Autor Wątek: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.  (Przeczytany 4228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damian788

Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« dnia: Pt, 15 Maj 2020, 15:39:40 »
Witam
Od niedawna zacząłem się interesować się komiksami DC. Chciałem zacząć czytać każdą postać od początku żeby cała historia postaci, ligi sprawiedliwości i wydarzeń światowych stanowiła jedną spójną całość. Tylko mam z tym problem ponieważ niektóre komiksy z lat 90 są albo piekielnie drogie albo nigdy nie były wydawane albo nie ma ich w necie. Dlatego zastanawiam się czy najlepszym rozwiązaniem nie byłoby zacząć czytać komiksów  new52. Wtedy zacząłem czytać "batman rok zerowy ". Komiks rzekomo powinien być pierwszym według chronologii wydarzeń który miał miejsce po flashpointcie ale wydał mi się jakiś dziwny, nic z niego nie rozumiałem. Dlatego prosiłbym o pomoc w doradzeniu mi co czytać jako człowiek który nigdy nie miał styczności  z uniwersum od strony komiksów( tylko filmy,gry seriale) ale chciałbym żeby cała historia łącznie z crossoverami stanowiła spójną całość.   

Juby

  • Gość
Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 16:09:35 »
Jeśli przeczytałeś Flashpoint i bierzesz się za The New52, to na Batcave znajdziesz szczegółową rozpiskę jak czytać "Nowe DC".



Dalej jest Odrodzenie, czyli w oryg. DC Rebirth. Jeśli jesteś kompletnym laikiem w temacie komiksów, to pierwszy tom - za który byś sie nie wziął - zawsze wyda ci się trudny do zrozumienia. Daj szansę kolejnym, będzie tylko lepiej (w sensie: czytelniej, bo jakości komiksów nie gwarantuję, większości z nich nie czytałem).
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Maj 2020, 16:11:12 wysłana przez Juby »

Offline R~Q

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 16:55:58 »
Ja bym ci opie radził czytać jednak od 1985, ale tylko lepsze historie jeśli jesteś świeży i zacząć od Batman Rok Pierwszy. A na necie wszystko jest, jeśli znasz angola i nie masz problemu z tym, że korporacja Time Warner na tobie nie zarobi.

A jeśli już chcesz new 52 to powyższa tabelka wszystko wyjaśnia. Jest bardzo dobra.

Offline Damian788

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 17:45:14 »
Chyba faktycznie będę leciał po kolei z komiksami 1986+ zaczynając od genez każdej postaci. Sporo jest przetłumaczone na pl. Angielski to niestety moja pięta achillesowa a czytanie komiksów ma mi sprawiać przyjemność a nie żebym się męczył. Według mnie puki co najbardziej sensownym zbiorem jest superman od TM Semic. Przeczytałem pierwsze 5 zeszytów i stanowią spójną całość. Z batmanem od TM Semic to jest jakaś tragedia, tam nie ma żadnej chronologii. Może napiszę co już przeczytałem, bo wbrew pozorom jest tego sporo ale głownie stare komiksy bo nowe do mnie nie docierają.

Batman: "rok pierwszy"
"Batman: Świt mrocznego księżyca"(przekartkowałem i trochę przetłumaczyłem z angielskiego ale się strasznie męczyłem więc ostatni raz po angielsku)
Batman: Człowiek, który się śmieje
Batman: Długie Halloween

Superman:Tm Semic 1-5
Superman: Odyseja
Aquaman: Rok Pierwszy (to było zupełnie bez sensu nic nie rozumiałem nic nie pasowało, 3 epoki czasowe ,spotkanie z supermanem bez sensu)

Wonder Woman: Bogowie i śmiertelnicy
Wonder Woman: Chwile
Wonder Woman: Necropolis

Green Arrow: Rok Pierwszy

W między czasie chciałem spróbować nowej serii dlatego zacząłem:
Batman Tom 4: Rok Zero – Tajemnicze miasto( zacząłem czytać bo chronologicznie jest to pierwsze ale to było całkowicie inne niż się spodziewałem nie czułem się jakbym czytał genezę batmana tylko wyrwaną z kontekstu historię, a flashpointu nie czytałem i wątpię żebym zrozumiał jak nawet jeszcze flasha nie czytałem)
i dałem sobie z tym spokój.

Tytuły bez nawiasu były w porządku i mi pasowały. Może teraz łatwiej wam będzie powiedzieć. Czy droga którą obrałem jest dobra ?
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Maj 2020, 17:47:38 wysłana przez Damian788 »

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #4 dnia: So, 16 Maj 2020, 10:10:32 »
A nie lepiej po prostu całe wkkdc przeczytać?
Batman returns
his books to the library

JanT

  • Gość
Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #5 dnia: So, 16 Maj 2020, 11:14:12 »
Marvel lepszy. Tak by utrzymać poziom komentarzy o czytaniu wszystkiego w skanach albo całe WKKDC (ma kupić czy pożyczyć z biblioteki?) :)

@Damian788
Sprawdź to co cię interesuje z DC Deluxe i jakieś pojedyncze tytuły z WKKDC a potem przejdź w Nowe DC > Odrodzenie > Uniwersum.

Offline Maragast

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #6 dnia: So, 16 Maj 2020, 11:19:19 »
Zapraszam nam moją stronę o chronologii Marvela i DC:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/

Oprócz chronologii masz tam poradniki "Jak zacząć czytać" - tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje od czego najlepiej zacząć czytać komiksy o danej postaci.

Jest też topka najlepszych komiksów na start (wybierz stąd komiksy DC i masz idealną listę na początek:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/komiksowa-topka-najlepsze-komiksy-na-start/

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #7 dnia: So, 16 Maj 2020, 11:47:30 »
O to korzystając z okazji podpytam bo nie znalazłem na stronie. Extraordinary X-Men z MN 2.0, Śmierć X i Inhumans vs X-Men w jakiej kolejności idą?

JanT

  • Gość
Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #8 dnia: So, 16 Maj 2020, 12:28:15 »
Tu jest np https://marvelguides.com/part-9-inhumans-vs-x-men

Ale spokojnie można czytać Śmierć X > Inhumans vs X-Men > Etraordinary X-Men 4

Offline Maragast

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #9 dnia: So, 16 Maj 2020, 12:37:01 »
O to korzystając z okazji podpytam bo nie znalazłem na stronie. Extraordinary X-Men z MN 2.0, Śmierć X i Inhumans vs X-Men w jakiej kolejności idą?

Po niedzieli zajmę się chronologią Marvela po Marvel Now.
Na razie robię aktualizację Chronologii DC o wszystkie zapowiedzi Egmontu do końca roku - chcę mieć zamkniętą i aktualną Chronologię DC zanim przejdę do porządków w Marvelu.

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #10 dnia: So, 16 Maj 2020, 12:56:29 »
Podziękować, pomieszanie z poplątaniem ten Marvel.

Offline R~Q

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #11 dnia: So, 16 Maj 2020, 13:14:41 »
Albo Damian (całkiem najlepiej) się w ogóle nie przejmuj jakimiś tam pełnymi historiami i chronologią, tylko czytaj, co ci się podoba, po prostu dobre tytuły. Dotyczy szczególnie Batmana.

Offline Damian788

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 10:38:01 »
Zapraszam nam moją stronę o chronologii Marvela i DC:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/

Oprócz chronologii masz tam poradniki "Jak zacząć czytać" - tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje od czego najlepiej zacząć czytać komiksy o danej postaci.

Jest też topka najlepszych komiksów na start (wybierz stąd komiksy DC i masz idealną listę na początek:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/komiksowa-topka-najlepsze-komiksy-na-start/

No ja właśnie zacząłem czytać z tej strony z chronologią ale tego jest tyle, że zanim dojdę do new 52 to 10 lat minie  :). Być może powybieram coś z tej drugiej opcji. 

Albo Damian (całkiem najlepiej) się w ogóle nie przejmuj jakimiś tam pełnymi historiami i chronologią, tylko czytaj, co ci się podoba, po prostu dobre tytuły. Dotyczy szczególnie Batmana.

Jest to jakieś wyjście ale musiałbym przynajmniej oddzielić te historie żeby zacząć te przed flashpointem wszystkie ciekawe jakie są. Potem przeczytać flashpoint i dopiero te nowsze .

Podziękować, pomieszanie z poplątaniem ten Marvel.

Tak samo jak i DC.  :)

Tak btw dobra robota z tą stroną. Bez tego to już w ogóle człowiek by się nie połapał o co chodzi.

Offline Damian788

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:02:52 »
Wiecie co największy problem mam z batmanem."człowiek który się śmieje" fajnie przedstawił pierwszą walkę z jokerem. Potem czytam Długie Halloween gdzie występuje już masa super złoczyńców a gdzie komiksy o pierwszych spotkaniach z :
człowiekiem zagadką
trującym bluszczem
pingwinem
i wielu innych.
To jest mój największy problem. Kryzys na nieskończonych ziemiach miał wszystko wyzerować a tym czasem wszystkie komiksy z batmanem zakładają że większość złoczyńców batman już zna.

Odp: Komiksy z uniwersum DC co najlepiej czytać.
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:23:42 »
  Te restarty nie polegają na tym, że wszystko pisze się od nowa i Peter Parker znowu wróci do szkoły i ugryzie go pająk a Ciocia May zachoruje na serce. Wymazują tylko część poprzednich przygód, uwspółcześniają tytuł przenosząc go lekko w ramach czasowych czasami cofając bohatera do czasów jego prime time, dodając jedne postacie, wymazując inne i zmieniając pewne rozwiązania fabularne, które nie przypadły czytelnikom do gustu. Albo wręcz tak jak w Marvelu stanowią normalną kontynuację wątków z poprzedniego uniwersum. Nie znajdziesz takiej kanonicznej serii, która przeprowadzi Ciebie od punktu A do punktu Z. Część przygód z sięgających daleko w przeszłość danego bohatera to miniserie które są kanoniczne a jednocześnie wcale nie muszą się zgadzać z innym komiksem, który przedstawia te same wydarzenia i jest kanoniczny również.