Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298330 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #270 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 21:19:16 »
Nie dość, że czcionka w dymkach jest do niczego.
Arial lepszy? Według mnie wybór czcionki jest bardzo dobry, ponieważ jest pod pewnymi względami podobna do liternictwa Barksa w oryginalnych wydaniach.
Nie dość że tłumaczenie jest skopane i gorsze od oryginalnego.
Powiem tak - to zależy od komiksu i gustu czytającego. Podczas poprawiania komiksów parę razy zerkałem do tłumaczeń Wojnarowskiego i one też nie są tak krystalicznie dobre. W przypadku tłumaczeń Drewnowskiego też tak jest, ponieważ użyte tłumaczenia pochodzą z okresu 18 lat i są lepsze jak i gorsze.
Nie dość, ze zostawiono angielskie nazwy bohaterów przy tytułach historyjek.
Takie są obecnie standardy stosowane w Skandynawii.
To jeszcze na dodatek całość jest strasznie wyblakła. Jak można było tak zawalić kolorystykę?? 
Identyczne kolorowanie jest stosowane w przedrukach Barksa w "Kaczorze Donaldzie" od ok. 10 lat. Nie jest tak kontrastowe jak wersje z lat 90., ponieważ obecnie tak nie koloruje się komiksów.
Gorzej niż w moich starych Donaldach sprzed 25 lat. Egmont jak zwykle noobi. Dlaczego to wydawnictwo nawet jak dostanie dobry tytuł, to musi wydać to na odwal się? Tragedia.
Egmont przygotował "Kaczogród Carla Barksa" na podstawie najlepszej edycji dostępnej na rynku. To że komiksy nie są wydane identycznie niż 25 lat temu, to nie oznacza, że są źle wydane. Pewne amerykańskie wydawnictwo chciało zrobić taką nostalgiczną edycję (tylko w ich wypadku z nostalgią za wydaniami z początku lat 50.), ale była to tak naprawdę retrowydmuszka. Zmienił się kolorysta i jakość materiałów drastycznie spadła.
« Ostatnia zmiana: Cz, 17 Październik 2019, 21:35:54 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #271 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 21:23:43 »
Stare kolory były o wiele lepsze. Jak dorzucisz jeszcze ten błyszczący papier, plus białe marginesy, to te kolory wyglądają strasznie biednie. I to odbiera przyjemność z lektury.

Kardynalny błąd - jak z "Jajecznicy Wielkiej" która jako nazwa miasteczka brzmi dość prawidłowo, można było zrobić tylko "Jajecznicę"? To jest groteskowe i zwyczajnie głupie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 17 Październik 2019, 21:30:06 wysłana przez Bazyliszek »

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #272 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 21:30:45 »
Stare kolory były o wiele lepsze. Jak dorzucisz jeszcze ten błyszczący papier, plus białe marginesy, to te kolary wyglądają strasznie biednie. I to odbiera przyjemność z lektury.
W KD w latach 90. nie było błyszczącego papieru i białych marginesów? Oczywiście marginesy były ciut mniejsze, ale wynika to z innego sposobu klejenia i innej grubości książki/magazynu.
Kardynalny błąd - jak z "Jajecznicy Wielkiej" która jako nazwa miasteczka brzmi dość prawidłowo, można było zrobić tylko "Jajecznicę". To jest groteskowe i zwyczajnie głupie.
Decyzja tłumacza - oryginalnie jest "Omelet", więc nie będę się wypowiadał co jest lepsze. Podobnie z rymami w "Orzeł czy reszka", w tłumaczeniu Wojnarowskiego Donald rymował przez cały komiks, oryginalnie i w wersji Drewnowskiego tylko w kilku dymkach. Która decyzja była lepsza? Nie wiem.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #273 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 22:31:27 »
Myślę, że patrzymy nieco sentymentalnie ale sięgając po latach po te stare, rymowane czy z Jajecznicą Wielką, nadal się bronią. Co do kolorystyki już wcześniej się wypowiadałem ;) Nowe wydania są fajne (pozostaje spory niedosyt) ale mnie osobiście brakuje większej liczby dodatków i... mam wątpliwości czy np. za kilka miesięcy czy lat wrócę do tych nowych wydań, czy jednak z "dziką rozkoszą" wezmę stare, zaczytane do cna.
« Ostatnia zmiana: Cz, 17 Październik 2019, 22:33:23 wysłana przez PJP »

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #274 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 22:45:40 »
ale mnie osobiście brakuje większej liczby dodatków i
Wolę już to niż gadanie dla samego gadania w kolekcji Fantagraphics. Poziom tekstów w tamtej kolekcji czasem jest dramatyczny i są poważne błędy rzeczowe.
Ale prawdą jest, że gdyby każda dłuższa historia dostała swój artykułów, to wydanie Egmontu byłoby znacznie lepsze.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline kaczogród

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #275 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 16:08:09 »
Już 25 października 2019r. ukaże się 1000 numer magazynu Kaczor Donald. Zachęcam do nabycia jubileuszowego tysięcznego numeru jak również do wzięcia udziału w konkursie w którym do wygrania jest zestaw 10 tomów Gigantów i kubek z wizerunkiem Kaczora Donalda. https://m.facebook.com/events/1678726308924202
,,le monde est absurde"

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #276 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 16:35:44 »
Ja kupię te wszystkie Kaczogrody i Rosy tylko dlatego, że są tam nowe materiały. Jeśli byłyby to tylko duble jak ŻiCSMK to bym nie brał i pozostał przy swoich starych Donaldach sprzed 25 lat. "Orzeł w lewo, reszka w prawo - takie jest rzucizmu prawo". :D

Ale jest zaletą nowego wydania, że mi przypominają te wspaniałe historyjki. Choćby ta z wyscigiem na Czarci Szczyt i sama końcówka jak się Donald obudził. Uśmiałem się strasznie jak za dawnych lat..

Offline glutamiluta

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #277 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 16:38:26 »
1000. numer jutro już na www.egmont.pl :)

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #278 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 18:32:11 »
Ale nie ma okładki specjalnej, ani plakatu z okładkami, ani fajnego prezentu. Się odechciewa.

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #279 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 21:56:39 »
Ja kupię te wszystkie Kaczogrody i Rosy tylko dlatego, że są tam nowe materiały. Jeśli byłyby to tylko duble jak ŻiCSMK to bym nie brał i pozostał przy swoich starych Donaldach sprzed 25 lat. "Orzeł w lewo, reszka w prawo - takie jest rzucizmu prawo". :D

Jak dla mnie to w przypadku tego rodzaju wydań w ogóle nie funkcjonuje pojęcie "dubel".

Wydaje mi się, że jeżeli wychodzi któreś z kolei wydanie danego komiksu, w coraz bardziej wypasionej edycji, to jest to zabawa czysto kolekcjonerska i sama obecność dodatkowych opracowań, artykułów czy choćby tej twardej oprawy sprawia, że wartość takiego wydania jest dużo wyższa niż zwykłego wznowienia.

Ja np. mam stare wydanie ŻiCSMK z początku wieku, mam wznowienie z 2011 roku i mam najnowszą edycję w HC i w przypadku tego ostatniego nie czułem, że kupuję kolejny raz to samo.

Tak samo jak czekam na pierwszy tom kolekcji Rosy, mimo że komiksy pokrywają się chyba w 100% z czwartym tomem Kaczogrodu, który mam od 15 lat - ale perspektywa 40 stron dodatkowych materiałów na temat chyba ulubionych komiksów z dzieciństwa wydaje mi się dużo ważniejsza niż powtórka samych historii.
« Ostatnia zmiana: Pt, 18 Październik 2019, 21:58:55 wysłana przez Eguaroc »

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #280 dnia: Pt, 18 Październik 2019, 22:23:41 »
No to rozumiem, tylko z mojego punktu widzenia kolory są nie te, czcionka jest nie ta, tłumaczenie jest gorsze. Fajnie że to wychodzi ale dałoby się lepiej to wydać. I jeśli Kolekcja Rossy wyjdzie dokładnie tak samo, to ja swój Kaczogród z nim zostawię sobie, niech tam będę stratny.

Offline Szysza32

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #281 dnia: So, 19 Październik 2019, 11:26:18 »
Czcionka - nie rozumiem krytyki. Normalna komiksowa czcionka (nie wiem, jak się nazywa :P), może jeszcze lepsza byłaby Carl Barks font, ale ta też jest w porządku.
Kolory - szczerze mówiąc, nawet nie zauważyłem różnicy. Zresztą, mniej nasycone zdaje się są tylko tła, więc komentarz o "zawaleniu" czegoś jest na wyrost.
Tłumaczenia - rozumiem, że Bazyliszek jest zaopatrzony w oryginały i może nam wskazać, co jest nie tak na konkretnych przykładach. ;) Chociaż przyznaję, że tłumaczenia Michała Wojnarowskiego były kultowe i jedyne w swoim rodzaju, a niektóre "stare" tytuły trafniejsze niż "nowe" (ale i niektóre "nowe" są lepsze, np. "Psie gadanie" zamiast "Za wszelką cenę" - taki tytuł bardziej mi się kojarzy z konkretną historyjką i mogę skojarzyć, co w niej było).

A nowy Kaczogród zamówiłem już 1.5 miesiąca temu i czekam nań z niecierpliwością. :)

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #282 dnia: So, 19 Październik 2019, 14:29:13 »
Zgodnie z zapowiedzią glutymiluty - tysięczny "Kaczor Donald" jest dostępny na egmont.pl.
Więc jeżeli ktoś jeszcze nie zamówił piątego "Kaczogrodu Carla Barksa" (przypominam - pierwsze komiksy z Granitem i Wolframikiem), to może przy okazji wrzucić do koszyka KD.
Tłumaczenia - rozumiem, że Bazyliszek jest zaopatrzony w oryginały i może nam wskazać, co jest nie tak na konkretnych przykładach. ;) Chociaż przyznaję, że tłumaczenia Michała Wojnarowskiego były kultowe i jedyne w swoim rodzaju, a niektóre "stare" tytuły trafniejsze niż "nowe" (ale i niektóre "nowe" są lepsze, np. "Psie gadanie" zamiast "Za wszelką cenę" - taki tytuł bardziej mi się kojarzy z konkretną historyjką i mogę skojarzyć, co w niej było).
I o tym mówiłem na początku. Analizowałem trochę komiksów w taki sposób (część w sumie parę lat temu, przed "Kaczogrodem") i są komiksy, które wychodzą lepiej u Wojnarowskiego, a są też takie, w których wypadku lepiej wyda tekst Drewnowskiego. Według mnie Egmont podjął dobrą decyzję, że ujednolicił wydanie, ponieważ według mnie trochę zgrzytałoby, gdyby w jednym tomie były i stare, i nowe tłumaczenia.
Tak samo jak czekam na pierwszy tom kolekcji Rosy, mimo że komiksy pokrywają się chyba w 100% z czwartym tomem Kaczogrodu, który mam od 15 lat - ale perspektywa 40 stron dodatkowych materiałów na temat chyba ulubionych komiksów z dzieciństwa wydaje mi się dużo ważniejsza niż powtórka samych historii.
Aż 40 stron nowych dodatków będzie? Chyba... tzn. zależy co liczyć jako nowe. Wstęp Rosy do tomu jest nowy, zostały także dodane ilustracje Rosy i pierwsza część "Życia i czasów Dona Rosy" (czyli autobiografii). Natomiast teksty odnośnie poszczególnych komiksów są mieszanką - część to trochę poprawione teksty z "Kaczogrodu", a część to zupełnie nowe artykuły. Ale summa summarum - jest sporo nowych dodatków.
« Ostatnia zmiana: So, 19 Październik 2019, 14:40:21 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Komiksoświr

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #283 dnia: So, 19 Październik 2019, 14:57:53 »
Ponoć w 1000 numerze kilka dodatków:
2 plastikowe związane z Halloween 2 plakaty XXL(pewnie z okładkami wszystkich numerów coś przeczuwam) 2 wirtualne prezenty konkurs ze 100 nagrodami
Już teraz możecie go mieć w oficjalnym sklepie egmontu. :P
Ale na serio. Trzeba kupować i pokazać że jest zainteresowanie.

Offline Cringer

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #284 dnia: So, 19 Październik 2019, 19:30:58 »
Ale na serio. Trzeba kupować i pokazać że jest zainteresowanie.
e tam, lepiej kupić Kaczogród i pokazać że jest zainteresowanie komiksem a nie chińską tandetą  ;)