Autor Wątek: Opowieści makabryczne  (Przeczytany 805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Castiglione

Opowieści makabryczne
« dnia: Nd, 06 Wrzesień 2020, 14:39:27 »


"Opowieści makabryczne", komiks do scenariusza Stephena Kinga, nawiązujący stylistyką i będący swego rodzaju hołdem dla groszowych komiksowych horrorów z lat 50. Ilustracje wykonał Berni Wrightson, czyli twórca, który idealnie wpasował się w styl ówczesnych komiksów grozy, a którego mało na naszym rynku. 64-stronicowy album składa się z pięciu niepowiązanych ze sobą historii, w których horror przeplata się z czarnym humorem, spiętych klamrą w postaci narratora-upiora. Komiks ukazał się oryginalnie w 1982 roku, towarzysząc premierze filmowej wersji w reżyserii George'a A. Romero. Polskie wydanie pojawiło się w sprzedaży w 2008 roku za sprawą wydawnictwa Prószyński i s-ka, a w 2017 roku nakładem wydawnictwa Albatros ukazało się wznowienie.

Po raz pierwszy z komiksem miałem styczność przy okazji pierwszej polskiej edycji. Następnie przeleżał w szafie kilka lat, aż w końcu sobie o nim przypomniałem i ostatnio zaliczyłem powtórkę. Po dosyć niestrawnym "Palcojadzie" była to całkiem przyjemna odskocznia. O ile przy pierwszej historii można jeszcze nie wczuć się w klimat, tak z każdą kolejną wkręcałem się coraz bardziej i lekturę zakończyłem z pozytywnym wrażeniem. Komiks jest wystylizowany na oldskulowe horrory z wydawnictwa EC, takie jak "Opowieści z krypty", więc generalnie historie są proste, a ich fabuły oparte na tanich i kiczowatych pomysłach, ale wiedząc, z czego to wynika i biorąc poprawkę na to, że taki właśnie był zamiar, czyta się to przyjemnie i można się przy tym dobrze bawić. Komiks też nieco różni się od wersji filmowej - chociaż jest to dosyć wierna adaptacja, to zdaje się, że trochę inaczej rozkłada akcenty, kierując się mocniej w stronę horroru, podczas gdy film Romero był jednak bardziej komediowy. "Opowieści makabryczne" to komiks, który jest dokładnie tym, czym miał być w zamyśle twórców i dobrze sprawdza się w tej roli. Nie jest to jakieś wiekopomne dzieło, ale na pewno ciekawa pozycja do zapoznania się, zwłaszcza że polskie wydanie kosztuje grosze.

Natomiast samo wydanie jest raczej średnie. O ile po tylu latach wszystko trzyma się bardzo dobrze, tak użyta czcionka i wkomponowanie tekstu w dymki jest fatalne, no i zdarzyło się trochę literówek. Nie wiem, jak to wygląda w wersji Albatrosa, ale patrząc po przykładowych stronach w sieci, przynajmniej pod względem czcionki nie wydaje się lepiej.
« Ostatnia zmiana: Nd, 06 Wrzesień 2020, 14:59:48 wysłana przez Eguaroc »

ramirez82

  • Gość
Odp: Opowieści makabryczne
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 06 Wrzesień 2020, 14:45:24 »
Dzięki za przypomnienie. Muszę w końcu kupić, bo znów się obudzę, jak z pierwszym wydaniem, gdy już było wyprzedane :)

Offline Koalar

Odp: Opowieści makabryczne
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 06 Wrzesień 2020, 15:05:29 »
Niedawno czytałem najnowsze wydanie i dość to banalne, ale nawet poczułem parę razy uczucie niepokoju.
Literówek nie zanotowałem, czcionka cały czas mierna.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline moai

Odp: Opowieści makabryczne
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 16:41:24 »
Pol biedy na nieszczesna czcionka, ale lamanie tekstu - tragedia. Nie dalem rady przeczytac za jednym zamachem. Przeczytalem i sprzedalem. Bez zalu. Nie daje rady czytac zle zlamanych komiksow - zawodowa i estetyczna przypadlosc :)