Autor Wątek: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021  (Przeczytany 70919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xanar

Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« Odpowiedź #495 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2024, 22:48:56 »
Starsza w sensie - nie dziecko, tak jak pisałem w poprzednim poście. Sądzę, że jeśli powiesz do kogoś, kto ma ze 20 lat "kapewu", to zrozumie, o co chodzi.

"Kapewu" pozostało rozpoznawalne. Wiele innych słów z ówczesnego slangu - nie. Natomiast co do dzisiejszego slangu - na razie nie wiadomo, które słowa się utrwalą, dlatego moim zdaniem dobrze używać go oszczędnie, jeśli chcemy, aby za kilka lat nasze tłumaczenie było zrozumiałe. Oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy dana postać celowo ma mówić trudnym do zrozumienia slangiem.

To trzeba byłoby zrobić jakąś sondę dla 20-latków, kapewu jest z PRLu

A kto to ustala jakie słowa są rozpoznawalne, a które nie, czy jak tłumacz użyje słowa, którego ty nie kojarzysz z tego slangu to będzie rozpoznawalne czy nie, może akurat u ciebie na dzielnicy się nie używało.

Czy ta postać jest z PRLu, że tak mówi, no chyba jest trochę młodsza.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Popiel

Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« Odpowiedź #496 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2024, 18:10:57 »
A nie przeszkadza Ci stylizacja na staropolszczyznę w tekstach kultury? Nie przeszkadzają Ci rusycyzmy, angielskie wtręty czy łacińskie?
"wparjadkie", "chwatit'", "charaszo"
"cool", "super", "sure"
"legitny", "komisja", "elekcja", korupcja".

Na różnych etapach język się nimi posługuje, są naturalnymi wstawkami. Albo je wyłapujesz, albo nie.
"Klawo", "Kapewu", "Szpanować", "Serwus", "Jareccy", "git" - sporo jest słów slangowych z lat 70. czy 80., które normalnie funkcjonują, nie tylko "eluwina" czy "alternatywka".

Język polski jest żywy, podlega wpływom. A że ktoś czegoś nie rozumie, to już kwestia osobnicza. I może też ten ktoś napisze, co miałoby znaczyć "wywrócić na nitce", bo to dopiero jest ciekawe.

Offline xanar

Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« Odpowiedź #497 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2024, 18:39:34 »
Ale my tu mówimy o komiksie superhero z Deadpoolem i taki dwudziestolatek czy nastolatek jak czyta takie kapewu to dla niego to będzie raczej cringowe  :) tego też może już się używa  :)  (no, ale może takie miało być)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online michał81

Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« Odpowiedź #498 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2024, 19:02:41 »
Przecież Bazyl nie jest nastolatkiem.

Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« Odpowiedź #499 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2024, 19:53:26 »
Ale my tu mówimy o komiksie superhero z Deadpoolem i taki dwudziestolatek czy nastolatek jak czyta takie kapewu to dla niego to będzie raczej cringowe  :) tego też może już się używa  :)  (no, ale może takie miało być)
E tam, 22 lata mam na karku i takie cringe'owe dla mnie to nie jest, kwestia chyba jakiego się używa języka i słówek  :)