Autor Wątek: Spider-Man  (Przeczytany 390511 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2775 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 14:26:21 »
Drodzy,

czekam na drugi tom Amazing Spider-Mana od Straczynskiego. Czytałem sobie różne opinie na temat tego runu. Generalnie jest bardzo chwalony oprócz zakończenia. Czy "One more day" to naprawdę tak okropny story arc? Gdzieś na jakimś anglojęzycznym portalu znalazłem streszczenie i aż nie dowierzałem w to, co czytam (zwłaszcza o przeszłości May). W ogóle jak oceniacie ten run?
Jestem po pierwszym tomie i mi osobiście siadł bardzo, ostatni dobry Amazing z czasów współczesnych, że tak powiem. Parę rzeczy w tym runie jest przekombinowana jak Sins Past i pewna rzecz z Gwen tam, i oczywiście One More Day (ale to mimo nazwiska na okładce nie jest Straczynskiego) - ale generalnie sam run jest świetny, i cieszę się, że będę mógł go przeczytać po polsku w całości u nas. Kreska Romity wiadomo, specyficzna, ale mi jakoś tutaj ona pasuje i nawet się z nią polubiłem (chodź i tak jakoś w połowie 3 tomu mamy zmianę rysownika na Deodato)

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2776 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 18:54:19 »
Ultimate jest jak najbardziej do polecenia. Walki prezentują się bardzo dobrze ( zwłaszcza w historiach rysowanych przez Bagleya czyli w przeważającej części tej serii). nalezy jednak pamiętać że całość napisana przez Bendisa a więc mnóstwo tu długich dialogów które kogoś nastawionego głównie na walki mogą znudzic. Jeśli chodzi o to czy walki są krwawe to raczej nie. Spider to nie Batman który prawie po każdej walce ma poważne obrażenia. Właściwie to z tego co pamiętam to krew (w dosłownym tego słowa rozumieniu) pojawia się głownie.w ostatnim tomie ( w pozostałych to raczej jakieś sladowe ilosci).
Inne serie z Marvela jeśli komuś zależy na krwawych pojedynkach to chyba aktualnie jedynie epic punisher ( choć.to.oczywiscienie jest typowy komiks superbohaterski)
Ultimate jest jedną z lepszych rzeczy jaka spotkała Spider-Mana, można powiedzieć, że odgrzewany kotlet bo tak naprawdę mamy znów Petera jako nastolatka którego ugryzł pająk, śmierć wujka Bena itp.
Ale właśnie Bendis to robi genialnie, z resztą to jeszcze Bendis z swojego prime. Całość jest kawałem solidnego komiksu który fabularnie jest świetny od początku aż do końca, jedynie właśnie co można narzekać to, że Bagley nie rysuje do końca tej serii, bo niestety mimo świetnego scenariusza to kreska w ostatnich tomach jest co najwyżej średnia.
Ale jeśli ktoś chce poczytać dobrego Pająka, i nie przeszkadza mu, że nie jest to główny nurt a swego rodzaju alternatywna historia, to również mogę polecić Ultimate'a

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2777 dnia: Śr, 22 Listopad 2023, 12:00:41 »
Z okazji, że dziś premiera, jeśli ktoś tutaj będzie miał już 2 tom Amazinga Straczynskiego niech da znać czy na ostatniej stronie jest informacja kiedy można się spodziewać 3 tomu  :)

Offline Jeez

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2778 dnia: Śr, 22 Listopad 2023, 14:46:48 »
Z okazji, że dziś premiera, jeśli ktoś tutaj będzie miał już 2 tom Amazinga Straczynskiego niech da znać czy na ostatniej stronie jest informacja kiedy można się spodziewać 3 tomu  :)
Nie ma info ani zapowiedzi, są tylko reklamy epików i ultimate.

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2779 dnia: Śr, 22 Listopad 2023, 15:14:20 »
Nie ma info ani zapowiedzi, są tylko reklamy epików i ultimate.
Widać będzie w 2024r i jeszcze nie wiedzą kiedy dokładnie, rozumiem, dzięki za informację.

Online Takesh

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2780 dnia: Cz, 30 Listopad 2023, 08:01:54 »
Fajny artykuł o scenarzyście Spider-Mana. Wymyślił m.in śmierć Gwen.... Kto taki?

https://www.cbr.com/underrated-excellence-john-romita-writing/

Online Takesh

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2781 dnia: So, 09 Grudzień 2023, 20:48:51 »
Rodzina Ditko dogadała się z Marvelem odnośnie praw do Spider-Mana i Doktora Strange'a, plus innych mniej ważnych postaci.

Jeśli Disney się dogadał poza sądem, to znaczy, że spadkobiercy Ditki mogli to wygrać. Dom Myszy nie odpuszcza spraw, jeśli jest cień szansy na wygraną. I dobrze. Kolejny twórca, który zostanie właściwie wynagrodzony. Przynajmniej jego spadkobiercy.

https://www.cbr.com/disney-ditko-marvel-spider-man-doctor-strange/

Offline Bazyliszek

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2782 dnia: So, 09 Grudzień 2023, 22:03:58 »
Wspaniała wieść. Coś jak uznanie zasług Siegiela i Shustera, albo Boba Fingera. Bardzo dobrze. Teraz w Polsce mamy te nowe wydania pierwszych przygód Spider-Mana i Dr Strange'a. I widać jak one są dalej dobre, ponadczasowe. I zasługa Ditki jest widoczna gołym okiem. Ten jego cynizm i bardziej realistyczne podejście do życia. Bo np. FF czy Thor bardziej się zestarzały.

Offline laf

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2783 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 08:29:14 »

Offline HugoL3

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2784 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 08:56:29 »
Ale poprawcie mnie jeśli się mylę, to jest chyba zupełnie inny wątek niż losy Supermana bądź Batmana. Nikt Ditki nie wygumkował, nie odbierał mu tego, że rysował te postaci i miał wpływ na ich historię.

Cytuj
In 2021, Ditko’s brother, Patrick Ditko, filed a notice with the United States Copyright Office to terminate Marvel Entertainment’s rights to Spider-Man and Doctor Strange. Ditko’s estate used the Copyright Act of 1976 which allows inheritors to revoke the license of intellectual property once granted to another party to take back the rights of two of Marvel’s most popular characters. While Disney would still own Spider-Man and Doctor Strange if it lost in court, the company would have to pay the characters’ co-owners.

But there is a catch, this right only applies if the property was transferred to the current owner. If the characters were created under a “work for hire” situation, then the company would be entitled to the rights and the creator cannot terminate its ownership. So, Ditko’s brother would have to prove that Spider-Man and Doctor Strange weren’t original Marvel franchises but instead ones that were given to them.

Na pewno Ditko stworzył kostium, mimo iż pierwsze zeszyty były rysowane przez Kirbyego. Skąd w ogóle ten proces? Z powodu kupna Marvela przez Disneya? Gdyby to się nie wydarzyło, do roszczenia nigdy by nie doszło?

Jeśli tak, to będzie wyjątkowy finisz tej batalii - wtedy potomkowie każdego autora, który brał udział w tworzeniu jakiejkolwiek postaci przynoszącej duże zyski, będą mogli ubiegać się o tantiemy. Przynajmniej w Marvelu - DC było kilka razy łączone z innymi molochami i jeśli dobrze rozumiem historię tego wydawnictwa, do fuzji/nabycia doszło w 1967. Tylko, że w Marvelu i DC wszyscy przecież robili to na zlecenie... to trochę inna sytuacja niż Image Comics, gdzie autorzy zachowują prawa do swoich komiksów.

Offline xanar

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2785 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 09:21:28 »
Gdzie przez Kirbiego były rysowane ?
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online Takesh

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2786 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 09:23:22 »
@HugoL3

Tu bardziej chodzi o to, co między wierszami. W czasach tworzenia Spider-Mana i innych postaci były problemy z umowami, lub ich nie było. Po zmianie przepisów w USA tamte umowy w większości przypadków są nie ważne i twórcy wygrywają sprawy o prawa autorskie i/lub tantiemy.

Natomiast późniejsze czasy, jeszcze przed powstaniem Image, miały zgodne z prawem i restrykcyjne umowy. I dlatego powstało Image. Autorzy nie mieli praw do postaci, a i nie płacono im od sprzedanego egzemplarza. Jedynie duże gwiazdy dostawały premie.

I Ditko i inni korzystają z tego faktu. Czy też ich spadkobiercy. O Siegelu i Shusterze czy też Billu Kane wszyscy głośno mówią. Ale dużo spraw się toczyło o to. Taki np. Ghost Rider. Tam była ciekawa batalia. Można znaleźć w necie.

Natomiast dzisiaj jak Disney "płaci" twórcom, których historie ekranizuje, to woła o pomstę do nieba. Tam też się niektórzy twórcy wkurzają...

Offline HugoL3

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2787 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 10:20:13 »
Gdzie przez Kirbiego były rysowane ?

Sorry, pomieszałem, pierwszy koncept stroju Spider-mana został zaproponowany przez Kirbyego, ale ten Ditki został finalnie wybrany.

Edit: Chociaż sprawdziłem i coś dobrze mi świtało - okładka Amazing Fantasy została narysowana przez Kirbyego.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Grudzień 2023, 10:23:45 wysłana przez HugoL3 »

Offline HugoL3

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2788 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 10:23:06 »
Natomiast dzisiaj jak Disney "płaci" twórcom, których historie ekranizuje, to woła o pomstę do nieba. Tam też się niektórzy twórcy wkurzają...

No własnie, ale jak potraktować czas gdy Marvel wystarczająco się nachapał sprzedając prawa do ekranizacji lub animacji, w której tworzenie nikt, pewnie poza Stanem Lee, nie był zaangażowany? Moim zdaniem to nie ulega wątpliwości, że Ditko miał niesamowity wpływ na Spider-mana, chociażby dzięki temu, że zaprojektował jego strój. Na pewno od tych wszystkich filmów zekranizowanych przez Sony coś mu się należy...

Offline laf

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #2789 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 10:25:53 »