Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 90750 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online saruman

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #435 dnia: So, 21 Styczeń 2023, 13:35:12 »
Z najnowszego filmu od Egmontu - dodruk brakujących tomów w pierwszym kwartale 2023. TK podkreślał, że mają świetne relacje z Dark Horse i Stanem Sakai. Wojna Tengu zapowiedziana na maj. Opóźnienie ze względu na zmiany licencjodawcy (IDW Publishing -> Dark Horse). Crossover z żółwiami ninja też zostanie wydany - nie podano szczegółów / dat. W planach również Chibi Usagi.

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #436 dnia: So, 15 Kwiecień 2023, 13:28:10 »
Pierwsze strony pierwszego zeszytu nowego crossovera Usagiego i TMNT: Wherewhen

https://bleedingcool.com/comics/teenage-mutant-ninja-turtles-usagi-yojimbo-wherewhen-1-preview/
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #437 dnia: Wt, 01 Sierpień 2023, 12:33:49 »
Mały update ze świata Usagiego:

1) Po przerwie i po zakończeniu miniserii "WhereWhen" Usagi wraca do Dark Horse - pierwszy zeszyt w nowym imprincie Dogu pojawi się 27 września 2023. Nowa opowieść nazywa się "Ice and Snow"; z okazji kolejnego przetasowania wydawniczego główna seria z Usagim otrzyma tzw. "legacy numbering", czyli numeracja będzie uwzględniać wszystkie numery tej serii od różnych wydawców (Fantagraphics, Mirage, Dark Horse, IDW...). Z tej przyczyny pierwsza część "Ice and Snow" to "Usagi Yojimbo" #270.


Warianty okładkowe: Skottie Young i Paolo Rivera; ten drugi jest super!

Spoiler: PokażUkryj






Źródło: https://www.comicsbeat.com/dark-horse-usagi-yojimbo-ice-and-snow-announced/

To oznacza, że nasze zaległości do nadrobienia oprócz "WhereWhen" i zapowiedzianego już w Polsce Xhibi Usagiegi to trzy tomy od IDW:

36. Tengu War!
37. Crossroads
38. Green Dragon.

"Ice and Snow" będzie tomem numer 39.

2) W październiku wyjdzie one-shot "Space Usagi: Yokai Hunter", który będzie stanowił pomost między historiami "zwykłego" Usagiego i jego potomka działającego w kosmosie. Ma w nim zadebiutować nowa ważna postać.


Podobno Stan ma pomysł na kolejną historię z Usagim w kosmosie. Planowany jest też album "Art of Usagi Yojimbo" z akwarelami, a w ramach nowego imprintu mają pojawić się też historie innych autorów osadzone w świecie Usagiego.

Źródło: https://www.comicsbeat.com/sdcc-23-stan-sakai-usagi-yojimbo-and-friends-panel-recap/

« Ostatnia zmiana: Wt, 01 Sierpień 2023, 12:35:33 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #438 dnia: Pt, 11 Sierpień 2023, 15:11:15 »
Warianty okładkowe: Skottie Young i Paolo Rivera; ten drugi jest super!
Tak, ale to wariant ekskluzywny.

Dopełniając okładki do głównej serii - #2 to tradycyjnie Sakai:


oraz wariant autorstwa artysty Jared Cullum:


Z kolei Space Usagi: Yokai Hunter otrzyma wariant niejakiej Agnes Garbowska:

Offline Zwirek

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #439 dnia: So, 19 Sierpień 2023, 19:02:05 »
Ciekawostka związana z autorem.
Na stronie oficjalnej https://www.stansakai.com/ w stopce strony znajduje się zdjęcie, na którym Stan Sakai stoi na tle Starego Rynku w Poznaniu. To samo zdjęcie znajdziecie na wewnętrznej stronie przedniej okładki polskiego wydania Usagi Yojimbo. Bunraku i inne opowieści. Tom 1 od Egmontu.

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #440 dnia: Cz, 21 Wrzesień 2023, 22:21:16 »
Dostrzeżone w komentarzach na profilu Stana:

Pytanie fana "Will Dark Horse publish the IDW books in Saga format?" - odpowiedź Stana: "Not for awhile".

Zostawia pole do interpretacji :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bushiken

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #441 dnia: So, 23 Wrzesień 2023, 16:41:17 »
Nie pamiętam dokładnie ale ile IDW wydało w USA TPB wystarczająco materiału na 1 tom sagi?

Offline Kvothe

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #442 dnia: So, 23 Wrzesień 2023, 16:52:42 »
Nie pamiętam dokładnie ale ile IDW wydało w USA TPB wystarczająco materiału na 1 tom sagi?

Book 34: Bunraku and Other Stories (2020, IDW) – collects Usagi Yojimbo (vol. 4) #1–7
Book 35: Homecoming (2021, IDW) – collects Usagi Yojimbo (vol. 4) #8–14
Book 36: Tengu War! (2022, IDW) – collects Usagi Yojimbo (vol. 4) #15–21
Book 37: Crossroads (2022, IDW) – collects Usagi Yojimbo (vol. 4) #22–26
Book 38: The Green Dragon (2023, IDW) – collects Usagi Yojimbo (vol. 4) #27–31

Offline Bushiken

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #443 dnia: So, 23 Wrzesień 2023, 16:57:48 »
W sam raz na 1 grubszy tom Omnibus style :)

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #444 dnia: So, 23 Wrzesień 2023, 17:13:48 »
Prędzej na dwa tomy, jeśli jeszcze dorzucić do drugiego crossover z Żółwiami "Wherewhen".
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline JanJ

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #445 dnia: Wt, 30 Styczeń 2024, 22:50:04 »
Wszyscy teraz siedzą w Thorgalu, a ja dla odmiany przeczytałem właśnie najnowszego Usagi: Wojna Tengu. Szczerze to jestem trochę zaskoczony, bo chyba trochę osób czekało na kolejny tomik UY, a tu po dwóch miesiącach ani jednej recenzji.

Jak wypada najnowszy tom? Jeśli chodzi o rysunki, to tutaj właściwie bez zmian w porównaniu do kilku poprzednich tomów. Nie mówię nawet o kolorach, których nie jestem fanem, ale sam rysunek jest momentami dość oszczędny, co autor wydaje się chcieć nadrobić kolorem. Oczywiście nie dziwi mnie to, gdyż Stan ma już swoje lata. Wracając jeszcze na chwilę do kolorów, w najnowszych niewydanych u nas jeszcze trejdach za kolory wzięło się HiFi Colour Design i przynajmniej na pierwszy rzut oka efekt jest znacznie lepszy.   W "Wojnie tengu" i poprzednich tomach od IDW za kolory odpowiedzialny jest chyba Tom Luth, choć nie jest on nigdzie wymieniony w stopce.



No dobrze, ale przechodząc do najważniejszego - jak wypada scenariusz. Może zacznę od tego, że jestem wielkim fanem UY, a na ścianie cały czas wisi podpisany plakat, który zdobyłem podczas pierwszej wizyty Stana w Polsce w 2004. Ktoś jeszcze pamięta te zamierzchłe spotkania w Empiku na Marszałkowskiej? W każdym razie nie powiem zapewne nic odkrywczego, że te najlepsze historie mamy już dawno za sobą. Te pierwsze ok. 20 tomów, do momentu rozstania się Usagiego z Jotaro, miało gdzieś w sobie taką wspólną fabularną nić. Mimo iż było sporo wątków, to podróż i przygody Usagiego splatały się w większą całość. Od tamtego momentu, z nielicznymi wyjątkami, Usagi wędruje jakby bez większego celu, a my obserwujemy jak co rusz ratuje wieśniaków z opresji, rozwiązuje zagadki z inspektorem Ishidą, co jakiś czas spotyka Kitsune lub Chizu. Coraz bardziej jednak Stan wykorzystywał Usagiego jedynie jako pretekst do ukazania kultury średniowiecznej Japonii, a nie na odwrót. Dodatkowo miałem wręcz wrażenie, że Usagi staje się coraz bardziej gapowaty, porywczy, a wygranie z byle hersztem jakiejś bandy sprawia mu coraz większe trudności...

W poprzednim tomie Powrót w końcu zaszła pewna zmiana - Usagi wrócił do swojej dawnej wioski i spotkaliśmy choć na chwilę starych dobrych "znajomych". Pisałem to przy okazji poprzedniej recenzji na forum - mogło być lepiej, ale i tak lepsze to niż ciągłe ganianie za wieśniakami. Obecny tom to trochę kontynuacja "Powrotu". Opuszczając rodzinną prowincję dostajemy trochę odniesień do przeszłości Usagiego. W ostatniej historii Usagi spotyka nową postać - królika Yukichiego, z którym wspólnie będą wędrować przez kilka kolejnych trejdów. Czy coś z tego więcej wyniknie, czy też znowu zajmą się głównie ratowaniem wieśniaków, tym razem już nie w pojedynkę a we dwóch? No cóż, czas pokaże. Spotykając kilku dawno nie widzianych bohaterów, odżyły dawne dobre wspomnienia. Marzy mi się zawiązanie na nowo takiej większej fabularnej nici - np. Usagi z Tomoe i Panem Noriyuki planują jak pokonać Pana Hikiji, w tym wszystkim różne klany nindża (dawno nie widziane krety), Gen, Katsuichi, Jotaro, wielka bitwa na równinie Adachi... Stan ma już swoje lata - wędrówka Usagiego mogłaby w końcu zmierzać do jakiegoś finału.
« Ostatnia zmiana: Wt, 30 Styczeń 2024, 23:00:51 wysłana przez JanJ »

Offline Gazza

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #446 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 08:11:52 »
Pamiętam ten 2004 r. - wprawdzie w poznańskim empiku ale z tego spotkania wyszedłem z wrysem i autografem oraz machniętym na a4 Genem (nikt nie prosił o tą postać i gdy powiedziałem Stanowi, że proszę o kumpla Usagiego spojrzał na mnie z szerokim uśmiechem - takie chwile pamięta się całe życie  :) ).

Troszkę faktycznie zaczyna to przypominać lekkie odcinanie kuponów ale cóż - SL ma już swoje lata, ale w mojej opinii i tak wciąż trzyma wysoki poziom w porównaniu do innych (nie będę narażał się na lincz) emerytów komiksowa.

Offline Takesh

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #447 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 08:19:29 »
A ja wtedy dostałem rysunek na A4 w postaci Usagiego w plenerze w układzie poziomym kartki. Taki pejzaż, kadr z filmu. I było to w Katowicach w Imago.
Zdziwiony byłem jak mało ludzi przyszło. I nie było jakiegoś oficjalnego spotkania, jedynie w czasie robienia wrysow można było zagadać. Wspaniałe wspomnienia.

Offline Motyl

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #448 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 11:22:04 »
Wszyscy teraz siedzą w Thorgalu, a ja dla odmiany przeczytałem właśnie najnowszego Usagi: Wojna Tengu. Szczerze to jestem trochę zaskoczony, bo chyba trochę osób czekało na kolejny tomik UY, a tu po dwóch miesiącach ani jednej recenzji.

Zależy jakich recenzji oczekiwałeś, może forumowicze jeszcze nie zdążyli kupić/przeczytać. Natomiast nie spodziewałbym się wysypu recenzji tego tomu w internetach, bo ten tom Usagiego nie znalazł się na liście tytułów udostępnionych przez wydawcę do recenzji.

Offline Kadet

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #449 dnia: So, 10 Luty 2024, 14:14:22 »
Wracając jeszcze na chwilę do kolorów, w najnowszych niewydanych u nas jeszcze trejdach za kolory wzięło się HiFi Colour Design i przynajmniej na pierwszy rzut oka efekt jest znacznie lepszy.   W "Wojnie tengu" i poprzednich tomach od IDW za kolory odpowiedzialny jest chyba Tom Luth, choć nie jest on nigdzie wymieniony w stopce.

Tom Luth przeszedł na emeryturę z końcem drugiego TPB od IDW ("Powrót"). W "Wojnie tengu!" są już kolory Hi-Fi Design.

 https://www.facebook.com/officialstansakai/photos/a.1121007374592665/4118009644892408/?type=3

Nie będę sadził spojlerów, ale jeśli ktoś lubi krecich ninja, to są pewne powody do patrzenia z nadzieją w przyszłość :)

Co do "Wojny tengu!", to z pewnością na plus jest domknięcie wątku, który zaczął się bardzo dawno temu, jeszcze w czasie wędrówek z Jotaro. Jest jeszcze parę rzeczy, które pozostają otwarte ze starszych przygód Usagiego, i za każdym razem, gdy do nich wracamy, czuję pewną satysfakcję. Trzeba też przyznać Stanowi, że potrafi zaskoczyć, bo nie spodziewałem się, że historia z Sojobo akurat tak się rozwinie. Nie jestem całkowicie przekonany do odkrycia, że
Spoiler: PokażUkryj
Usagi miał dwóch senseiów - obawiam się, że to może trochę umniejszyć wadze jego edukacji u Katsuichiego, która jakby miała być niewystarczająca
- ale mimo wszystko to interesujący zabieg i ma oparcie w japońskich podaniach, jak to zresztą wspominają postaci w tomie.

Zgadzam się, że czasami można poczuć, że Usagi jest jakby zawieszony w próżni. Dawniej, to prawda, bywały krótkie przygody, ale Usagi zwykle miał jakiś cel długoterminowy, na który się czekało. Na przykład kiedy po "Ostrzu bogów" wyszedł sprawdzić teren, miał po drodze parę przygód, ale było wiadomo, że wróci do Gena i Sanshobo, by odnieść wiadomo co wiadomo gdzie. Albo gdy zmierzał do świątyni Kitanoji - miał po drodze przygody, ale był też wyznaczony cel. Lub gdy wędrował z Jotaro - było wyznaczone, że połażą trochę razem, a potem się rozstaną. Teraz tego nie ma i przez to historie wyglądają trochę bez większego planu.

Zapewne następnym dużym tematem byłoby
Spoiler: PokażUkryj
małżeństwo Tomoe
- zasugerowane już dawno temu, ale Stan wiele razy mówił, że trudno mu się do tego zabrać. No i to byłaby raczej spora zmiana statusu quo w komiksie. Nie wspominając o tym, że Usagi jest teraz geograficznie dość daleko od prowincji Geishu - ona jest na południu Japonii, a on właśnie opuścił prowincję północną, więc musi się jeszcze trochę nachodzić, żeby tam dotrzeć.

Jeśli chodzi o zakończenie, to tak jakby nabieram z czasem przekonania, że "Senso" będzie takim finałem serii i Stan nie będzie starał się robić czegoś innego. Teraz wypuścił "Wherewhen" ściśle łączące się z "Senso", co wskazywałoby na wzmacnianie tej "linii czasowej".

Nie jestem też pewien - nie wiem, jaka jest Wasza opinia - ale czy wprowadzenie Yamamoto Yukichi to nie jest przypadkiem próba nawiązania do tego serialu animowanego z Netflixa dla dzieci, "Samurai Rabbit: The Usagi Chronicles"? Co prawda tam główny bohater nazywa się Yuichi Usagi, ale z wyglądu bardzo przypomina mi Yukichiego - czyżby ten z komiksu to był przodek tego z serialu?



W najnowszych numerach Usagiego powraca
Spoiler: PokażUkryj
Jei
, więc może być interesująco. Ciekaw jestem też tej nowej historii o Kosmicznym Usagim, która teraz zaczęła wychodzić. No i w ramach tego nowego imprintu o Usagim mają pojawić się historie z tego uniwersum od innych autorów - jeszcze nie ma konkretów, ale to intrygujący pomysł, który może pomóc w popychaniu do przodu różnych wątków.

« Ostatnia zmiana: So, 10 Luty 2024, 14:52:09 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!