Autor Wątek: Sandman  (Przeczytany 62476 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Castiglione

Odp: Sandman
« Odpowiedź #210 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 12:17:38 »


Jakieś 1,5 roku leżakowania na półce i wreszcie zabrałem się za "Dom szeptów", który odebrałem zdecydowanie lepiej niż się tego spodziewałem. Tytuł, który z początku wydał się dla mnie najmniej interesujący ze wszystkich z "Sandman Universe" i który do niedawna miałem nawet wrażenie, że został już po cichu porzucony przez Egmont. Choć przy tym też tak naprawdę jedyny, który oferuje coś nowego i nie jest tylko kontynuacją ugruntowanych już serii, a przedstawia nowych bohaterów i ich historie. Sięga przy tym po kolejną mitologię, która choć zdaje się tu nowością, dobrze wpasowuje się w klimaty "Sandmana", poszerzając ten świat o kolejne, raczej dotąd nieobecne rejony.

Napisane jest to nieźle, a już na pewno dużo lepiej niż fatalne "Księgi Magii", które miejscami ciężko czytać bez zgrzytania zębami. Momentami miałem tylko lekki problem z prowadzeniem narracji. Autorka serii pisze raczej powieści i odniosłem wrażenie, że nie do końca czuje komiksową specyfikę, przez co tekst narratora jest trochę zbyt rozciągnięty i wygląda bardziej na wrzucone fragmenty książki. Nie razi to jakoś bardzo mocno, ale dało się odczuć podczas lektury. Natomiast sama fabuła jest ok. Elementy voodoo są całkiem fajnie wplecione w świat Śnienia, a niektóre postacie zdają się wykazywać potencjał do kolejnych występów. Poruszony temat pandemii sprawił, że aż sprawdziłem, z którego dokładnie roku jest ten komiks i jak się okazuje autorzy całkiem nieźle wpasowali się w czasy, które nadeszły niedługo później od wydania tej historii.

Rysunkowo jest średniawka, która może i nie przeszkadza w czasie lektury, ale daleko mi do zachwytu, który obiecuje cytat z tyłu okładki. Ale generalnie nawet solidna pozycja poziomem zbliżona do "Śnienia" Spurriera. Zobaczymy, w którą stronę to pójdzie dalej, ale jak na razie jest nieźle, a pod koniec do ekipy twórczej dołącza Dan Watters, co biorąc pod uwagę, że jego "Lucyfer" jak dotąd najbardziej przypadł mi do gustu z "Sandman Universe", zdaje się dobrze rokować na przyszłość.

Offline misiokles

Odp: Sandman
« Odpowiedź #211 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 12:32:44 »
Ja po zakończeniu stwierdziłem, że w tym komiksie jest tyle dialogów, ale... niewiele z nich wynika, zwyczajne lanie wody.

Offline Castiglione

Odp: Sandman
« Odpowiedź #212 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 14:30:59 »
Dialogi dialogami, mnie bardziej przeszkadzał ten tekst z offu.

Offline Zwirek

Odp: Sandman
« Odpowiedź #213 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 18:42:11 »
Czy jest szansa, żeby w Polsce wyszedł Sandman w wersji kolekcjonerskiej?
Przez wersję kolekcjonerską rozumiem np. większy format.

Offline michał81

Odp: Sandman
« Odpowiedź #214 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 18:54:40 »
Czy jest szansa, żeby w Polsce wyszedł Sandman w wersji kolekcjonerskiej?
Przez wersję kolekcjonerską rozumiem np. większy format.
Szansa zawsze jest. Tylko Egmont wznawia w nowej edycji, więc na obecną chwilę nie.

Offline 79ers

Odp: Sandman
« Odpowiedź #215 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 19:02:13 »
a ile kolega chciałby za takie powiększone wydanie zapłacić - pytam z ciekawości  ;)

Offline Zwirek

Odp: Sandman
« Odpowiedź #216 dnia: Nd, 06 Marzec 2022, 19:12:19 »
a ile kolega chciałby za takie powiększone wydanie zapłacić - pytam z ciekawości  ;)
Na polskim rynku cenowo wszystko mi pasuje, poza kolekcjonerskimi wydaniami Libertago, które uważam za niewarte swojej ceny i niezbyt udane (mam od nich jednego Thorgala w kolorze).

Offline dreamer36

Odp: Sandman
« Odpowiedź #217 dnia: Cz, 31 Marzec 2022, 09:13:04 »
Prosiłbym bardzo o szybką poradę:
1) Czy można czytać serię Lucyfer nie znając oryginalnej serii Sandman?
2) Czy można czytać komiksy z serii Sandman Uniwersum nie znając głównej serii Sandman?

Chodzi o to, że przeczytałem pierwszy tom Sandmana w starym wydaniu (podobał mi się mega) i nie wiem czy czytać na bieżąco (czego nie lubię, bo serie zamknięte lubię czytać ciągiem) czy poczekać na całość wydania, ale coś bym chciał z tego świata poznać.

Domyślam się, że w przypadku serii uzupełniających/pobocznych może mnie ominąć sporo nawiązań czy smaczków, ale powiedzmy, że jestem w stanie to przełknąć.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Sandman
« Odpowiedź #218 dnia: Cz, 31 Marzec 2022, 09:16:02 »
Prosiłbym bardzo o szybką poradę:
1) Czy można czytać serię Lucyfer nie znając oryginalnej serii Sandman?

Domyślam się, że w przypadku serii uzupełniających/pobocznych może mnie ominąć sporo nawiązań czy smaczków, ale powiedzmy, że jestem w stanie to przełknąć.

Moim zdaniem można, są nawiązania, ale według mnie nie wpływają na zrozumienie całości fabuły.

Offline Teli

Odp: Sandman
« Odpowiedź #219 dnia: Cz, 31 Marzec 2022, 09:34:33 »
Niby można czytać "Lucyfera" bez Sandmana ale doczytaj chociaż do trzeciego tomu. "Pora mgieł" kreśli całą podstawę fabularną dla dalszych losów bohatera w jego własnej opowieści potem ścieżki Snu i Lucyfera się rozjeżdżają więc nie ma ciśnienia by czytać dalej.
Co do "Uniwersum" to wszystko można czytać niezależnie ale "Śnienie" czy "Lucyfera" odbiera się lepiej mając kontekst wcześniejszych losów ich bohaterów. Poza tym startując od tego etapu i nie czytając wcześniejszych komiksów narażasz się na gigantyczne spoilery ale to już Twoja decyzja.

Offline dreamer36

Odp: Sandman
« Odpowiedź #220 dnia: Cz, 31 Marzec 2022, 12:27:58 »
Niby można czytać "Lucyfera" bez Sandmana ale doczytaj chociaż do trzeciego tomu. "Pora mgieł" kreśli całą podstawę fabularną dla dalszych losów bohatera w jego własnej opowieści potem ścieżki Snu i Lucyfera się rozjeżdżają więc nie ma ciśnienia by czytać dalej.

No akurat narazie są 4 tomy więc w sumie mógłbym dociągnąć do tego etapu Sandmana, a potem wziąć się za Lucyfera - bardzo dziękuję za tę wskazówkę :)

Poza tym startując od tego etapu i nie czytając wcześniejszych komiksów narażasz się na gigantyczne spoilery ale to już Twoja decyzja.

No to w takim razie zrezygnuję z tej serii narazie - poczekają na swoją kolej. Spojlery mnie mega irytują, więc w przypadku uniwersum to pewnie poczekam, aż przeczytam całość serii głównej.

MLeKrSkr

  • Gość
Odp: Sandman
« Odpowiedź #221 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 10:52:07 »
Mam takie pytanko - zauważyłem różnicę w ilości stron pomiędzy poprzednim, a obecnym wydaniem Egmontu. "Dom lalki" ma teraz jakoś 30 stron mniej, a któryś z kolejnych tomów znowu więcej niż poprzednio. W nowym wydaniu inaczej rozłożone są zeszyty, czy jak to wygląda?

Offline Tom17

Odp: Sandman
« Odpowiedź #222 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 11:09:54 »
Mam takie pytanko - zauważyłem różnicę w ilości stron pomiędzy poprzednim, a obecnym wydaniem Egmontu. "Dom lalki" ma teraz jakoś 30 stron mniej, a któryś z kolejnych tomów znowu więcej niż poprzednio. W nowym wydaniu inaczej rozłożone są zeszyty, czy jak to wygląda?
nie chodzi o inny rozkład zeszytow tylko ilość dodatków np. w 3 tomie dodano scenariusz jednej z historii

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Sandman
« Odpowiedź #223 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 18:01:45 »
Mam pierwsze 4 tomy w starszej edycji. Potem poznikały kolejne i były nie do dostania bezpośrednio z Egmontu. Teraz więc w nowym wydaniu biorę od tomu 5. Zastanawia mnie to : album zawiera zeszyty 32-37 w oryginalnej wersji.

Nie powinno być 29-34? Tom 1, 2 i 4 to 8 zeszytów a 3 cztery. Skąd im się wzięło 31? Dodatki też liczą?

Pytanie o fabułę tomu piątego. Już minęło trochę czasu od czytania poprzedników lecz postacie stąd wszystkie były pierwotnie po raz pierwszy w "Domu Lalki" i nikogo nowego tu nie ma?

Offline Castiglione

Odp: Sandman
« Odpowiedź #224 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 22:07:31 »
Wg wiki tom szósty zawiera zeszyty #29-31, #38-40 i #50. Ten tom jest antologią, więc pewnie tak jest.