Autor Wątek: Swamp Thing chronologia  (Przeczytany 4540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piterrini

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #30 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 18:21:24 »
Też nie znam kontekstu, ale na logikę słowo state działa jako stan wzburzenia i stan Oklahoma, także nawet jakby chodziło o państwo, to w Stanach bardziej znają osobne stany niż państwa :P A pewnie i tak nie o to chodzi...

Offline death_bird

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #31 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 18:33:17 »
To już tak naprawdę byłaby dyskusja nt historii/systemu USA i lingwistyki.
My mówimy "Stany" Zjednoczone Ameryki i mówimy "stan Oklahoma". Ale czy na czystą logikę to nie byłoby bardziej sensowne jako "Państwa Zjednoczone Ameryki" i "państwo Oklahoma"? Mimo naszej (zakorzenionej skądinąd mocno) tradycji? Nie - nie postuluję tutaj zawracania kijem Wisły i zmiany w nazewnictwie.
Taki Teksas zanim stał się "stanem" był tak naprawdę niepodległym państwem. A przynajmniej państwem in statu nascendi. I nazywał się wtedy "Lone Star State". Czyli przestał być "państwem" i stał się "stanem"?
Czy jednak nadal jest "państwem", ale delegującym część uprawnień?
Wydaje mi się, że gdy Jankesi mówią "state" mają na myśli bardziej to co my rozumiemy przez "państwo" niż "stan" (w sensie - dajmy na to - prowincja/region/województwo).
« Ostatnia zmiana: Wt, 14 Czerwiec 2022, 18:36:28 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #32 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 20:50:59 »
Jak to jest, bo nie miałem do czynienia z serią i nie znam kontekstu, ale coś mi tutaj nie do końca gra: to nie powinno być raczej "Państwo przyszłości"?
Future State to nie jest seria, a coś w rodzaju eventu, który przedstawia możliwą przyszłość bohaterów uniwersum DC. Swamp Thing dostał właśnie taką dwu zeszytową mini serię.

Czemu "Państwo przyszłości"? Bardzo mylne założenie. "State" oznacza jako rzeczownik stan (formę, kondycję) w jakim coś lub ktoś może się znajdować np.
The building is in a terrible state.

"State" też odnosi się do prowincji/regionu, ale w tym wypadku jest to ślepy zaułek, bo na pewno komiksy DC z tego eventu nie odnoszą się do historii/systemu USA.

Czy "Stan Przyszłości" jest to trafne tłumaczenie to już inna kwestia, ale na pewno jest poprawne.



« Ostatnia zmiana: Wt, 14 Czerwiec 2022, 20:53:53 wysłana przez michał81 »

Offline death_bird

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #33 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 21:02:15 »
I stąd właśnie moje pytanie - w sytuacji gdy nie znam historii byłem ciekaw czy tłumaczenie jest akuratne i czy fabuła tyczy się "stanu przyszłości" (w sensie: jak wygląda/w jakim jest stanie przyszłość) czy dotyczy "państwa przyszłości" (czyli formy rządów, która się wyłoniła w czasie przedstawionym danej fabuły).
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Kadet

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #34 dnia: So, 18 Czerwiec 2022, 16:12:41 »
To już tak naprawdę byłaby dyskusja nt historii/systemu USA i lingwistyki.
My mówimy "Stany" Zjednoczone Ameryki i mówimy "stan Oklahoma". Ale czy na czystą logikę to nie byłoby bardziej sensowne jako "Państwa Zjednoczone Ameryki" i "państwo Oklahoma"? Mimo naszej (zakorzenionej skądinąd mocno) tradycji?

Tak naprawdę to nazwa "Stany Zjednoczone" znaczy to, co proponujesz, czyli "Państwa Zjednoczone". "Stan" dawniej oznaczał m.in. właśnie "państwo" (dziś to znaczenie przetrwało tylko w utartych frazeologizmach takich jak "zdrada stanu", "racja stanu" czy "mąż stanu"). Tak więc w czasie, gdy powstała polska nazwa, nikogo nie dziwiła - jednak potem, jako zakorzeniona nazwa własna, pozostała bez zmian, podczas gdy w zwykłym języku takie znaczenie "stanu" wyszło z użycia.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Dracos

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #35 dnia: So, 18 Czerwiec 2022, 16:48:41 »
Tak na marginesie z biegu przychodzi mi do głowy jeden przykład tj. secretary of state o którym trudno powiedzieć że wyszło z użycia. Generalnie nazwę stan (state) używa większość państw przynajmniej na tyle na ile kojarzę i rozumiem w językach europejskich. Podejrzewam że użycie terminu państwo Oklahomy budziłoby poniekąd niechęć bo jednak stany skonfederowane w US to tylko terytorialne skupiska ludności bez odrębnej historii, języka czy odmienności populacji. O wiele łatwiej je skategoryzować jako "stany" określonego państwa niż przyznawać (nawet tylko w nazewnictwie) im status państwa.

Offline death_bird

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #36 dnia: So, 18 Czerwiec 2022, 22:15:13 »
Tak naprawdę to nazwa "Stany Zjednoczone" znaczy to, co proponujesz, czyli "Państwa Zjednoczone". "Stan" dawniej oznaczał m.in. właśnie "państwo" (dziś to znaczenie przetrwało tylko w utartych frazeologizmach takich jak "zdrada stanu", "racja stanu" czy "mąż stanu").

Mam tego świadomość, ale jak sam zauważyłeś, ten termin w tym kontekście niejako zaniknął. Gdyby zrobić sondę uliczną i zapytać co oznacza termin "mąż stanu" i o co chodzi z tym "stanem" to mogłyby być problemy.

@Dracos - jedź na południe, do dawnych Skonfederowanych Stanów i powiedz im, że nie mają odrębnej historii. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Online dreamer36

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #37 dnia: Cz, 14 Grudzień 2023, 13:31:04 »
Nie znalazłem wątku poświęconego Bagniakowi, więc napiszę swoje pytanie tutaj.

Czy seria Soule'a z New52, będąca kontynuacją wydanego u nas runu Snyder'a jest godna uwagi? Niestety pojedyncze TP z zeszytami Soul'a są bardzo ciężko dostepne, a zakup wraz z wysyłką przekracza cenę omnibusa z całą seria z New52. Snyder'a mam z Egmontu, jeżeli jest to średni run to dam sobie spokój. Nie mniej bardzo lubię tą postać, stąd nie chciałbym ominąć czegoś godnego uwagi :)

Będę wdzięczny za opinie osób, które czytały (wystarczy porównanie do Snydera, który mi się bardzo podobał).

Online Murazor

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #38 dnia: Cz, 14 Grudzień 2023, 14:22:25 »
Run Snydera oceniam jako calkiem dobre SH, wybija sie napewno ponad standardowy pzoiom, a Bagniak Soule'a jest podobny, ale wedlug mnie ciut lepszy :) Graficznie troszke bardziej sztampowo, ale wydaje mi sie, ze fabularnie sporo lepiej. Nie powinines sie rozczarowac, zwlaszcza jak lubisz Swamp Thinga.

Online dreamer36

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #39 dnia: Cz, 14 Grudzień 2023, 14:52:27 »
Run Snydera oceniam jako calkiem dobre SH, wybija sie napewno ponad standardowy pzoiom, a Bagniak Soule'a jest podobny, ale wedlug mnie ciut lepszy :) Graficznie troszke bardziej sztampowo, ale wydaje mi sie, ze fabularnie sporo lepiej. Nie powinines sie rozczarowac, zwlaszcza jak lubisz Swamp Thinga.

Z jednej strony - dzięki za opinię :)
Z drugiej strony - nie dzięki, bo będę musiał kupić :) A jeszcze do tego wychodzi, że jeżeli to będzie lepsze od Snydera to tym bardziej trzeba nawet kupić :)