Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 91630 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #420 dnia: Wt, 19 Kwiecień 2022, 11:49:15 »
Dobra wiadomość: w zapowiedziach na czerwiec jest wreszcie dziewiąty tom "Usagi Yojimbo Saga"! Będę mógł w końcu doczytać komiksy od Dark Horse'a i odfoliować te od IDW, których jeszcze nie ruszyłem, bo chcę czytać po kolei! :)

Zła wiadomość: niestety z danych na stronie Egmontu wynika, że nasz dziewiąty tom będzie miał 396 stron, podczas gdy wydanie amerykańskie ma 600 stron. Skąd ta różnica?

Otóż w amerykańskim wydaniu do dwóch ostatnich tomików Usagiego od DH, "Tajemnice" i "Ukryci", dodane były także wszystkie komiksy crossoverowe między Usagim a Wojowniczymi Żółwiami Ninja, czyli zawartość tego tomiku: https://usagiyojimbo.fandom.com/wiki/Usagi_Yojimbo/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles:_The_Complete_Collection. W polskiej wersji natomiast będą jedynie "Tajemnice" i "Ukryci", więc mimo wszystko cała główna seria zostanie po polsku wydana.

Nie wiem, jakie były powody wycięcia historii z Żółwiami. Podejrzewam, że być może rolę mogły tu odgrywać kwestie licencyjne, bo jak wiecie, TMNT mają już w Polsce obecnie wydawcę i nie jest to Egmont. W każdym razie - co stracimy? Na szczęście są jakieś łyżki miodu w tej beczce dziegciu, bo okazuje się, że niektóre wycięte komiksy już ukazały się w innych zbiorczych wydaniach Usagiego. Wg linkowanej powyżej strony historie z Żółwiami wycięte z polskiego wydania to:

"The Crossing" - niewydane w Polsce, 8 stron
"Turtle Soup and Rabbit Stew" - wydane w "Usagi Yojimbo. Początek", t. 1 jako "Zupa z żółwia i królik w potrawce"
"The Treaty" - niewydane w Polsce, 10 stron
"Shades of Green" - wydane w "Usagi Yojimbo. Saga", t. 1 jako "Zielone cienie"
"Namazu" - niewydane w Polsce, 49 stron.

Oprócz tego pominięte zostaną różne dodatki, okładki itp. związane z Żółwiami. Myślę, że dobrze będzie przy okazji nadchodzących festiwali dopytać TK, czy rozważają może w przyszłości wydanie osobno tego "Usagi Yojimbo/ TMNT Complete Collection" (co uzupełniłoby wszystkie braki), czy raczej trzeba będzie rozglądać się za tym w oryginale (choć raczej niestety obecnie za bardzo nie jest dostępne).

Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Tom17

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #421 dnia: Wt, 19 Kwiecień 2022, 12:05:23 »
Możliwe że stwierdzili że i tak większośc z żołwiami została wydana i była by to powtórka a po drugie ten nowy materiał trzeba jako jedyny było by tłumaczyc bo ukryci i tajemnice były wydane powiedzmy ostanio wiec ich tłumaczenia byly gotowe

Offline psychoszoku

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #422 dnia: Śr, 20 Kwiecień 2022, 13:27:43 »
Co powoduje, że ten komiks jest taki dobry i osiągnął taki sukces?
Nie słyszałem o nim wcześniej, a widzę że ten wątek pokazuje iż cieszy się on duża popularnością.
Wyczytałem, że opisuje ona przygody królika-rōnina.

Offline PJP

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #423 dnia: Śr, 20 Kwiecień 2022, 16:59:03 »
W skrócie: kreacje głównych bohaterów, sama opowieść i akcja oraz umiejętnie wplecione wątki z historii i kultury Japonii. Bez nudzenia ;)

Offline JanJ

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #424 dnia: Cz, 21 Kwiecień 2022, 11:02:07 »
Dobra wiadomość: w zapowiedziach na czerwiec jest wreszcie dziewiąty tom "Usagi Yojimbo Saga"! Będę mógł w końcu doczytać komiksy od Dark Horse'a i odfoliować te od IDW, których jeszcze nie ruszyłem, bo chcę czytać po kolei! :)

Zła wiadomość: niestety z danych na stronie Egmontu wynika, że nasz dziewiąty tom będzie miał 396 stron, podczas gdy wydanie amerykańskie ma 600 stron. Skąd ta różnica?

Otóż w amerykańskim wydaniu do dwóch ostatnich tomików Usagiego od DH, "Tajemnice" i "Ukryci", dodane były także wszystkie komiksy crossoverowe między Usagim a Wojowniczymi Żółwiami Ninja, czyli zawartość tego tomiku: https://usagiyojimbo.fandom.com/wiki/Usagi_Yojimbo/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles:_The_Complete_Collection. W polskiej wersji natomiast będą jedynie "Tajemnice" i "Ukryci", więc mimo wszystko cała główna seria zostanie po polsku wydana.

Nie wiem, jakie były powody wycięcia historii z Żółwiami. Podejrzewam, że być może rolę mogły tu odgrywać kwestie licencyjne, bo jak wiecie, TMNT mają już w Polsce obecnie wydawcę i nie jest to Egmont. W każdym razie - co stracimy? Na szczęście są jakieś łyżki miodu w tej beczce dziegciu, bo okazuje się, że niektóre wycięte komiksy już ukazały się w innych zbiorczych wydaniach Usagiego. Wg linkowanej powyżej strony historie z Żółwiami wycięte z polskiego wydania to:

"The Crossing" - niewydane w Polsce, 8 stron
"Turtle Soup and Rabbit Stew" - wydane w "Usagi Yojimbo. Początek", t. 1 jako "Zupa z żółwia i królik w potrawce"
"The Treaty" - niewydane w Polsce, 10 stron
"Shades of Green" - wydane w "Usagi Yojimbo. Saga", t. 1 jako "Zielone cienie"
"Namazu" - niewydane w Polsce, 49 stron.

Oprócz tego pominięte zostaną różne dodatki, okładki itp. związane z Żółwiami. Myślę, że dobrze będzie przy okazji nadchodzących festiwali dopytać TK, czy rozważają może w przyszłości wydanie osobno tego "Usagi Yojimbo/ TMNT Complete Collection" (co uzupełniłoby wszystkie braki), czy raczej trzeba będzie rozglądać się za tym w oryginale (choć raczej niestety obecnie za bardzo nie jest dostępne).

Polecam TMNT/Usagi Yojimbo: Expanded Edition, 92 str, twarda okładka. Chyba dostępne jeszcze na Atom Comics.
https://usagiyojimbo.fandom.com/wiki/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles/Usagi_Yojimbo

Zawiera Namazu (w kolorze, jedna plansza jest dużą rozkładówką jak kiedyś w magazynach dla panów, występują m.in. Kagemara i Jei), Turtle Soup and Rabbit Stew, The Treaty + dodatki. The Crossing nie ma, być może dlatego, że to nie jest komiks Stana tylko Peter'a Laird.


Z licencją na pewno byłby problem, bo trzeba by się dogadać z Dark Horse, IDW, Nickelodeon i Stanem - Ci licencjonodawcy są wymienieni w TMNT/Usagi Yojimbo: Expanded Edition.
« Ostatnia zmiana: Cz, 21 Kwiecień 2022, 11:04:52 wysłana przez JanJ »

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #425 dnia: Cz, 21 Kwiecień 2022, 19:33:19 »
Z licencją na pewno byłby problem, bo trzeba by się dogadać z Dark Horse, IDW, Nickelodeon i Stanem - Ci licencjonodawcy są wymienieni w TMNT/Usagi Yojimbo: Expanded Edition.

"Batmana/TMNT" udało się wydać, dlatego obstawiam, że może nawet dałoby się to załatwić, gdyby nie to, że od tamtego czasu ktoś już przejął Żółwie na polski rynek - ale to tylko moje wróżenie z fusów.

Co powoduje, że ten komiks jest taki dobry i osiągnął taki sukces?
Nie słyszałem o nim wcześniej, a widzę że ten wątek pokazuje iż cieszy się on duża popularnością.
Wyczytałem, że opisuje ona przygody królika-rōnina.

To wielowątkowa, długa saga o przygodach samotnego królika-samuraja w świecie stylizowanym na XVII-wieczną Japonię, z galerią wspaniale zarysowanych postaci drugoplanowych i licznymi inspiracjami klasycznymi legendami japońskimi i kinem samurajskim. Autor prowadzi drobiazgowe badania nad realiami życia w Japonii tamtego okresu i umieszcza w swoich opowieściach mnóstwo interesujących szczegółów historycznych. Kreska jest dopracowana, spokojna, bez efekciarstwa i nadmiernego rozbuchania. W obrębie komiksu znajdziesz i króciutkie, parostronicowe historie, i wieloodcinkowe opowieści. Poszczególne epizody zazębiają się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanych rozwinięć. Sakai jest mistrzem w dobieraniu tematyki komiksów - potrafi stworzyć i fabułę pełną akcji, i wzruszającą opowieść, i komediową historyjkę. Nigdy nie wiesz, co przyniesie następny zeszyt.

...ale ja jestem stronniczy, bo to jeden z moich ulubionych komiksów :) Inni z kolei bywają nim rozczarowani ;)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #426 dnia: Pt, 22 Kwiecień 2022, 08:16:07 »
Dla mnie Usagi to ścisła czołówka komiksowa. Zgadzam się z wszystkim co napisał powyżej @Kadet i dodatkowo: pełna walorów poznawczych (jeśli kogoś interesuje kultura Japonii) i ponadczasowa epopeja. Niech nikogo nie myli animorficzny styl opowieści. Dla mnie KLEJNOT kolekcji.  :)

PS: obawiam się, że czyhający za rogiem serial animowany będzie miał niewiele wspólnego z pierwowzorem i niekoniecznie w sposób pozytywny wesprze sam komiks. :/

Offline OokamiG

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #427 dnia: Pn, 25 Kwiecień 2022, 07:12:06 »
Jako, że ostatnio przeczytałem pierwszego Usagiego w życiu to podzielę się swoim zdaniem jak nowicjusz. Myślę, że ono może być równie pomocne, jak opinie "starych wyg" powyżej. Poszedłem więc zgodnie z chronologią i zapoznałem się z pierwszą księgą początku przygód królika-samuraja. Składają się na nią głownie krótkie historyjki, ale są one ze sobą powiązane i autor sprawnie operuje wątkami, by wszystko zgrabnie zamknęło się w ostatniej części księgi. Jak zostało wspominane historie te to niejako hołd dla kultury Japonii, sporo odniesień do jej historii i mitów. Większość z nich czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, dzięki kunsztowi autora, jest też jednak miejsce na zadumę na losem postaci, czy też okazja do śledzenia akcji, która kontrastuje z tymi lżejszymi momentami. Plusem są też postacie i relacje między nimi. Czasami idą one zaskakującym kierunku. Sporo jest też humoru.
Kreska autora choć prosta, to pełna jest niekiedy szczegółów na którymi warto posiedzieć dłużej, a niektóre sceny walki to naprawdę kawał dobrej dynamicznej akcji. Nie każdemu jednak taki rysunkowy styl może podpasować.
Dla mnie czas spędzony nad lekturą Usagiego był naprawdę udany. W kolejce do zamówienia są kolejne tomy i przy najbliższej okazji uzupełnię braki. Po lekturze wkręciłem się tak bardzo w klimaty samurajskiej Japonii, że nawet zakupiłem mangę "Poranek ściętych głów' bo było mi mało tych klimatów.  Polecam więc sprawdzić przynajmniej pierwszy tom. Ja zakupu nie żałuję i zastanawiam się już jak pomieszczę kolejne tomy.
« Ostatnia zmiana: Pn, 25 Kwiecień 2022, 07:23:17 wysłana przez OokamiG »

Online xanar

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #428 dnia: Pt, 29 Kwiecień 2022, 12:53:30 »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #429 dnia: So, 30 Kwiecień 2022, 15:25:02 »
Mała ciekawostka - słucham sobie przy pracy tego nagrania i zerkam czasem na to, co Stan rysuje:

https://www.youtube.com/watch?v=6R6EgIIMQU0

Ok. 1:34:00 pada ciekawostka - od tomu "Czerwony Skorpion" do najnowszych opowieści o Usagim upłynęło w świecie przedstawionym ok. 9 miesięcy. A jeśli chodzi o powrót Tomoe, to przede wszystkim Usagi musi dotrzeć do prowincji Geishu - obecnie jest w prowincji Sendai na północy, a Geishu znajduje się na południu, w okolicy Hiroszimy.

Nie wiedziałem, że to jest aż tak dokładnie planowane :)

A chwilę potem Stan wspomina, że Usagi ma obecnie pod trzydziestkę ("late twenties") - mała korekta w porównaniu z 24 latami, o których wspomniał na Pyrkonie. W takim układzie
Spoiler: PokażUkryj
ok. dziesięcioletni syn
jest już bardziej prawdopodobny :)

Oprócz tego Stan pracuje właśnie nad historią z Chizu.
« Ostatnia zmiana: So, 30 Kwiecień 2022, 15:33:19 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #430 dnia: So, 14 Maj 2022, 17:04:05 »
Nie wiem, jakie były powody wycięcia historii z Żółwiami. Podejrzewam, że być może rolę mogły tu odgrywać kwestie licencyjne (...)

No i dzisiejszy filmik TK na FB Świata Komiksu to potwierdził. Nie dało się załatwić licencji na komiksy z Żółwiami.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline JanJ

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #431 dnia: Śr, 07 Wrzesień 2022, 19:00:50 »

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #432 dnia: Cz, 29 Grudzień 2022, 13:42:13 »
Zapowiedziano nowy crossover między Usagim a Żółwiami: pięcioodcinkową miniserię WhereWhen. Akcja będzie się działa w przyszłości Usagiego, niedługo przed wydarzeniami z "Senso".


https://comicbook.com/comics/news/teenage-mutant-ninja-turtlesusagi-yojimbo-wherewhen-crossover-stan-sakai/
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online saruman

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #433 dnia: Wt, 17 Styczeń 2023, 21:34:01 »
O dodruki brakujących tomów sagi (tom 2 i 3) raczej można być spokojnym, nie?

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #434 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 11:23:04 »
Tak, sam On (T.K.) głosił, że brakujące są dodrukowywane. Obstawiam, że czekają w kolejce.