Autor Wątek: Komiksy Star Trek  (Przeczytany 5367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #15 dnia: So, 16 Lipiec 2022, 10:10:38 »
Lustrzany Wszechświat to był komiks który spełnił moje oczekiwania, bo właśnie takiej historii oczekiwałem. Tzn. zrobił to pierwszy story arc. Imperium Terrańskie w rozsypce, brudni Kardasjanie i Klingoni cisną nas już w Układzie Słonecznym... Ale jest jeszcze nadzieja na przywrócenie chwały ludzkości. :)

Niestety potem jest gorzej. I słabsze rysunki i słabsza fabuła. Te starcia dobrego Pickarda z federacyjnym Pickardem :) są poniżej oczekiwań. Jakaś potyczka o ochłapy, a potem tak kabaretkowy plan przejęcia federacyjnego Enteprise że głowa mała. W tą pułapkę nie wpadłaby średnio rozgarnięta mysz, a co dopiero Enterprise D. Szkoda, bo to wszystko ma potencjał. Z chęcią mógłbym sobie poczytać naprawdę dobre przygody, ale lepsze niż Terra Incognita.

Pierwszy raz chyba spodobało mi się posłowie Kamila Śmiałkowskiego. Poprzypominał konkretne odcinki z danymi bohaterami. I dobrze bo seriale oglądałem już dawno temu.

Offline Pinto

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #16 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 19:12:32 »
Szkoda tylko, że warstwa plastyczna (podobnie jak wcześniej w "Picard: Odliczanie") jest wręcz do bólu "tableciana".
Poziom grafiki "Konflikt Q" momentami podchodzi pod kryminał. Kryminałem jest również dopuszczenie do wydania komiksu na takim poziomie.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 11 Grudzień 2022, 00:26:00 »
Wyzwanie dla Siedem już kupione a w nim już zapowiedź komiksu z, jeśli się nie mylę, załogą Deep Space Nine. I niby będzie jeszcze więcej - to dobrze - acz ciągle to dość prosta przygodówkowa space opera. Podobnie stało się tak z filmami od czasu Gniewu Khana. A przydałoby się coś bardziej frapującego na miarę filmu pierwszego. Dziw, że nikt nie prowadzi rozważań o celowość istnienia wszelkich ras kosmicznych i konfrontacja z możliwą potrzebą opuszczenia kiedyś samego wszechświata. Jest idea multiwersum ale potraktowane pobieżnie i bez głębszego zastanawiania się.

Zwyczajnie przydałoby się by Trek wyrósł z bycia space operą i dorósł do bycia nową Odyseją kosmiczną. Przecież ma takie możliwości i udowodnił to pierwszy film kinowy. Jednak nie stoi na przeszkodzie by coś takiego poszło w komiks. Wszystko dotychczas jest fajne acz może się znudzić w końcu taka formuła i chce się wyjścia poza zwykłe Star Trekowe konwencje. Nikt specjalnie nie rozmyśla skąd się to wszystko wzięło i może czas by pójść w tą stronę.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #18 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 19:34:27 »
Coś mi się zdaję, że gdyby, jak to zechciałeś ująć, uniwersum Gwiezdnej Włóczęgi przepoczwarzyło się na obraz i podobieństwo pamiętnego dzieła Clarke'a i Kubricka to współcześnie sformatowana publika tej marki skurczyłaby się w jeszcze większym stopniu niż w ostatnich kilkunastu latach. Raczej spodziewam się tendencji w drugą stronę, co ani trochę mnie nie raduje, bo raczej oczekiwałbym swoistej trzeciej drogi między tymi wariantami.

Offline horror

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #19 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 21:05:40 »
Wyzwanie dla Siedem już kupione a w nim już zapowiedź komiksu z, jeśli się nie mylę, załogą Deep Space Nine. I niby będzie jeszcze więcej - to dobrze - acz ciągle to dość prosta przygodówkowa space opera. Podobnie stało się tak z filmami od czasu Gniewu Khana. A przydałoby się coś bardziej frapującego na miarę filmu pierwszego. Dziw, że nikt nie prowadzi rozważań o celowość istnienia wszelkich ras kosmicznych i konfrontacja z możliwą potrzebą opuszczenia kiedyś samego wszechświata. Jest idea multiwersum ale potraktowane pobieżnie i bez głębszego zastanawiania się.


w ST:TNG mielismy doczynienia z rozwazaniami dotyczacymi pochodzenia ras i byly to niesztampowe odcinki. Albo gdy Pickard dzieki obcej sondzie przezywal zmierzch jednego ze swiatow. w DS9 tez pojawiały sie watki metafizyczne. Moim zdaniem celulidowy ST od tego nie ucieka. Natomiast komiksy to insza inszość - tu bym raczej nie doszukiwał się pola dla kreatywnych twórców a raczej dla wyrobników, którzy piszą na zamówienie kolejne generyczne fabuły z postaciami znanymi z ekranu. Chciałoby się coś wiecej, ale raczej nie ma co na to liczyć.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 08 Luty 2023, 20:10:56 »
Wyzwanie dla siedem i Nic słabszego od człowieka - czyli drugi tom Roku Piątego to tylko sprawne czytadła. W drugiej części Roku robiącej za komiksowy sezon 5 TOS-a ciekawie wypada tylko końcówka - ostatnie dwa rozdziały. Reszta to takie typowe Star Trekowe lanie wody. Lustrzany wszechświat więc dalej jest póki co najlepszym komiksem Star Trek.

Ale i tak warto kupować - nawiązań do seriali o których w każdym posłowiu pisze Śmiałkowski jest na tyle, że można poczuć jakby się je obejrzało bez oglądania. Więc dla samej wiedzy poszerzania wiedzy o uniwersum można poczytać.

Offline Mertusor

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 15 Marzec 2023, 16:58:08 »
W temacie cisza i spokój, więc podrzucę coś w ramach retrospekcji - panorama z brytyjskiej kolekcji Eaglemoss z lat 2017-2020:
 


Link do większej wersji obrazka:
https://i.ibb.co/k8BdvM9/01-2-panorama-big.jpg

Całość miała 140 tomów, ale udało mi się wypruciać i poklicić tylko 120.
Fragmenty w zbliżeniu: 
Spoiler: PokażUkryj






Oprócz kolekcji komiksów, była też kolekcja statków ze Star Treka:



Strony angielskie z listą i okładkami tomów i dodatków:
https://www.wixiban.com/comics/eaglemoss.htm
https://www.startrekcomics.info/eaglemoss.html

Tomy specjalne "Star Trek/Green Latern", "Star Trek/Legion of Super-Heroes" osłabiły mnie samym tytułem.
Ciekawe jak rozwiązali taki crossover.

W Polsce były oferowane tomy tej kolekcji w wersji angielskiej:
https://paradoks.net.pl/read/33883-nadciaga-komiksowy-star-trek

Aktualnie Egmont oferuje 6 komiksów startrekowych:
- Rok piąty   
- Picard   
- Konflikt Q    [w tomie 56 kolekcji bryt.]
- Następne Pokolenie - Lustrzany Wszechświat 
- Rok piąty - Nic słabszego od człowieka   
- Voyager. Wyzwanie dla Siedem 
Opis tomów:    https://www.gildia.pl/szukaj/seria/star-trek

W 2018 był też komiks z bohaterami serii ostatnich filmów:
"Star Trek - 1"
https://www.gildia.pl/komiksy/352313-star-trek-1

Porównałem tytuły polskich wydań z kolekcją i udało mi się znaleźć tylko "Konflikt Q" w tomie 56 ("The Q Gambit").

Przy okazji poszukałem polskich stron fanowskich Star Treka i wszystkie wydają się wymarłe od kilku lat.
Niniejszy post w sporej części powtarza rzeczy doświadczonym komiksiarzom znane, ale może ktoś nowy się z takiego podsumowania ucieszy. :-)

Offline michał81

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 15 Marzec 2023, 17:06:58 »
Porównałem tytuły polskich wydań z kolekcją i udało mi się znaleźć tylko "Konflikt Q" w tomie 56 ("The Q Gambit").
Tom 12 tej kolekcji "The Edge of the Galaxy" to jest to co wydał Ultimate Comics, o którym wspominasz
W 2018 był też komiks z bohaterami serii ostatnich filmów:
"Star Trek - 1"
https://www.gildia.pl/komiksy/352313-star-trek-1

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 23:22:03 »
Bracia Tipton po raz kolejny nie zawiedli i tym samym udowodnili, że w uniwersum „Gwiezdnej Włóczęgi” czują się wyśmienicie. Stąd także lektura "Serca zbyt długo składanego w ofierze" satysfakcjonuje. I chociaż fabuła jest nieco schematyczna (jeszcze jeden kryminał z cyklu "kto zabił") to jednak prowadzona fachowo i bez znamion fuszerki. Cieszy ponadto, że doczekaliśmy pierwszej „trekowej” opowieści umiejscowionej właśnie na tytułowej stacji kosmicznej.

Offline Simon11

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 09:23:30 »
Pytanie odnośnie tych Star Treków od Egmontu: w jakich latach oryginalnie wychodziły te komiksy i które są najstarsze?

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #25 dnia: Pn, 24 Lipiec 2023, 08:40:29 »
Poniżej chronologicznie według daty rozpoczęcia publikacji danego tytułu:
 
„Star Trek Następne Pokolenie: Lustrzany wszechświat” – maj 2017-grudzień 2018
 
„Star Trek: Konflikt Q” - styczeń-czerwiec 2019

„Star Trek: Rok piąty” tom 1 - kwiecień 2019-marzec 2020

„Star Trek: Picard - Odliczanie” - listopad 2019-styczeń 2020

„Star Trek. Stacja kosmiczna: Serce zbyt długo składane w ofierze” - kwiecień-październik 2020
 
„Star Trek Rok piąty” tom 2 - czerwiec 2020-luty 2022

„Star Trek Voyager: Wyzwanie dla Siedem” - listopad 2020-luty 2021 

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Komiksy Star Trek
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 29 Wrzesień 2023, 20:27:35 »
Star Trek - Miasto na skraju wieczności

Komiksowa wersja odcinka TOSA z sezonu 1, epizod 28. Adaptacja oczywiście niezawodni bracia Tipton. Jak ktoś zna ten epizod to z czystej ciekawości może rzucić okiem jak różni się od 50 minutowego filmu z lat 60-tych. A trochę się różni. W komiksie nie ma nikogo innego praktycznie niż Kirk i Spock. Reszta znanej nam załogi z Wielkiej Siódemki ( Bones, Sulu, Uhura, Chekov i mechanik Scotty ) w adaptacji nie istnieją.  Jest 5 zeszytów więc każdy zeszyt to jakieś 10 minut serialowego odcinka. Można rzucić okiem jako, że odcinek ten uchodzi za jedną z najlepszych Star Trekowych opowieści - traktującej o niebezpiecznych zabawach z czasem.