Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298235 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kaczogród

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #360 dnia: Śr, 30 Październik 2019, 16:46:41 »
https://egmont.pl/Kaczor-Donald-11-1000.-numer,22141953,p.html 1000 numer Kaczora Donalda ponownie jest dostępny do kupienia  w sklepu Egmontu.
,,le monde est absurde"

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #361 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 08:57:31 »
A do promocji na Egmont.pl powróciło parę ciekawych tytułów.
Jest "Dynastia" z całym cyklem "Z dziejów Kaczego Rodu" Martiny, Scarpy i Carpiego, jest także "Doktor Kwakenstein" z niesamowicie wyglądającą parodią "Frankensteina" oraz najnowsze "Giganty" i "MegaGiga", gdyby ktoś chciał nadrobić.
Są dostępne też trzy pierwsze "Kaczogrody Carla Barksa", które pewnie polecałem nie raz i nie dwa, ale jeżeli ktoś jeszcze nie spróbował, to teraz jest idealna okazja by przetestować kolekcję z najsłynniejszymi kaczymi komiksami w historii.
« Ostatnia zmiana: Pt, 01 Listopad 2019, 09:00:47 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #362 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 09:41:51 »
@UP
Dla jednego Giganta to nie ma co płacić 7 zł za wysyłkę, bo wyjdzie to samo. Szkoda, że nie są dostępne wszystkie tegoroczne numery, bo na razie mam tylko "Wirtualną Pułapkę", więc mógłbym wziąć hurtem.
A jeszcze co do tłumaczenia "Powrotu do Klondike" - no po prostu no nie. "Dom na sprzedaż" czytało mi się naprawdę słabo. Stare tłumaczenie było lepsze.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #363 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 10:43:12 »
Powiem jeszcze jedno - Nowe wydanie Barksów Egmontu ma na pewno jedną zasadniczą zaletę - budzi miłe wspomnienia sprzed 25 lat kiedy pierwszy raz czytałem te komiksy. :) Po drugie największą przyjemnością jest wyłapywanie tych kadrów, które były używane na ostatnich stronach Kaczora Donalda jako zapowiedź "Za dwa tygodnie" oraz w spisach treści.

Ale czcionka i kolory dalej są słabe.

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #364 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 10:45:41 »
Ale czcionka i kolory dalej są słabe.
Nadal nie odpowiedziałeś na zadane przeze mnie pytanie parę stron temu - a jaka czcionka byłaby dobra?
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #365 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 10:50:58 »
Taka jak w starszych Kaczorach Donaldach. Albo taka jak w komiksach superhero Egmontu czy Hachette - duh.
Ta jest za cienka. Mi się nie podoba.

Heh - gdy pierwszy raz czytałem te komiksy miały już po 40 lat. Dużo. Teraz mają już ponad 65 lat - jak ten czas leci. A dziś sam jestem dziadkiem i czytam mojemu wnuczkowi te stare Donaldy. :D
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Listopad 2019, 12:34:00 wysłana przez Bazyliszek »

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #366 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 10:54:09 »
Albo taka jak w komiksach superhero Egmontu czy Hachette - duh.
Czyli mówisz o co najmniej 10 różnych czcionkach, które mają jedną wadę - są za wąskie. Pismo Barksa było szersze, więc była potrzebna komiksowa czcionka o szerszych znakach i taką wybrano.

A Arial ze starych KD - nostalgia, panie. To działało, ale w gazecie i 25 lat temu.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #367 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 12:36:59 »
Co do kolorów, zgoda. Co do czcionki, w zasadzie nie mam zdania, byle była czytelna ;) Jasne, że jedziemy na sentymencie, w końcu oprócz seksu to najlepszy towar do sprzedania. Niżej norweska wersja z 2017.
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Listopad 2019, 12:40:46 wysłana przez PJP »

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #368 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 12:50:09 »
Co do czcionki, w zasadzie nie mam zdania, byle była czytelna ;) Jasne, że jedziemy na sentymencie, w końcu oprócz seksu to najlepszy towar do sprzedania. Niżej norweska wersja z 2017.
Norweska wersja "Giganta" warto dodać. W polskim "Gigancie" też nadal jest ta sama czcionka, na co od lat sporo ludzi narzeka (szczególnie po tym jak wprowadzono komiksowe czcionki w 512-stronicowych tomach).

Aha, bo bym zapomniał dodać. W norweskiej wersji kolekcji Barksa jest identyczna czcionka co w Polsce, więc w sumie dzięki PJP za potwierdzenie tego, że Egmont wykonał dobry ruch. Zarówno w "Gigancie" i w "Kaczogrodzie" w Polsce i w Norwegii są te same czcionki.
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Listopad 2019, 12:55:07 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #369 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 13:05:48 »
Czcionka w Gigancie jest bardzo dobra. Czytelna, nie zwracająca na siebie uwagi, maksymalnie przejrzysta. A to, że w MG i MAM jest nowa, tylko potwierdza jak słabe są to publikacje. Nie dość że duble, nie dość, że gorsze tłumaczenie to jeszcze czcionka nie ta.

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #370 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 13:10:04 »
A to, że w MG i MAM jest nowa, tylko potwierdza jak słabe są to publikacje.  Nie dość że duble, nie dość, że gorsze tłumaczenie to jeszcze czcionka nie ta.
Czcionka bodajże identyczna co w "Krzyzysie na nieskończonych ziemiach" i paru innych superhero Marvela. No więc te czcionki w tych komiksach superhero są dobre, czy nie, bo w końcu już nie wiem.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #371 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 14:41:46 »
Jak napisałeś "komiksowa czcionka" to myślałem że mówisz o takiej jak w Barksie. Nie mam nowszych MAM i MG to nie wiem o jaką ci chodzi. W KnNZ jest słabsza czcionka, bo trochę za bardzo pogrubiona. Lepsza jest w Wolverine Aarona, Conanie Barbarzyńcy Hachette w Marvel Now/ANAD czy DC Rebirth. W Barksach jest gorsza od tych.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #372 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 16:23:51 »
A jeszcze co do tłumaczenia "Powrotu do Klondike" - no po prostu no nie. "Dom na sprzedaż" czytało mi się naprawdę słabo. Stare tłumaczenie było lepsze.

Fajnie by było, gdybyś wypisał konkretne miejsca, w których tłumaczenie jest Twoim zdaniem złe, najlepiej z porównaniem z oryginałem. Bo może się okazać, że nie pasuje Ci nie tyle tłumaczenie, co oryginalny scenariusz Barksa.

Też mam sentyment do starych KD, ale często polskie teksty w nich to były dość swobodne przekłady, żeby nie powiedzieć parafrazy oryginału. Może się więc okazać, że krytykujesz Jacka Drewnowskiego za to,że wiernie przetłumaczył komiksy, które dostał.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #373 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 18:40:41 »
@UP
No bardzo chętnie, ale najwcześniej w grudniu a najpewniej dopiero w styczniu. Teraz nie mam pod ręką mojej skrzyneczki z Donaldami, która dosłownie jest na drugim końcu Polski w moim domu rodzinnym. Jak się znowu zintegruję ze wszystkimi moimi komiksami to powrzucam zdjęcia i porównania. Do tego czasu pewnie przeczytam też resztę tych nowych Barksów.

Tu jest ta sama sytuacja co z tłumaczeniem "Punisher: Witaj w domu Frank" od Mandragory (lepsze) i Hachette (gorsze). Dlatego do dziś nie wymieniłem wydań i zostałem przy swoim starym zbiorczym.

Ale jak mówię, że kiedyś było lepiej bo mnie historyjki z KD bawiły lepiej niż jak je czytam teraz to powinieneś mi wierzyć bezwarunkowo i nie kwestionować moich słów. :) :P
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Listopad 2019, 18:51:37 wysłana przez Bazyliszek »

Offline asx76

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #374 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 18:46:00 »
Ale jak mówię, że kiedyś było lepiej bo mnie historyjki z KD bawiły lepiej niż jak je czytam teraz to powinieneś mi wierzyć bezwarunkowo i nie kwestionować moich słów. :) :P

Bezwarunkowa jest tylko miłość, a i to nie do końca nieprawda ;)