Autor Wątek: Swamp Thing chronologia  (Przeczytany 4597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 21:48:21 »
No dobra miałem napisać, choć masz prawie wszystko w filmie. Pozwolę sobie podzielić swoje posty pod kątem voluminów, może będzie to bardziej czytelne.

Vol. 1
Całość to zeszyty Swamp Thing vol. 1 #1-24 oraz House of Secrets #92 (tylko historia ze Swamp Thingiem, bo w zeszycie jest też kilka innych historii).

Wydanie: Swamp Thing Dark Genesis

Zbiera House of Secrets #92 i Swamp Thing vol. 1#1-10, czyli tylko to co Len Wein i Bernie Wrightson stworzyli razem. Raczej nie do kupienie obecnie.

Wydanie: Roots of the Swamp Thing

Zbiera House of Secrets #92 i Swamp Thing vol. 1#1-13, czyli wszystko co napisał Len Wein w pierwszej serii. Jeszcze do kupienia gdzieniegdzie.

Wydanie: Swamp Thing The Bronze Age Omnibus

Zbiera House of Secrets #92 i Swamp Thing vol. 1#1-24, czyli całą kompletną pierwszą serię. Plus Saga of the  Swamp Thing vol. 2#1-19 i Annual#1. (do tego jeszcze wrócę).

Wydanie: Swamp Thing The Bronze Age 1-2

Zbiera House of Secrets #92 i Swamp Thing vol. 1#1-13.

Zbiera Swamp Thing vol. 1#14-24
To wydanie to podzielony omnibus (o 3 tomie poniżej).

Wątpię, aby Egmont kiedykolwiek po to sięgnął. Najlepsze wg mnie jest Roots of the Swamp Thing (czyli Swamp Thing The Bronze Age 1). Większość to są klasyczne historie horrorowe napisane przez Len Wein i zilustrowane przez Bernie Wrightsona, ale trzeba się nastawić na ramotę. Choć ciekawym rozwiązaniem byłoby opublikowanie tego w DC Limited, ze względu właśnie na rysunki Berniego, a Nestor Redondo (rysujący zeszyty #11-13) wcale mu nie ustępuje. To są pojedyncze jedno zeszytowe historie.


« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Listopad 2021, 21:50:07 wysłana przez michał81 »

Offline adamarluk

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 22:51:15 »
Też się zastanawiam nad Ominbusem Bronze Age, mam jednak obawy z moim angielskim, który jest raczej na podstawowym poziomie. Na Moore`a bym się nie porwał, ale na Weina? Ktoś doradzi?

Offline misiokles

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 23:21:44 »
Dzięki . A jakieś przecieki ktoś ma czy jakieś wydawnictwo ma zamiar lub prawa do wydawania zielonego potwora u nas? Chyba raczej jest to postać chętnie czytana więc skąd te braki w wydawaniu?

Egmont ma wyłączność na wydawanie DC w Polsce. A raczej Swamp Thing hitem sprzedażowym nie jest, więc pewnie dostaniemy wyłącznie najlepsze rzeczy.

Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 23:42:39 »
@wolfheart mam prawie skończony opis do vol. 2, ale musi on poczekać do jutra, jak cała reszta. Sorry, ale nie dam rady dziś tego dokończyć.

Offline wolfheart

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 11:33:35 »
@michał81 Na spokojnie. Ja dziękuję za Twoją pracę i zaangażowanie innych forumowiczów w pomocy i myślę że reszta czytelników również skorzysta.

Offline perek82

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 11:56:26 »
Też się zastanawiam nad Ominbusem Bronze Age, mam jednak obawy z moim angielskim, który jest raczej na podstawowym poziomie. Na Moore`a bym się nie porwał, ale na Weina? Ktoś doradzi?
Bronze age nie jest jakoś specjalnie skomplikowany ani fabularnie ani językowo. Pierwsza seria powstała w latach 70-tych, druga początek 80. Nawet można skorzystać i trochę język podszkolić albo odważyć się później na inne pozycje.
Moore to już inna para kaloszy.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline adamarluk

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 12:55:37 »
Nawet można skorzystać i trochę język podszkolić albo odważyć się później na inne pozycje.
I to jest mój cel pośredni. Sprawdziłem przykładowe plansze w googlu i nie jest najgorzej, powinienem dać radę.  Pytanie kiedy znaleźć na to czas, kupka wstydu wcale nie maleje.

Offline Castiglione

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 16:53:01 »
Wątpię, aby Egmont kiedykolwiek po to sięgnął.
Ja cały czas liczę (czy też łudzę się), że Egmont puści jeszcze coś ze Swampem. Wydają ciągle różne rzeczy z Vertigo, wydawałoby się, że niekoniecznie tylko hity sprzedażowe, więc gdzieś może jeszcze wcisną coś z Potwora.

Offline Kvothe

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 19:03:58 »
Ja cały czas liczę (czy też łudzę się), że Egmont puści jeszcze coś ze Swampem. Wydają ciągle różne rzeczy z Vertigo, wydawałoby się, że niekoniecznie tylko hity sprzedażowe, więc gdzieś może jeszcze wcisną coś z Potwora.

Puszczą Green Hell od Jeffa Lemire'a jak już wyjdzie i może tego nowego Rama V, a w marzeniach Charlesa Soula w DC Deluxe eh.

Offline Piterrini

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #24 dnia: Pn, 13 Czerwiec 2022, 14:39:46 »
Temat niby ma w tytule "chronologia", ale o ST Moore'a jest w jego wątku (a osobnego dla tej postaci nie ma), tu chcę napisać ciekawostkę odnośnie wcześniejszych zeszytów m.in. Lena Weina i Berniego Wrightsona (to na czym u góry tej strony skupia się @michał81).

Dwa dni temu świetny "mainstreamowy" kolorysta José Villarrubia napisał na facebooku taki post (teoretycznie można czytać bez logowania, ale widzę że raz "działa", a raz nie...), w którym wskazuje na różnice w kolorach kolejnych wydań tych początkowych zeszytów, pisząc jednocześnie, że zajmuje się obecnie kolorami do nowego wydania (Absolute zawierający House of Secrets #92 i Swamp Thing vol. 1 #1-13), na szybko co pisze:
Cytuj
Było co najmniej 5 zebranych wydań Swamp Thinga Weina/Wrightsona... Od premiery pierwszego numeru (1973) nie było reprintu z oryginalnymi kolorami... W reprintach używana była rekoloryzacja z 1986 później cyfrowo "zremasterowana" w 2018... Absolute Swamp Thing będzie oddawać to, jak wyglądały oryginalne kolory w większości wtedy nakładane przez Wrightsona... Moja [Villarrubia] wersja będzie bardzo zbliżona do oryginalnej...
Ilustrując różnice dodatkową grafiką (pewnie zniknie z forum za jakiś czas, bo facebook zmienia adresy grafik po to, żeby właśnie nie linkować, ale w ww. poście jest):

Nie pamiętam jak było w reprintach ST z czasów Moore'a, ale w polskim wydaniu kolory chyba oryginalne nie są (tj. wiem że "remasterowane", ale chyba nie z oryginalnych plansz, a już jakoś zmienione (?)), bo jeśli chodzi o ten ww. przykład zeszytów wcześniejszych (i w zasadzie wiele innych przykładów mógłbym podać) oryginalne kolory są moim zdaniem najlepsze.

Ogólnie polecam posty Villarrubii, poza tym że jego prace to czołówka znanych kolorystów, to człowiek jest też wykładowcą w tej tematyce i często materiały "edukacyjne" udostępnia (chociaż raczej jako showcase - widać jakie znaczenie ma praca dobrego kolorysty, np. tutaj [linki żeby grafiki nie zniknęły]:Spider-Man i Green Goblin/Jae Lee, Nighwing/Jae Lee, Sentry/Bill Sienkiewicz)

Offline Odyn

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #25 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 07:51:39 »
Ja cały czas liczę (czy też łudzę się), że Egmont puści jeszcze coś ze Swampem. Wydają ciągle różne rzeczy z Vertigo, wydawałoby się, że niekoniecznie tylko hity sprzedażowe, więc gdzieś może jeszcze wcisną coś z Potwora.
Dlatego kibicuję Ramowi V, żeby otrzymał Eisnera za serię o Bagniaku - wtedy zapewne Egmont się pokusi. Ten autor powoli rośnie w oczach, jest dobrze oceniany, a jego Potwór chyba póki co jest najlepszą serią spod jego pióra. Bazuję tylko na ocenach w sieci, ale nie bez kozery został nominowany do Eisnera :)
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline michał81

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #26 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 11:24:49 »
Dlatego kibicuję Ramowi V, żeby otrzymał Eisnera za serię o Bagniaku - wtedy zapewne Egmont się pokusi.
Jakby miał się pokusić to by zapowiedział Stan Przyszłości: Swamp Thing, bo od tej mini serii zaczyna się run Ram V.
Nie zmienia to faktu, że maxi seria o Bagniaku, którą Ram V pisał po Stanach Przyszłości (Future State) tak się spodobała, że przeszła w ongoing. Może w jakimś zbiorczym w DC Deluxe, kiedy wyjdzie Egmont puści. Wątpię w regularną serię.

Offline Kvothe

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #27 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 11:45:40 »
Stan Przyszłości: Swamp Thing to tylko dwa zeszyty i znajdują się w 1 TPB runu Ram V. Czy ktoś to przejmie po nim to zobaczymy, na razie to 16 zeszytów i koniec. Więc zbiorcze DC Deluxe ze wszystkimi 18 zeszytami było by super.

Offline Odyn

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #28 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 12:30:16 »
Miałem na myśli deluxe'a, tak jak to miało miejsce z runem Snydera :)
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline death_bird

Odp: Swamp Thing chronologia
« Odpowiedź #29 dnia: Wt, 14 Czerwiec 2022, 17:05:11 »
Jakby miał się pokusić to by zapowiedział Stan Przyszłości: Swamp Thing,

Jak to jest, bo nie miałem do czynienia z serią i nie znam kontekstu, ale coś mi tutaj nie do końca gra: to nie powinno być raczej "Państwo przyszłości"?

P.S. Kolorystyka z 1973 najbardziej klimatyczna.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".