Autor Wątek: Marvel - Nowe wydania / Chronologia  (Przeczytany 3236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SzakulFirsty

Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« dnia: So, 19 Wrzesień 2020, 00:53:38 »
Hej, zauważyłem, że na gildzie.pl pojawiła się przedsprzedaż komiksu Ultimate X-men, który swoją premierę ma mieć 28 października 2020 roku. Wydawnictwo Egmont. Czy dobrze rozumiem, że Egmont zamierza w końcu wydać same początki i genezę mutantów? Tak wnioskuję po opisie tomu, w którym wspomina się o dołączeniu do drużyny Wolverine'a i walce z Magneto. Dosłownie nigdzie nie mogłem znaleźć pierwszych przygód, które swoją drogą są dosłownie logicznym momentem od którego należałoby wszystko zacząć, czyli od początku. Podobnie jeśli chodzi o sagę mrocznej Phoenix, której też nie mogę znaleźć w zadowalającym mnie wydaniu.
- Pytanie więc czy Egmont zamierza wypuścić jak wspomniałem całą genezę mutantów zaczynając właśnie od owego tomu "Ultimate X-men"?
- Essential X-men - Czytałem, że zawiera historię Mrocznej Phoenix, ale czym właściwie jest ten tom? Ponieważ wątpię, że opowiada tylko o Phoenixie.
- Czym jest wydanie "X-men - Jim Lee" mowa, że są to pierwsze zeszyty X-menów rysowane przez Jima Lee, Wolverine poznaje Kapitana Amerykę i tak dalej. Okładka pozwala mi stwierdzić, że rzeczywiście są to początki X-menów, ale nie jest to pierwsza, pierwsza geneza, prawda? Kiedy chronologicznie dzieją się wydarzenia poruszone w tym tomie?
- Wydanie "New X-men" wydanie zbiorcze, z nim mam niemal identyczny problem jak z tomem powyżej. Wszystko sprawia wrażenie genezy i początków X-menów, opisy sprawiają, że nie mam pojęcia w jakiej kolejności należy je czytać i opowiadania z jakiego okresu zawierają.
- X-Force wydanie zbiorcze
- Astonishing X-Men.
- X-men Era Apocalypsa. W przypadku tej ostatniej trójki domyślam się, że opowiadają one późniejsze wydarzenia, ale i tak nie wiem kiedy się za nie zabrać.

Przygody z X-menami zacząłem od kreskówek wypuszczanych na Jetixie, które były fenomenalne i mam je już nawet w oryginalnych wydaniach pudełkowych, następnie sięgnąłem po komiksy gdyż zajmuję się obecnie pochłanianiem uniwersum Marvela. Jak na razie czytałem na bieżąco Marvel 1.0 i runny "All-new X-men" oraz "Uncanny X-men" i "Wolverine i X-men", następnie ukończyłem "Bitwę Atomu" a teraz zatrzymałem się przed eventem Grzech Pierworodny. Jeśli ktoś kto ma pojęcie mógłby wyjaśnić mi co się dzieje i w jakiej kolejności czytać serię o których wspomniałem w pytaniach byłbym ogromnie wdzięczny. Chciałbym zrobić powrót wstecz i ogarnąć początki, genezy i tym podobne, zanim ruszę z Grzechem Pierworodnym.

Offline Archie

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #1 dnia: So, 19 Wrzesień 2020, 17:51:55 »
Czy dobrze rozumiem, że Egmont zamierza w końcu wydać same początki i genezę mutantów? Tak wnioskuję po opisie tomu, w którym wspomina się o dołączeniu do drużyny Wolverine'a i walce z Magneto.
Komiksy oznaczone jako "Ultimate" to jest alternatywna rzeczywistosć, która miała uwspółczesnić początki znanych bohaterów Marvela. Ultimate X-Men byli wydawani od 2001 i początki X-Men prezentowane tam są inne od tego co znasz z głównej linii Marvela (czy z kreskówki o której wspominasz).

Dosłownie nigdzie nie mogłem znaleźć pierwszych przygód, które swoją drogą są dosłownie logicznym momentem od którego należałoby wszystko zacząć, czyli od początku.
X-Men (główna linia Marvela) są wydawani od lat 60-tych. Nie ma szans, żeby całosc u nas wyszła i bardzo dobrze. Często starych historii nie da się czytać, bo po prostu na przestrzeni lat sposób tworzenia komiksów się zmienił i stare historie są infantylne dla współczesnego czytelnika. Najlogiczniejszym sposobem wydawania i czytania np. X-Men jest prezentowanie najlepszych historii (np. New X-Men Morrisona) lub całych runów danego autora (X-Men Jima Lee). Marvel to rozumie i dlatego wielokrotnie serie są restartowane i pisane tak, że nowy czytelnik może wejsc w komiksy z marszu. Dokładnie tak można wejsc w New X-Men Morrisona, które były wydawane w latach 2001-2004. Podstawy do cieszenia się tą historią znasz - na swiecie są mutanci, ludzie ich nie lubią, X-Men pomagają. Chęć znania wszystkiego jest podstawowym błędem początkującego, skup się na wybranych historiach, zaoszczędzisz tak sporo kasy i czasu. Brakujące rzeczy można spokojnie doczytać na angielskiej Wikipedii np. tu masz chronologię.
« Ostatnia zmiana: So, 19 Wrzesień 2020, 18:10:01 wysłana przez Archie »
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."

Offline SzakulFirsty

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 20 Wrzesień 2020, 00:02:25 »
Ah, miałem nadzieję, że Egmont chce wypuścić całych X-menów wliczając w to najstarszą genezę. Tylko robi to po prostu nie po kolei. Jednakże już rozumiem jaki jest zamysł po odpowiedzi, za którą serdecznie dziękuję. Moim zdaniem to raczej krzywdzące, że nie można w ładnym wydaniu przeczytać wszystkiego od początku do końca, tylko trzeba skakać nie wiedząc tak naprawdę gdzie się jest. To tak jakby oglądać losowe odcinki serialu, ale na przykład tylko pierwszego sezonu. Załóżmy, że dzięki temu znamy okres, w którym dzieją się wydarzenia, ale mimo wszystko nie znamy i tak dokładnego czasu i chronologii. Niepotrzebny, nie logiczny chaos. W każdym jednak razie wciąż potrzebuję pomocy dotyczącej tej chronologii, tak na szybko po jednym zdaniu żeby nie zajmować nikomu czasu.
Jak wspomniałem interesuje mnie kwestia:
- All-new X-men Marvel 1.0.
- Uncanny X-men Marvel 1.0.
- X-men (Jim Lee).
- Astonishing X-men.
- X-men Ultimate.
- Essential X-men.
- New X-men.
- Uncanny X-Force.
- Wspomniana Jetixowa kreskówka.
Daty wydania konkretnych komiksów i serialu nie pomogą mi z określeniem chronologii ponieważ jak wiemy, większość zawiera losowe historie i przygody z różnych rzeczywistości, które ciężko określić. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mający już wiedzę, mniej więcej określił w jakiej kolejności czytać wymienione przeze mnie serie i z jakiej rzeczywistości pochodzą. Ponieważ rozumiem, że najważniejsza jest ziemia616

Offline misiokles

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 20 Wrzesień 2020, 00:13:49 »
Moim zdaniem to raczej krzywdzące, że nie można w ładnym wydaniu przeczytać wszystkiego od początku do końca, tylko trzeba skakać nie wiedząc tak naprawdę gdzie się jest.
Cóż, nawet w Ameryce nie wszystkie numery trafiły do zbiorczych wydań :) A szukanie bo ebayach zeszytów z lat 80-tych nie jest ani miłe ani tanie.
A nawet gdyby Egmont chciał wydawać po kolei wszystkie X-meny to najprawdopodobniej zdążyłbyś umrzeć zanim ten dociągnąłby do lat 90-tych. Nie da się w ciągu kilku lat wydać wszystkich komiksów z x-men, które w oryginale są wydawane od 60 lat.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mający już wiedzę, mniej więcej określił w jakiej kolejności czytać wymienione przeze mnie serie i z jakiej rzeczywistości pochodzą. Ponieważ rozumiem, że najważniejsza jest ziemia616

Tu akurat google wyrzuca mnóstwo linków. Ot, pierwszy z brzegu
https://planetamarvel.net/egmont-chronologia-marvel-now/
https://marveldcchronologia.wordpress.com/jak-zaczac-czytac-x-men/
https://marveldcchronologia.wordpress.com/jak-zaczac-czytac-x-men-czesc-2/
« Ostatnia zmiana: Nd, 20 Wrzesień 2020, 00:21:18 wysłana przez misiokles »

Offline Pan M

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 20 Wrzesień 2020, 04:13:49 »
Marvel i DC to nie Star wars, że trzeba te wszystkie historie ogarniać linearnie.

Archie wyczerpał temat.  Chęcią poznania wszystkiego raczej imo sobie obrzydzisz tylko temat. Zresztą ten model biznesowy DC i Marvela akurat zawsze działał na ich korzyść, gdzie większość runów konkretnego scenarzysty to był najlepszy start z daną postacią, drużyną a nie jakieś archaiczne początki.


Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 20 Wrzesień 2020, 12:50:05 »
nie logiczny chaos.

To chyba najpiękniejsze i najbardziej celne określenie uniwersum X-men. Jeden wielki galimatias, którego absolutnie nie ma opcji poznać w całości. Wszystko jest ze sobą poplątane, z czegoś wynika i do czegoś nawiązuje.

Na szczęście jest kilka punktów wejścia o niskim progu - AXM, New XM, czy nawet te mutki od Bendisa. Oczywiście i tam nie obędzie się bez googlania żeby dowiedzieć się np. kim jest Dark Beast i czemu ma kosę z pozostałymi X-menami. Generalnie większość serii wydanych na naszym rynku przez Egmont/Muchę ma ten niski próg wejścia- kupujesz tom z jedynką i masz frajdę z lektury. W przypadku Hachette dostajemy często wyrwane ze środka cyklu kilka zeszytów, na szczęście z porządnym wstępniakiem który wyjaśnia co, kto i komu.

Offline Archie

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 20 Wrzesień 2020, 22:30:39 »
To tak jakby oglądać losowe odcinki serialu, ale na przykład tylko pierwszego sezonu.
Bardziej adekwatne (choć wyolbrzymione) jest tu porównanie - to tak jakbys chciał obejrzeć wszystkie filmy na swiecie żeby wiedzieć jak wyglądała ewolucja kina. Chyba tylko za pomocą takiego porównania zrozumiesz swoje błędne podejscie. X-Men to tak rozbudowana marka pod względem postaci, historii, różnych drużyn które też miały swoje serie, że jakbys chciał przebrnąć przez te tysiące komiksów to bys po prostu odpadł szybko. Sama marka też nie zyskałaby takiej popularnosci jakby wymagała znajomosci tego wszystkiego. Kupujesz tom 1 i tyle ci wystarczy żeby zacząć przygodę.

W każdym jednak razie wciąż potrzebuję pomocy dotyczącej tej chronologii, tak na szybko po jednym zdaniu żeby nie zajmować nikomu czasu.
Jakbys przeanalizował link, który dałem na koniec swojej wypowiedzi to miałbys odpowiedź. Tam jest całą chronologia z interesującymi cię seriami i podziałem co jest głównym tytułem (flagship), a co nie.

Dwie różne alternatywne rzeczywistosci:
1. Kreskówka X-Men: The Animated Series (Ziemia 92131)
2. Ultimate X-Men (Ziemia 1610)

Główna linia Marvela oznaczana jako Ziemia 616:
1. Essential X-Men
2. X-Men (Jim Lee)
3. New X-Men (Morrison)
4. Astonishing X-Men
5. Uncanny X-Force
6. All-New X-Men
7. Uncanny X-Men
« Ostatnia zmiana: Nd, 20 Wrzesień 2020, 23:06:04 wysłana przez Archie »
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."

Offline Jigsaw

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 01:57:25 »
Jak wspomniałem interesuje mnie kwestia:
- X-men (Jim Lee).
- (...)
- Wspomniana Jetixowa kreskówka.
X-Men: Animated series opierała się na składzie z runu Jima Lee, który był niedawno u nas wydany i jeszcze chyba jest dostępny:
https://www.gildia.pl/komiksy/403741-x-men-jim-lee

A te Ziemie... po Tajnych Wojnach to chyba już nieaktualne terminy? ;)

Offline michał81

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 05:40:08 »
X-Men: Animated series opierała się na składzie z runu Jima Lee, który był niedawno u nas wydany i jeszcze chyba jest dostępny:
https://www.gildia.pl/komiksy/403741-x-men-jim-lee
Nie. Opiera się na serii X-men z 1991. To co wydał Egmont to jest seria Uncanny X-men.

A te Ziemie... po Tajnych Wojnach to chyba już nieaktualne terminy? ;)
Cały czas aktualne.
Ultimate X-Men cały czas istniej.
Natomiast X-Men (TV series) wychodziło pod szyldem X-Men '92 po Tajnych Wojnach.
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Wrzesień 2020, 06:12:25 wysłana przez michał81 »

Offline misiokles

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 07:22:06 »
Niemniej jednak nie należy szukać miejsca dla X-Men: Animated series w konkretnym punkcie chronologii czytania komiksów o X-Men. Skład składem, ale serial ten to (miejscami dość luźna) adaptacja najważniejszych historii X-Men od zarania ich wydawania do powstania serialu.

Offline death_bird

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 09:37:45 »
Ultimate X-Men cały czas istniej.

Serio?
To teraz może palnę głupotę, bo nie bardzo ogarniam ten ich cały
Spoiler: PokażUkryj
wieloświat ani tym bardziej bieżące wydarzenia, ale przecież wszystkie alternatywne wszechświaty miały zostać skasowane. Z całego tego Armageddonu po "Tajne Wojny" została chyba tylko "kanoniczna" Ziemia 616.

Czyli Marvel zjadł ciastko i nadal je ma?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Archie

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:32:56 »
Co do Ultimate i innych światów alternatywnych po Secret Wars to aktualnie ponownie istnieją:
Spoiler: PokażUkryj
Po Secret Wars Franklin Richards z rodzinką ruszyli tworzyć multiverse i Franklin po prostu tworzył alternatywne światy tak jak zrobił to w Heroes Reborn przez kilka lat (aktualna seria F4 Dana Slotta zaczyna się jak kończą tę podróż). Ultimate przywrócił Bendis w drugiej mini-serii Spider-Men i skoro Miles jest w 616 to przywrócił do życia Ultimate Petera, który jest częścią tamtejszych Ultimates razem z Riri Williams. Wątek uniwersum Ultimate jest aktualnie kontynuowany w Miles Morales: Spider-Man Ahmeda gdzie okazuje się, że skoro Miles z Ultimate trafił do 616 to jego odpowiednik z 616 trafił do Ultimate. Tylko, że jego odpowiednik jest dorosłym przestępcą z dużymi ambicjami. Nie wiadomo kto odtworzył Ultimate czy Franklin, czy może samo się zrobiło/uchowało. Powrót tego uniwersum jest zrobiony na kolanie i bardzo na odwal się.
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:39:13 wysłana przez Archie »
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."

Offline xanar

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:42:02 »
To ten Farnklin nie mógł powstrzymać tych całych inkrusii, skoro wszytko może  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline angelscorpion

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:43:15 »
Kilka lat temu Anion wrzucił listę wydań X Men z lat 1963 - 1995 https://forum.gildia.pl/index.php/topic,35912.0.html

Offline Archie

Odp: Marvel - Nowe wydania / Chronologia
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:47:24 »
To ten Farnklin nie mógł powstrzymać tych całych inkrusii, skoro wszytko może  :)
Jakbys czytał dokładnie to wiedziałbys, że dorosły Franklin pojawił się w tej historii Hickmana i jasno dał do zrozumienia Kapitanowi Ameryce, że tak musi być (Avengers #32). :P
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Wrzesień 2020, 10:51:19 wysłana przez Archie »
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."