Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 307265 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #315 dnia: Pn, 21 Październik 2019, 13:52:38 »
Nie znam się na druku itd., ale zastanawiam się, czemu nie możemy mieć takiej samej czcionki jak w oryginale? To wszystko było wpisywane ręcznie?
Kolekcja Rosy od Fantagraphicsu nie powinna być jakimkolwiek wzorem typograficznym (przynajmniej jeżeli chodzi o tekst w dymkach), ponieważ w niej różne ręczne liternictwa z lat 80., 90. i 00. mieszają się z komputerowo wpisanymi komiksami na potrzeby tej kolekcji. Z jednej strony wpisanie tekstu na nowo było logiczne - pod koniec lat 90. Gladstone było tak biednym wydawnictwem, że stosowało w komiksach Rosy Wild Wordsa (taka już prehistoryczna czcionka komiksowa, którą uwielbia m.in. nasz JPF), z drugiej strony zdarzają się przypadki, że komiks, który był oryginalnie ręcznie literowany, został przepisany (np. 1-stronicówka z 2. tomu). Warto także zaznaczyć, że przez komiksy Rosy przewinęło się kilku różnych literników, więc w całej kolekcji można dostrzec w dymkach z co najmniej kilka różnych stylów pisma.
Trochę się bałem, że Egmont będzie chciał to odwzorować, ale na szczęście tak się nie stanie. Została wybrana jedna, według mnie bardzo fajna czcionka, która jest pewnym kompromisem pomiędzy różnymi stylami pisma, które przewijają się przez całą kolekcję. Nie widzę sensu w stosowaniu różnych czcionek, ponieważ Rosa i tak nie miał wpływu kto będzie literował daną historię. Oczywiście wszelakie onomatopeje zostaną z oryginalnego wydania.
Dodatkowo w oryginale mamy w wielu miejscach pogrubioną czcionkę. U nas nie dałoby się zrobić tak samo?
W kolekcji Rosy jak i we wszystkich XXI-wiecznych polskich wydaniach komiksów Disneya została przyjęta zasada, że nie pogrubia się pojedynczych słów. Czyli jeżeli bohater krzyczy, to może być pogrubienie, natomiast nie ma sytuacji, że jedynie jedno słowo ze zdania jest pogrubione. Trzeba przy tym pamiętać, że pomijając pierwszy tom i część drugiego, amerykańskie wydania komiksów Rosy nie są oryginałami, lecz przedrukami komiksów stworzonych dla Egmontu. W Egmontowskich plikach, jeżeli dobrze pamiętam, nie ma żadnych pogrubień, więc nie widzę sensu by kopiować amerykańskie rozwiązanie do polskiego wydania.
W kwestii kolorów, pewnie już o tym było, ale dla tych co mają ŻiCSM, w kolekcji to będzie zupełnie inne kolowanie.
I tak, i nie. Niektóre rozdziały kopiują kolorowanie Egmontowskie i pomijając kilka szczegółów, są dość podobne, a w przypadku innych zostało zastosowane amerykańskie, zupełnie inne kolorowanie. Trochę mnie to gryzło podczas premier tomów Fantagraphics, ale co mam zrobić, Rosa tak wybrał.
Poniżej zamieszczone już wcześniej przeze mnie okładki nasza i oryginalna. Mam nadzieję, że w środku komiksu kontrast i nasycenie nie będą tak podciągnięte jak to widać na okładce, no ale zobaczymy...
Huh... ciężko mi powiedzieć. Też jest zawsze różnica pomiędzy materiałami digital, a skanami oraz przy konwencji z RGB na CMYK i na odwrót.
W ogóle - czy ktoś zauważył, że logo "Kaczor Donald" na polskiej wersji okładki jest wpisane tą samą czionką co jest stosowana w nagłówkach komiksów z Donaldem (w Gigantach do dziś, w KD w latach 1994-2004)?
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Październik 2019, 13:56:11 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline R~Q

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #316 dnia: Pn, 21 Październik 2019, 20:16:35 »
Egmontowe współczesne czcionki w ogóle są bezduszne, patrz Iznogud czy Umpa-Pa (i porównaj z np. jak to wyglądało w Świecie Komiksu 20 lat temu) :)

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #317 dnia: Pn, 21 Październik 2019, 21:06:06 »
Egmontowe współczesne czcionki w ogóle są bezduszne, patrz Iznogud czy Umpa-Pa (i porównaj z np. jak to wyglądało w Świecie Komiksu 20 lat temu) :)
Na Iznogudową czcionkę to narzekałem chyba wszędzie, ale ta z Umpa-Pa jest po prostu okej. Szczególnie jak na wydanie z 2007 roku.
A wracając do czcionek w Rosie - phi... gadałem, że w latach 90. Gladstone stosowało Wild Words, to prawda, ale pewna czcionka była jeszcze popularniejsza.

Czy czegoś wam nie przypomina?

A przy okazji - piąta część nawiązań Barks/Rosa, o najnowszym tomie kolekcji - http://www.komiksydisneya.pl/2019/10/komiksy-barksa-inspiracja-rosy-cz-5.html
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Październik 2019, 21:20:36 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline JanJ

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #318 dnia: Pn, 21 Październik 2019, 21:25:39 »
Radef, nie możesz ich tam spytać czy by nie dali takiej czcionki jak powyżej?

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #319 dnia: Pn, 21 Październik 2019, 21:33:21 »
Radef, nie możesz ich tam spytać czy by nie dali takiej czcionki jak powyżej?
Będzie inna czcionka, bardziej zbliżona do ręcznych liternictw.
Odpowiedź na powyższą zagadkę. W kolekcji Barksa jest ta sama czcionka (tylko z większą interlinia)
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #320 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 18:54:05 »
Dobra - tylko trzy dni pozostały do premiery 1000. "Kaczora Donalda". Ostatecznie już z daleka będzie widać, że jest to numer tysięczny.


Egmont udostępnił też informację prasową, której część udostępniam poniżej, a całość znajdziecie na komiksydisneya.pl
Cytuj
Magazyn Kaczor Donald ukaże się po raz tysięczny! Numer 11/2019, dostępny w sprzedaży od 25 października br., będzie wydaniem jubileuszowym. Wielkie świętowanie rocznicy to jak zwykle świetne komiksy autorów takich jak: Korhonen, Branca, Pineda, Fernandez czy Murry na łamach pisma, a także 5 prezentów i wielki konkurs z setką nagród.

Kaczor Donald to jedno z najstarszych dziecięcych pism komiksowych w Polsce. Kolejne pokolenia Kaczkofanów zachwycają się przygodami Donalda, Sknerusa, Myszki Miki i Goofiego. Na łamach najzabawniejszego miesięcznika, oprócz historii kipiących humorem, czytelnicy mogą znaleźć najnowsze informacje o kultowych grach, sporcie i sportowcach, nowych technologiach oraz łamigłówki, inteligentne zabawy słowne, konkursy czy ciekawostki. Magazyn prezentuje klasyczne komiksy disnejowskie, takich twórców jak: Carl Barks, Don Rosa, Vicar, a także współcześnie rysowane opowieści tworzone przez artystów z całego świata. Ich siłą są humor, wartka akcja, zaskakujące puenty, grupa różnorodnych bohaterów i doskonały przekład. Popularnością cieszą się również żarty i oryginalne prezenty „kaczorowe” dołączane do magazynu - zabawki, gadżety do robienia kawałów.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #321 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 19:08:35 »
No - jeśli będzie w takim worku to będzie jakoś to wyglądało.

Offline Komiksoświr

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #322 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 19:53:58 »
A może by jakaś prezentacja z fotogalerią numeru na KAI?

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #323 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 19:59:09 »
A może by jakaś prezentacja z fotogalerią numeru na KAI?
Będzie w piątek rano jak kupię numer. No chyba, że Egmont mnie zaskoczy i prześle egzemplarz wcześniej.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #324 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 20:04:59 »
Dobra - tylko trzy dni pozostały do premiery 1000. "Kaczora Donalda". Ostatecznie już z daleka będzie widać, że jest to numer tysięczny.

Nie mam do tego żadnych namacalnych podstaw, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że miałeś jakiś udział w przekonaniu Egmontu, by zareklamowali trochę numer tysięczny...

Tak nawiasem mówiąc, na ostatnim MFKiG udało mi się dorwać jeden z nielicznych brakujących mi numerów. Obecnie mam 992 z 999, które się ukazały (choć niektórym może brakować kilku stron od częstego czytania). Ktoś mnie przebije? :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Komiksoświr

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #325 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 20:07:43 »
Ciebie to nikt nie przebije.  :P Ja mam sporo gdzieś tak z lat 2008-2010. Wtedy najlepsze komiksy się ukazywały. A co do 1000 KD: Oby to były wszystkie okładki na plakacie,oby to były wszystkie okładki na plakacie...

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #326 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 20:10:35 »
Tak nawiasem mówiąc, na ostatnim MFKiG udało mi się dorwać jeden z nielicznych brakujących mi numerów. Obecnie mam 992 z 999, które się ukazały (choć niektórym może brakować kilku stron od częstego czytania). Ktoś mnie przebije? :)
974 z 999. Na ostatnim MFKIG udało się 25 braków załatać, więc zbliżam się.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Komiksoświr

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #327 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 20:11:28 »
A jak przechowujecie te Donaldy?
Segregatory? Kartony?

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #328 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 20:15:07 »
974 z 999. Na ostatnim MFKIG udało się 25 braków załatać, więc zbliżam się.

Przy takim tempie mnie pewnie wyprzedzisz :)

A jak przechowujecie te Donaldy?
Segregatory? Kartony?

Obecnie trzymam je w zwykłych kartonach po papierze ksero. Stoją pionowo - w każdym pudle jest ich tyle, że się nie zaginają. Te bardziej zniszczone są dodatkowo w foliach albo koszulkach do segregatorów, żeby kartki luzem nie latały.

Jak kiedyś odłożę trochę kasy (ta, jasne...), to chciałbym je jakoś profesjonalnie zabezpieczyć, ale na razie nieźle się trzymają.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #329 dnia: Śr, 23 Październik 2019, 12:45:07 »
Jeżeli to będzie taka okładka jak była w zapowiedzi opakowana tylko w jubileuszową folię, to niby spoko, ale jednak słabo i robione na szybko.