Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 329436 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2385 dnia: So, 15 Czerwiec 2024, 13:33:09 »
Z innych ustaleń: wersja "Naszego wielkiego Donalda", która wyjdzie w Szwecji, ma chyba dokładnie te same komiksy, co polska i niemiecka (także ten z Doubleduckiem w Berlinie).

http://www.minetegneserier.no/htmldb/f?p=100:6::VIEW::RP,6:P6_UTGIVELSER_ID,P6_CS:144675,7315A4DBEB77D79A#horizontalTab3
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Tymon Nadany

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2386 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2024, 15:23:40 »
Z ciekawości pytam czy giganty mają obecnie sporo większy nakład od kaczora Donalda? Odnoszę takie wrażenie ponieważ giganty widuję nawet w trywialnym sklepie spożywczym a kd nie spotykam nawet w saloniku prasowym.

Online nori

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2387 dnia: Wt, 25 Czerwiec 2024, 20:20:33 »
Mały skok w bok w temacie graficzek, ale nadal w temacie komiksowym. Linia Komiks Gigant rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, pojawiło się parę regularnych serii, a do tego sporo wydań specjalnych publikowanych w nieco chaotyczny sposób. Same komiksy jak najbardziej warte są poznania, tym bardziej, że często twórcy w tych tomikach naprawdę popuszczają wodze fantazji.
Graficzka jest w wersji 0.9, na chwilę obecną w dość skondensowanej formie prezentuje wszystkie serie, z regularnych występują tylko wybrane okładki. Docelowo w planie jest umieszczenie wszystkich okładek, ale to sporo skanowania, więc zapewne wersja 1.0 pojawi się nie wcześniej niż pod koniec roku. Dodatkowo mam nadzieję, że uda się dorzucić więcej ciekawostek, oraz opisać i zaznaczyć cykle tematyczne pojawiające się w wybranych tomikach. Ale to plany, a wiadomo jak z planami bywa, póki co serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wersją wstępną, mamy nadzieję, że się przyda.

A skoro to Disney, nie mogło zabraknąć tutaj specjalisty w tej dziedzinie, czyli Radosława Kocha z "Kaczej Agencji Informacyjnej" która szczerze mocno polecam i zapraszam, znajdziecie tam wręcz zatrzęsienie materiałów o komiksach z Kaczkami i Myszkami! I sporo, sporo więcej. I jak zwykle ogromne podziękowania dla Mertusora za niecenioną pomoc!Coraz więcej serwisów wydziwia z obrazkami, zmieniają nazwy, dodatkowo kompresują, zmieniają formaty… Stąd wersję oryginalną graficzki, bez kompresji, umieszczam na serwerze zewnętrznym w archiwum zip (9 mega). W środku jest plik w formacie png: Walt Disney - Komiks Gigant v09.png.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2388 dnia: Wt, 25 Czerwiec 2024, 20:57:52 »
Świetna rzecz :) Parę szybkich uwag:

1) Tom "Letnie klimaty" przesunąłbym do podserii wakacyjnej.
2) Technicznie rzecz biorąc, "Przygoda na balkonie" to nie jest osobna seria "Gigant poleca na wakacje", tylko nr 100/2020 w serii "Gigant poleca". To był pierwszy taki specjalny tom, wydany chyba na próbę, i dlatego nie robiono dla niego odrębnej serii, tylko podczepiono go pod serię "Gigant poleca", nadając mu przesadnie wysoki numer, żeby nie znalazł się w wykazach między tomami regularnej serii.
3) Seria "Czarodzieje i ich dzieje" to publikacja książkowa, a nie prasowa, jak reszta komiksów z grafiki, dlatego usunąłbym ją (bo jeśli tu jest, to konsekwentnie trzeba by dodać "Kaczogród" Barksa, kolekcję Rosy, "Włoski skarbiec" Cavazzano, Mikiego z Glenat...)
4) W ramce po lewej w sekcji "wydania specjalne" na końcu jest "sie skupić" zamiast "się skupić".
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online nori

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2389 dnia: Śr, 26 Czerwiec 2024, 18:03:19 »
Kadet, serdecznie dziękuję za uwagi!

1) Letnie klimaty w ogóle nie pasuje do serii wakacyjnej. Inna obojętność, inny układ graficzny i inny format. To że Egmont wydał taki tomik w nie tej linii do której by bardziej pasował, to już inna sprawa.
2) Zgadza się, co nie zmienia faktu, że to jednak wydanie specjalne, a sama forma otrzymała później kontynuację. No i ponownie, format inny, inna objętość itd. niż regularna seria. Jak zostało zaznaczone, wydawca ewidentnie kombinował z tymi wydaniami, i nico namieszał, stąd też nie ma co zwracać uwagę na numerację, a skupić się na cyklach tematycznych.
3) Tak jak jest opisane, "CiiD" to seria zapoczątkowana w Gigantach, a później kontynuowana jako osobna linia. Jest to seria Gigantowa, a Kaczogród itp już podchodzą pod "Kaczora Donalda". "Włoski Skarbiec" już prędzej, i raczej warto to zaznaczyć. Najwyżej zrobi się osobną sekcje na takie tytuły - rodowód Gigantowy, ale wydanie księgarskie.
4) Trzy osoby czytały to paręnaście razy i zawsze jakiś ogonek ucieknie. Dzięki, "się" poprawi. ;)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2390 dnia: Śr, 26 Czerwiec 2024, 20:15:14 »
Jeżeli chodzi o "Letnie klimaty", to kierowałem się przede wszystkim tym, o czym napisałeś - cyklem tematycznym: to po prostu kolejny tomik wakacyjny, a format był dla mnie drugorzędny. Ale ostatecznie to tylko sprawy osobistej klasyfikacji.

Jedną rzeczą natomiast, przy której bym się upierał (ta, jasne, "upierał"... przecież oczywiście to Ty projektujesz grafikę i masz pełne prawo ukształtować ją wg własnego wyboru :) ), to to, że "Czarodzieje" jednak nie powinni się tu znaleźć.

Jeśli chodzi o komiksy Disneya, to mamy w Polsce wyraźny podział na prasowe i książkowe - zajmują się nimi w większości inne ekipy, mają różne plany i strategie wydawnicze, inny jest tam dobór komiksów, inne strategie tłumaczeniowe, jedne nie wchodzą na listę KŚK, a drugie tak; ba, nawet Disney stosuje różne standardy wobec publikacji w zależności od tego, czy będzie wysokonakładowa prasowa, czy książkowa dla większych fanów. W obrębie komiksów prasowych możemy zrobić podział na "Kaczora Donalda" i tytuły pokrewne oraz "Giganta" i tytuły pokrewne, ale książkowe traktowałbym jednak oddzielnie, nawet jeśli powielają jakieś komiksy z "Gigantów". Zwróć, proszę, uwagę, że nie tylko we "Włoskim skarbcu", ale też w "Naszym wielkim Donaldzie" część komiksów jest z "Gigantów" - a przecież zgodzimy się, że on tu by nie pasował.

Z tej przyczyny "Czarodziejów" przeniósłbym do hipotetycznej przyszłej grafiki książkowej wespół z "Kaczogrodem", kolekcją Dona Rosy, Mikim z Glenatu, "Niezwykłymi losami Sknerusa McKwacza", "Pamiętnikami Sknerusa McKwacza", "Włoskim skarbcem" itd.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online nori

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2391 dnia: Śr, 26 Czerwiec 2024, 21:37:58 »
Owszem, klecimy te grafiki, ale przykładamy ogromną uwagę, by były jak najbardziej zgodne z rzeczywistością, a wszelkie informacje były zweryfikowane. Szczególnie problematyczne jest to w tych dotyczących klasyki polskiego komiksu, gdzie jest w tym aspekcie od groma roboty. Ale jednocześnie jest to świetna zabawa.

Dlatego też wszelkie uwagi są niezwykle cenne, a do tego, Kadet, poruszasz bardzo ciekawe w sumie kwestie.

Czarodzieje trafili na grafikę w ostatnim momencie, i tylko z tego powodu, że jest to seria z rodowodem Gigantowym - kwestią drugorzędna jest, jaką w tym przypadku miał fanaberie Egmont by to wydać - stąd odpowiednia adnotacja wyjaśniająca sytuację. Może niezbyt klarownie, najwyżej ją się rozbuduje jeszcze, co nie zmienia faktu, że jednak jest to historyjka utrzymana w stylistyce Gigantowej, a jedynie wydana w formie nie prasowej, a księgarskiej.

A w sumie paradoksalnie, forma wydania miała znaczenie w ustawieniu tomiku "Letnie klimaty". Niestety, Egmont wielokrotnie udowadniał, że niezbyt przywiązuje uwagę do komiksów Disneyowskich, oczywiście głównie prasowych, co widać przy nagminnie mylonych dymkach, czy, co już jest karygodne, mylonych i poszatkowanych cyklach. Ot, choćby wydanie ośmiu części cyklu Wyspa Mitos w Kaczorze i olanie ostatniej, dziewiątej - no samo to świadczy o wydawnictwie. Na szczęście działają fani i albo robią wręcz własne tłumaczenia brakujących części (9 część cyklu Mitos otrzymała translację), albo próbują to ogarnąć. Co nie jest czasem łatwe.
Może "Letnie klimaty" miały być kolejnym tomikiem cyklu wakacyjnego, ale zostały wydane jak wydane. Co absolutnie nie przeszkadza, by ten tomik postawić sobie na półce obok Letniego wyskoku.

A do kolejnej wersji graficzki dodam adnotację o tym tomiku. Bo fakt, ciekawa sprawa.

A najlepsze, że zapewne sam wydawca ma to gdzieś, on wydał, a fani później kombinują. ;)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline kaczogród

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2392 dnia: Śr, 26 Czerwiec 2024, 22:01:06 »
co nie zmienia faktu, że jednak jest to historyjka utrzymana w stylistyce Gigantowej, a jedynie wydana w formie nie prasowej, a księgarskiej.
Idąc tym tokiem można by do grafiki dodać tom Kaczogród Romano Scarpy z 2004r. (https://inducks.org/issue.php?c=pl%2FKGD+++1) gdyż zawiera on włoskie komiksy 3 rzędowe (a więc takie komiksy jakie są publikowane w gigantach i pismach pokrewnych) aczkolwiek było to wydanie księgarskie, twardookładowe , wydane jednak w innym formacie niż ,,gigantowy"

« Ostatnia zmiana: Śr, 26 Czerwiec 2024, 22:03:39 wysłana przez kaczogród »
,,le monde est absurde"

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2393 dnia: Śr, 26 Czerwiec 2024, 22:22:49 »
Ciekawa grafika. Rzuciło mi się w oczy, że w Gigancie 1/2017 mamy na okładce ten sam rysunek Donalda, co ostatnio na tym rocznicowym tomie.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2394 dnia: Śr, 10 Lipiec 2024, 09:13:42 »
Żenada, żenada. Ja nie wiem z jakiej racji ma aż tyle wzrosnąć cena Giganta, skoro usunięto nazwiska twórców historyjek i ciągle nie wróciły.

Poza tym włoskich twórców też dotyka miałkość twórcza.W GP 4/24 Sędzia Kaczor jest naprawdę słabiutka i prostacka historia o Superkwęku. A jeszcze słabszy był "Pieniądz zostaje w rodzinie". Toż to przecież była zżynka ze starego "Pieniądza w obiegu", gdzie Sknerus również odzyskał ten sam banknot.
Podobał mi się jednak żart o Donaldzie przyszłości i Donaldzie przeszłości, chocoaż to też już było w sitcomie HIMYM.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2395 dnia: Śr, 10 Lipiec 2024, 19:51:59 »
Przyznam, że ostatnia historyjka GP 4/24 "Najprawdziwszy Szkot" była chyba najlepsza. Bo odnosiła się do nostalgii jaką oczywiście darzę ŻiCSMK. Tam był 11 rozdział, o tym jak Sknerus powrócił na stare śmieci i chciał w Glasgow zakładać siedzibę swojego imperium finansowego. Ale zrozumiał, że to nie ma sensu. Ja się z tym nie zgadzam, bo uważam, że już z jego ówczesnym kapitałem i pomyślunkiem, mógłby rozruszać każde miejsce na świecie, Glasgow też. Zrobiono masę historyjek jak Sknerus robił coś z niczego. Sam Kaczogród to była wiocha gdy tam przyjechał.

No ale tak zdecydował i wyjechał do Ameryki. I Vito Stabile bardzo zgrabnie napisał o tym co byłoby, gdyby mu się odwidziało i jednak ponownie chciał wrócić do kraju pochodzenia. Przy okazji w tle rysownik Libero Ermetti cudownie rozrysowuje sceny z dzieła Rosy. Znowu mamy Matyldę i Zamek McKwaczów i wspomnienie o sir Rusztyfonie McKwaczu. :) A ten milioner Szkot, co nie chce sprzedać ziemi Sknerusowi, przypominał mi McKutwę z historii o potworze z Loch Ness. :) Czyli można pisać dobre scenariusze do Topolino, tylko trzeba chcieć.

I jeszcze uwaga techniczna. Giganty czyta się najlepiej. Różne komiksy pękają mi w rękach w mniej niż godzinę. A tematyczne MegaGiga to się ciągną jak makaron i nie mogę tego skończyć. Czy to ten o arystokracji, czy teraz o muzyce. Po prostu różnorodność rządzi. EGMONCIE PRZYWRÓĆ 12 GIGANTÓW ROCZNIE. Albo niech chociaż Mamuty sklejają niewydane Giganty jak ten ostatni.
« Ostatnia zmiana: Śr, 10 Lipiec 2024, 20:11:43 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2396 dnia: Śr, 10 Lipiec 2024, 23:43:06 »
Przyznam, że ostatnia historyjka GP 4/24 "Najprawdziwszy Szkot" była chyba najlepsza. Bo odnosiła się do nostalgii jaką oczywiście darzę ŻiCSMK. Tam był 11 rozdział, o tym jak Sknerus powrócił na stare śmieci i chciał w Glasgow zakładać siedzibę swojego imperium finansowego.

To był rozdział dziewiąty - "Miliarder z Ponurych Wzgórz".
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline PJP


Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2398 dnia: Wt, 16 Lipiec 2024, 20:11:34 »
@UP
Czyszczenie magazynów. :)

Jako posiadacz wszystkich Kaczogrodów to nie jest oferta dla mnie. Biorąc pod uwagę podział tych 176 zł na 8 tomów, wychodzi po 22 zł za tom, plus losowy tom Kaczogrodu. Niezbyt atrakcyjna oferta, skoro Giganty, nawet po nadchodzącej skandalicznej podwyżce do 25 zł i tak w internetowych dyskontach będą kosztować 18 złotych lub nawet mniej. Miałem prenumeratę GP przez 2 lata, ale po tych podwyżkach zrezygnowałem, bo własna oferta Egmontu nie opłaca się.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2399 dnia: Wt, 16 Lipiec 2024, 23:30:17 »
Poczytaj sobie, po ile teraz ten "Kaczogród" chodzi.
I może to dla ciebie losowy tom "Kaczogrodu", ale tak naprawdę to po prostu tom "Kaczogrodu" Roty, który można czytać całkowicie oddzielnie od reszty.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya