Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298300 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #465 dnia: Nd, 08 Grudzień 2019, 21:45:12 »
O ile historie z Marlinem i Zapotkiem czy nawet wiele z O'Harą były raczej optymistyczne w przesłaniu czy nawet humanistyczne, o tyle z Fantomenem (i niektóre z Piotrusiem) bywały mroczne...

Offline Szysza32

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #466 dnia: Nd, 08 Grudzień 2019, 21:46:23 »
Z Mikiego ostatnio stwierdziłem, że szczególnie mi się podobają te komiksy, które pisał Sarda lub Pezzin, a rysował De Vita; czy to o podróżach w czasie, czy z Indianą Goofsem, to doskonałe przygodowe historyjki. I dla mnie ciekawsze, niż Miki jako detektyw (czy to włoski, czy duński - nie widzę dużej różnicy, chociaż te drugie bywały nierówne) ;) choć aż takie go szkalowanie też mnie trochę zdziwiło.

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #467 dnia: Wt, 10 Grudzień 2019, 19:45:33 »
Wrócę do tematu Gazetki Miki. Orientuje się może ktoś z was gdzie można przeczytać czy przejrzeć wszystkie numery?
https://jbc.bj.uj.edu.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Publisher:Gazetka+Miki

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #468 dnia: So, 14 Grudzień 2019, 21:11:09 »
W związku z inauguracją kolekcji Dona Rosy trafiłem na jego wypowiedź na jednym z forów, w której opisuje, dlaczego wydanie Fantagraphics dużo dla niego znaczy:

Część pierwsza (co było przedtem).

Część druga (jak ma się do tego kolekcja od Fanta).
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline stachel

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #469 dnia: So, 14 Grudzień 2019, 23:13:03 »
Tak się zastanawiam w kontekście prezentów świątecznych. Jaki jest minimalny wiek dziecka, żeby zrozumiało "Życie i czasy Sknerusa McKwacza"?  Oczywiście nie mówię o takim odbiorze jak przez osobę dorosłą, ale aby przynajmniej zainteresowało się historią.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #470 dnia: So, 14 Grudzień 2019, 23:18:50 »
Ja to czytałem w wieku ośmiu lat i już wtedy spodobało mi się i wywarło na mnie spore wrażenie. Inna rzecz, że komiksy o Kaczorze Donaldzie czytam od wieku lat trzech, więc może nie jestem miarodajną próbką... :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #471 dnia: So, 14 Grudzień 2019, 23:20:33 »
Na amazonach podają 9-12 lat. Sądzę, że na wciągnięcie wystarczy koło dychy ale na lepsze zrozumienie to powyżej 12.

Offline R~Q

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #472 dnia: So, 14 Grudzień 2019, 23:35:55 »
Tak się zastanawiam w kontekście prezentów świątecznych. Jaki jest minimalny wiek dziecka, żeby zrozumiało "Życie i czasy Sknerusa McKwacza"?  Oczywiście nie mówię o takim odbiorze jak przez osobę dorosłą, ale aby przynajmniej zainteresowało się historią.
Ja miałem dyche jak dostałem to pierwsze wydanie i b. mi się podobało

Offline stachel

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #473 dnia: Nd, 15 Grudzień 2019, 00:26:35 »
Dzięki za pomoc :)

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #474 dnia: Nd, 15 Grudzień 2019, 00:58:59 »
W związku z inauguracją kolekcji Dona Rosy trafiłem na jego wypowiedź na jednym z forów, w której opisuje, dlaczego wydanie Fantagraphics dużo dla niego znaczy:
Czytałem to swojego czasu i swego zdania nie zmieniłem. Kolekcja Rosy od Fantagraphics niestety mogłaby być znacznie lepsza, gdyby Rosa nie był tak uparty jak jest. O czym już wspominałem parę razy tutaj, nie rozumiem jego decyzji odnośnie kolorowań, raz bardziej mu się podobały nowsze kolory, raz starsze i przez co (co widać głównie w dwóch pierwszych tomach kolekcji) paleta barw w poszczególnych następujących po siebie komiksach jest bardzo różna. Pod tym względem są lepsze wydania, też zatwierdzone przez Rosę (takich w sumie wydań to są już co najmniej 4).

Oczywiście warto też wziąć pod uwagę, że Rosa narzeka na wszystko i dla niego istnieje tylko jego racja (w głębinach internetu da się znaleźć jego różne teorie odnośnie komiksów Barksa, które na pewno Barks napisał, ale Rosa ma już inną opinie). Nie rozumie (patrz jego wypowiedź), że często komiksy Disneya w Europie są drukowane na raz w kilku krajach, z czego wzięła się reguła, że onomatopeje są czarno-białe. Nie mówiąc już o tym jak to wielokrotnie sprzeczał się z europejskimi fanami odnośnie tego, że monety w skarbcu Sknerusa nie mogą być żółte/złote. Choć w europejskich komiksach od dekad to jest.

Tak, Rosa jest bardzo dobrym twórcą, ale czytając jego komentarze na internecie, trzeba zachować pewien dystans.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #475 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 21:08:10 »
Jestem po lekturze pierwszego tomu kolekcji Rosy, więc poniżej kilka wrażeń na świeżo.

Jakość wydania identyczna jak przy Barksie, co jak dla mnie jest absolutnie wystarczające (a dla mnie sprzed 15 lat to byłby ósmy cud świata). Co do samych komiksów, to żaden nie był dla mnie niczym nowym, bo całość posiadam i czytałem już w wydanym swego czasu "Kaczogrodzie" Rosy. Widać, że są to początki jego kariery i od strony scenariuszowej więcej tu typowych, disneyowskich historyjek typu humorystycznych ten-pagerów czy jedno- i dwustronicówek, niż późniejszego budowania własnego continuity i opasłych przygodówek. Oczywiście to cały czas bardzo dobra lektura, a i trzy dłuższe historie się znalazły, dzięki czemu zaliczyłem udane powroty do Syna Słońca, którego jakoś super nie wspominałem i Ostatniej podróży do Dawson po zeszłorocznej lekturze fragmentu zawartego w ŻiCSM. Trochę słabiej wypada Płynna gotówka, ale i oryginał, do którego nawiązuje niezbyt mi się podobał, a po trzecim tomie Barksa odrzuca mnie trochę od historii o walce z Braćmi Be. Co do rysunków nie byłbym tak krytyczny, jak jest sam Rosa w swoich komentarzach, od pierwszego komiksu widać jego styl, a kopiowanie kadrów od innych, do jakiego się przyznaje jakoś nie rzucało mi się mocno w oczy i całość sprawiała naturalne wrażenie, ale to pewnie też ze względu na to, że takim fanatykiem Barksa nie jestem, żeby wychwytywać każdą pozę zaczerpniętą z jego komiksów (choć pojedyncze mocno "inspirowane" kadry nawet mnie rzuciły się w oczy).

Generalnie co do komiksów nie mam większych zastrzeżeń, jednak jeżeli chodzi o dodatkowe teksty... Poza autobiografią Rosy jego komentarze wydają mi się słowo w słowo skopiowane z Kaczogrodu z 2006 roku (choć dawno temu czytałem ten tom i to wrażenie może być błędne), a co gorsza strasznie kuleje korekta. A właściwie to może i jej brak, bo pełno tu literówek, pominiętych słów w zdaniach (np. brak w zdaniu kluczowego słówka "nie"), poprzekręcanych tytułów. I niestety pomijając nawet te kwestie to te teksty Rosy nie są jakieś porywające, można wyczytać trochę ciekawostek z kulisów postawania poszczególnych historii i to tyle, i jakoś ciężko mi było przez to przebrnąć czy poczuć jakieś większe zaciekawienie.

Błędy błędami, ale co by nie mówić szykuje nam się w końcu pełne wydanie kaczorowej komiksografii Rosy w HC po polsku i na pewno zaopatrzę się w całość i już wyczekuję na ponowną lekturę kilku historii, które lata temu poznałem w KD czy wydaniach specjalnych. i jeżeli tylko Egmont poprawi się w kwestii korekty, to nie będzie można powiedzieć złego słowa o tej kolekcji.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #476 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 00:28:31 »
Poza autobiografią Rosy jego komentarze wydają mi się słowo w słowo skopiowane z Kaczogrodu z 2006 roku (choć dawno temu czytałem ten tom i to wrażenie może być błędne),
Nie do końca. Są zarówno teksty będące kopiami tych z "Kaczogrodu", są też częściowo zmienione jak i całkowicie nowe.
a co gorsza strasznie kuleje korekta. A właściwie to może i jej brak, bo pełno tu literówek, pominiętych słów w zdaniach (np. brak w zdaniu kluczowego słówka "nie"), poprzekręcanych tytułów.
Hm... to ciekawe, ponieważ teksty uważnie przeglądałem i podesłałem sporo błędów. Może w wyniku jakiegoś niedopatrzenia nie wszystkie uwagi zostały uwzględnione, albo na etapie DTP wkradły się jakieś pomyłki. Chętnie bym poznał jakieś przykładowe błędy, ponieważ dwie tego typu sytuacje zauważyłem, ale np. kojarzę tylko jeden przekręcony tytuł.

Aktualizacja: Niestety na wskutek błędu nie zostały uwzględnione moje poprawki do "Życia i czasów Dona Rosy".
« Ostatnia zmiana: Wt, 24 Grudzień 2019, 01:24:47 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #477 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 08:50:21 »
Aktualizacja: Niestety na wskutek błędu nie zostały uwzględnione moje poprawki do "Życia i czasów Dona Rosy".

No to ładnie...

Offline stachel

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #478 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 11:22:17 »
Widzę, że Egmont jak zwykle w formie.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #479 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 11:41:23 »
Pokrótce uspokajając.
Komiksy - super wydanie, być może jeden z najlepszych przekładów komiksów Rosy na świecie
Artykuły poza autobiografią Rosy - błędów w zasadzie nie powinno być, jest jeden nie do końca poprawny tytuł (choć czy jest on poprawny, czy nie, to już temat na naprawdę długą dyskusję) + brak jednej spacji + jeden akapit jest zarówno jako podpis i jako fragment tekstu
Autobiografia Rosy (czyli zaledwie ostatnie 10 stron) - niestety są z 3 większe błędy plus kilka literówek

Czy nadal polecam? Oczywiście, ale pewny niesmak też mam.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya