Autor Wątek: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne  (Przeczytany 12442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Michael_Korvac

  • Gość
Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« dnia: Cz, 10 Grudzień 2020, 15:17:41 »
Przeglądając jakże przepastne arkana ,,internetów", natknąłem się na krótki dość intrygujący materiał informacyjny youtube'owego kanału Marvela, o sylwetce Doopa. Postać ta jakoś przebrnęła mi przed oczami podczas mej długoletniej lektury komiksów domu pomysłów Stana Lee, ale nie pamiętam kiedy to było, i w jakim wydaniu zbiorczym bądź zeszycie miało to miejsce. Mało tego, filmik o którym mowa dał mi sporo do myślenia w jednej tylko nurtującej mnie kwestii: Doop to prawdopodobnie najpotężniejszy mutant tego Unwiersum oraz jedna z najpotężniejszych postaci w ogóle, należąca do tego świata (nie uwzględniam w tym podziale abstrakcyjnych bytów, bóstw, personifikacji etc.). A co Wy o jego ,,potędze" sądzicie? Czy ten ,,lewitujący ziemniak" rzeczywiście ma w sobie tyle mocy i możliwości? W jakich komiksach w wydaniu polskim go znajdę, tak aby nieco więcej go w tych komiksach było, a nie tylko w formie obecności, jako skromne cameo?

Doop, to tego typu postać z Unwiersum Marvela, która nawet dla nie aż tak kojarzącego świat komiksów superbohaterskich fana, który miałby na filmy Marvela ochotę wybrać się do kina, pasowałaby idealnie do kinowej wersji najemnika z nawijką, Deadpoola! Pomyślcie, jak dziwacznie wyglądałaby obecność Doopa w filmie "Deadpool 3", jak groteskowo prezentowałaby się współpraca Doopa z Wade'em Wilsonem, albo w ogóle same rozmowy tego ,,lewitującego ziemniaczka" z Dopinderem. Doop ma dużą szansę na to, aby pojawić się w "Deadpool 3". A nawet jak nie będzie to w tymże obrazie, to kiedyś w końcu to nastąpi. 8)
Hell Yeah! Doop!



Offline amsterdream

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 07:13:08 »
Topka 20 komiksów sprzedanych w zeszłym miesiącu w stanach została zdominowana przez mangi do tego stopnia, że składa się już tylko z nich. Tak, nie ma tam ani jednego komiksu zachodniego:

sum41

  • Gość
Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 09:12:36 »
O kilku lat sledze cosplay i 70% cosplay ow to nieznane mi postacie z anime, mangi i troche gier.

Offline nicolascage

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 10:36:03 »
Wow, nie miałem pojęcia, że pozmieniało się do tego stopnia. Ciekawe skąd się to bierze – może powodem jest to, że odbiorcami są głównie nastolatkowie, a w ich grupie trendy mocno się pozmieniały – manga/anime mocno się spopularyzowały w ostatnich latach? Nawet na takim Netfliksie pojawiło się całe mnóstwo albo anime, albo stylizowanych na anime produkcji amerykańskich. Nie znam pozycji z topek, ale zgaduję, że to nie są pozycje kierowane do dorosłego czytelnika?

Offline amsterdream

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 11:40:19 »
Ciekawe skąd się to bierze

Myślę, że najlepszą odpowiedzią na Twoje pytanie będzie jeden z komentarzy pod filmem - "Because not SJW".

Offline gashu

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 12:03:35 »
1. Wydaję mi się, że to żadna niespodzianka. Przynajmniej w Polsce od wielu lat obijało mi się o uszy, że manga/anime to sporo większy fandom niż całe komiksowo razem wzięte.

2. Denny poziom komiksowych propozycji DC i Marvela + olewanie długoletnich fanów (często mogących wydać na swoje hobby sporo więcej niż przeciętny nastolatek) pewnie też przyczyniły się do spadku ich sprzedaży.

3. Teraz zapewne możemy spodziewać się reakcji komikowych molochów w postaci mangowego Batmana oraz Pająka. Stay tuned!

#gdybanie

sum41

  • Gość
Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 19 Maj 2021, 12:25:26 »

2. Denny poziom komiksowych propozycji DC i Marvela + olewanie długoletnich fanów (często mogących wydać na swoje hobby sporo więcej niż przeciętny nastolatek) pewnie też przyczyniły się do spadku ich sprzedaży.



zgadzam sie :)


Offline Cringer

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 01:47:04 »
Zastanawiam się jak do tego ma się płeć czytelników? Czy nie jest tak że jednak mangi mają więcej czytelniczek niż czytelników? I może w stanach jest podobna sytuacja jak w PL o której kiedyś wspominał Tomasz Kołodziejczak, dziwczynki chętniej czytają komiksy niż chłopcy. I może superhero made in USA nie ma im za wiele do zaproponowania albo zwyczajnie ich nie interesuje?
Do tego patrząc na te tytuły mangowe mam wrażenie że jest tam przekrój wielu gatunków, za to w kontrze stawiane jest superhero które jest jednym gatunkiem (gorzej sprzedają się wszystkie amerykańskie komiksy ale drama dotyczy tylko superhero). Do tego cena. Mangi są tańsze.
« Ostatnia zmiana: Pt, 21 Maj 2021, 02:55:31 wysłana przez Cringer »

Offline Pan M

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 03:38:28 »

Zastanawiam się jak do tego ma się płeć czytelników? Czy nie jest tak że jednak mangi mają więcej czytelniczek niż czytelników? I może w stanach jest podobna sytuacja jak w PL o której kiedyś wspominał Tomasz Kołodziejczak, dziwczynki chętniej czytają komiksy niż chłopcy. I może superhero made in USA nie ma im za wiele do zaproponowania albo zwyczajnie ich nie interesuje?

Do tego patrząc na te tytuły mangowe mam wrażenie że jest tam przekrój wielu gatunków, za to w kontrze stawiane jest superhero które jest jednym gatunkiem (gorzej sprzedają się wszystkie amerykańskie komiksy ale drama dotyczy tylko superhero). Do tego cena. Mangi są tańsze.

Przy wszystkich współczesnych grzechach Marvela i DC coś w tym też jest. Nie mam pojęcia jak to wygląda obecnie przy Image, ale pamiętam jak byli wychwalani jako trzecia siła na amerykańskim rynku. Nie kojarzę też, żeby gdzieś tam szczególnie przemycano zarzucaną obecnie wielkiej dwójce tanią propagandę w dzisiejszym stylu. Pomimo tego też im daleko do tego boomu na mangi.

Pomimo całej masy bzdur jakie wyrzuca z siebie superhero przez ostatnie lata z Civil war 2 na czele, pomimo wmieszania we wszystko toksycznego sjw, są też dobre rzeczy. Batman: Three Jokers, Wonder Woman: Dead Earth, DCeased, Immortal Hulk. Poza superhero, jest chociażby  Hill House. Takie filmiki jak wyżej mają sporo racji, ale za bardzo też naginają narrację jaki to dziś wyłączenie syf i zatracanie w zachodnim komiksie  dlatego sprzedaż idzie jak idzie. Nawet jeżeli 80% rynku to syf, to nadal uważam to za naginanie. Poza tym syf zawsze zalewał to medium, jak każde inne zresztą, ale przez zbytnie zagarniecie jednej grupy społecznej ludzie z pewnością widzą ten fakt jeszcze bardziej wydatnie. Np wyjątkowo wkurzająco działa współczesne podejście Marvela do prezentacji aseksualnych postaci w porównaniu z taką mangą.
« Ostatnia zmiana: Pt, 21 Maj 2021, 04:56:18 wysłana przez Pan M »

Offline Frank_C

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 07:58:45 »
Zastanawiam się jak do tego ma się płeć czytelników? Czy nie jest tak że jednak mangi mają więcej czytelniczek niż czytelników? I może w stanach jest podobna sytuacja jak w PL o której kiedyś wspominał Tomasz Kołodziejczak, dziwczynki chętniej czytają komiksy niż chłopcy. I może superhero made in USA nie ma im za wiele do zaproponowania albo zwyczajnie ich nie interesuje?
Do tego patrząc na te tytuły mangowe mam wrażenie że jest tam przekrój wielu gatunków, za to w kontrze stawiane jest superhero które jest jednym gatunkiem (gorzej sprzedają się wszystkie amerykańskie komiksy ale drama dotyczy tylko superhero). Do tego cena. Mangi są tańsze.


Manga posiada kilka typów skierowanych do różnych odbiorców:

josei: (lub redikomi) kobiety
kodomo muke: dzieci
seinen: mężczyźni
shōjo: młode i nastoletnie dziewczyny
shōnen: młodzi i nastoletni chłopcy

Także każdy tytuł ma tu sprecyzowanego odbiorcę w przeciwieństwie do superhero, który to od kilku dekad był wydawany z myślą o chłopcach, a w późniejszych latach dla dorosłych mężczyzn. Obecna polityka Marvela i DC polega w głównej mierze na antagonizowaniu swojej ustalonej grupy czytelników/klientów i zaklinaniu rzeczywistości.

Nawet jeżeli 80% rynku to syf, to nadal uważam to za naginanie.
80% syfu w ofercie Marvela i DC to nie jest naginanie. To oznacza, że ledwie 20% komiksów, które trafiają na półki sklepowe są zdatne do tego, żeby wogóle rozważyć ich zakup.

Online misiokles

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 09:31:24 »
Zgaduję, że manga w swojej ofercie też ma 80% syfu. Tak działa ewolucja - coś jest na topie latami, dziesięcioleciami, więc staje się opatrzone i coś nowego powoli zaczyna zdobywać rynek, a niektóre z nowości stają się liderami. Manga też się opatrzy, też zacznie się zauważać jej powtarzalność, miałkość i wykoślawienia (a takie na fali popularności będą pojawiać się coraz częściej) i za jakiś czas pojawi się jeszcze coś nowego i atrakcyjnego dla przyszłych pokoleń.
Być może czas komiksów superhero mija, bo był zwyczajnie na rynku zbyt długo. Ja tam specjalnie nie smucę się z tego powodu - i tak przeczytałem zaledwie  promil z tego co wydał ten gatunek do tej pory.

Offline xanar

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 09:37:13 »
Pomimo całej masy bzdur jakie wyrzuca z siebie superhero przez ostatnie lata ...


Sugerujesz, że np. taki Marvel z lat 90-tych był lepszy :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline nori

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 09:53:41 »
Sugerujesz, że np. taki Marvel z lat 90-tych był lepszy :)

Czytam i Marvel NOW/NOW 2.0/Fresh i Marvele z lat 90 i często lepiej bawię się przy tych historiach z lat 90 niż najnowszych..
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline xanar

Odp: Pytania, ciekawostki, spekulacje - Marvel, DC, Image Comics i inne
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 21 Maj 2021, 10:21:02 »
Ja rozumiem, że nostalgia itd., ale nie były lepsze. Jakbyś napisał, że końcówka 70-tych i 80-te no to to bym zrozumiał  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój