Autor Wątek: Sandman  (Przeczytany 62372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pan M

Odp: Sandman
« Odpowiedź #180 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 15:48:04 »
Ja tam uważam, że Sandman Universe to zwyczajne żerowanie na marce Sandmana, bo wiadomo, że ta jest znana i ceniona to można dalej ją doić.

Nie próbuje to być czymś więcej niż przeciętnym czytadłami co razi, tak samo jak eksploatowanie marki Watchmen z różnymi rezultatami. Takie bardziej współczesne "Śnienie. Przez bramy z rogu i kości".

Już wolę te motywy jak
Spoiler: PokażUkryj
 wplatanie Sandmana do runu JLA u Morrisona, Sandman w evencie Metal etc.


Raz, że pisali to dużo lepsi scenarzyści, a dwa, że nie jest to typowe klepanie serii od nowa a jedynie mniej lub bardziej subtelne nawiązania wplecione w ogólną mitologię DC.

Tęsknie za spin-offami pokroju "Lucyfera" Careya, które wniosły bardzo dużo do całej mitologii przy okazji nie trzymając się kurczowo zakamarków stricte świata Morfeusza a idąc w inną stronę. Może jestem ignorantem ale scenarzyści tych  serii od 2018 roku to dla mnie jakieś randomy.

Generalnie całe to Sandman Universe to piękny przykład jak dawne Vertigo po latach rozmieniono na drobne.

Offline michał81

Odp: Sandman
« Odpowiedź #181 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 18:56:59 »
Może jestem ignorantem ale scenarzyści tych  serii od 2018 roku to dla mnie jakieś randomy.
Bez przesady Simon Spurrier nie jest jakimś randomem, więc jednak musisz być ignorantem ;)

Offline donT

Odp: Sandman
« Odpowiedź #182 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 18:58:47 »
Kim jest Simon Spurrier? Nigdy o gosciu nie slyszalem.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline sad_drone

Odp: Sandman
« Odpowiedź #183 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 19:11:52 »
@donT Z bardziej znanych jego komiksów : coda, bardzo dobre x-men legacy (o legionie), crossed wish you were here, pisał też część aphry ze star wars. Nie jest to topowa postać środowiska komiksowego ale na pewno nie jest to tez kompletny no name.


Co do sandman universe, czytałem póki co pierwszy tom dreaming i lucyfera, i moim zdaniem oba komiksy to solidne siódemki które będę dalej zbierał. (aczkolwiek jak ktoś liczył na poziom oryginalnego vertigo to rozumiem zawód)
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Pan M

Odp: Sandman
« Odpowiedź #184 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 19:11:59 »
Bez przesady Simon Spurrier nie jest jakimś randomem, więc jednak musisz być ignorantem ;)

Może i tak ;) Tylko na tej zasadzie każdy odbiorca komiksu nim jest, bo nikt nie ogarnia 100% scenarzystów i rysowników.

Widzę, że koleś pisał Legion i niektóre zeszyty Hellbrazera. Wciąż przez X-menów czy Constatine'a przewinęło się tylu twórców, że nie wiem czy to jest jakieś szczególnie odznaczenie. Więcej by mi powiedziało jaką jakość mają jego zeszyty i story arci.

BTW Teraz już przynajmniej wiem, że Motyl ma avatar z okładki jednego zeszytów "Legiona" wyżej wymienionego scenarzysty   ;D
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Październik 2021, 19:18:01 wysłana przez Pan M »

Offline sad_drone

Odp: Sandman
« Odpowiedź #185 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 19:15:57 »
@Pan_M Legion jest bardzo dobry, przemyślany run który mocno wchodzi w psychologie bohatera i opowiada jedną spójną historie (środowisku się podobał na tyle że nawet został wydany w formie omnibusa mimo że to poboczna seria). Ten hellblazer z kolei to jest właśnie sandman universe który dopiero w pl wyjdzie, najlepiej oceniany run od czasu oryginalnego vertigo.
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Castiglione

Odp: Sandman
« Odpowiedź #186 dnia: Pn, 11 Październik 2021, 20:25:37 »
Ja tam uważam, że Sandman Universe to zwyczajne żerowanie na marce Sandmana, bo wiadomo, że ta jest znana i ceniona to można dalej ją doić.
No ja też nie mam jakichś super ciepłych myśli o tej linii, ale to co na razie czytałem, czyli właśnie głównie "Śnienie", jest w miarę spoko.

Offline wujekmaciej

Odp: Sandman
« Odpowiedź #187 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 10:52:36 »
Lycyfer i Hellblazer bardzo dobre, Śnienie takie sobie, reszta słaba :)

taka refleksja po przeczytania nowego SU :)

a Spurrier spoko pisze :)

Offline Castiglione

Odp: Sandman
« Odpowiedź #188 dnia: Nd, 24 Październik 2021, 23:22:34 »


Nadrobiłem kolejną rzecz z "Sandman Universe" i tym razem jest naprawdę dobrze, bo pierwszy tom "Lucyfera" Dana Wattersa to jak dotąd najlepsze, z czym miałem do czynienia w ramach tej linii. Od strony scenariusza jest bardzo w porządku - komiks to pełnoprawny horror, który zarówno bez problemu komponuje się z resztą około-Sandmanowych tytułów, korzysta ze znanych już postaci i daje parę mrugnięć okiem w kierunku innych rzeczy znanych z uniwersum Vertigo, jak i mocno stoi na własnych nogach i bardzo dobrze sprawdza się jako samodzielna historia. Czuć fajny klimat grozy, momentami robi się niepokojąco, a przy tym mamy podgląd na kryminalną historię rozgrywającą się obok, co dodaje różnorodności i wywiera pozytywny efekt na całokształt. Narracja jest ciekawa i dobrze skonstruowana, zgrabnie przeplata się ze sobą kilka prowadzonych równolegle wątków, a scenariusz momentami zwodzi czytelnika bawiąc się chronologią wydarzeń, by w finale okazało się, że wszystko ma sens i tworzy jedną, spójną całość. Również pod względem rysunków komiks jest bardzo udany. Co prawda po pierwszym pobieżnym przekartkowaniu miałem lekkie obawy, czy ta kreska przypadnie mi do gustu, ale jak tylko się wczytałem, rysunki od razu mnie przekonały. Finalnie grafikę oceniam bardzo na plus, idealnie pasuje do nastroju grozy i bardzo dobrze gra kolorystyką. Jestem bardzo zadowolony po lekturze i jak najbardziej czekam na drugi tom.

Offline Pawel.M

Odp: Sandman
« Odpowiedź #189 dnia: Śr, 27 Październik 2021, 00:05:25 »
Może jestem ignorantem ale scenarzyści tych  serii od 2018 roku to dla mnie jakieś randomy.
A może zacznij czytać książki, nie ograniczaj się do komiksów? Bo np. taka Nalo Hopkinson to całkiem znana pisarka.

Offline LordDisneyland

Odp: Sandman
« Odpowiedź #190 dnia: Śr, 27 Październik 2021, 00:38:06 »
A może zacznij czytać książki, nie ograniczaj się do komiksów? Bo np. taka Nalo Hopkinson to całkiem znana pisarka.

Pierwszy raz słyszę to nazwisko. Polecisz jakąś książkę?

@Eguaroc - chyba mnie przekonałeś do tego Lucka :)
,, - Eeeeech.''

Offline Pawel.M

Odp: Sandman
« Odpowiedź #191 dnia: Śr, 27 Październik 2021, 10:06:08 »
Pierwszy raz słyszę to nazwisko. Polecisz jakąś książkę?
Na naszym rynku została ukatrupiona przez wydawnictwo Zysk i S-ka (dostępna po polsku jedna powieść + jedno opowiadanie):
https://seczytam.blogspot.com/2015/12/nalo-hopkinson-w-kole-stan-dziewczyno.html

Offline Deepdelver

Odp: Sandman
« Odpowiedź #192 dnia: Cz, 28 Październik 2021, 20:50:49 »
Witam,
jako świeżo upieczony podróżnik po uniwersum Sandmana staram się ogarnąć co warto przeczytać i w jakiej kolejności. W związku z tym miałbym kilka pytań do weteranów tematu. :)

Czy seria "Sandman Uniwersum: Śnienie" ma jakiś związek z "Śnienie: Przez bramy z rogu i kości"?
https://egmont.pl/Snienie.-Sciezki-i-wplywy.-Tom-1,19343383,p.html
https://egmont.pl/Snienie.-Przez-bramy-z-rogu-i-kosci,606668,p.html

Czy seria "Sandman Uniwersum: Lucyfer" ma wspólną zawartość z serią "Lucyfer"?
https://egmont.pl/Sandman-Uniwersum.-Lucyfer-Diabelska-komedia.-Tom-1,25426949,p.html
https://egmont.pl/Lucyfer.-Tom-1,49961995,p.html

Czy seria "Sandman Uniwersum: Księgi magii" ma wspólną zawartość z "Księgi magii"?
https://egmont.pl/Ksiegi-Magii,56424459,p.html
https://egmont.pl/Sandman-Uniwersum.-Ksiegi-Magii-Dobor-skladu.-Tom-1,36385816,p.html

Po moim wstępnym researchu zakładam, że we wszystkich przypadkach odpowiedź brzmi "NIE", ale chciałbym się upewnić.

No i kolejne pytanie - czy spinoff z Lucyferem (cykl i Uniwersum) warto ruszać przed lekturą zasadniczego cyklu (jestem po "Domie lalki", a kolejne tomy reedycji ukażą się dopiero w przyszłym roku)?

Jest coś jeszcze wysokowartościowego związanego z Sandmanem (co nie ukaże się w reedycji)?

Offline michał81

Odp: Sandman
« Odpowiedź #193 dnia: Pt, 29 Październik 2021, 07:16:06 »
@Deepdelver
Odnośnie Śnienia to jest bardziej złożona sprawa. Ten pojedynczych tom to kilka zeszytów pierwszej serii jak wychodziła po zakończeniu Sandmana. Z serią z Uniwersum nie ma nic wspólnego. Seria z Uniwersum nawet ją totalnie ignoruje.

Seria Lucyfera z Uniwersum jest nowym otwarciem i nic nie powtarza z pierwszej serii, którą teraz wznawia Egomontm bo o to chyba pytasz? Finalnie jest to kontynuacja tej klasycznej serii, ale ignorująca totalnie serie drugą (która do tej pory nie ukazała się na rynku polskim) i wydarzenia z niej. Seria z Uniwersum jest trzecią serią o Lucyferze.

Identyczna sytuacja jak powyżej jest z Ksiegami Magii. Wznowienie to pierwsza seria. Seria z Uniwersum to Trzecia seria, ignorująca serię drugą, która też nie miała premiery w Polsce.

Wszystko to co wyszło w Uniwersum to jest nowy materiał nie powtarzający nic z innych serii. To są kontynuację serii pierwszych (w przypadku Śnienie to kontynuacja Sandmana), które olewają spin-offy nie stworzone przez Gaimana czy Careyego.

Offline hansior

Odp: Sandman
« Odpowiedź #194 dnia: Pt, 29 Październik 2021, 09:17:03 »
Seria Lucyfera z Uniwersum jest nowym otwarciem i nic nie powtarza z pierwszej serii, którą teraz wznawia Egomontm bo o to chyba pytasz? Finalnie jest to kontynuacja tej klasycznej serii, ale ignorująca totalnie serie drugą (która do tej pory nie ukazała się na rynku polskim) i wydarzenia z niej. Seria z Uniwersum jest trzecią serią o Lucyferze.

Planuję kupić tego Lucyfera. Trzeba znać poprzednią serię, żeby się go dobrze czytało?