Autor Wątek: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce  (Przeczytany 150295 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline KarolKról

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #600 dnia: Wt, 24 Styczeń 2023, 15:10:11 »
Kolekcję zamówiłem 10 stycznia przez stronę www.
Dostałem dzisiaj pierwszą paczkę z prenumeraty: numery 1-3 za 44,89 zł przy odbiorze.
Prenumeratę zostawię może do 10 numeru. Później będę kupował wybiórczo.
Nie sądzę żeby kolekcja dotrwała do 100 numeru przy obecnej sytuacji.








Online radioblackmetal

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #601 dnia: Wt, 24 Styczeń 2023, 15:12:44 »
Mam u siebie 3 pełne kolekcje (WKKM, SBM i Conan) i dwie wybiórczo (WKKDC I BiZ). Z tej najnowszej rezygnuję,  z różnych powodów. No ale panorama aktualnie jest najpiękniejsza. Mistrzowska i artystyczna kompozycja, którą należy eksponować w najbardziej uczęszczanym pomieszczeniu w mieszkaniu.
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline 79ers

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #602 dnia: Wt, 24 Styczeń 2023, 16:57:32 »
Umieszczanie komiksów w kuchni to nienajlepszy pomysł  :(

Online Deg

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #603 dnia: Wt, 24 Styczeń 2023, 18:38:38 »
U mnie to będzie przedpokój. Tylko stamtąd można dostać się wszędzie indziej.
This is my truth, tell me yours.

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #604 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 07:51:13 »
Niemal wszyscy na forum wieszczą nagły i nieuchronny koniec tej kolekcji. Jestem bardzo ciekawy, jak potoczą się jej losy. Moim zdaniem będzie to największa kolekcja z dotychczas wydawanych.

We Włoszech jest już ponad 350 tomów i dalej wydają. Często słucham amerykańskich kanałów o komiksach na YouTube, tam prawie wszyscy miłośnicy potwierdzają, że najlepsze runy komiksowe to pierwszy run spider-mana oraz fantastic four. Upływ czasu i fakt, że były kierowane do nastolatków, im w ogóle nie szkodzi a wręcz, dodaje uroku. We Włoszech wydają już X-men Chrisa Claremonta i zbliżają się do Fantastic Four Byrna.

Ja strasznie się jaram tą kolekcją, bo silver age to mój ulubiony okres w historii komiksu. Kirby, Ditko, Colan, Buscema, Romita to ponadczasowi artyści, których prac nie da się nie docenić. Czasowe kontinuum, oraz współdzielone universum w tym okresie było jak najbardziej sensownie egzekwowane i genialne nadzorowane przez Stana Lee.  Wydaje mi się, że ludzie jak zaczną czytać te kolekcje, wciągną się bardzo i zaangażują.  

Offline Katharinka

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #605 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 08:31:46 »
Ja zmieniłam swoje zdanie i będę ją zamawiać w prenumeracie. Trochę za dużo mam brutalności i mroku w nowych komiksach, które już są aż tak sztucznie mroczne  groteskowe i nadmiernie urealnienie, że czytanie początków sprawia mi sporą frajdę.

Offline amsterdream

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #606 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 09:01:21 »
Wydaje mi się, że ludzie jak zaczną czytać te kolekcje, wciągną się bardzo i zaangażują. 

Raczej będzie zupełnie odwrotnie.

Ja zmieniłam swoje zdanie i będę ją zamawiać w prenumeracie. Trochę za dużo mam brutalności i mroku w nowych komiksach, które już są aż tak sztucznie mroczne  groteskowe i nadmiernie urealnienie, że czytanie początków sprawia mi sporą frajdę.

Przecież Marvel od czasu Heroic Age idzie w zupełnie drugą stronę. I to wygląda jeszcze bardziej groteskowo niż wcześniejsza brutalność i mrok. Bo z jednej strony te komiksy są urealnione, ale z drugiej idą w konwencję ala lata 60-te i 70-te. I to się strasznie gryzie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 25 Styczeń 2023, 09:05:00 wysłana przez amsterdream »

Offline HugoL3

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #607 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 13:56:49 »
Ja strasznie się jaram tą kolekcją, bo silver age to mój ulubiony okres w historii komiksu. Kirby, Ditko, Colan, Buscema, Romita to ponadczasowi artyści, których prac nie da się nie docenić. Czasowe kontinuum, oraz współdzielone universum w tym okresie było jak najbardziej sensownie egzekwowane i genialne nadzorowane przez Stana Lee.  Wydaje mi się, że ludzie jak zaczną czytać te kolekcje, wciągną się bardzo i zaangażują. 

Jeszcze ciekawe kto jest nabywcą tej kolekcji we Włoszech. Czy tam też jest to dziełem nostalgii i te komiksy kupuje starsze pokolenie?

U nas, co widać nawet po ofertach innych wydawnictw niż Hachette, jakoś nie było do tej pory wzięcia na ramoty. Ale obiektywnie, co ich miało przekonać - Eternals i Strange? No tego Strange'a z WKKM nawet przyjemnie mi się czytało, ale czy to taka postać, co potrafi rozkręcić sprzedaż na naszym rynku?

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #608 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 10:20:10 »
Jeszcze ciekawe kto jest nabywcą tej kolekcji we Włoszech. Czy tam też jest to dziełem nostalgii i te komiksy kupuje starsze pokolenie?

U nas, co widać nawet po ofertach innych wydawnictw niż Hachette, jakoś nie było do tej pory wzięcia na ramoty. Ale obiektywnie, co ich miało przekonać - Eternals i Strange? No tego Strange'a z WKKM nawet przyjemnie mi się czytało, ale czy to taka postać, co potrafi rozkręcić sprzedaż na naszym rynku?

Te wydania od Egmontu to jakaś pomyłka. Cena odstrasza. Forma wydania w postaci wielkiej niepraktycznej cegły również odstrasza, zamiast uzasadniać cenę. Gdyby chociaż liczba stron była taka jak w omnibusie, to jeszcze byłoby zrozumiałe, ale tam po prostu były grube kartki. Męczyłem się strasznie z Enternals, bo komiks mi się bardzo podobał, ale czytało się okropnie niewygodnie. :)

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #609 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 10:50:14 »
Jeszcze ciekawe kto jest nabywcą tej kolekcji we Włoszech. Czy tam też jest to dziełem nostalgii i te komiksy kupuje starsze pokolenie?

U nas, co widać nawet po ofertach innych wydawnictw niż Hachette, jakoś nie było do tej pory wzięcia na ramoty. Ale obiektywnie, co ich miało przekonać - Eternals i Strange? No tego Strange'a z WKKM nawet przyjemnie mi się czytało, ale czy to taka postać, co potrafi rozkręcić sprzedaż na naszym rynku?


Ja się bardzo nie zgadzam z poglądem, że starsze komiksy są popularne przez wzgląd na nostalgię. Być może z wyjątkiem tych z lat 90. Moim zdaniem metodologia tworzenia komiksów od czasów epoki Silver Age się stopniowo pogarsza. 

Uproszczone ilustracje wydają się niektórym na pierwszy rzut oka bardzo infantylne i mniej atrakcyjne niż ilustracje współczesnych artystów, ale w rzeczywistości są idealne dla komiksu. Są czytelne, każdy wie, o co chodzi. Dodatkowo liternictwo, linie pokazujące ruch, wszystkie te "komiksowe efekty specjalne" dają artystą lepszą możliwość ekspresji. To są bardzo funkcjonalne cechy, które często docenia się dopiero, czytając komiks. Strony też są projektowane w przejrzysty sposób, czytasz kadry od lewej do prawej. 

Jeśli  chodzi o skompresowany sposób opowiadania historii, to też preferuję takie podejście. Czytając poszczególne zeszyty, ma się wrażenie, że coś konkretnego się wydarzyło, historia posuwa się do przodu. Obecnie np. przeznacza się całą stronę na to, by pokazać, że ktoś jest smutny w wyrafinowany niedosłowny sposób. Kiedyś wystarczył jedne kadr z dymkiem. Komiksy starają się obecnie udawać filmy, kiedyś miały swój własny unikalny styl i charakter.

Jakby ktoś władał swobodnie angielskim to  załączam kilka linków z filmikami na YouTube od moich ulubionych YouTuberów. Filmy rozwiną to o czym piszę i mam nadzieję, zachęcą do prenumeraty i do czytania starszych komiksów ogólnie :)







Ja mam dużą nadzieję, że kolekcja potrwa jak najdłużej. Bo w przyszłości około 150 nr ma się w ramach niej ukazać jeszcze min. Doctor Strange (Ditko, Gene Colan)  i Silver Surfer (Buscema). 

Offline psychoszoku

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #610 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 12:35:28 »
Są czytelne, każdy wie, o co chodzi. Dodatkowo liternictwo, linie pokazujące ruch, wszystkie te "komiksowe efekty specjalne" dają artystą lepszą możliwość ekspresji. To są bardzo funkcjonalne cechy, które często docenia się dopiero, czytając komiks. Strony też są projektowane w przejrzysty sposób, czytasz kadry od lewej do prawej.
Zgodzę się jako współczesny czytelnik komiksów. Zarzut jaki mam do współczesnych komiksów to czasami przeładowanie postaci i akcji w kadrze, i w moim odczuciu chaos, oraz to że czasem nie wiem w jakiej kolejności mam czytać.
Z tego względu za każdym razem podobają mi się komiksy, w których współcześni autorzy trzymają się klasycznego układu, takie jak na przykład Mister Miracle Toma Kinga.

Offline Pan F.

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #611 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 12:50:05 »
Kupiłem Pająka i fajnie się czyta :) może jeszcze wezmę F4 i Hulka.
6 rozdział już jest !
Aż 22 strony!!! Link poniżej :)

https://webkomiksy.pl/komiks/pomocny?v=vvgnXoSBG6-f

Offline Lavender Blue

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #612 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 15:47:25 »
Muszę też dla poròwnania wreszcie odpakować swojego Dr Strange i zobaczyć jak on wygląda. Chyba ze ktoś tutaj jednak kupił tego grubasa

No ba  :D  Muszę ci podziękować, bo tym postem zmotywowałeś mnie do obcykania porównania omnibusa od Egmontu z fragmentem tego runu z Hachette, ale to już wrzucę nieco później w dziale Marvel Limited.

Wracając do kolekcji: w końcu doszła do mnie paczka (moja wina jakby co, nie zauważyłam, że jeden z zamawianych przedmiotów miał dłuższy czas dostawy). Niestety, na wstępie od razu rzuciły się w oczy 2 rzeczy. Jedna to dla mnie nic takiego, ale wiem że innych może wkurzać - mianowicie przesunięta panoramka, wchodzi mocno na okładkę frontową i patrząc po filmikach na youtube, to znaczna część egzemplarzy tak ma. Ja wymieniać nie będę, ale odnotowuję.

Druga sprawa gorsza - Pajączek na pierwszej stronie jest zmasakrowany, i na początku nie wiedziałam, dlaczego, bo w oryginalnych epikach było normalnie.

Porównanie z filmikiem sprzed trzech lat poniżej, a tu sam filmik: https://www.youtube.com/watch?v=GAIcGbzl0Sg&ab_channel=DavidStewart

Filmik (był w niskiej rozdzielczości, więc na żywo to wygląda normalnie):



Hachette:



Byłam zbita z tropu, aż otworzyłam poprzednie polskie wydanie - taki sam "kleks" jest w Essentialu, czyli w zamierzchłej publikacji, przy której faktycznie lepszej wersji materiałów mogło jeszcze nie być (nie wiem). Natomiast tak jak mówiłam, epik zawierający ładnie odrestaurowaną sylwetkę był wydany już lata temu... Czyli wygląda na to, że Hachette będzie bazowało na starych wersjach reedycji. Wielka szkoda, bo np. fragmenty FF od Kirby'ego były niedawno restaurowane na nowo.

Tutaj natomiast porównanie kolorowania z oryginalnego epiku z tym od Hachette:





Widać pewne różnice, np. chłopczyk ma jaśniejsze włosy u Hachette, albo podłoga ringu jest fioletowa zamiast szarej, ale są one małe, przynajmniej na tych początkowych stronach.

Tutaj te same kadry w oryginalnych barwach przed rekoloryzacją:




1-szy kadr jest chyba bardziej jak u Hachette, a drugi z kolei jak w reedycji Marvela. No, ale to drobiazgi.

Tłumaczenie: porównam gruntownie z Essentialem i oryginałem zapewne później, ale po 1-szej stronie mogę powiedzieć, że Hachette bardziej mi się podoba. Na przykład: Petera nazywają "professional wallflower" - u Hachette mamy "zawodowy podpieracz ścian", a u Mandragory było "najgorszy strachajło". Obie wersje pasują, ale u Mandra brak tej ironii z profesjonalizmem. Albo dialog rozpoczyna się "Say, gang" - w Essentialu mamy "hej, chłopaki!", a w kolekcji "hej, wiara!". Wolę to drugie nie tylko ze względu na oddanie dawnego slangu, ale też fakt, że w grupie są dziewczyny, więc "hej, chłopaki" średnio pasuje. Ale całościowo tłumaczenie Mandragory bardzo dobrze mi się czytało, więc nie wyrokuję ogólnie.

Druk: strony troszeczkę przebijają, ale nie tak, żeby to przeszkadzało. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

PS. Może jeszcze macie Pana Kleksa w oryginale, jak widać linie były normalne:



PS 2. Proszę dajcie znać, czy zdjęcia nie są za duże, mogę zmniejszyć (i wiedzieć na przyszłość), jeśli właśnie rozwaliłam forum.
« Ostatnia zmiana: Cz, 26 Styczeń 2023, 15:55:48 wysłana przez Lavender Blue »

Offline Fanatyk_2004

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #613 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 18:42:33 »
Miałem nie kupować, ale po głębszej analizie stwierdziłem że jako fan pająka wezmę tomy z tym bohaterem :)

Offline death_bird

Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« Odpowiedź #614 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 21:43:53 »
Niemal wszyscy na forum wieszczą nagły i nieuchronny koniec tej kolekcji. Jestem bardzo ciekawy, jak potoczą się jej losy. Moim zdaniem będzie to największa kolekcja z dotychczas wydawanych.

We Włoszech jest już ponad 350 tomów i dalej wydają.

Nie wiem jaki jest średni metraż mieszkaniowy we Włoszech, ale podejrzewam, że statystyczny Włoch ma jednak więcej kasy do przepalenia niż statystyczny Polak a poza tym skoro wydają 350-ty numer to znaczy, że zaczęli grubo przed pandemią, wojną, inflacją i innymi tego typu przyjemnościami, które dzisiaj mają wpływ na zakres możliwości finansowych statystycznego Polaka. Innymi słowy: to, że coś działało we Włoszech wcale jeszcze nie oznacza, że koniecznie musi działać w Polsce. O tym przekonamy się dopiero z czasem.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".