Autor Wątek: Spider-Man  (Przeczytany 366486 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #150 dnia: Pn, 14 Październik 2019, 13:18:26 »
Zakładając, że sprzedaż będzie się zgadzać i nie anulują.

Nie strasz, nie strasz ;)

Itachi

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #151 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 18:52:42 »
Spider-Man Todd McFarlane

Konkurs na najlepszy komiks roku zakończony, można się rozejść...

Kilka lat temu zapoznałem się z pierwszymi pięcioma zeszytami (Torment), nie zapomnę wizji latającego Pajęczaka otulonego sieciami, prężnie wystrzeliwanymi z nadgarstków. Ta charakterystyczna cecha przeszła do historii komiksu, trwa zapisując imię artysty. Dojrzałość oraz odmienne podejście wyprzedziło inprint MAX o lata świetlne. Bezapelacyjnie to historie obok której nie można przejść obojętnie.

Zdaję sobie sprawę iż Todd McFarlane działał w branży na innych zasadach jak pozostali, ale nie sposób tego porównywać w samych podstawach (rozbudowaniu scenariusza, skupieniu się na podstawach, wytworzeniu klimatu, zaciekawienia) do tego co od lat oferował nam Slott, czyniąc ze Spider-Mana pozbawioną duszy serię. Klasyka zjada teraźniejszość w brutalnym uścisku.

Lizard. Hobgoblin. Wendigo. Morbius. Główni antagoniści (?) otrzymują falę świeżości, nutkę pikanterii z ogródka mistycyzmu, zjawisk nadprzyrodzonych. W bardzo konsekwentnym sosie cholernie dobrze napisanej historii. Narracja jest pierwszorzędna, dzięki niej ciągle czujemy się niepewnie, wiemy iż stąpamy razem z głównym bohaterem po kostki w błocie.

Autor stara się wyzwolić Spider-Mana z jego ciągłego oddania sprawiedliwości, że wszystko idzie rozmasować, naprawić, uleczyć. Ano nie da się wszystkich uratować. To największy plus i zadanie ciosu kretyńskiej ideologii superhero, powielanej do obrzydzenia. To jawny gwałt na tych wszystkich marnych scenarzystach, którzy idą z prądem nie starając się przekraczać jakichkolwiek barier.

Dlatego niesamowicie szanuję McFarlane czy Straczyńskiego że w niezwykły sposób odmienili życie pająka, dodając mu wiele wiele więcej prawdziwości.

ramirez82

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #152 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 19:21:34 »
Spider-Man Todd McFarlane

Konkurs na najlepszy komiks roku zakończony, można się rozejść...

No błagam cię, nawet tak nie żartuj. Fajnie było po latach wrócić do tych historii, ale "komiks roku"? W roku gdy wyszły... nie, nawet nie chce mi się wymieniać wszystkich które w tym roku wyszły i bardziej zasługwały by na ten tytuł, za dużo tego. :)

Offline Adolf

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #153 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 19:30:51 »
No błagam cię, nawet tak nie żartuj. Fajnie było po latach wrócić do tych historii, ale "komiks roku"? W roku gdy wyszły... nie, nawet nie chce mi się wymieniać wszystkich które w tym roku wyszły i bardziej zasługwały by na ten tytuł, za dużo tego. :)

Wiadomo, że chodzi o polski rynek. Ładne wydanie, świetne historie - taka paczka zawsze cieszy, nawet jeśli jest powieleniem opublikowanych wcześniej zeszytów. Nieco zapomniane opowieści, nasączone mrokiem i mistycyzmem jakiego potrzebuje dojrzały widz, rozbudzają wyobraźnie w dobie co bardziej infantylnych komiksów, czy filmów.

Offline amsterdream

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #154 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 19:40:28 »
Komiks roku może nie, ale najlepszy komiks superbohaterski roku zdecydowanie. To jest zupełnie inna jakość od tego co dostajemy współcześnie. Nie wracałem do tych historii od dawna więc w moim umyśle okryły się lekkim kurzem i po lekturze aż byłem w szoku, jak kiedyś komiksy z pająkiem były dobre. Klimatyczne, mroczne, z rysunkami, które powodują dosłowny opad szczeny.

ramirez82

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #155 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 19:52:09 »
No spoko. Wiadomo, że wszystko jest kwestią gustu, ale jestem zaskoczony, że w 2019 roku wciąż można aż tak jarać się nieco grafomańskim Spider-manem McFarlane'a.

Offline donT

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #156 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 20:21:55 »
Ja kupilem tego Spidermana ze wzgledu na sentyment do tych historii. Dopadla mnie jakas dziwna nostalgia i wrecz zmusila do kupienia tego komiksu, a jest to moj pierwszy komiks z pajakiem kupiony od czasow TM-Semic. Historie jakie album zawiera, sa doskonale mi znane, ale chcialem je miec w jednym, ladnym zbiorku. Za taka cene, grzechem bylo nie wziac.

Nie nazwalbym go komiksem roku, ale na pewno zajmie jakies miejsce na podium w moim wlasnym rankingu obecnego roku. Chetnie do niego wracam, ale raczej ze wzgledu na rysunki, bo scenariuszowo jest bardzo... "dyskusyjnie".
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline death_bird

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #157 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 20:28:43 »
Pajęczak McFarlane`a nie jest grafomański (bo co niby o tym świadczy?), ale komiks roku?
Ścisła czołówka, bo jednak Todd pokazuje, że kiedyś można było o wiele lepiej niż się to robi dzisiaj, ale raczej nie nr 1.
Gdybym miał się silić na jakieś podsumowanie to z tych, które czytałem w tym roku byłby w pierwszej trójce (bez jakichkolwiek przyporządkowań do konkretnych miejsc) obok "Vision" i "Promethea".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline nayroth

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #158 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 20:46:29 »
Brałbym z sentymentu i szacunkiu dla McFarlane'a, ale to że wcisnęli do albumu tego X-Force'a, tego Liefelda i Niecezę, którzy kompletnie nie trzymają mrocznego klimatu ani poziomu pozostałych zeszytów. Ani pionu... No żal. Rozumiem że wtedy w latach 90-tych to był cross-overowy cross-selling i promowali na siłę różne tytuły, no ale żeby w zbiorczym wydaniu po latach psuć kultowy run taką tandetą? Istny sabotaż na koniec. Obrzydliwa łycha dziegciu i niesmak że przeważyła ilość/objętość zamiast jakości.

Offline Marvelek

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #159 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 21:04:24 »
To jest zupełnie inna jakość od tego co dostajemy współcześnie.

Nawet nie ma co porównywać. Wypożyczyłem ostatnio  z biblioteki Spider-Mana Slotta po "Spiderversum" - rany, co za rzygi. "Wrogie przejęcie" to moim zdaniem jedna z najgorszych i najgłupszych historii o Spider-Manie jaką zdarzyło mi się czytać. W kolejnych tomach jest nieco lepiej, ale trudno mi to nawet nazwać komiksem przeciętnym.

John

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #160 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 21:49:54 »
Bo historie Spider-Mana zatoczyły historycznie koło - z biegiem lat infantylnieją. Proszę wziąć sobie to co było przed Slottem i zestawić z jego wypocinami. Nie będę już wymieniał oklepanego przykładu JMSa, choćby jakieś historie Jenkinsa można porównać (myślę o historiach po 2000, żeby były "aktualniejsze" w porównaniu do Slotta, bo wymieniać McFarlane'a czy jakieś inne mroczniejsze historie z lat 90 to żadna sztuka).

Szczerze mówiąc widzę także to w innych seriach. Był kiedyś taki poważniejszy imprint "Marvel The End" przedstawiający śmierci topowych herosów Marvela. Teraz seria ma wrócić, i jak czytam opisy zapowiedzianych tytułów, to widzę że niewiele mogą mieć z klimatu starych wersji The End.

A niech będzie, że JMS - u JMStraczynskiego Peter w losowy wtorek musiał odwieść umierającego ćpuna do szpitala i pomóc jego bezdomnej siostrze, u Slotta w losową środę bawił się w jakieś pierdoły wokół Horizon Labs. Nie mówię że nie ma na to miejsca bo to także esencja Spider-Mana, ale u Slotta dostawaliśmy tylko to, nic innego, nic poważniejszego. Jakbym czytał kreskówkę z Disney'a.

Offline OokamiG

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #161 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 21:59:01 »
Panowie przypominam, że w tym roku wyszedł także Doom Patrol i Vision ,to dla mnie duet, który na razie wygrywa w kwestii supebohaterów. Pajączek Todda jednak jest bliski mojemu sercu, bo to estetyka, którą poznałem za dzieciaka. Komiks się broni od strony graficznej, zestarzał się jednak w narracji i kreacji bohaterów. Mary Jane jest przecież dość jednowymiarowa. Mimo wszystko, to klasyka, którą warto mieć na półce, szczególnie jeśli jesteś fanem Pajączka. Więcej klasyki w takim wydaniu, a nie w kolekcyjnym, pociętym i budżetowym. Wolę jednego tak wydanego Spider Mana, niż 40 z okropną panoramą na grzbiecie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 31 Październik 2019, 22:01:07 wysłana przez OokamiG »

Offline Pawlik89

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #162 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 22:21:15 »
Miałem ochotę coś napisać, wylać trochę myśli z głowy.. Ale podpisuję się pod wypowiedziami kolegów Marvelek i John. W sedno.

Nie czytam JUZ innych komiksów poza Spider-manem.. ale w klasyfikacji historii z jego udziałem w takim wydaniu to jak najbardziej nr 1 :)
Ile ja bym dał aby pojawiło się więcej klasyki Spideya, nie potrafię w żaden sposób pojąć dlaczego komiksów z tą postacią jest jak na lekarstwo..

Online misiokles

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #163 dnia: Cz, 31 Październik 2019, 23:49:52 »
Black Hammer i tak jest poza zasięgiem pajęczyny jeśli chodzi o wydane u nas superhero.

Online gashu

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #164 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 07:22:45 »
No spoko. Wiadomo, że wszystko jest kwestią gustu, ale jestem zaskoczony, że w 2019 roku wciąż można aż tak jarać się nieco grafomańskim Spider-manem McFarlane'a.

Lepiej jarać się wymysłami konglomeratu redaktorów ukrywających się pod nazwą "Dan Slott"  ::)