Autor Wątek: Swamp Thing chronologia  (Przeczytany 4535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wolfheart

Swamp Thing chronologia
« dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 12:23:41 »
Cześć. Przeglądałem kilka zagranicznych stron na temat chronologii czytania tego bohatera komiksu ale mam kilka niejasności. Czy ktoś mógłby podać chronologię czytania i tego co u nas się ukazało a co nie. Zależy mi na tym aby czytać od początku historii. Jedne poradniki podają Omnibusa The Bronze Age a inne The Bronze Age ale tylko vol 1. i nie wiem czy 2 i 3 przed wydanym u nas Moorem czy poźniej? Jakieś szanse na to że przeczytamy to po polsku od początku są czy raczej nikłe i spróbować kupić w wersji zagranicznej?
Jeśli seria w którymś momencie odchodzi do innych bohaterów od głównego wątku to raczej mnie nie interesuje bo nie lubię takich połączeń pomiędzy bohaterami ale dobrze byłoby wiedzieć. Dzięki za pomoc.

Offline Arne

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 12:49:39 »
W "Swamp Thing the Bronze Age Omnibus" masz całość od początku aż do ery Alana Moore'a.
Tomy Bronze Age vol 1, 2 i 3 mają ( mniej więcej) zawartość tego omnibusa.
Potem od razu przechodzisz do Sagi o Potworze z Bagien ( trzy tomy wydane w Polsce przez Egmont) i masz ciągłość

« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Listopad 2021, 13:47:06 wysłana przez BosMan »

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 12:54:11 »
Ok. Ale rozumiem, że czytam całość The Bronze Age VOl1. VOL2. i VOL3 to są chyba 3 omnibusy, potem to co u nas czyli Moora. A dalej? Snyder u nas wyszedł ale chyba jest coś pomiędzy Moorem a Snyderem. Pytanie czy są to poboczne serie z innymi bohaterami i można pominąći  czy Snyder jest niejako ciągłością po Moorze?

Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 13:04:45 »
Wolfheart mogę Ci to rozpisać szczegolowo, ale nie wcześniej niż po 17.
Skrótowo:
Vol.1 #1-24
Vol.2 #1-171 (#20-64 to Alan Moorem którego w trzech zbiorczych wydał Egmont)
Vol.3 #1-20
Vol.4 #1-29
Vol.5 #1-40 (#1-18 to Scott Snyder, którego w zbiorczym wydał Egmont)
Vol.6 #1-6
Vol.7 #1-10 plus dwa zeszyty Future State.
Pominąłem Annuale oraz specjalne zeszyty. Jak wspomniałem więcej i szczegółowej mogę napisać pod wieczór wraz z podziałem na różne wydania. Chyba że ktoś mnie uprzedzi.
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Listopad 2021, 13:07:02 wysłana przez michał81 »

Offline Arne

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 13:10:23 »
Ok. Ale rozumiem, że czytam całość The Bronze Age VOl1. VOL2. i VOL3 to są chyba 3 omnibusy, potem to co u nas czyli Moora. A dalej? Snyder u nas wyszedł ale chyba jest coś pomiędzy Moorem a Snyderem. Pytanie czy są to poboczne serie z innymi bohaterami i można pominąći  czy Snyder jest niejako ciągłością po Moorze?
Bronze Age vol 1, 2, 3 to wydania zbiorcze ( nie omnibusy)
Omnibus Bronze Age zbiera całość tych trzech tomów w jednym. Nie kupuj wszystkich, bo sobie zdublujesz wydania.
Michał 81 przedstawi ci to przejrzyście wieczorem 😃
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Listopad 2021, 13:13:23 wysłana przez BosMan »

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 13:24:20 »
OK. Właśnie rozczytałem te Bronze Age. Ale chyba mylące jest to jeszcze ,że o ile Bronze Age vol1,2,3 jest jak rozumiem zawarte w Bronze Age Omnibus - czyli to trzeba by kupić najlepiej bo zawiera wszystko co było od początku wraz z jakimś annual 1 to czemu w wielu sklepach opisany jest Omnibus jako vol1. choć na okładce nie ma o tym wzmianki i sugerowałoby to że będzie vol2. Omnibusa, ale to chyba byłoby bez sensu bo tu już wchodzi Alan Moore , który jest w sumie 3 krotnie wydany bo w zeszytach , tomach zbiorczych po 3szt. więc to mnie zastanawia.
Poczekam do wieczora na spokojnie. Dzięki

Offline OokamiG

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 13:44:45 »

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 13:47:20 »
Właśnie oglądam. To chyba wszystko wyjaśni choć jak ktoś z Was miałby coś do dodania - bo sam autor mówi w filmie że nie ma wszystkiego - to drogą uzupełnienia można by dopisać.

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 15:02:50 »
Wychodzi na to, że aby w pełni przeczytać jakieś historie to jest tylko kilka pełnych runów a reszta to niedokończone lub niewydane w całości historie.
Najprościej mówiąc mamy:
The Bronze Age Omnibus
The Saga Swamp Thing Alan Moore
Swamp Thing Omnibus Nancy Collins
I chyba Snydera bo nie jestem pewien.
Piszę tu tylko o wydaniach zbiorczych a nie zeszytówkach, choć jest kilka wydań zeszytowych grubszych ale historie chyba niedokończone  i nie wydane w zbiorczych.
Poza tym co to za zeszyty , które mają w nazwie annual i też są włączane w kolejności do omnibusów i zbiorczych?


Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 16:21:00 »
To mam robić ten post, czy też nie?

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 17:20:13 »
Cytując klasyka "Jak chcesz " - piłeczka jest po Twojej stronie 😀

Ale ja chętnie się dowiem się więcej bo na różnych stronach jest to troszkę inaczej wyjaśnione. Jest seria zeszytów swamp thing, jest the saga od swamp thing , jest annual itd.
Są runy Morrisona chyba całość albo nie do końca wydane, snyder u nas jest jako cały tom ale czy należy do omnibusa swamp thing dc52 czy nie ?
Na filmiku gość w miarę jasno wyjaśnia ale sam również części nie czytał pomimo że ma bo niedokończone są albo są luki.
A jak wygląda to u Was którzy czytaliście więcej w oryginałach?
Zacząć od omnibusa bronze age, potem Moore i co dalej?
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Listopad 2021, 17:26:11 wysłana przez wolfheart »

Offline jalawnik

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 19:20:13 »
1. Wydany u nas Snyder zawiera się w omnibusie Swamp Thing The New 52.
2. Morrison napisał tylko cztery zeszyty Swamp Thinga.
3. Sporo zeszytów nie zostało zebrane w tpb ani tym bardziej omnibusy.
4. Warto przeczytać The Bronze Age Omnibus (zbiera wszystko do runu Moore'a. Potem Saga of the Swamp Thing Moore'a i można próbować upolować tomy z materiałem Veitcha. Dalej jest dużo niezebranych zeszytów i następny zbiór to dopiero omnibus Swamp Thing by Nancy Collins. Potem kilka mniej istotnych tpb, dwa zbiory Vaughana, Brightest Day Aftermath - i dopiero tutaj omnibus Swamp Thing The New 52.

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 20:09:00 »
Dzięki. A jeszcze jedno pytanie. Czy pomiędzy tymi wydaniami czy to omnibusami czy pomniejszymi zeszytami oprócz chronologii wydawania jest też mocna zależność kontynuacji przygód i historii? Czy np czytając omnibus 52 wcześniej od np Collins będzie to zachwiane czy są to po prostu odrębne historie nie mające zbytnio wpływu na chronologię?

Offline jalawnik

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 21:27:01 »
Zasadniczo prawie każdy run to mniejszy lub większy "reset" postaci albo jej historii. Np. Collins "cofnęła" ST do czasów sprzed Moore'a. Vaughan też zaczął po swojemu. New 52 to w ogóle start od nowa. Myślę, że spokojnie możesz sięgnąć po któreś że zbiorczych wydań. (Na pewno nie warto zaczynać od pojedynczych zeszytów.)

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 21:47:40 »
Dzięki . A jakieś przecieki ktoś ma czy jakieś wydawnictwo ma zamiar lub prawa do wydawania zielonego potwora u nas? Chyba raczej jest to postać chętnie czytana więc skąd te braki w wydawaniu?