Autor Wątek: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?  (Przeczytany 4045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xanar

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 09:49:49 »
Przecież wszystko zajebiście drożeje: prąd, gaz, węgiel, ropa.

Przykład pierwszy z brzegu - Huta Szkła Gloss podwyżka ceny gazu o 790 %, zamierzają ogłosić upadłość.
Zaraz się okaże, że taniej będzie drukować komiksy na Węgrzech.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline michał81

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 10:11:35 »
Kiedyś rysunki Sala Buscemy uważałem, za totalnie okropne, ale patrząc perspektywy czasu i większego obycia uważam je za jedne z bardziej oryginalnych i teraz je uwielbiam. Pomimo prostej kreski Sal jak nikt inny potrafi przedstawić masę emocji na twarzy bohaterów. Jego styl jest bardzo charakterystyczny i od razu osoba nie obyta jest w stanie stwierdzić, że to on jest rysownikiem. Co prawda dużo też zależy od inkera, bo jak pokazała saga klonów z Tm-semic danie mu jako inkera Sienkiewicza spowodowało, że jego prace były paskudne.

sum41

  • Gość
Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 10:23:09 »
Sala rysunki sa spoko, tez ich nie lubilem ale przez to ze zaczalem od  Spider-manaow z 97r gdzie tusz nakladal mu Sienkiewicz i wychodzily z tego totalne nieczytelne bazgroly.

Gdy zaczalem kompletowac cały Spectacular Spider-man gdzie rysowal oraz np Avengers, Hulk oraz inne serie zobaczylem piekne orginalne z bardzo cienkim tuszem przyjemne rysunki.

Larsena mimo iz to totalny lewak tez kreske lubie, jego MJ z bujna czupryna pieknie wygladala - takie wlosy czesto nosily panie w latach80/90 tych :)

Offline michał81

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 10:29:08 »
Ja z Larsenem mam ten problem, że jego początkowe pracę ze Spider-mana za bardzo bazują na stylu mającym przypominać styl McFarlane'a. Przynajmniej ja takie wrażenie odnoszę. Później jego kreska się wykrystalizowała i obecnie jest bardziej uproszczona. Nie jest zła, ale idealnie wpasowywuje się w stylistykę początku lat 90.

Offline Hobgoblin

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 11:01:21 »
Sal to słynne kanciaste twarze jakby od sztancy i mniej detali.
Ale problemy z Larsenem są głębsze -  celowa nieproporcjonalność i  często wprost zdeformowanie oraz wprowadzenie kreskówkowatości ala Cartoon Network (choc powstalo dopiero w 92) do Spidera.

Obaj rysownicy byli krytykowani przez czytelników na stronach klubowych, ale ja w czasach TM-Semic przestałem kupować na Larsenie i następny numer dopiero kupiłem 2/93. (prosiło się w kiosku czy mozna zobaczyć co jest w srodku komiksu i przerzucało sie pare stron zeby zobaczyc czy arty pasują jak nie to brało się inny tytuł).

Polski czytelnik tez poznawał Busceme z lat 1990-1994 (wydania w USA) a więc okresu gdy już znacznie zwiększono produkcje komiksów i to też odbijało sie na jakości. Wcześniejszy Buscema był nieco lepszy. Ale w głosowaniu chodzi oczywiście nie o jakieś wybrane okresy tylko ogólnie bo Larsen też oczywiście miał zwyżki i obniżki formy. Odwrotnie jak Buscema - Larsen moim zdaniem później stawał się lepszy. Np. jego Spider-Man (NIE Amazing) z 1992 był już lepiej narysowany jak to co robił w 1990 i 1991.
Porównanie: Powrót Sinister Six (11,12/92 i 1/93) i Zemsta Sinister Six (8,9/93).
« Ostatnia zmiana: Śr, 01 Czerwiec 2022, 11:15:11 wysłana przez Hobgoblin »

sum41

  • Gość
Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 14:23:03 »
Ja z Larsenem mam ten problem, że jego początkowe pracę ze Spider-mana za bardzo bazują na stylu mającym przypominać styl McFarlane'a. Przynajmniej ja takie wrażenie odnoszę. Później jego kreska się wykrystalizowała i obecnie jest bardziej uproszczona. Nie jest zła, ale idealnie wpasowywuje się w stylistykę początku lat 90.

Tez czasem mialem taka rozkmine czy to jego styl czy wzorowanie sie na McFarlane - bo identyczny styl to to nie byl jak np w przypadku Brandona Petersona i innych ktorzy niemal w 100% nasladowali Jima Lee.
Larsen w Savage Dragon tez niezle rysuje ale czasem tak na odwal i oszczednie ze to juz nie jest to, no i ciagle zawala terminy...

Offline Adolf

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 06:44:39 »
Obaj byli równie słabi. Sądzę, że tym stwierdzeniem możemy zakończyć dyskusję. Todd McFarlane prezentował poziom, jakiego żaden z tych panów nie mógł osiągnąć. Marvel na pewno ich nie zatrudnił za talent do rysunków. Musieli się kierować ekonomią - szybko szkicowali i byli tani, a do tego nie grymasili.

sum41

  • Gość
Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 12:07:46 »
Tylko Buscema Sal byl na dlugo przed McFarlanem.

Offline donT

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 15:44:39 »
Tu nawet nie ma co komentowac.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Knl

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #24 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 09:05:37 »
A ja jestem ciekaw: jakich dwóch rysowników było najlepszych na przełomie lat 80tych i 90tych waszym zdaniem?

Offline Komediant

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #25 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 13:46:37 »
Sal Buscema i Erik Larsen.

Offline Tymon Nadany

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #26 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 14:11:09 »
Zdecydowanie Bustera lepszy. Ja nie mam sentymentu do pierwszych roczników semica tak więc nie przepadam ani za Larsenem ani za McFarlane. Najbardziej lubiłem Marka Bagleya i Steve'a Butlera.

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #27 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 14:17:23 »
  Todd McFarlane, Barry Windsor-Smith, John Byrne, Alan Davis, Bill Sienkiewicz, George Perez, Norm Breyfogle, Brian Bolland, Jim Lee (chociaż nie trafia do mnie ten styl). Jak bym miał wskazać dwóch ulubionych to chyba Todd i Norm obydwqaj zajmowali się moimi ulubionymi tytułami przez długie lata i na wysokim poziomie. Buscema i Larsen są spoko, chociaż kiedyś ich nie lubiłem. Buscema jest lepszy.

Offline Hobgoblin

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #28 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 15:42:50 »
Jak bym miał wskazać dwóch ulubionych to chyba Todd i Norm obydwqaj zajmowali się moimi ulubionymi tytułami przez długie lata i na wysokim poziomie.

Wiecej osob tak zapewne ma. Ja tez bo to 1991 w PL wiec jak poznawalem Spidera i Bata to w wydaniu McFarlane i Breyfogle. A to, ze byli obaj wybitnie utalentowani dodatkowo pomoglo.

Buscema i Larsen ida leb w leb. Trzeba bedzie chyba ustalic jakas date zamkniecia glosowania zeby rozstrzygnac kto wedlug Arachnopoczty 2022 byl gorszym rysownikiem w Spiderach. Oczywiscie nie oznacza to, ze Spidery nie miewaly slabszych rysownikow. Po prostu Buscema i Larsen mieli Duzy elektorat negatywny w PL a znalezli sie w cyklu wydawniczym miedzy takimi gwiazdami jak McFarlane i Bagley przez co ich prace wygladaja przez porownanie jeszcze slabiej.
« Ostatnia zmiana: So, 04 Czerwiec 2022, 15:48:52 wysłana przez Hobgoblin »

Offline Hobgoblin

Odp: Kto był słabszym rysownikiem Spidera - Buscema czy Larsen?
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 18:05:34 »
Głosów  co prawda powoli ale jednak ciagle przybywa. Głosowanie potrwa do piątku 10tego czerwca, kiedy po godzinie 12 zamknę ankietę i ogłosimy zwycięzcę czyli przegranego ;)