Autor Wątek: Top 5 komiksów indie  (Przeczytany 1993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nicolascage

Top 5 komiksów indie
« dnia: So, 01 Maj 2021, 13:43:32 »
Czytujecie komiksy indie? Jakie najlepsze możecie polecić i dlaczego? Wiadomo, że niełatwo zdefiniować ten termin, ale pisząc „indie”, mam na myśli przede wszystkim komiksy spoza największej dwójki i wykluczam jakieś wieloletnie, superpopularne runy innych wydawnictw. Zdaję sobie też sprawę, że niektóre produkcje zaczynające poza głównym nurtem prędzej czy później się do niego przebiły, zresztą zdefiniujcie „indie”, jak sami chcecie :)

Offline misiokles

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #1 dnia: So, 01 Maj 2021, 14:45:14 »
A jak traktujesz Image z wielkiej trójcy? Jako indie czy już superpopularne runy innych wydawnictw? Dark Horse? Valiant?

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #2 dnia: So, 01 Maj 2021, 15:07:43 »
Nie mam wielkiej wiedzy o wydawnictwach - kiedy porzuciłem komiksowe hobby wiele lat temu, Image kojarzył mi się tylko ze Spawnem i Wildcats (czyli to, co leciało w PL), teraz to chyba też niezły gigant. Takich wielgachnych runów jak wspomniane dwa bym nie liczył, ale już mniejsze produkcje, takie jak np. East of West, który właśnie czytam, już tak. Czyli nie zawężałbym do jakiejś megaawangardy, ale odciąłbym się od gigantów. Pewnie dla każdego granica, gdzie kończy się indie, będzie nieco inna :)

sum41

  • Gość
Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #3 dnia: So, 01 Maj 2021, 22:31:05 »
The Rocketeer zobladnymi rsunkami Dave Stevensa :)

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 02 Maj 2021, 10:39:01 »
Nie pomyślałbym o tym, a to ciekawa propozycja!

Offline Pan M

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 02:39:15 »
"East of West" jako indie? Moim zdaniem to najnormalniejszy w świecie komiks gatunkowy od dość dużego wydawcy jakim jest Image. Tak samo przecież było z Vertigo i jego koniami pociągowymi jak "Sandman", "Lucyfer", "Kaznodzieja" czy "Transmetropolitan" nie mówiąc o rzeczach czerpiących wprost z superhero ale o bardzo autorskim i innym od typowego mordobicia szkielecie całości jak "Black Orchid", "Saga of the Swamp Thing" czy "Hellbrazer".  Dość mojego wymądrzania  ;D Osobiście za indie uważam twórczość  Maxa Anderssona. Polecam jego "Pixy" i "Pan Śmierć i dziewczyna". Bardzo specyficzne, turpistyczne i  surrealistyczne historie nie dla każdego, ale ma swoją niszę. "Skasowałem Adolfa Hitlera" Jasona ma dla mnie podobny posmak komiksu indie, głównie przez bardzo skromne, ale wymowne ilustracje i pewne subtelności. 

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 09:57:27 »
Dzięki za propozycje. Chodzi mi właśnie o rzeczy bardziej autorskim sznycie, spoza głównego nurtu - nie powiem, że wszystko poza SH, bo pewnie i superbohaterskie, ale bardziej niszowe zeszyty się znajdą. Wiele z nich cieszy się pewnie sporą popularnością na świecie, ale to nie jest poziom mainstreamu, a u nas pewnie jeszcze trudniej jest im się przebić. Takie God Country, mimo że z Image, uwzględniłbym, podobnie jak The Wicked and the Divine, mimo oczywistych podobieństw pod względem klasyfikacji do Gaimanowskich opowieści.
Niedawno czytałem np. The Woods, który podobał mi się strasznie - całkiem komercyjna historyjka, a jednak pewna nisza i kilometry od głównego nurtu :)
Może powinienem był napisać „Top 5 komiksów spoza mainstreamu” ;)

Offline donT

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 11:55:37 »
Indie to takie komiksy, gdzie prawo do wymyslonych postaci i wszystkiego co sie z tym wiaze, pozostaja w rekach tworcow, a nie wydawnictwa. To moga byc bardzo rozne gatunkowo rzeczy.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 12:16:46 »
Taka definicja jak najbardziej ok - to może jakieś typy? :)

Offline gashu

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 15:41:12 »
"Teenage Mutant Ninja Turtles" w latach 80. ? :)

Offline misiokles

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 15:42:50 »
Pięc losowych komiksów Daniela Clovesa :)

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 04 Maj 2021, 21:23:49 »
Indie to takie komiksy, gdzie prawo do wymyslonych postaci i wszystkiego co sie z tym wiaze, pozostaja w rekach tworcow, a nie wydawnictwa. To moga byc bardzo rozne gatunkowo rzeczy.

Czyli East of West jako creator-owned się łapie pod tę definicję :)

Offline marcing

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 05 Maj 2021, 15:24:48 »
David Carlson i Landis Blair "The Hunting Accident" - jeszcze nie czytałem, ale wydanie francuskie dostało w tym roku nagrodę dla najlepszego albumu na festiwalu w Angouleme, więc jest szansa na Top 5 ;) Pierwsze wydanie amerykańskie wyszło nakładem autorów, po zakończonej sukcesem kampanii na Kickstarterze (później był deal z First Second).

I kilka innych tytułów, które pewnie mogłyby trafić do Top 5 (ale ja nie potrafię wybrać i nie jestem pewien czy wszystkie spełniają trudne do określenia kryteria niezależności/alternatywności):
- Chris Ware "JImmy Corrigan"
- Los Bros Hernandez "Love and Rockets"
- Daniel Clowes "Niczym aksamitna rękawiczka odlana z żelaza" (i ogólnie "Eightball")
- Michel Fiffe "Copra"
- Fabien Rangel i Alexis Ziritt "Space Riders"
- Kevin Huizenga "Glenn Ganges" (seria wydana zbiorczo jako "The River At Night")
- Anders Nilsen "Big Questions"
- Eric Powell "The Goon" (z tego co kojarzę początkowo wydawany samodzielnie przez autora)
- Jim Woodring "The Frank Book"
- John Porcellino "King-Cat Comics"
- Brian Maruca, Jim Rugg - "Street Angel"
- Charles Burns "Black Hole"
- Kaz "Underworld"

W Top 5 pewnie musiałbym jeszcze zmieścić takich twórców, jak Gary Panter, Seth, Lale Westwind, Noah Van Sciver, Theo Ellsworth, Ron Rege jr, Michael Deforge, Jesse Jacobs, Julia Gfrorer, Box Brown, Robert Crumb, Art Spiegelman, Josh Bayer, Alex Graham, Gabrielle Bell, Connor Willumsen, Chris Forgues, Dash Shaw i na pewno jeszcze kilka nazwisk by się znalazło, więc raczej byłoby trudno ;)

Offline nicolascage

Odp: Top 5 komiksów indie
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 06 Maj 2021, 11:45:08 »
Sporo ciekawych typów!

I kilka innych tytułów, które pewnie mogłyby trafić do Top 5 (ale ja nie potrafię wybrać i nie jestem pewien czy wszystkie spełniają trudne do określenia kryteria niezależności/alternatywności)

Dlatego właśnie zachęcam do kierowania się własnymi kryteriami niezależności - to wcale nie musi być nie wiadomo jaka awangarda, a fajnie poznać czyjeś typowania spoza mainstreamu. Właśnie na nich i na recenzjach w necie wybieram sobie kolejne pozycje do zakupienia :)