Autor Wątek: Garfield  (Przeczytany 2620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online JanJ

Garfield
« dnia: Nd, 07 Marzec 2021, 17:41:09 »
Garfield to chyba najbardziej znany komiksowy pasek na świecie, więc niewątpliwie należy mu się osobny wątek.

Dla przypomnienia kilka faktów. Pierwszy pasek ukazał się 19 czerwca 1972, a ostatnio w 2018 roku Garfield świętował swoje 40-lecie. W 2002 zdobył rekord Guinnessa ukazując się jednocześnie w ponad 2,5 tys gazet. Garfield to oczywiście dzieło Jima Davisa. Davis w 1981 założył firmę Paws, Inc. i jak mogę się tylko domyślac od tego momentu nad codziennymi paskami pracował już cały sztab ludzi.
https://www.youtube.com/watch?v=ZC0Mi5jXg88

Garfield to oczywiście cała fabryka filmów, zabawek, gier i cholera wie czego, a niektórzy chyba z nudów i nadmiaru gotówki kupują wszystko jak leci...
https://www.youtube.com/watch?v=XkCyp-YEnM8

Ale wracając do pasków, początkowo czarno-białe składające się z 3 kadrów wychodzą od poniedziałku do piątku i z 6-8 kadrów w wydaniu sobotnim zaczynają się następnie ukazywać w kolorze od 2000 roku (weekendowe być może wcześniej, dokładnie nie wiem). Co ciekawe odnośnie pasków sobotnich to początkowo miały one 6 kadrów i układ po 3 kadry w dwóch rzędach, ale nie miały żadnego "nagłówka" (kadr z napisem Garfield). Pierwszy nagłówek możemy znaleźć w komiksie z 29 marca 1981. Od tego momentu wydania sobotnie mają 7 kadrów nie licząc nagłówka. A więc, w pierwszym rzędzie mamy nagłówek + 1 kard, a potem dwa rzędy po 3 kadry. Do 7 marca 1982 ten pierwszy kadr wygląda cały czas tak samo (Garfield, Odie, Jon, Lyman), potem przez dwa weekendy komiksy mają zmniejszony nagłówek + 8 kadrów, a od 28 marca 82' do dziś mają nagłówek + 7 kadrów. Ponieważ od 2000 roku wydania zbiorcze Garfielda ukazują się nie tylko w kolorze, ale również w nowym kwadratowym formacie (nie jak poprzednio w prostokątnym), to w wydaniach zbiorczych mamy inny układ kadrów (nagłówek + trzy rzędy po 2 kadry). W związku z tym pierwszy kadr w wydaniach zbiorczych jest usuwany! Szkoda, że tak jest, ale od razu uspokajam, to nie Egmont usuwa te kadry tylko amerykański wydawca.

Poza paskami ukazało się wiele okolicznościowych wydań, m.in.:
https://www.amazon.com/Kicking-Garfields-Twentieth-Anniversary-Collection/dp/0345421264/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=garfield+20+years&qid=1615134785&s=books&sr=1-1
https://www.amazon.com/Dog-Years-Id-Be-Dead/dp/0345455304/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=garfield+25&qid=1615134734&s=books&sr=1-4
https://www.amazon.com/Jim-Davis-Garfield-Lasagna-Hardcover/dp/B01FMVX7NS/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=garfield+30+years&qid=1615134763&s=books&sr=1-1
https://www.amazon.com/Age-Happens-Garfield-Hits-Big/dp/0345526090
https://www.amazon.com/Garfield-Minus-Jim-Davis/dp/0345513878/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=garfield+minus&qid=1615134812&s=books&sr=1-1

Jedna z fajniejszych serii pobocznych to Garfield's Pet Force:
https://www.amazon.com/s?k=garfield+pet+force&i=stripbooks-intl-ship&ref=nb_sb_noss_1

W 2019 roku Paws zostało przejęte przez Viacom, firmę mającą w swoim portfolio m.in. kanał dla dzieci Nickelodeon i to właśnie Nickelodeon obecnie zarządza prawami i licencjami na wszystkie produkty z Garfieldem. Fantastyczna strona garfield.com przestała istnieć, a na komiksach pojawiło się nowe logo i nazwa Nickelodeon (sprawdźcie najnowsze wydanie od Egmontu). Obecnie wyszedł 70 tom i 22 numer wydania zbiorczego. Na szczęście Jim Davis dalej rysuje swojego kota i oby jak najdłużej :)
« Ostatnia zmiana: Nd, 07 Marzec 2021, 17:43:47 wysłana przez JanJ »

Offline Kadet

Odp: Garfield
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 07 Marzec 2021, 19:23:57 »
Dzięki za założenie tematu :)

Pozwolę sobie tylko trochę doprecyzować: pierwszy pasek ukazał się 19 czerwca 1978, a nie 1972 r.

Pierwszy pasek oficjalny, można powiedzieć, bo wcześniej od 8 stycznia 1976 r. do 2 marca 1978 r. w gazecie "Pendleton Times" ukazywał się "proto-Garfield": pasek komiksowy pod tytułem "Jon", który w 1977 r. zmienił nazwę na "Garfield". Wiele historyjek z tego okresu zostało wykorzystanych ponownie przez Davisa na początku publikacji "Garfielda" właściwego.

Co do tego usuwania pierwszego kadru: to dość powszechna praktyka w amerykańskich paskach prasowych. Niektóre gazety przyznają komiksom mniej miejsca niż inne i obcinają pierwszy kadr niedzielnego paska, dlatego większość rysowników stara się, by nie było na nim nic ważnego i by można było go usunąć bez szkody dla historii.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Arne

Odp: Garfield
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 07 Marzec 2021, 20:13:14 »
Pozwoliłem sobie przekleić do tego wątku posta o polskich wydaniach Garfielda, który jakiś rok temu umieściłem w wątku o mojej kolekcji (minimalnie go zredagowałem i uaktualniłem) - być może komuś się do czegoś przyda :)


Komiksy z Garfieldem w Polsce zaczęły się ukazywać (mówię o wydaniach zeszytowych, nie liczę pasków w prasie) w 1992 roku za sprawą wydawnictwa TM-Semic. W latach 1992-93 ukazało się siedem numerów (na zdjęciu są tylko cztery ostatnie numery, bo tylko te posiadam w mojej kolekcji) i seria upadła.


Przez kilka lat komiksy z Garfieldem w Polsce nie ukazywały się (prócz pasków gazetowych), ale w roku 1997 wydawnictwo TM-Semic reaktywowało serię i w latach 1997-99 ukazało się kolejnych 17 numerów.



Ostatni numer "Garfielda" TM-Semic wydało w grudniu 1999 roku i zupełnie niepostrzeżenie z początkiem nowego, 2000 roku  ukazał się kolejny numer "Garfielda", tym razem już pod szyldem wydawnictwa Egmont. W tej serii zeszytowej ukazało się w 2000 roku 9 numerów i seria zakończyła swój żywot.


Jednocześnie jednak, wydawnictwo Egmont, już od 1999 roku, publikowało czarno-białe książeczki w formacie kieszonkowym z komiksami o Garfieldzie. Na jednej stronie książeczki mieścił się jeden pasek. W latach 1999 - 2004, w ramach tej serii ukazały się 22 książeczki.



W latach 2004 - 2006 Egmont wydawał również kolorowe książeczki o Garfieldzie, w nieco większym formacie. Były to książeczki tematyczne, z serii "ABC...". W serii ukazały się 4 książeczki.


Również w roku 2004 wydawnictwo Egmont rozpoczęło wydawanie albumów (bo tak już chyba można je nazwać) o Garfieldzie. W latach 2004 - 2007 ukazało się w tej serii 8 albumów. Ukazywały się jeszcze albumy około komiksowe, np. ksiażka kucharska Garfielda, i inne podobne, ale nie zawierały one praktycznie pasków komiksowych o Garfieldzie, więc ich nie zaliczam do komiksów.



W latach 2006 - 2008 wydawnictwo Egmont kontynuowało wydawanie komiksów z Garfieldem, tym razem w serii "Garfield: Skarbiec". Były to albumy zawierające tylko historyjki drukowane w niedzielnych wydaniach gazet (czyli obszerniejsze, niż drukowane w "zwykłe" dni tygodnia). Ukazało się w tej serii 10 albumów.



Poźniej, na 10 lat wydawnictwo Egmont zaprzestało wydawania komiksów z Garfieldem. Ale w 2018 roku triumfalnie powróciło do ich wydawania, rozpoczynając serię zbiorczych wydań albumów w serii "Garfield: Tłusty koci trójpak" (zbierających po trzy "normalne" wydania w jednym tomie w twardej oprawie). Od tego czasu, regularnie, co trzy miesiące trafia do nas kolejny gruby tom przygód Garfielda. Do tej pory ukazało się 8 tomów.
W 2020 roku, w związku z jakimiś zawirowaniami licencyjnymi ukazał się tylko jeden tom, ale już od stycznia 2021 kolejne tomy Garfielda powinny zacząć pojawiać się w miarę regularnie.



Online JanJ

Odp: Garfield
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 07 Marzec 2021, 22:50:47 »
Pozwolę sobie tylko trochę doprecyzować: pierwszy pasek ukazał się 19 czerwca 1978, a nie 1972 r.

Co do tego usuwania pierwszego kadru: to dość powszechna praktyka w amerykańskich paskach prasowych. Niektóre gazety przyznają komiksom mniej miejsca niż inne i obcinają pierwszy kadr niedzielnego paska, dlatego większość rysowników stara się, by nie było na nim nic ważnego i by można było go usunąć bez szkody dla historii.

Oczywiście, że 1978 :) Dzięki za korektę oraz wyjaśnienie czemu usuwają ten pierwszy kadr. Faktycznie, wczoraj porównywałem sobie te same paski 6 i 7 kadrowe i ten pierwszy kadr nie jest kluczowy i można się bez niego obejść. Z drugiej strony jest to taki kadr wprowadzający, np. w pasku 6-kadrowym widzimy, że w pierwszym kadrze Garfield goni Odiego, natomiast w pasku 7-kadrowym w pierwszym kadrze jest jak Odi liże Garfielda, a dopiero w drugim widzimy jak się gonią. Niby nic, ale takie zawiązanie akcji jednak fajnie dopełnia całość.

BosMan, też kiedyś miałem te wszystkie stare Garfieldy od Semica i Egmontu, ale jakiś czas temu stwierdziłem, że skoro Egmont będzie wydawał całość, to puściłem je w obieg i zostawiłem sobie tylko amerykańskie wydanie.

A no właśnie porównując jeszcze stare czarno-białe wydanie amerykańskie z naszym od Egmontu to jednak szkoda, że nie zostawili oryginalnych onomatopei. Wiem, że to by dziwnie wyglądało, ale te oryginalne są świetne. U nas są takie jakieś kanciaste i nie współgrają z rysunkiem, a czasem nawet w niektórych miejscach po prostu ich nie wstawili.

Offline Midar

Odp: Garfield
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 08 Marzec 2021, 16:54:27 »
A, ile tych „tłustych” trójpaków ma się ukazać?

Offline Arne

Odp: Garfield
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 08 Marzec 2021, 17:08:59 »
w USA są już 22 trojpaki, a u nas ukaże się tyle, ile Egmont pozwoli ;)

Online JanJ

Odp: Garfield
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 08 Marzec 2021, 19:06:38 »
Kiedyś zbierałem wszystko jak leci, nawet wycinałem paski z Wyborczej i wkładałem do klaserów, ale muszę powiedzieć, że od pewnego momentu zacząłem obserwować "zniżkę formy" i amerykańskie zeszyty mam tylko do 50 tomu.

Obecnie jak czytam go ponownie w wydaniach Egmontu to już mnie tak nie śmieszy, ale może wynika to z tego, że nie jest to już taka nowość jak kiedyś, może z tłumaczenia, które miejscami wydaje mi się jakieś dziwne, a może z przesytu. Tego chyba nie da się czytać za dużo na raz :)

Offline StudentPiwniczak

Odp: Garfield
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 11 Marzec 2021, 21:06:55 »
Tego chyba nie da się czytać za dużo na raz :)

Mam tak samo, zakupiłem 8 trójpaków od Egmontu i jakoś po 10 stronach czuję już przesyt. Fajnie mieć je zebrane w - moim zdaniem - tak świetnym wydaniu, ale samo czytanie zajmie mi pewnie o wiele więcej czasu niż wydanie wszystkich tomów przez Egmont.

Offline Midar

Odp: Garfield
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 11 Marzec 2021, 21:38:29 »
Mi wchodzą trochę łatwiej. Jeden tom w jakieś 3-4 dni. Jak na razie, jeszcze mnie bawią.

Online JanJ

Odp: Garfield
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 11 Marzec 2021, 21:45:55 »
Właśnie zobaczyłem, że w 8 tomie są pozamieniane strony tak od 140 do 160, ale może to tylko u mnie.

Offline Kadet

Odp: Garfield
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 14 Marzec 2021, 12:42:54 »
U mnie jest poprawna kolejność, możesz w razie potrzeby reklamować.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline StudentPiwniczak

Odp: Garfield
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 22 Kwiecień 2021, 15:23:01 »
Jesteśmy właśnie na 9 tomie, w stanach jest ich ostro ponad 20. Egmont planuje wydać komplet?

Offline Kadet

Odp: Garfield
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 25 Kwiecień 2021, 21:00:28 »
Pewnie tak, ale wszystko zależy od sprzedaży ;)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!