorzystać swoje prawa, zalać rynek i nie dać zarabiać konkurencji. Sporo osób zapewne pomyśli, mam już komplet b&w, to czy chcę wchodzić w zbieranie tego samego w kolorze.

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #184 dnia: Wt, 07 Maj 2019, 14:51:23 »
Czemu to powtarzane jest jak mantra, mimo że nie jest prawdą?
Ale pardon - co jest nieprawdą?

Sporo osób zapewne pomyśli, mam już komplet b&w, to czy chcę wchodzić w zbieranie tego samego w kolorze.
Przecież Usagi z IDW to nowa historia. Nie rozumiem...

Offline Megatron

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #185 dnia: Wt, 07 Maj 2019, 19:38:13 »
Opisałem przecież, tuż po zacytowanym fragmencie. Slogan reklamowy nie pokrywa się z rzeczywistością. Stoją już obok siebie nowe i stare, a także te z Mandragory i jest miszmasz. Nic dla starego fana. Stąd po deklaracji T.Kołodziejczaka na Pyrkonie, że chcą wydać także i tomy Fantagraphics w tej formie wolę mieć całość w nowym wydaniu, czyli staję się nowym nabywcą. Jeśli ukłon był, to nietrafiony. Wystarczyły dodruki tomów brakujących na rynku, ale rozumiem że nowy start, zaproszenie Stana lepiej przysłuży się serii więc nie kruszę kopii.

Offline death_bird

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #186 dnia: Śr, 08 Maj 2019, 17:33:08 »
Jak to jest z tekstami w Króliku? Jakieś poetyckie/filozoficzne dialogi/monologi czy idzie to zrozumieć w oryginale jeżeli ktoś spokojnie czyta takiego np. Lazarusa, ale za Moore`a by się raczej nie brał żeby nie wyrzucić kasy w oryginalne, angielskie błoto?
Myślę o wejściu w historię od początku i ten "The Special Edition" cokolwiek kusi...
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline sad_drone

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #187 dnia: Śr, 08 Maj 2019, 20:28:58 »
@death_bird nie czytałem uszatego w oryginale, ale sądząc po polskiej edycji bardzo mała szansa żebyś miał problemy z językiem jeżeli poziom lazarusa ci odpowiada.
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline kosmoski

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #188 dnia: Śr, 08 Maj 2019, 22:36:19 »
Spokojnie ogarniesz w oryginale (Lazarus oceniam na odrobinę trudniejszy), w Special Edition jest jedna historyjka o latawcach troszkę trudniejsza, ale to kilka stron wśród setek pozostałych tylko jest

Offline Przemek

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #189 dnia: Pt, 24 Maj 2019, 09:39:17 »
Muszę przyznać, że nawiązań do poprzednich tomów (1-7) w nowym wydaniu Egmontu zacznajacym się od tomu 8 jest więcej niż myślałem. Czytałem pierwsze dwa tomy wydane jeszcze przez mandragore, ale jednak sprawiłem sobie tomy 3-7. Akurat ktoś sprzedawał po 13zł za sztukę więc bardzo po kieszeni nie zabolało a będę mógł cieszyć historiami Usagiego w pełni. Ciekawe jest kiedy Egmont wyda tomy od 1-7 zbiorczo? Słyszałem coś o "na końcu". Czyli co najpierw wydadzą wszytko co jest a potem pierwsze tomy? Tego materiału jest  tak dużo że to przecież dobre parę lat wydawania. Dziwna kolejność wg mnie...

Offline radef

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #190 dnia: Pt, 24 Maj 2019, 09:43:41 »
Muszę przyznać, że nawiązań do poprzednich tomów (1-7) w nowym wydaniu Egmontu zacznajacym się od tomu 8 jest więcej niż myślałem.
Jest ich trochę mniej niż naprawdę jest, ponieważ ktoś w Egmoncie pomylił się i szczególnie na początku 2. tomu "Sagi" nawiązania np. do 3. zeszytu od Dark Horse'a (czyli czegoś co było w 1. Sadze) zostały przetłumaczone jako nawiązania do 3. tomu Fantagraphics.
Tego materiału jest  tak dużo że to przecież dobre parę lat wydawania. Dziwna kolejność wg mnie...
Kolejność wynika z tego, że zaczęli od tomów wydanych przez Dark Horse. Tomy Fantagraphics były wydane zbiorczo w "Usagi Yojimbo Special Edition", które też ma być wydana w Polsce.
Czy tak długo będziemy czekać? Właśnie aż tak nie. Przyjmując 3 tomy w przyszłym roku (pesymistycznie), Egmont już wtedy dojdzie do stosunkowo świeżych albumów, więc całość Dark Horse'a zostanie wydana najpóźniej do połowy 2021.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Przemek

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #191 dnia: Pt, 24 Maj 2019, 10:13:32 »
Czy tak długo będziemy czekać? Właśnie aż tak nie. Przyjmując 3 tomy w przyszłym roku (pesymistycznie), Egmont już wtedy dojdzie do stosunkowo świeżych albumów, więc całość Dark Horse'a zostanie wydana najpóźniej do połowy 2021.

To prawda tylko co stoi na przeszkodzie by wydać to wcześniej tak by nie czytać Usagiego przez 2 lata nie znając jego początków i nie zastanawiając się za każdym odniesieniem do pierwszych tomów czy nie ominęło nas coś ważnego. Pewnie to kwestia indywidualna, ale ja zgłębiajac jakieś uniwersum lubię robić to komplementarnie, wyłapywać drobne smaczki, nawiązania... ciężko o to gdy pominie się pierwsze 1200 stron komiksu.

Oczywiście 'problem' ten (żebyśmy tylko takie problemy mieli ;) ) dotyczy osób które królika czytają poraz pierwszy i nie mieli z nim styczności wcześniej, kolekcjonerzy będą zadowoleni  bo prędzej czy później będą mieli na półce komplet Usagiego w bardzo ładnym wydaniu. Sam chętnie zamienię pojedyncze zeszyty tomów 1-7 jak tylko (i jeśli faktycznie) te pojawią się w wersji pasującej do Sagi.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Maj 2019, 10:21:43 wysłana przez Przemek »

Offline radef

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #192 dnia: Pt, 24 Maj 2019, 10:23:35 »
To prawda tylko co stoi na przeszkodzie by wydać to wcześniej tak by nie czytać Usagiego przez 2 lata nie znając jego początków i nie zastanawiając się za każdym odniesieniem do pierwszych tomów czy nie ominęło nas coś ważnego.
To że (SARKAZM) Egmont jest małym wydawnictwem i nie są w stanie jednocześnie gadać w sprawie licencji i z Dark Horsem, i z Fantagraphics.
Pewnie to kwestia indywidualna, ale ja zgłębiajac jakieś uniwersum lubię robić to komplementarnie, wyłapywać drobne smaczki, nawiązania... ciężko o to gdy pominie się pierwsze 1200 stron komiksu.
Rosę Egmont wydawał parę dekad, wszyscy kochali jego komiksy, choć skoro spora część z nich to były sequele komiksów Barksa. Egmont zawsze wychodzi z założenia - niech czytelnik sam się martwi i zastanawia o co w tym chodzi.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline parsom

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #193 dnia: Pt, 24 Maj 2019, 11:21:57 »
Usagi to jednak dość osobne historyjki, nie wydaje mi się, żeby znajomość poprzednich części znacząco wpływała na ich odbiór. Tm bardziej, że po X tomach i tak już nie będziesz pamiętał każdego wcześniejszego epizodu. Oczywiście - lepiej by było, gdyby wydali to od początku, ale nie jest do dla mnie rzecz szczególnie istotna. Byle w końcu wydali wszystko.

Z innej beczki, bo nie pamiętam - powiedzieli jak będą wydawali nowe części jak dojdą do końca z wydaniami zbiorczymi? Będą tylko pojedyncze, czy też po jakimś czasie mają wychodzić dalsze zbiorcze?

Itachi

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #194 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 21:24:59 »
Usagi tom 2

Niebywałe, ale przeczytałem Ostrze Bogów trzykrotnie w ostatnich tygodniach, komiks doskonały. Nagroda Eisnera po prostu się należała, za zgrabne wkomponowanie wiedzy historycznej i obyczajowej, na poziomie narracji oraz niebywałej dozy dramaturgii, która w połączeniu z akcją stworzyła pozycję doskonałą. Ja wysysałem z każdego kadru maksymalną przyjemność, a z każdego dialogu ogromny respekt dla tego dzieła. Dlaczego? Zazwyczaj nasłuchując się ochów i echów mam problem z weryfikacją danego nośnika kultury. W tym przypadku przekonałem się jednak, iż wszelkie pochwały odnalazły swoje przeznaczenie.

Po lekturze tomiku pierwszego nastawiałem się na pojedynek Usagiego z Jei, ciśnienie rosło podgrzewając atmosferę, aż w końcu eksplodowało. Dodatkowo dokładając do tego epicki twist fabularny.

Magia. Majstersztyk. Mistrzostwo.